Image 1 of 13

Social

Noi imagini cu HAOSUL de la demolarea de pe strada Scorțarilor. Primăria Cluj-Napoca tace! - FOTO

  



 

Cu toate că presa a scris despre demolarea haotică a unui imobil pe strada Scorțarilor, Poliția Locală nu a anunțat niciun fel de sancțiuni. 

 

In data de 10 aprilie 2018, in jurul orei 12.00 m-am plimbat cu nepotica pe str. Scortarilor, unde se demoleaza o cladire ramasa in paragina de mai multi ani. La un moment dat o bucata mare de zid a cazut peste gard si trotuar. Bucati mari de beton, zidarie si moloz au cazut pana pe carosabil. Nu au existat marcaje de atentionare pentru zona periculoasa. O masina a evitat la limita impactul cu bucatile de beton de pe carosabil, iar eu eram la cativa pasi pe trotuar cu nepotica. Atasez pozele facute pe loc, cu telefonul mobil. Am anuntat politia locala despre acest incident, au si venit la locul faptei, dar cred ca au ajuns dupa ce molozul a fost adunat in graba”, ne-a relatat un martor. 

 

Pe strada Scorţarilor, investitorii francezi au obținut avize pentru a construi trei clădiri de 6 etaje, în care să funcționeze birouri și locuințe. 

 

Ar fi interesant de aflat dacă și în Franța, demolarea s-ar fi făcut fără respectarea oricăror norme de protecție. 

 

Primăria Cluj-Napoca nu a anunțat că s-a luat vreo măsură împotriva firmei care a făcut demolarea. Regulile de protecție în astfel de cazuri ar fi trebuit să fie impuse de administrația locală, iar un inspector de la Poliția Locală să fie prezent pentru a se asigura că totul se respectă. 

 

Despre echipamentul de protecție al celor care lucrează nici nu se poate vorbi. Vedeți mai jos imagini de la fața locului. 

 

 

 

 

coral1_1_1.jpg
11-4-2018, 15:44
82 vizualizări
6 comentarii
Clujean11-4-2018, 20:07
Ce se va construi in locul cladirii care trebuie daramata?
Sorina11-4-2018, 19:58
Maine promit ca ma postez o ora cu caruciorul si cu bebelusul fix pe trotuarul ala plin de moloz. Sunt curios cine o sa ma evacueze de pe domeniul public si o sa se lege de mine. Mai sunt mamici curajoase prin zona? Poate asa totusi se sesizeaza cineva.
neluuutu12-4-2018, 13:33
te plictisesti rau, nu-i asa?
.....ssss11-4-2018, 17:42
"Ar fi interesant de aflat dacă și în Franța, demolarea s-ar fi făcut fără respectarea oricăror norme de protecție. "
eu sunt curios daca in franta tot rahatul devine stire de HAOS!!!!
cluj11-4-2018, 18:20
Gogule stire de rahat era daca-ti cadea tie pe picior sau pe masina vreo bucata de zid, in rest sa stii ca politia locala te amendeaza daca nu ai plasa de umbrire in jurul santierului ,iar aici vorbim despre protectia muncii care e inexistenta ,despre siguranta lucrarii.In rest tu sa fii sanatos,hai pa!!!
@cluj12-4-2018, 2:15
Politia Locala sustine ca nu trebuie plasa de umbrire, de protectie, etc, in jurul santierului. de minim 10 ori am sunat la Politia Locala ptr un caz asemanator, si mi-au spus ca nu mai este obligatoriu sa se ia masuri de protectie. Am chemat si inspectori de la inspectia constructiilor (ceva de genu, nu-mi amintesc acum exact), si la fel mi-au spus. M-am hotarat sa sun la 112, au trimis vreo 3 echipaje, si la fel au spus.