Image 1 of 5

Social

Frescă dedicată Centenarului, pictată de elevii de la Colegiul Coșbuc Cluj-Napoca

  



 

Activitate intensă astăzi pe șantierul marii picturi murale realizate de către elevi pe peretele centralei termice din curtea Colegiului George Coșbuc din Cluj Napoca.

 

Acesta este un proiect inițiat și realizat de Consiliul Elevilor din acest colegiu. Lucrarea de artă, care este pusă sub semnul sărbătorii celor 100 de ani de la Unirea Românilor din 1918 - „Cluj 100”. Proiectul a fost inițiat de către: Dana Novăcescu (președinte, cl. XI-a G2) și Nora Catana (vicepreședinte - cl. XI-a G1). 

 

 

Conceptul artistic aparține elevei Milea Catalina (responsabil Departamentul de artă - cl. XI-a G1). 

 

La lucrările de pictare au participat, în aceste zile, peste 50 de elevi ai Colegiului și câțiva profesori, dar și oameni de afaceri.

 

 

Lucarea a început în 4 aprilie și are următoarele dimensiuni: 12 X 6 metri.

coral1_1_1.jpg
16-4-2018, 20:23
48 vizualizări
5 comentarii
soferu18-4-2018, 9:21
Ce bine ar fi sa veniti la scoala ca pietoni civilizati , voi astia de la Cosbuc, nu sa blocati o banda zilnic cu genitorii vostrii cu tot. Apoi pictati ce vreti.
Bogu17-4-2018, 16:56
Asemenea proiecte ar trebui sa fie ceva comun. Asta ar insemna o schimbare a educatiei in Romania si nu manuale si bacalaureate diferite in fiecare an. Felicitari profesorilor si a persoanelor cu initiativa.
Cosmin17-4-2018, 14:35
Ma întreb cine a făcut Recepția și inspecția schelei aleia. Cred ca este un pericol pentru elevii aflați pe ea. Platformele nu sunt incalecate îndeajuns, hand rails nu sunt la înălțimea corespunzătoare, nu exista toe board, scările nu au Access hatch, bracing-utile diagonale lipsesc, ma gândesc ca nu sunt nici ancorate in partea de sus... plus elevii nu poarta echipament de protecție... "Healt and safety in România”
Ducu17-4-2018, 9:17
Bravo, copii !!!
Cu oameni ca voi Romania va fi mai frumoasa, mai desteapta si mai bogata ! Toate astea, doar daca nu plecati din tara... :)
copil17-4-2018, 9:37
Plecam nenea, din cauza voastra, al celor mari . Si ne-om intoarce newer.