banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg
Image 1 of 5

Social

Ele sunt studentele din Cluj care au murit în accidentul din Jibou, Sălaj - FOTO

  



 

Studentele din Cluj care au murit în accidentul din Sălaj sunt Mădălina Parja, Maria Şteţ, Claudia Barboş şi Sara Pop.

 

Șoferița mașinii, Sanda Ungur, a fost dusă la spital și are șanse de a supraviețui. 

 

Patru studente de la Universitatea Tehnică Cluj au murit într-un accident - VIDEO

 

 

 

 

 

Patru studente de la Universitatea Tehnică Cluj au murit joi, 17 mai, în accident de tren în Sălaj. A cincea în stare critică la spital.

 

Mașina în care se aflau cele cinci tinere a fost lovită de un tren joi seară în jurul orei 18.00, în județul Sălaj.

 

Totul s-a petrecut la marginea orașului Jibou, iar patru dintre absolvente au murit, iar alta se află în stare gravă. Acestea plecaseră de la Cluj-Napoca unde a avut loc ceremonia de absolvire a Universității Tehnice Cluj.

 

”Accident de circulatie la intersectia caii ferate cu centura ocolitoare a orasului Jibou. Un autoturism a fost lovit de tren. Patru persoane au decedat si o persoana este ranita grav. Trei echipaje de politie sunt la fata locului pentru cercetari. Persoanele decedate sunt din jud. Maramures, cu varste cuprinse intre 20 si 21 de ani”, precizează IPJ Sălaj.

 

Tânăra de la volan a fost rănită și transportată la Spitalul din Zalău, fiind conștientă.

 

Tinerele decedate au fost aruncate din mașină la circa 20 - 30 de metri.

 

 

Semnalele acustice de la calea ferată erau în funcţiune, iar trenul implicat în accidentul feroviar, R4046 făcea legătura între Baia Mare şi Jibou. Mecanicul nu se afla sub influenţa băuturilor alcoolice, a declarat Maria Cristea, purtătorul de cuvânt al I.P.J. Sălaj.

coral1_1_1.jpg
18-5-2018, 10:51
194 vizualizări
20 comentarii
Eu21-5-2018, 11:20
Maria Stet arata bine,adica arata .. mda
anticoca18-5-2018, 15:34
Masina de tip beenve ?
Yo18-5-2018, 19:23
ești prost de bubui
mihai18-5-2018, 12:20
Tragic...
Doc18-5-2018, 12:14
Mai pe romaneste Coruptia Ucide. Este permis ca in anul 2018, intr-o tara europeana sa existe o asemenea traversare la nivel cu calea ferata? Macar niste bariere sa fie montat. 5 vieti au fost distruse, pacat de tineretea lor si pacat de ceea ce ar fi putut ajunge si ce ar fi putut face.
^18-5-2018, 12:27
Este permis ca intr-o tara in care prezervativele sunt atat de ieftine , parintii Docului sa se zgarceasca la cativa lei si astfel sa ajunga asemenea retardati pe lume ?
Ciprian18-5-2018, 12:57
Auzi.. chiar nu se pot îngrădi toate locurile în care poți muri! Hai sa ne apucam sa facem garduri pe toate malurile râurilor și prăpastiilor! Las-o ' acolo! Semnalele acustice și vizuale au funcționat! Probabil ascultau muzica la maxim, de n-au auzit. Fiecare trebuie sa se păzească! In cazul asta, nu pot spune că n-au avut noroc! Dacă traversezi cu căștile în urechi dând mesaje pe WhatsApp, ai toate șansele să te lovească tramvaiul!
Doc18-5-2018, 13:46
Inteleg ca nu poti ingradi orice rahat de trecere, dar aici vorbim de un Drum National, nu de un rahat de macadam care duce nicaieri.
"Hai sa ne apucam sa facem garduri pe toate malurile raurilor si prapastiilor"?? Are you for real? Tu pentru ce platesti taxe? Pentru ce exista stat si autoritati locale in capul tau? Rolul lor este sa protejeze si sa creeze context.
Nu ma mir ca tara asta merge in directia in care merge, cu atatia incuiati mai bine am incepe sa vb ruseste de maine.
Pentru Doc18-5-2018, 14:08
Prostia ucide...aviz amatorilor!
@Doc18-5-2018, 14:09
Si pentru barierele cerute de tine, tot PSD e de vina?
rosso18-5-2018, 14:26
Nu stim inca cauzele. Poate soferitei i s-a facut rau. Poate i-a murit motorul. Desigur, ii posibil si ca ii pur si simplu idioata. Sper sa se faca bine, si politia s-o poata audia.
Ionut18-5-2018, 14:47
Foarte tragic. Dumnezeu sa le ierte. Dar totusi nu stiu ce sa zic despre capacitatile acestei soferite. Daca urmaresti semnele de circulatie chiar daca nu vine nici un tren cand inainte sa traversezi o cale ferata opresti si te uiti. Sunt niste reguli elementare care trebuie respectate si din pacate tocmai aceasta regula atat de simpla a dus la aceasta tragedie. Mare pacat. Nu pot crede ca aceste fete atat de tinere cu toata viata in fata nu mai sunt.
Ciprian18-5-2018, 14:49
Da, doc, înțeleg ce spui! Dar, fac pariu că neatenția e principala cauza, in 99 la suta din cauze! Practic, tu spui, că trebuie create condiții, să nu murim, nici atunci când nu suntem atenți! Cam greu! trecere, exact ca asta din Jibou, am văzut și în Germania, pe un drum secundar! Și pe de altă, parte...la noi vignieta pe o săptămână, costa nici 3 euro! La unguri e 9,50, la bulgari e 8. Nu cred că ar avea prea multi bani, nici dacă nu i-ar fura. In fine..
@doc18-5-2018, 17:24
DOc tu esti acelasi retardat aka BBK ce a comentat si al articolul precedent. mah oamenii astia ca voi demni de darwin awards ar trebui sa dispara din societate.
dinu18-5-2018, 12:14
Patru flori, patru mirese s-au dus la cer . Dumnezeu sa le ierte !
O pierdere enorma ...patru fete frumoase care au murit nevinovate .
lelu18-5-2018, 14:01
Păcat!......Muzica dată tare în maşină şi telefoanele mobile bată-le să le bată!
bbk18-5-2018, 14:38
mama ce destept esti tu. parca ai fost in masina, si ai vazut exact ce faceau fetele.
si ce vina au pasagerii daca soferul a gresit?

toti cretinii au acces la internet si comenteaza, in timp ce stau acasa si asteapta ajutorul social
Ion A.19-5-2018, 2:11
astept cu nerabdare stirea ca o coloana de autobuze cu alde bbk si alti #rezist a fost lovita de tren; dupa aia, voi spune doar atat: oricine poate gresi.
sofer19-5-2018, 23:14
Ioane, este cel mai bun coment, in rest rahat cu apa rece. O idioata a omorat 4 oameni, cu asta basta. Sunt sigur ca erau Rezist.
Ion A.20-5-2018, 16:40
Sunt Ion, nu Ioan, cocalarule anal.