banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Directorul APIA Cluj este dispărut în lacul Beliș

  





Un clujean în vârstă de 40 de ani, directorul al APIA Cluj, este căutat încă de sâmbătă seară, când, spun surse apropiate lui, ar fi căzut în apă în timp ce se plimba cu barca pe lacul Beliş.



Echipele de salvare ajunse de urgenţă la faţa locului, imediat după ce au fost puse în alertă, au început căutările. La puţin timp după miezul nopţii pompierii au reuşit să recupereze ambarcaţiunea care plutea în derivă. La bord au găsit ochelarii de vedere ai bărbatului, telefonul mobil, câteva articole de îmbrăcăminte, o vestă de salvare, dar şi mai multe sticle de alcool, goale. Din primele informaţii, se pare că bărbatul nu ştia să înoate.

-----------------------

UPDATE



Se reiau căutările persoanei dispărute pe lacul Beliş-Fântânele.


În cursul serii de sâmbătă, 22 iulie, a fost primit un apel pe numărul unic de urgență 112, imediat după ora 22.00, care anunța faptul că o barcă care se învârte în cerc pe lacul de acumulare Beliș-Fântânele, în apropierea barajului.


Au fost demarate căutări pe luciul apei cu o barcă din cadrul Detașamentului de Pompieri Huedin, una a serviciului Salvamont-Salvaspeo și alte două bărci civile. Din păcate căutările au fost fără rezultat până la orele 24.00, când s-au încetat temporar căutările.


În cursul dimineții, în jurul orei 6.30, un echipaj de scafandri al ISU Arad a ajuns la lacul Beliş-Fântânele pentru a relua căutările. Ei sunt sprijiniți de două bărci, dintre care una dotată cu sonar pentru căutări, și un echipaj SMURD de prim-ajutor din cadrul ISU Cluj.


Echipe de salvare din cadrul Serviciului Public Salvamont-Salvaspeo sunt în drum spre locul incidentului în vederea reluări căutărilor, precum şi un echipaj de polițiști.


Adâncimea apei, în apropierea barajului Beliş-Fântânele, poate ajunge peste 100m, ceea ce limitează intervenția scafandrilor autorizați până la 40m (scafandrii ISU şi Salvaspeo). Acest tip de scufundări se pot efectua doar cu echipamente specifice, diferite de cele pentru scufundări până la 40m, ce trebuie să protejeze scafandrii de narcoza azotului şi toxicitatea oxigenului”, precizează ISU Cluj.

---------
UPDATE 1

La data de 21 iulie a.c., în jurul orei 21:30, poliţiştii au fost sesizaţi prin apel 112 cu privire la faptul că, pe lacul de acumulare Fântânele-Beliş, o ambarcaţiune cu motor se deplasează în cerc, fără nicio persoană la bord.

La faţa locului s-au deplasat poliţişti, pompieri, lucrători din cadrul Salvamont Cluj, iar ambarcaţiunea a fost adusă la malul lacului.

Din verificările efectuate rezultă că, la data menţionată, în jurul orei 20:30, un bărbat, de 40 de ani, din Cluj-Napoca, proprietarul ambarcaţiunii, ar fi ieşit să facă o plimbare cu barca pe lac.

În prezent se fac investigaţii pentru depistarea bărbatului şi pentru lămurirea cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs incidentul”, precizează IPJ Cluj.

coral1_1_1.jpg
22-7-2018, 12:17
136 vizualizări
25 comentarii
kek23-7-2018, 17:10
sambata, 22 iulie?
Horia23-7-2018, 16:17
Cred ca sunteți niște oameni foarte urâți și cu IQ mult sub negativ.
...23-7-2018, 15:48
ahaha cineva doarme cu pestii
Untoldeanu23-7-2018, 13:37
Foarte frumoase comentarii, a dispărut un om, oare ce o sa comentați dacă a murit sau dacă dispare BOC sau TISE?
ioio23-7-2018, 10:03
Decat sa il bage politia la cotet ca si pe altii mai bine s-o sinucis foarte simplu.Un om plin de besini in cap si cine mi-s io.Asta e
Ion A.23-7-2018, 9:32
Dumnezeu sa-l ierte... eu il stiu doar de mincinos
BRAVOS23-7-2018, 13:34
Felicitări, domnule Ion A, ați reușit sa scrieți Dumnezeu cu majuscula?
Va rog, nu mai pomeniți aceasta divinitate. Nu-s cel mai credincios dar totuși...puțin respect va implor, in numele anilor ajunși!
Eddie23-7-2018, 6:20
Sunt șocat de ce comentarii și ce evoluție a avut omul asta. Am fost colegi de generație, el la Șincai, eu la Eminescu. Am avut prieteni comuni, am fost și la majoratul sau ținut la cantină agronomiei. Asta era în 1997. Ulterior drumurile noastre s-au despărțit. Acum vreo 10 ani sau 12 l-am întâlnit la poalele pădurii Mănăstur, pe strada Huedinului. Își parca mașina. Am observat la el o aroganță de baiat ajuns la bani, plin de el și de succes, însă nu am stat sa il analizez.
andi23-7-2018, 12:03
bine bine si continuarea???? ai inceput sa zici ceva dar fara sfarsit.....

da-l in masa de alcolist, spagar.....etc....tipic romanesc, rumanu prost ajuns la bani...
rares23-7-2018, 5:57
Poate o fi având şi vreun rucsac cu bolovani in spinare, asa cum le place lostritelor! Fie iertat dar omul asta era lovit bine cu piula in cap!
lulu cluj22-7-2018, 21:22
apa infectata !cod rosu !
...23-7-2018, 15:39
ahahaha
Agentul Haosului22-7-2018, 20:36
Parca e interzis cu barca cu motor termic pe Belis si Tarnita. Sau numai pentru unii? Sa moara toti.
Kkk22-7-2018, 20:53
Din pacate, granguri mato care au cabane la Belis si Tarniata au tras sforile si au trecul cele doua lacuri in categoria "navigabile"....deci e lwgal:( nu conteaza ca e lac de munte sau rezerva de apa a orasului....granguri trebuie sa isi etaleze barcile.
SEBI26-7-2018, 4:37
Lacul belis este declarat lac navigabil din 2008 prin hotarare guvernamentala si asa va si ramane .@KKK si care este problema daca este rezerva de apa a orasului? Tu sti de la ce adancime curge pe teava din baraj ? mai stii hidrocarburile descompuse din benzina pana la ce adancime coboara? Mai studiaza si apoi scrie pe aici ;) ...Am mai aflat ceva : daca ai barca esti grangur :))) pe asta de unde ai mai scos-o ..Munceste si tu si cumapara-ti o barca daca iti place ..intra pe site-urile din olanda ,suedia sa vezi ca ceea ce vezi tu pe belis si le numesti "yacht-uri" le gasesti pana in 5000 euro cinci mii)..in italia lacul como , lacul Garda tot lacuri de munte sunt si sunt navigabile , in elvetia la fel ...noi din cauza saracilor si frustratilor care beau apa de la chiuveta si n-0au bani de barca suntem blamati ca ne sestindem cate 2-3 luni pe an pe cate un lac ;)
Kkk22-7-2018, 20:24
O plasa rosie mare de sticle de bere si votka au adunat din barca.....numai treaz nu a fost! Asta e: alcoolul si urmarile lui!
Mo can22-7-2018, 17:51
Urmeaza BOC!!!
cristos22-7-2018, 23:26
Mo can urmezi tu sau ma-ta
Crucea23-7-2018, 8:05
Nici lostritele nu-l doresc pe Mo can, e prea nenorocit și bătut de soarta.
Lostri23-7-2018, 9:38
Nici vorba, e prea veninos.
lelu22-7-2018, 17:05
Dumnezeu nu bate cu paru! Nu-i mai ajugeai cu prajina la nas! L-a sinucis conştiinta prea incarcata!
Matei Alecsandru22-7-2018, 16:38
O gaoaza, un politruc ordinar, un hot , un incult, un borfas, .........apartamente, masini, case, case de vacanta...... la varsta de 30 de ani, din munca cinstita........Un alcoolic cronic cade din barca .....institutiile statului il cauta....platiti din bani publici........Romania te iubesc ! Mai proasta ca tine nu gasesc !
Semaca22-7-2018, 16:47
Curios sunt de cine sau ce entitate politica la pus acolo la APIA. Si mai curios, e cat a delapidat?
Utc Rachitele 22-7-2018, 12:31
Doamne ferește , odihneasca-se in pace .
Utc rachitele22-7-2018, 15:27
de la furat