banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Noul bulevard Bună Ziua ar fi putut avea patru benzi, dar una este cedată pistelor. Folosește cineva biciclete acolo?

  



 

Strada Bună Ziua ar fi avut patru benzi de circulație, dar la dezbaterea publică organizată de Primăria Cluj-Napoca s-a votat ca o bandă să fie dedicată bicicletelor. 

 

Ținând cont de faptul că zona se află pe deal, foarte puțini bicicliști se încumetă să circule cu acet mijloc de locomoție pentru a se deplasa la serviciu. 

 

Strada Bună Ziua a fost preluată de la Minsterul Transporturilor și urmează să facem licitația. Înainte de a demara acest proiect am făcut un studiu că sunt 65 de suprafețe ce trebuie expropiate, dar nu vorbim despre clădiri, fiind numai terenuri. Discut aici despre strada Bună Ziua, pentru că pe strada Fagului lucrurile s-au puțin diferit. Sunt câteva garduri care trebuie demolate și sigur vor fi expropiați toți cei care au teren. Sunt afectate și câteva parcări de pe strada Bună Ziua, dar nu sunt afectate clădirile, pentru că nu trece în apropiere.

 

Am avut o dezbatere publică la cum ar trebui să arate acest bulevard. Concluzia publică a fost că să aibă trei benzi de circulație, piste de biciclete, trotuar și spațiu verde. S-a pus în discuție, dacă să facem și piste de biciclete sau să facem patru benzi de trafic, iar majoritatea celor care au răspuns au fost de acord că trebuie și piste de biciclete în detrimentul unei benzi de circulație. 

 

La cum arată azi, vor fi două benzi înspre ieșire dinspre strada Bună Ziua înspre Calea Turzii și o bandă de intrare și de mers înspre strada Fagului. Practic, dacăp reușim să închidem licitația și Bucureștiul ne validează caietul de sarcini, atunci în primăvară vom avea expropierile și vom putea începe. Puteam să începem la sfârșitul acestui an, dacă cei de la București s-ar fi mișcat în timp util”, a spus viceprimarul Dan Tarcea, la o emisiune de radio. 

coral1_1_1.jpg
12-10-2018, 12:31
3295 vizualizări
32 comentarii
frank15-10-2018, 7:59
ciclismul e un sport dar cand trebuie sa urci Calea Turzii si trec masini EURO 0 pe langa tine....e sinucidere asistata .Deci cine foloseste biciclete ???
Buli vardu15-10-2018, 5:05
Tarceo, tu stii ce e acela un Bulevard? Cum putem astepta sa se faca ceva in acest oras, daca asemena taranoi inculti si incompetenti fac si dreg, mai mult dreg si aia prost?
P13-10-2018, 16:08
Dar o scoala, o gradinita, un sediu de-al unei institutii publice cand faceti in zona? Si o piata agroalimentara ar fi binevenita. Chiar si un parking suprateran. Astea cand se vor realiza? Sau nu sunt rentabile astfel de investitii? Numai blocuri si cladiri de birouri?
Zona e locuita de familii tinere. Multi au copii mici. Sunt nevoiti sa coboare la scolile si gradinitele din centru sau gheorgheni unde aglomereaza pana la refuz strazile.
Mai faceti si lucruri in interesul cetatenilor, nu numai ce va taie capul.
Si inca ceva, o pista de biciclete nu ar trebui sa fie mai lata de 50 de centimetri.
trombonila13-10-2018, 16:17
Sa vezi la anul, cam prin septembrie va incepe campania preelectorala, pe fiecare strada cate o gradinita, scoli la 2 strazi, dispensare la partierul blocurilor, piata agro alimentara cu etaj si scari rulante, Bulevardul Paulista cu ulmi si plopi de 100 de ani pe margine, statie metrou, parkinguri subterane si supraterane, statie de teleportare, ce mai, trai pe vatrai, Raiul va cobora pe pamant si chiar si morti care vor invia vor veni sa locuiasca in Buna Ziua.
Europoid13-10-2018, 15:52
Of course my horse, Bulevardul Buna Ziua va fi mai ceva ca Oxford Street, Bond Street, Champs- Elysee, Montenapoleone ori Schildergasse, prostime, vi se pregatesc lucruri marete, TGV-ul e montat, se fac probele, metroul pe perne magnetice, Aqua parcul si Jurasikul, teleportari, Somesul cu feribothuri, orasul Smarth, hai linngaii lui Boc, cantati in cor, pentru maretul conducator, pisama-as pe voi de idioti flamanzi!
Radu13-10-2018, 8:30
Autorul articolului e mai prost decat permite legea !!!
Bineinteles ca se circula cu bicicleta in Buna ziua.
Doar prabusitii care nu isi scot curul din masina si care fac infarct la 50 de ani, vor sa mai multe benzi pt masini.
Oare chiar niciunul dintre voi nu a fost prin tari civilizate sa vada care e trendul?
Eu13-10-2018, 8:52
Asta nu a fost scrisă de cineva anume , este doar o declarație preluată a viceprimarului Tarcea care a luat cuvântul in cadrul unei dezbateri publice la care putea sa participe oricine.
tarcisme12-10-2018, 20:26
Auzi ,,s-a votat ca o banda sa fie dedicata bicicletelor,, Pai mister, viceprimar, autoritate locala, oare ai auzit ca aveti obligatia sa amenajati piste si ca astea nu se voteaza???? Poate veti vota si daca sa stam sau nu la semafor!? Mai votati si daca sa platim impozite ori daca mai vrem ca TU sa fii viceprimar, sau ce vrei tu.....Da' Bravo Ma!
Antonia.12-10-2018, 20:18
Si asta tot BOC a propus in 2013, sa faca 4 benzi de circulație iar voi acum doriți doar 3?
Asta numai ca sa băgați bete-n roata primarului?
Domnule primar , aici nu-s multi votanți cu matale, mai bine ai face acelasi lucru pe Mehedinți, unde oameni-s frumosi ,deștepți si cu tine.
Decenta va rog , celor care nu vin cu un imput personal asuprasubiectelor expuse si care nu-s in stare sa-si pună amprenta intr-o discuție civilizata.
Respect celor capabili sa ofere comunitatii ceva valoros si care au păreri proprii care îmbunătățesc viața clujenilor si bunul trai in acest oras minunat.
Rusine celor indiferenti, mai putin dezvoltați mintal, celor stăpâniți de manie si prostie, lipsiți de istețime .
Vasile13-10-2018, 5:50
Oras minunat proasto ?!Hai pe la ora 17 pe Buna Ziua sa vezi coloana de masini.Se intinde de pe Calea Turzii pina unde intoarce autobusul 32.Adica,daca nu stii unde este,la capatul str.Brincusi.
@Vasile13-10-2018, 7:17
"PINA” unde PROASTO?
Îmi place și numele tău.
Ce sa caut acolo la ora aia, sunt pensionara lucrez doar gratuit de acasa pt Primarie. Votez pt 4 benzi de desene pt tine special.
Antonia.13-10-2018, 7:25
Vasilicaaa, citește de unde apare cuvântul RUSINE. Ti se potrivește de minune.
Vasile13-10-2018, 9:36
Proastelor....ce facem cu coloanele nesfirsite ??????Raspundeti la intrebare !!!!!!!
Mata13-10-2018, 10:52
Asteptam la rand, poate iese ceva normal ca boi idioati am nascut căcălău .
Mata13-10-2018, 10:59
Corecție
Boi idioti am nascut căcălău, Vasileeee e doar unul de la începutul coloanei dinspre pata Rat.
pieleapulii12-10-2018, 18:11
pielea_pulii si zona aia
tarcea parcea12-10-2018, 17:54
Nu va mai crede nici oligofrena Antonia, sunteti varza de tampiti, cu Boc al vostru cu tot. Vin de acolo, am facut 1/2h de la giratoriul C Turzii pana la Lidl.
Hopa mitica12-10-2018, 19:32
Cine sula te pune sa cumperi acolo?
@tarcea parcea12-10-2018, 19:41
Normal ca faci 1/2 h de la Câmpia Turzii pana pe Buna ziua, chiar esti atat de imbecil sa nu-ti dai seama cat de bine ai venit? Tot cu hrabu ăla si cu vechitura aia de femeie esti?
tarcea parcea13-10-2018, 12:39
Inseamna ca Boc s-a tinut de cuvant si a introdus Trenul pe perna magnetica. Ode, revelatie, inclinaciuni, Da, asa da!
@@tarcea parcea14-10-2018, 10:54
Se referea la sensul giratoriu/calea turzii nu campia turzii
Eu14-10-2018, 13:52
Chiar?
mda12-10-2018, 17:23
e fumata fumigena.
asta e din categoria: sa facem tunel sau strada suspendata la sensul giratoriu din Marasti?
si uite asa, traind in aceasta incertitudine simulate, mai trece un mandat de primar ...
Teodosie12-10-2018, 16:56
Mai trec eu din cand in cand cu bicicleta, dar nu-mi trebuie banda speciala. Pot circula ok si daca impart drumul cu masinile.
Oricum in Cluj pista de biciclete inseamna parcare, asa ca tot pe banda cu masinile ajung.
cucu12-10-2018, 15:17
totul se va finaliza daca votati din nou pe mister boc si cu finul tise la consiliu

lucrarile vor incepe imediat dupa alegeri, in paralel se va lucra si la centura, somesul navigabil, metrou si primul teleportor din lume....toate vor fi la noi in cluj...dupa alegeri....votati boc !!!
s12-10-2018, 15:09
4 benzi, sa puteti parca pe prima banda masinile, cum faceti in tot orasul? peste tot unde sunt doua benzi, prima este blocata ilegal de catre soferii care parcheaza ! asa ca faceti pista de biciclete, caca-m-as pe masinile voastre !
Flo12-10-2018, 16:36
Sa iti aduci si hartia igienica cu tine si sa incepi de la gura. Diareea asta cand te trece, explodezi din toate gaurile.
lkw12-10-2018, 14:56
cam greu ! acolo stau multe GUNOAIE si HOTI !!! dezvoltarea haotica a dus la acea ? strada ulita sa arate ca ??? apoi despagubirile ??? sa credem ca aia cedeaza usor ?
madriano12-10-2018, 14:37
Traficul in Buna Ziua ar putea fii fluidizat foarte usor daca s-ar interzice virajele la stanga pe stradutele laterale.Aceste viraje ar trebui permise doar spre strada Mihai Romanul si spre Lidl.
Dragoș12-10-2018, 13:06
Penibil Tarcea ăsta, folosește tactica PSD de "divide et impera", ca să asmută bicicliștii contra șoferilor.

Problema e modul cum vor ei să implementeze strada, cu cele 3 benzi de circulație. Dacă ar merge acuma prin zonă, ar vedea că cele mai mari probleme de circulație nu sunt date de faptul în sine că sunt două benzi (una pe sens), ci de virajul la stânga de pe oricare din benzi, ca să se intre pe străzile din cartier.

Deci foarte bine se poate rezolva problema de circulație și cu 3 benzi, dar nu împărțite așa, din pix, două pe o direcție și una pe alta, ci banda a 3-a, din mijloc, să fie folosită ca bandă de stocare pentru virajul la stânga. În plus, dacă s-ar și semaforiza inteligent aceste intersecții (nu sunt multe, vreo 4 -5 cred), s-ar fluidiza mult traficul.

Așa, în soluția lor ori (care era indiferent de faptul că se merge cu 3 sau cu 4 benzi) o să interzică virajul la stânga cu linie continuă (și foarte probabil nu se va respecta), ori vor face separare de sens ca pe Turzii, dar atunci o să ducă la creșterea traficului, deoarece intrarea la stânga se va face doar ocolind pe la capete, prin sensurile giratorii.

Api, faza cu pistele de biciclete nu e chiar așa de aiurea, cât timp s-ar face astfel de piste și pe Calea Turzii. Și s-ar putea folosi bicicletele în cartier atât pentru ieșirea de plăcere, către Făget, dar și pentru a lega zona de cartierul Zorilor, de exemplu, unde sunt și lucrează mulți din locuitori (de ex Sigma) și unde e și școala arondată acestui cartier (liceul de Informatică). Și argumentul chiar final pro bicicletă: panta de urcare pe strada Zărnești chiar nu e așa de mare, un ciclist mediocru poate urca lejer, fără să transpire. Nu e cu mult mai mare acel deal decât pe Calea Mănăștur, de ex, unde tot așa se vrea implementarea unui sistem de piste de biciclete.
excelent12-10-2018, 15:37
Excelenta idee. Ai dreptate, acolo se pierde cel mai mult timp. Ar fi foarte util sa faca asa.
alina12-10-2018, 13:01
banda de biciclete...circul in zona din luna Mai si nu prea am vazut biciclisti...eventual mutati trecerile de pieton ca dau de pe trotuar (partea spre calea Turzii) in canal (partea dinsre Calea Turzii)...si la autobuze degeaba au loc de parcare ca blocheaza traficul din cauza la genialii care parcheaza acolo....mai ales la statia Vitacom e durere si tot soferii de la ctp sunt injurati...mai ales cand pe linia lui 21 e Solaris/mercedes lung mov..... daca domnii de la circulatie ar sta in iris zona BRD - Auchan...si in Buna Ziua ar merge la plimbare pe multe strazi ar avea asigurat la buget banii...dar daca dansii sunt la amendat batranii care vand leustean sau soferi care chiar daca nu au parcat regulamentar nu incurca circulatia...asta e///iesim pe str sa fim luati la plimbare pe capota...