banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Ministrul Mediului la Cluj îi face iresponsabili pe cei de la Primărie și CJ Cluj pe tema gunoaielor

  



 

Ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, a spus că autoritățile din Cluj-Napoca și cele județene sunt iresponsbile pe tema deșeurilor colectate de la populație. 

 

Ministrul a declarat că niciun depozit de deșeuri din Cluj nu respectă legislația în vigoare. ”Niciun depozit din judeţul Cluj nu este conform, sunt şase şi toate neconforme. Deşeurile din judeţul Cluj s-au plimbat prin toată ţara, la Alba, la Bihor, la Odorheiul Secuiesc, oriunde dar numai depozitarea lor într-un depozit conform nu s-a făcut. Sunt foarte întârziaţi cu punerea în aplicare Centrului de Deșeuri de la Pata Rât au avut bani din fonduri euopene pentru perioada 2007 – 2013, proiect care s-a fazat, nu s-a finalizat. Depozitul ar trebui să finalizat în 2020. Le voi face astăzi grafic de lucrări celor de la Consiliul Judeţean Cluj şi vom veni în fiecare lună, alţii au făcut absorbţii de sute de milioane de euro, acesta de ce nu se poate face? De ce să punem sănătatea populaţiei în pericol? De ce nu sunt în stare responsabilii de aici, începând de la Primăria Cluj-Napoca şi de la CJ Cluj? Este inadmisibil. Să vedem dacă plouă cum toate deşeurile sunt în stradă. Clujul are situaţia cea mai grea, cea mai urâtă şi nu ştiu ce judeţ o să îşi mai permită să primească deşeurile din judeţul Cluj”, a spus Gabriela Gavrilescu.

 

Ministrul a spus că situația de acum de la Pata Rât depășește cu mult situația de la Braşov și că deja Consiliul Județean Cluj a plătit și returnat 20 de milioane de euri pentru lipsă de management.

coral1_1_1.jpg
2-10-2017, 12:47
21 vizualizări
6 comentarii
normalitate2-10-2017, 23:45
Bocii astia sunt mai rai ca cocalarii . Daca nu au gunoiul langa ei sa le miroase din plin , viseaza urat noaptea . Au fost invatati sute de ani cu mirosul de balegar din cocinele unde vietuiau la gramada .
istorie2-10-2017, 19:39
Citez din comunicatul ministresei:

au avut bani din fonduri euopene pentru perioada 2007 – 2013, proiect care s-a fazat, nu s-a finalizat. 

Clujul are situaţia cea mai grea, cea mai urâtă şi nu ştiu ce judeţ o să îşi mai permită să primească deşeurile din judeţul Cluj”
...2-10-2017, 16:57
Cred ca cea mai mare problema a fost cand Uioreanu a 'inchis' tot ce a facut paunel.
E.U2-10-2017, 15:36
CJ a plătit și returnat deja 20 de milioane de euro. D-le Păunel unde ești? Din Banii cui ai returnat acești bani :?Din banii clujenilor PĂUNELULE!! În loc să te iei de cei care cât de cât își fac treaba tu te ocupi de intrigi. Oare ce se întâmplă acolo sus în administrație? Dacă cineva îl supără pe pe PĂUNEL ( cum a fost Aprostu, Szeplekan și acum Ciceo) trebuie negreșit să-și dea demisia, Păunelul acesta chiar nu poate fi schimbat din funcție?
Nasul2-10-2017, 14:21
Vinovatii pusi la plata, ca persoane fizice, nu institutiile gen C.Jud, Primaria, RADP, etc. Ca are balta peste, popriri pe salar, pe blocuri, pe terenuri, masini, case. Doar averea Paunelului ar putea acoperi amenda. De ce avem Prefect la Cluj, sa dea din gura doar? Deschideti dosare penale, Boc, Tise si altii sa plateasca pentru batjocora.
tz2-10-2017, 15:48
Ei, daca ar fi atat de simplu; ia sa vedem: cine (tribunal, deci judecatori) i-a pus pe tava banii pentru CMD lui Georgica Cornu, desi firma sa era in insolventa, sau cu un picior in groapa. De ce, in urma insolventei, CJ niu a primit niciun ban gaurit din banii pe care-i incasase? Cine i-a dat, apoi continuarea lucrarilor lui domnul Bene? Ganditi-va doar ca CMD trebuia sa fie realizata de Hidroconstructia, firma care a realizat astfel de lucrari in Mures.