Social

Lege aberantă, propusă la Guvern. Faci autostopul și te ridică Poliția

0
Distribuie
  
0
  
  
  





Un nou proiect de-a dreptul ridicol a fost trimis la Guvern, iar în cazul în care acesta va fi aprobat, autostopiștii vor fi ridicați de Poliție și amendați.

Guvernul planuieste sa interzica autostopul prin lege pentru ca aceasta practica ar avea un impact negativ major asupra firmelor de transport si asupra circulatiei rutiere, potrivit Ziare.com.

Conform Proiectului de Ordonanta de urgenta propus de Ministerul Transportului, transportul rutier de persoane prin utilizarea autoturismelor neautorizate "are un impact negativ asupra bugetului de stat prin diminuarea veniturilor incasate ca urmare a neplatii taxelor si impozitelor aferente activitatilor de transport rutier".

Șoferii care vor lua autostopişti vor fi sancţionaţi cu amenzi de la 1.000 lei la 5.000 lei.

Vezi AICI documentul

coral1_1.jpg
17-12-2013, 12:48
447 vizualizări
5 comentarii
ciprian3-1-2014, 6:12
ar fi foarte buna o asemenea lege.......autostopistii pe langa faptul ca-si pun viata in pericol.....te trag si pe tine dupa ei...........cine a trecut pe la gara ,prin fata postei stie,la fel si cei de pe calea turzii......in miezul zilei ocupa efectiv prima banda.....de parca daca ar sta pe trotuar nu ar oprii cine vrea sa-i ia.se arunca in fata masinii cu cartonasele....mures......iernut....etc macar o anenda sa le dea
Dan Oltean18-12-2013, 10:30
o prostie , daca nu ai bani pt companiile de transport ce faci ?
ma mu isti lor
Dragos18-12-2013, 0:01
@Ciprian Dascăl.

Da,nu prea vezi autostopiști în vest. Dar asta nu pentru că este o lege împotriva lor. Ci pentru că exista sisteme foarte puternice de transport în comun, și locale, și regionale și naționale.
Pe aceeași "logică" cu a ta, atunci să interzică guvernul și sărăcia, că în vest nu prea vezi oameni săraci.
a17-12-2013, 13:17
in loc sa verifice firmele de transport sa vada unde se fura, ei se leaga de oameni amarti, si studentii mai merg cu autostopul cand nu mai au bani in rest, nu mai merge nimeni!
Ion17-12-2013, 13:03
Guvernul sa ma pupe acolo unde nu ma arde soarele atat timp cat planuieste asemenea aberatii.Locuri de munca sa planuiasca guvernul.Arestarea hotilor nu gratierea lor,ridicarea de scoli nu de biserici,eradicarea mitei si al nepotismului,legi egale pentru toti indiferent de avere si statut social,cam asta ar fi de ce sa se ocupe guvernul.