banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg
Image 1 of 2

Social

Două noi stații de colectare selectivă cu recompensă la Cluj. vezi unde sunt amplasate

  




În municipiul Cluj-Napoca funcționează 2 noi aparate de colectare a deșeurilor reciclabile - stații "Sigurec Public", care asigură colectarea selectivă automată a variate tipuri de deșeuri și oferă recompensă celor care le utilizează.

Astfel, conform reprezentanților Primăriei, prin aceste stații, cetățenii pot recicla deșeuri de ambalaje (hârtie, plastic, metal, sticlă), deșeuri de echipamente electrice și electronice (DEEE), baterii și acumulatori. Pe baza tichetului eliberat de aparat după introducerea ambalajelor, utilizatorii beneficiază de reduceri în magazinele partenere proiectului.

Una dintre aceste stații este amplasată în cartierul Mănăștur în zona Pieței Flora, iar cealaltă este amplasată în cartierul Zorilor, la intrarea de la Piața Zorilor. Municipalitatea va amplasa astfel de sisteme automatizate de colectare a deșeurilor și în alte cartiere ale orașului.

De asemenea, clujenii vor avea acces în perioada următoare și la stații de colectare cu recompensă cu personal uman (Sigurec City). La aceste stații vor putea fi reciclate deșeuri precum ambalajele de plastic, sticlă, hârtie și carton, lemn, aluminiu și toate tipurile de echipamente electrice și electronice, becuri și baterii. În momentul reciclării, deșeurile vor fi cântărite de către personalul angajat și se va oferi recompensă în bani pentru cantitatea reciclată. Bateriile și acumulatorii se preiau, la fel ca în cazul stațiilor automate, cu titlu gratuit.

Primăria Cluj-Napoca a realizat acest proiect pilot în parteneriat cu Green Group, având în vedere nevoia de creștere a conștietizării consumatorilor în ceea ce privește protecția mediului prin colectarea selectivă și valorificarea prin reciclare a deșeurilor de ambalaje.

coral1_1_1.jpg
4-7-2018, 15:28
634 vizualizări
10 comentarii
asd6-7-2018, 9:49
vor functiona max. 6 luni, si dupa nu vor mai functiona....
nelu6-7-2018, 7:38
Bravo!
HOREA5-7-2018, 16:15
comentariii cu si fara acoperire-- dar cei care ati mai calatorit un pic prin lumea asta puteti sa constatati sau ati constatat ca aceste masini de colectare selectiva se pot gasii in fiecare mare magazin alimentar--- pentru butelii plastic si canete--- iar sticlele de bere sunt preluate de catre o vanzatoare care este la o casa rapida --max 8 produse........--- Aceste automate nu sunt mai mari decat un frigider , iar in momentul in care sacii sunt plini cu canete , sunt schimbati de catre un lucrator magazin---SIMPLU EFICIENT SI spun eu NORMAL...........
sofer4-7-2018, 20:05
S-au amplasat exact in cele mai tampite locuri posibile. Rog onor "amplasatorul", banuiesc ca Primaria, sa explice unde stationeaza masinile care aduc deseuri? In Zorilor e jalea de pe lume, in aceea piata masinile sunt parcate si in copaci, incepand din giratoriu pana sus la intersectie cu Observator, de multe ori e o aventura sa poti patrunde pe Luceafarului, iar piata Flora , sigur cei ce locuiti acolo imi dati dreptate. Puneti mai tanalailor aceste puncte de colectare in locuri in care se poate stationa, asigurati oameni de ordine care sa nu lase sa parcheze cei care au alta treaba prin zoina si se va face ceva, nu doar in rapoarte, in statistici si alte tampenii pendinte orasului Smarth. Rusine sa va fie, Primarie incompetenta si repetenta la sprijinul acordat clujenilor!
Pisi4-7-2018, 20:51
Orasul este facut pentru oameni, nu pentru ”carcasa ta de metal”. Cand cumperi o masin sau doua te gandesti unde o parchezi? E simplu, in fata blocului. Spor la replica cu injuraturi.
sofer4-7-2018, 20:55
Tu PITI ponabca, dar te apuci sa cari in carca fierul vechi sau revistele prafuite? Sau cu toagla? Da figuranta mai esti, parchez in parcare platita dar cand duc fieru vechi unde parchez tu fomeie fara cap?
@sofer5-7-2018, 9:57
taci in p_izda ma-tii de bou care esti tu.
sa-ti iau masina in p_ula, la fel si pe ma-ta aia tarfa
sofer5-7-2018, 23:57
moc-anu cumva? Doar astia pun mare pret pe scula ce o poarta, o divinizeaza, ii dau o falus-enie hiper aciva, cand de fapt cosangvinitatea da rezultatul de mai sus, adica un cric incestuos. Atat si nimic mai mult.
Boc isi bate joc4-7-2018, 18:41
VOTATI BOC !!!!
Bogu4-7-2018, 20:02
Mersi, dar noi il votam pe Dragnea...e mai bun si ne ajuta sa furam. VOTEAZA DRAGNEA !!!