Social

Moarte ȘOCANTĂ la Medicală 2 Cluj. Pacient căutat 24 de ore, era mort pe un hol. Nu l-a văzut nimeni?! - VIDEO

  



 

Un pacient de 55 de ani dat dispărut 24 de ore de la Clinica universitară Medicală 2 a fost găsit mort pe niște scări ale spitalului, fără ca cineva să îl vadă. 

 

Oana, nepoata celui dispărut și găsit mort, a relatat că ”deznodământul acestei povești mi se pare absolut halucinant. Cred că în România anului 2018 este incredibil să mori într-un spital și să nu te găsească timp de 24 de ore. Spitalul a fost întors cu susul în jos și nu a fost găsit, iar apoi am fost sunați că a fost găsit mort pe scări”. 

 

Primele care l-au căutat pe cel dispărut în data de 21 februarie au fost asistentele și infirmierele. ”Au început să îl caute după ce mama a dat alarma în spital, fiindcă de patru ore, aproximativ, nimeni nu îi observase lipsa (ora 16.30). Asistentele îl caută de 2 ori și nu îl găsesc. Poliția a fost alertată după ora 17.30, după ce s-a verificat spitalul. Mama a căutat pe scările principale, pe unde știu aparținătorii să circule. În rest, asistentele au căutat în alte locuri”, a mai spus Oana. 

 

În jurul orei 20.00, mamei i se cere cardul de sănătate pentru a i se face externarea unchiului meu. Mama a refuzat și i-a rugat să îl caute încă o dată pentru că poate este mort în spital. I-au spus că a fost chemată Poliția și că nu au ce face și au trecut la amenințări cu amenzi de zeci de milioane de lei, care vor veni în poștă. Medicul de gardă a plecat și a revenit peste câteva minute cu o atitudine schimbată și a îndemnat familia să plece acasă. Am plecat la ora 20.00 și am continuat căutările prin împrejurimi. În dimineața următoare, verișorul meu s-a întors la spital și a constatat că externarea a fost făcută după plecarea noastră, la ora 13.59, o oră la care spitalul nu știa să pacientul nu este în salon. Verișorul meu a plecat și a încercat să acceseze camerele de filmat din zonă, pentru că acest spital nu are nicio cameră de filmat. A fost sunat apoi și i s-a spus că a fost găsit decedat”, a mai spus Oana.

 

În timp ce cazul era prezentat, deputatul Emanuel Ungureanu a fost ”mustrat” de șefa Secției pe care s-a produs cazul, Prof. dr. Daniel Fodor: ”Vă doresc spor la treabî. Să sperăm să se rezolve toate problemele. Pe viitor v-aș ruga să fiți mai politicos cu personalul medical!”.

 

Doamna Fodor este șefa secției. Ați văzut cu cât cinism m-a tratat. M-a văzut că eram cu aparținătorii și nu că și-a cerut iertare sau a arătat vreo empatie față de cineva care și-a pierdut în condiții atât de dramatice pe cineva drag, ci a început să ne ia la rost că de ce filmăm. Nu am asta pe filmare, dar vă spun de unde vine această ironie că eu nu m-aș purta frumos cu personalul medical. De fapt, doamna doctor nu își dorea să se vorbească despre ceea ce se întâmplă pe secția ei. Aceste rude nu au primit nici măcar scuze pentru această tragedie care s-a produs într-un spital din România”, a explicat Ungureanu. 

 

Foto: Prof. dr. Daniela Fodor, în timp ce Emanuel Ungureanu și Oana discută despre acest caz

 

Aici, în data de 21 februarie a murit un om.

 

Tragedia este că acest pacient de 55 ani a murit pe niște scări, singur, în condițiile în care timp de 24 de ore a fost căutat fără rezultat în mod haotic de rude, infirmiere și cel mai puțin de către polițiști.

 

Urmăriți firul acestei povești cumplite și mărturia nepoatei celui decedat, studentă la Medicină în anul 6 UMF Cluj.

 

În această clinică nu funcționează la această oră nicio cameră de supraveghere.

 

De fapt, aici ca în atâtea spitale din România domnește haosul și indiferența.

 

A murit un om.

 

Contează.

 

Voi cere Ministrului Sănătății Sorina Pintea măsuri urgente ca toate spitalele să fie dotate cu camere de supraveghere măcar la intrările și ieșirile din aceste clădiri care sunt de prea multe ori capcane ale morții. Indiferența ucide!”, a spus deputatul USR, Emanuel Ungureanu, care a dezvăluit cutremurătorul caz.



coral1_1_1.jpg
3-3-2018, 8:38
359 vizualizări
52 comentarii
o parere7-3-2018, 8:17
Sunt foarte slab pregatiti si superficiali si doctorii si asistentele. Si pe-afara astia din Cluj se fac de ras. Pana si africanii le dau clase.
Enfado5-3-2018, 18:48
Si uite asa,se intampla mereu,in Sanatate,tot felul,de tragedii,datorate incompetentilor e medici,si asistente,si din cauza atitudinii lor absolut aroganta,fata de pacient,si nepasare.Si mai pretind salarii ca in restul Europei,salarii care nu si le merita deloc,pentru ca nu isi vor schimba deloc atitudinea,si respectul fata de viata pacientilor.RUSINE!
bogdan5-3-2018, 22:42
Eu nefiind cadru medical, doar imi dau cu parerea logica, Nu stiu daca medicii sunt de vina ... asistentele (daca sunt in numar reglementat pe sectie) da. Principalul vinovat, dupa mine, este managerul spitalului. Cum adica nu merg camerele, sunt fake?
Corect !6-3-2018, 4:24
Daca se intampla afara, multi erau cu un picior in puscarie. Au salarii mari dar isi fac datoria.
adig4-3-2018, 18:21
stiridecluj.ro e un ziar de cancan si informatii false care deformeaza realitatea.nu acordati incredere acestui site.Articolele nu sunt semnate de catre nimeni.
@adig4-3-2018, 19:38
Te-ai trezit din beție?
@ adig5-3-2018, 23:28
asa e, cineva deformeaza realitatea, mai bine sa ramanem cu obiceiurile noastre vechi, cu shpagile, etc
ION PISTEA MUIA GEMACULUI JEGUL4-3-2018, 14:24
UN FEL DE OM CE MANCA LEVIGAT DE LA BUCILE MACARONARILOR LIBIDINOSI
unica solutie4-3-2018, 0:10
Vinovatii la puscarie. Altfel astfel de tragedii se vor intampla mereu.
Dan Manastur 3-3-2018, 23:28
Doar in orașul mocanului ceapist se putea întâmpla asa ceva. In loc ca piticul să rezolve problema adevărate ale Clujului el sta și promite metrouri si alte bazaconii.
Aloooo !3-3-2018, 23:53
Este o mistificare cum zice Kodruta kukuvista. Totul s-a intamplat la spitalul din Videle.
Pavel3-3-2018, 23:01
M-am uitat pe declaratia de avere a doamnei Fodor. Cata nesimtire ai doamna sa nu iti treci venitul in 2017, iar in 2-16 sa scrii simplu salariu, dar fara suma!!!!

AcumPSD ul mult iubit ti-a facut leaga dubla ca sa te pisi pe noi mai tare. Tara prostilor e asta, care va platesc lefurile sa rupeti usa si sa nu va pese. Bugetarii sunt plaga acestei tari!
nicu4-3-2018, 10:25
Asa este, toti bugetarii si functionarimea au fost plaga acestei tari inca din 1859. IN ziua de azi s-a depasit orice limita.... IN '89 erau 850 mii bugetari la peste 8 milioane de angajati, azi sunt 1.12 milioane la numai 5.3 milioane de angajati !!!! Cred ca vreo 300-400 mii ar trebui desfiintati rapid si introdusi in economia reala unde este criza de angajati, sa produca valoare adaugata pt tara. Sa vada si ei ce inseamna sa ai obiective clare de indeplinit , sa fii performant si nu sa mergi pe principiu timpul trece , leafa merge, ca statul orice ar fi tot ii plateste..
andy243-3-2018, 20:16
Stimati cititori, traim intr-o tara minutata in care ne impartim in 2 categorii :vreo 20% smecheri, angajati la stat care iau salarii mai mari decat ceilalti 80% angajati in privat, care produc banii. Cred ca este caz unic in Europa. Asta este politica asa zis de stanga , care si-a dat doctoratul cu tema "Culmea nedreptatii sociale". SI incepand de azi, sistemul medical public,campionii eterni la spaga, are salariile dublate in timo ce prostimea care cotizeaza din greu la asigurari de sanatate, daca merge in spital nu are medicamente de baza, pansamente , paturi si toatele decente. Intreb si eu , nu este asta umilinta pt milioane de oameni ? Se tot plangeau cadrele medicale ca sunt umilite cu ce salarii mici aveau, oare cine este mai umilit de fapt ???
o parere3-3-2018, 18:32
Oricat de mult veti mari salaraiile acestor cadre medicale, sistemul tot deficitar va fi. Este vorba de nesimtire si lacomie din partea doctorilor si asistentelor.
pacient3-3-2018, 20:04
In acest caz e si vina noastra. Cere spaga?, avem mijloace sa-i inregistram, avem smarturi, inregistratii si pe la presa, you tube, facebook, politie, etc. De acuma nu mai au motive. dar trebuie coaie!
Dan manastur3-3-2018, 20:50
Ce coaie nene cand ruda de a ta apropiata este pe moarte si o interventie urgenta are ceva sanse sa o salveze iar nene felcer sau asitenta iti face cu ochiul ca nu mai sunt locuri sau programul este ocupat pe multe luni de acum incolo tu ce faci ? Le dai cu cooaiele peste fata sau mergi la banca dupa cash ?
pacient4-3-2018, 6:49
Li s-a marit salariile, asa ca am mai multe posibilitati. Merg dupa cash si inregistrez, merg la politie si primesc cash-ul de la ei, gata marcat sau devin eunuc si fac cum ai spus matale. Asta daca nu-mi pierd firea si ii dau o flegma gunoiului, bine inteles cu scandalul de rigoare. Asta inseamna sa ai coaie, poate moare apropiatul, ruda, stai sa vezi dupa....
@Dan manastur4-3-2018, 10:53
Mai sunt unii cu coaie, in orasul nostru.
BOC , TISE, eu....
Dan manastur4-3-2018, 12:45
Usor de vorbit pe net dar cu justitia din romanica moare mata si doctoru ramane doar cu suspendare poate maxim ii reduce salariu pe 3 luni si nimeni nu te ia dupa la operatie doar ramai tu cu coitele tale da fara parinti
Eu4-3-2018, 17:14
Dar, 27ani ce-ați făcut bai comuniștilor?
Acum, noi tinerii avem de îndurat după ce ani la rând ați stat capra și executat ordine.
pacient5-3-2018, 9:31
Corect EU, iti dau drepatate, dar din pacate lumea nu se termina, la vot merg si altii care nu gandesc asa.
Murphy3-3-2018, 18:19
Bravo, Ungureanu!
Te susținem in ceea ce faci, nu ai un frate sa începem și cu cei din învățământ?
După 1990, e plin de șpăgari in aceste doua instituții, rezultatele abia acum se văd și vor ieși la iveală de acum acolo. Nu dați spaga , șpăgarilor!
Reclamați pe oricine va cere spaga!
Dan manastureanu6-3-2018, 21:38
Tu ai reclamt pe vreo unul ? Sa nu zici ca tie nu tia cerut nimeni spaga vreodata ?
Murphy6-3-2018, 22:16
Eu sunt bărbat, ar fi mâncat spaga, daca ar fi îndrăznit. In schimb am luat cu carul.
Emi Ungureanu3-3-2018, 15:06
Domnule Ungureanu...de fapt, bă Ungureanule! ai avut de suferit ca și copil din cauza neglijenței părinților tăi? nu ai avut parte de suficientă afecțiune? deoarece se pare că urmărești să ai parte de foarte multă atenție și afecțiune...dacă suferi, du-te la un doctor, fă-ți un control medical la cap! dar nu te folosi matale de cele mai josnice mijloace ca să îți atragi tu audiență, fiindcă pentru populația care gândește, se observă cu ușurință că ești o scursură care încearcă prin orice mijloace să își crească statutul de la biet asistent social la mare barosan asistent social...te rog foarte mult liniștește-te și vezi-ți de ograda ta, fiindcă ce faci nu se numește scoatere la lumină a nedreptăților din spitale sau evidențierea adevăratului adevăr! NU! ceea ce faci tu se numește parvenitism și pseudo-jurnalism de șanț.

PS. Și i-ați și parașuta de studentă în anul 6 la medicină cu tine!
pardalian3-3-2018, 15:22
te-ai cam dat de gol, sa-ti dau un sfat...cauta-ti si avocat ;)
renalu3-3-2018, 15:35
Mai Luncane mai, ti-a lasat DIICOT internet in arestul la domiciliu? De acolo ameninti si transplantezi situatii, imbarligi, faci-desfaci? Esti un porc batran, asa cum ai fost si mai tanar, criminal si bisnitar ordinar.
Parașuta3-3-2018, 17:20
FODOR BABA AI PUS MANA PE ‘' CALCULATOR ‘' ?
Ghici3-3-2018, 18:40
Eu spun ca Ungureanu, a avut o copilărie fericita, și mult mai multă afecțiune din partea părinților acestuia, fata de nerușinatul idiot de mai sus(EMI),căruia ii recomand sa-și vadă de gaura de șarpe și cloaca in care trăiește alături de toată familia sa, și sa-l lase pe acest domn minunat și curajos sa ducă la capăt ceea ce a început, și ceea ce ar trebui sa facem cu toții, dacă nu măcar sa-l susținem.
Iar tu(EMI) ia-ți parasuta de mama tembela care te-a scuipat, i-ați jegoasa familie care te-nconjoara, și exilează-te in Costa Rica ca și acolo e plin de bolnavi.
Eu3-3-2018, 13:25
Începând cu 1 Martie s-au dublat toate salariile acestor nesimțiți.
geo3-3-2018, 14:06
Nesimtit ii mata, o infirmiera cu 20 de ani experienta, care lucreaza in 3 ture si in weekenduri, a primit in urma cu 3 ani suma fabuloasa de 1100RON. Ti se pare mult?
Abel3-3-2018, 15:26
Cu siguranta lucreaza 3 ture dar cu siguranta venitul in plus care vine din spaga primita de la bolnav ii aduce un '' salar'' mult mai bun acasa..nu meritati marirea salariala, majoritatea sunteti niste spagari, nu va dati interesul pentru pacienti.. in spitale se moare cu zilele... vai de saracii bolnavi fara pile si fara bani.
Eu3-3-2018, 17:56
Bă ,Geo, bou mai ești!
Ma.ta se scrie intr-in fel, de aceea ești idiot și prost. Ea este asemenea tie, cu toate ca biata infirmiera atâta poate . Eu personal vorbeam de salariile doctorilor care te omoară cu zile, dar acum ca mi-ai adus aminte, jigodiile de infirmiere care un pas nu fac fără 10 lei, crezi ca merita mai mult?
@GEO3-3-2018, 18:24
Lucrează sau mănâncă semințe?
In trei schimburi, dar nu mai mult de x ore, ce-ai vrea sa leneveasca sau sa bată bolnavii legati de paturi? Sa-ți dau trei exemple , mitocanule?
Eu3-3-2018, 18:27
Scuze, "intr-un fel”, am vrut sa scriu.
andreea3-3-2018, 12:47
Doana asta Fodor,ce apare pe imagini,s-a bagat in seama doar Ce o intereseaza pe ea ca filmeaza domnul Ungureanu,mai ales ca a stiut de ce e acolo domnul Ungureanu.Mai bine si-ar vedea de treaba ei.Dar adevarul doare.Nu vedeti ce zambet smecheresc are in imaginea asta?Parca ea ar fi buricul pamantului.Degeaba esti bun ca medic,daca ca om esti praf.Conteaza omul din tine,nu functia.Sa nu mai vorbim de spagi,si de astea,dupa ce o sa aiba peste 10,000 de lei salar,sa mai si dai spaga..Si treaba medicului o fac rezidentii,asta asa e intotdeauna.Nu va mai fie frica sa vorbiti,orice neregula vedeti in spitale,mergeti la televiziuni,sau presa si vorbiti.Altfel nu o sa reusim sa schimbam nimic
durerea3-3-2018, 16:42
Am inteles ce ai vrut sa spui in comentariul de mai jos nu e nevoie sa repeti la nesfarsit, multumesc!.
Simona3-3-2018, 10:46
Dracnea, Olguta & P$D vor sa mareasc salariile la astia la 15.000 de lei. Bun, n-am nimic impotriva. Dar la primul plic bagat in buznar, i-as face doctori la jilava si la gherla. Iarasi, sunt de acord sa ia banii astia, dar sa stea pe sectie 8 ore pe zi cum muncesc si altii in tara asta. Dar nu, pe ei ii vezi doua ore in spital, dupa care ii vezi doua ore la univeristate (deh, profesori universitari) dupa care fuga fuguta la clinica privata (vezi cazul cu lukmed). Te-as pune sa alegi intre sistem public si ala privat, singurul cumul pe care l-as permite ar fi doctora la spital de stat - profesor universitar (precum in cazul magistratilor - nu poti sa fi nimic altceva decat profesor universitar). Sa nu mai vorbim de comisioanele si sponsorizarile primite de la producatorii si furnizorii de medicamente doar ca sa prescrie un anumit medicament (vezi descinderile DNA de la oncologie). Dar ma opresc aici...
medici tineri3-3-2018, 11:35
cautati medici mai tineri, de multe ori sunt mai bine pregatiti, nu sunt blocati in trecut, sunt mai corecti si isi dau interesul. lasati profii universitari
simona3-3-2018, 15:30
Cine te-a întrebat pe tine, Simona? Cine ești tu să îți dai cu părerea în halul ăsta?! Ce calificare ai tu, dragă? ești cumva angajată la Ministerul Sănătății și nu știm noi? și de fapt nu știu nici cei de acolo? cum poți vorbi atât de general despre medici? ești medic și nu știm noi? ai făcut cei 6 ani de facultate de medicină? fiindcă cei 7 de acasă sigur nu îi ai...
Faptul că extrapolezi de la un număr redus de cazuri în care s-au produs nedreptăți sau de la un număr mic de medici hoți/fără coloană vertebrală la populația generală de medici, este atributul unei minți înguste și deosebit de limitate, precum s-a dovedi a fi și a dumitale.
Sugerez să faci exerciții de introspecție și să analizezi mai amănunțit tot ce zboară prin internet, iar înainte de a trage o concluzie să te gândești cine are de câștigat în urma materialului publicat (articol, știre etc). În cazul de față, lucrurile sunt evidente...pentru unii.
Alexandru3-3-2018, 9:17
va trebuie salarii mari,pentru ce???Sa va fie rusine,si inca se mai si mareste,chiar nu merita.Sunt si oameni cu suflet,nu trebuie sa ii bagam pe toti in aceeasi oala.Am auzit pe profesor Fodor,uitati-va de la minutul 10 incolo,ce frumos a vorbit,a stat ca un mielusel acolo.Sa stiti ca in realitate nu e asa,e o fire foarte nervoasa,de multe ori urla la pacenti,sa nu mai vorbim ce urat vorbeste cu rezidentii in unele situatii.Cei care ati fost rezidenti la dansa,stiti foarte bine ce spun.Haideti sa nu mai fim lasi,sa spunem lucrurile pe nume.
alexandru3-3-2018, 14:53
Băi gunoiule! vezi-ți de peștera din care ai ieșit, fiindcă ești total pe lângă despre se află în afara cotețului în care viețuiești! dacă ai avea cap și dacă l-ai și folosi nu ai vorbi fără să fii în cunoștință de cauză. Am impresia că nu ai studiat medicina ca să ai măcar cel mai mic habar despre ce este vorba în propoziție
@alexandru3-3-2018, 18:50
Bai, prostule cu a mic, ai lipsit de la orele de gramatica din gimnaziu dar, te mândrești cu medicina ta la fără frecventa, idiotule!
"esti total pe lângă despre se afla”
"fără sa fii in cunoștința”
Și pune punct, handicapatule!
Ma.ta știe cât de mare și jegos gunoi de om, ești?
Medici3-3-2018, 8:56
Obiceiurile rele nu dispar. Daca li s-au marit salariile de 3 ori asta nu inseamna ca grija lor fata de pacient a crescut si ea de 3 ori.
Ion A.3-3-2018, 18:58
ce salarii s-au marit de 3 ori? au crescut cu 20%
mircea3-3-2018, 8:53
Sa se puna camere peste tot,asa macar poate fi urmarit si personalul medical,care de multe ori nu isi face treaba.Cum e posibil ca in 24 de ore sa nu il vada nimeni pe acest om,desi era in incinta spitalului.Astora le trebuie marire de salar??Ca nu ii intereseaza nimic,,doar banii,desi ar trebui sa le intereseze mai mult viata pacientilor,sanatatea lor inainte de toate.Dar asa e in tara asta,mafia e mare,nesimtirea si mai mare.Bravo celor care au avut curajul sa iasa in fata,sa spuna despre acest incident.Lucrurile nu trebuie sa ramana asa.Sper sa plateasca cineva,e imposibil sa stea un om mort o zi in spital,si sa nu se stie nimic.Daca era mama voastra,tot asa a interesa???Nu stiu,cei care ati lucrat atunci,mai puteti sa dormiti bine noaptea??Sper sa nu mai puteti dormi linistiti,poate acest om era in viata acum,daca va faceati treaba ca lumea.RUSINE!!
geo3-3-2018, 9:27
Daca mama ta sufera de alzheimer, leaga-i in gat un clopotel. O asistenta are in grija 20 de pacienti, langa care vrei sa steie non-stop? Plus ca asistenta trebe sa steie pe sectia ei, nu sa caute prin beci sau unde o fi ajuns tampitelul care a murit.
Asd3-3-2018, 10:01
Un om a murit si tu il jignesti.nici macar nu il cunosti, si il jignesti.ma gandesc daca citesc rudele decedatului comentariul tau ce parere pot sa-si faca.ar trebui sa iti fie rusine
Alex3-3-2018, 12:51
Repede se gaseste unul ca dumneata sa ridice piatra. La dumnitale la servici e totul perfect, sunt camere de luat vederi montate peste tot?
gpm3-3-2018, 14:14
Ai de mine mai Geo!Tu esti ceva brancardier cu pile din cate vad!:))))Asa-i ca i-ti plac bananele?
@geo 3-3-2018, 18:59
Geo, dacă ar afla ma.ta cât de proasta sula-n coasta a avut, te-ar dezmoșteni!
Ar trebui sa-i stea (nu steie) in gât,nu ar fi trebuit(nu trebe) sa se mai screme sa facă așa un imbecil .