Social

Experiență SINISTRĂ la Salina Turda. Bombă cu ceas pentru bolnavi de astm - VIDEO

  



 

Un bărbat din Timișoara, bolnav de astm, a ales să urmeze un tratament la Salina Turda și aduce o serie acuzații managerilor. 

 

Acesta reclamă faptul că baza de tratament pentru astmatici este o bombă cu ceas și că a plecat mai bolnav decât a venit. ”Eu am ales să stau 7 zile la Salina Turda alături de soția mea și de fiul meu, bolnav și el de astm. Am plătit tratamentul și ne-am trezit cu o echipă de muncitori care a început să rașcheteze parchetul și să facă diverse lucrări. Era un praf de nedescris și nu s-a mai putut sta. Praful pentru astmatici este ca o bombă, care ne distruge sănătatea. Pe lângă praf, pe holuri mai este și păr și mizerii. Nu cred că s-a aspirat vreodată pe holurile Salinei. Am ales să plecăm pentru că viața ne-a fost pusă în pericol și nimeni nu a părut să ne dea atenție. 

 

Cei din conducerea Salinei spun că nu are nimeni de suferit, dar probabil că nu știu ce înseamnă praful pentru astmatici. Acest praf, chiar dacă acum îl aspiră va rămâne pe pereți și toți cei care vor merge la tratament vor fi afectați”, ne-a relatat Dorel Rus. 

 

Acesta a achitat tratament pentru perioada 7 - 13 martie, dar de luni, 12 martie, a plecat spre casă, deoarece condițiile erau de nesuportat. 

 

Filmările au fost realizate în 12 martie

 

Dorel Rus a venit sănătos la Turda și pleacă spre casă cu criză de astm. ”Am plecat acasă și am renunțat și la cazarea plătită și la abonamentul achitat. Nimănui nu îi pasă. Unui copil nu îi este permis să se joace cu mingea pe hol pentru a nu ridica praful, dar ei rașchetează parchetul și distrug sănătatea celor care merg acolo la tratament”, a mai adăugat Dorel Rus. 

 

Acesta a reclamat situația celor din conducerea Salinei Turda, care au spus că îi vor returna banii pentru ultimele două zile de tratament, dacă asta dorește. 

 

----------------

UPDATE

 

Reprezentanții Salinei Turda precizează că persoana nemulțumită se putea trata în altă parte a salinei, dar că a preferat camera de tratament pentru că acolo era televizor. 

 

coral1_1_1.jpg
12-3-2018, 13:44
91 vizualizări
21 comentarii
Ada 14-3-2018, 10:47
Eu nu mai merg la salina la Turda...mai ales daca fac cura de 10 zile. Am descoperit ca am in Cluj la o aruncatura distanta salina Saltera. Mi-e mai comod si la fel de eficient
radu B14-3-2018, 11:16
In ce apartament e ''salina'' aia cu 2 sau 3 camere ?
Levente13-3-2018, 10:18
Citit si punctul de vedere al societatii:

http://www.refleqtmedia.ro/2018/03/13/controverse-la-salina-turda-un-banatean-reclama-calitatea-serviciilor-dar-directoarea-salinei-il-contrazice/
Rus Dorel13-3-2018, 11:05
doamna direcoare daca este interesata de adevar ma poate suna! Exista numarul meu de telefon in registrul de la intrare! Posibil sa constientizeze musca pe caciula si face eforturi disperate de a denatura situatia de care se fac vinovati! Proasta intretinere si lipsa de respect fata de cei care vin la salina strict pentru tratament!
Liviu Alexa 12-3-2018, 18:39
Vo trebuit cosasul din rachitele. Demisiaaaaa
vasile14-3-2018, 8:54
prostule, vezi ca cosasul din rachitele e in cluj iar salina in turda. postac mancator de c**** ce esti
Dracnea12-3-2018, 18:02
Iohanis demisia!
Burdujel12-3-2018, 17:37
Filmul e de milioane. Ar putea castiga un Oscar sau un Pulitzer.
OsCar12-3-2018, 22:14
Cu siguranta! Filmul este edificator, praf si pulbere. La cat e de mare salina, sigur isi gasea un loc unde nu se rascheta parchetul, dar el musai o vrut sa stea diriginte de șantier... Stiri in neștire.
Rus dorel12-3-2018, 23:00
Daca chiar esti curios poti afla ca majoritatea turistilor vin in scop recreativ. Dar suntem si o parte semnificativa care venim frecvent la salina pentru tratament. Acesta cura se face in baza de tratament. Acolo sa raschetat parchetul desi aveam abonament platit in avans... Pe mine ma deranjat lipsa de respect, praful si mizeria! Care este foarte evidenta. Bascalia ta denota o lipsa de bun simt!
Levente13-3-2018, 8:50
Tratament se face in toata salina nu doar in baza de tratament.
Levente13-3-2018, 9:12
Praful care ziceti dumeavoastra ca e praf este sare foarte fina.
Si cu aspiratul, pareti foarte destept. Macar sa va documentati inainte sa ziceti ceva
razvan13-3-2018, 10:15
bre Levi baci esti destept rau :)))
Rus dorel13-3-2018, 10:23
Cel care are nevoie de documentare esti chiar tu! Citeste instructiunile de pe site-ul salinei! Sau poate ai nevoie de repetarea claselor primare pentru a intelege ce inseamna BAZA DE TRATAMENT! Eu nu am fost la salina in calitate de turist! Am venit pentru tratament care logic se face in baza de tratament, in aceasta locatie despre care banuiesc ca nici nu sti unde se afla turisti nu au acces! Acolo sa distrus habitaclul prin raschetarea parchetului desi eu aveam platit in avans sedintele de tratament! Fara nici un avertisment sa inchis baza de tratament! Daca nu cunosti efectele astmului nu te baga in discutii doar pentru a simula o replica! Stiu ca deranjeaza sesizarea mea dar locatia se recomanda a fi la standarde europene!... am cerut atentie la praf si repect pentru clienti! Am venit de la Timisoara cu toata familia cu cazare platita ca sa fiu scos afara din baza de tratament... viziteaza si alte saline si apoi poti face diferenta!
prof13-3-2018, 11:09
Domnule Rus Dorel , sunteti foarte revoltat , poate aveti dreptate , mai bine mutati disputa in instanta si lasati postarile publice pentru cei care au fost capabili sa invete gramatica limbii romane. Din respect pentru limba romana, maltratata peste masura in ultimii 20 de ani.
Rus Dorel13-3-2018, 11:25
Stimabile domn, interesul meu este sa prezint situatia reala public! Va rog sa încetati cu distragerea atentiei prin prea mult invocata gramatica... Opinia publică este mai mult informată online decât prin instanțe! Doamna director ar trebuii sa realizeze ca am avertizat subalternul dumneaei cu privire la intentia mea de a face public situatia! M-au ignorat! Acum sa suporte consecințele.
Bocaiala12-3-2018, 16:00
Demisia Emil Boc
Pufoaica12-3-2018, 16:16
Ce ai baut boss??
Amin12-3-2018, 15:25
Domnule Boc, ne mor astmaticii si dumneavoastra tot mic sunteti!! asa ceva e inadmisibil !
Ada12-3-2018, 14:06
Sa se faca ceva, sa intervina Boc.... :-)
Adela12-3-2018, 14:37
Cu pruna .