banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Elevii Liceului pentru Deficienţi de Auz din Cluj puși să semneze că nu mai filmează ceea se petrece în şcoală

  



 

Elevii Liceului pentru Deficienţi de Auz Cluj-Napoca sunt obligați să semneze o declaraţie prin care se angajează să nu mai filmeze și posteze incidente din școală.

 

Centrul European pentru Drepturile Copiilor cu Dizabilităţi (CEDCD) susține că măsura luată de conducerea liceului este represivă şi nu are efecte juridice.

 

CEDCD a transmis Liceului Tehnologic Special pentru Deficienţi de Auz Cluj o adresă informativă cu privire la consecinţele legale ale măsurilor represive luate împotriva elevilor ca urmare a incidentului petrecut în noaptea de 10 iunie 2018. Elevii liceului au fost obligaţi de conducerea unităţii de învăţământ să semneze o declaraţie pe proprie răspundere prin intermediul căreia se angajează să nu mai filmeze şi transmită pe reţelele de socializare aspecte petrecute în şcoală sub ameninţarea sancţiunilor. CEDCD avertizează conducerea liceului în legătură cu măsurile represive luate împotriva elevilor şi preciează că acest act nu poate produce efecte juridice, fiind lovit de nulitate”, se arată în documentul citat.

 

Reprezentanţii CEDCD susțin că acest acord poate fi obținut numai prin violenţă, constrângerea morală exercitată asupra acestora sau prin exercitarea unei poziţii de putere. ”Obligarea elevilor la semnarea acestor acte, ce vizează restrângerea abuzivă a dreptului la liberă exprimare a elevilor din cauza publicării unor informaţii de interes public, cu ameninţarea sancţionării, reprezintă hărţuire şi se sancţionează contravenţional. Considerăm reprobabilă atitudinea conducerii acestui liceu, care, în loc să dea dovadă de bună credinţă şi să gândească măsuri de remediere, se îndreaptă tot împotriva copiilor şi îi obligă la restrângerea unor drepturi”, se mai arată în comunicat.

 

Duminică, o supraveghetoare de noapte a fost filmată în timp de bătea şi ameninţa o elevă.

coral1_1_1.jpg
13-6-2018, 16:16
53 vizualizări
11 comentarii
Afara cu Untold15-6-2018, 9:45
Is nebuni ? cum plm sa vaza ce semneaza daca e deficienti?
judex14-6-2018, 6:46
Oare nu din prea multa democratie s-a produs incidentul?
Se spune ca supraveghetoarea a intervenit pentru aplanarea unui conflict. Fetita aia mu trebuia sa o asculte pe supraveghetoare? Probabil ca nu :). Ea trebuie sa poata sa-si exprime liber optiunile, Nu?
Vai de democratia noastra. Hai sa desfiintam pe viitor si inchisorile ca sa poate oricine sa-si exprime dorintele dupa cum doreste...
Judex e bou14-6-2018, 9:51
Ti-as da vreo 3 capace dupa cap, sa-ti iasa si tie democratia din creier!
Ai merita batut de 3 ori pe zi si tinut fara mancare pentru gandirea asta retrograda.
judex14-6-2018, 11:43
lasa ca va tine dragnea fara mancare si va bate la cap antena trei de trei ori pe zi. spor in continuare
ceapist14-6-2018, 0:07
Profesori proveniti din tarani, personal auxiliar provenit din tarani! Asta-i orasul condus de un taran.
erno14-6-2018, 11:08
no no..nu te prosti ceapistu-le! te pomenesti ca matale esti din sula de rege!!..ha?!
pana la urma urmei scoala trebuie sa ramana o instituie de educatie, iar uneori si urecheala "e rupta din rai"!
lasati-o usor cu judecarea educatiei ca iesiti in decor!
@erno14-6-2018, 11:13
Esti un prost!
@ceapist14-6-2018, 11:45
Bine ca stii ce esti ceapistule
F115-6-2018, 9:48
ceapistul probabil e ceva ungur care crede ca neamul lui n-a avut veci tarani porcari si toti or fost grofi in Ardeal. pe semne ca o terminat la un liceu maghiar de e asa retard.
Penibil in 201813-6-2018, 21:30
NU EXISTA ASA CEVA, NU TRAIM IN EVUL MEDIU, NICI IN COMUNISM, VA RUGAM FILMATI ORICE BATAI SI ABUZURI, ESTE SINGURA VOASTRA SANSA DE APARARE

ANGAJATI CARE ABUZEAZA AU EXISTAT DINTOTDEAUNA SI VOR MAI FI SI IN VIITOR