Social

Deputații de Cluj șochează șoferii de la Parlament: Circulați cu autobuzul sau bicicleta? De ce?

  
  



 

Un parlamentar de Cluj relatează șocul avut de șoferii de la Parlamentul României, când au auzit că nu au nevoie de ei, pentru că este transport în comun.

 

M-am întors din Bucureşti la Cluj cu Mihai Goţiu, vicepreş. al Senatului. La aeroport, el ia 8 spre casă, eu îmi iau bicicleta din parcare.

 

Şoferul lui Mihai se mira de ce am circula cu transportul public prin Bucureşti. A auzit el de unu', Cernea, care folosea transportul în comun, dar noi ar trebui să cerem să ni se pună la dispoziţie maşini că avem dreptul.

 

Eu merg cu bicicleta până la aeroport şi înapoi pentru că fac din Mănăştur 40 de minute, cât o maşină, şi e mişcare bună. Oricum, mă tem de sedentarizare în Parlament


Am şi glumit cu Mihai, dar destul de serios, că o să vin în echipament sportiv, în alergare până la Parlament, cu un rucsac în spate (cu sacou, cămaşă şi toate cele...). El are baie la birou, aşa că mă pot duşuli bine. Poate că o să pară cam ciudat la început, dar un corp fit e oricum mai ok decât burţile multor parlamentari.

 

Cum am un bagaj prea mare, prefer să las bicicleta şi restul lucrurilor la mama, în Mărăşti. Îmi iau echipamentul de alergare, că am şi la ea, ca să pot alerga în zona propusă ca Parc Est - Între Lacuri, în special la lacuri şi noua bază sportivă.

 

De la mama fac 8 km până în Mănăştur. Trec pe lângă Avram Iancu, şcoala copilăriei mele, pe lângă Canalul Morii, prin Parcul Central, pe Plopilor, urc prin cartier spre pădure şi ajung fericit acasă, la timp să-l culc pe Matei”, a relatat Adrian Dohotaru, pe contul său de Facebook.

coral1_1_1.jpg
6-1-2017, 15:30
146 vizualizări
14 comentarii
Boc își bate joc8-1-2017, 14:18
cum mergi tu 8 km pe jos ca oeu fara masina nu pot nici 500m. bravo tie.
lulu cluj8-1-2017, 8:00
Sa-l vedem pe Neagu pe tzoagla !!
Hosty7-1-2017, 16:26
Sa ne aduce aminte ca la fel a facut si Boc... mergea cu troleu si autobuzu, manca slana cu pita si ceapa in diplomat... si uite ce ne-a facut Boculetu pana la urma in calitate de prim ministru. DIn aceeasi plamadeala de parvenit, executant obedient si creier sters sunt si acesti USR-isti. Se dau mari ecologisti si modesti si se opun maririi pensiilor celor cu venituri mici.
dan7-1-2017, 19:27
celor cu pensii mari
fdgfdsgfds7-1-2017, 13:19
Toti taranii ajung soferi.
khgfdghj7-1-2017, 17:56
taranii nu ajung conducatori auto. ca sa fii sofer trebuiee sa ai un stil de condus, o tinuta cand esti la volan la fel ca si cand nu esti la volan. nu e asa simplu sa fii sofer cum ar crede unii. oricum, renuntarea la masina e o prostie in ziua de azi cand ai nevoie de mobiltate si un anumit confort. normal, nu trebuie sa mergi cu masina personala in centru daca ai treaba pe undeva pentru ca mai apoi sa stai jumate de ora la coada la parcare. dar exista taxiuri, exista mai nou si uber la care se poate apela la nevoie. dar sa mergi cu bicicleta de la aeroport pana in manastur... trebuie sa fii inconstient. numai praful pe care il inhalezi, plus gazele arse de la masini.nici nu mai zic de pericolele la care te supui. si toate astea ca sa ajungi la destinatie plin de praf. pentru sport exista sali de fitness, bazine de inot, terenuri de fotbal, baschet(parcul babes are terenuri foarte bune, noua baza sportiva din gheorgheni la fel), piste de alergare, parcuri. sa faci asa zis sport printre masini e o prostie.
hara8-1-2017, 4:14
Szeplekan ar fi bun de sofer la USR
ricoco7-1-2017, 3:39
ioiii ce initiative politico-sociale au flacaii astia din USR!
misto!
........sa-ti bati copii cu sapca uda si nimic altceva!
numai asa se-ngrasa scroafa-n copac!
:)7-1-2017, 13:40
Nicu spune ceva de tine mai jos.
Andy6-1-2017, 21:18
Cand pozitia sociala nu influenteaza caracterul , omul ramane OM.
Cat mai multe atitudini ca aceasta, sa arate celorlalti din parlament ca pot sa traiasca ca astia ca noi, de rand.
Ich6-1-2017, 20:51
Cred ca e ceva "manevra"...adica cum frate cu bicicleta...iti dai seama ce mirati erau soferii aia..oricum inca o stire penala marca ziar de cluj..bravo
nicu6-1-2017, 17:00
Respect.

Astept postacii cu sarcini de la partid (oricare ar fi el) sa arunce cu noroi.
madriano6-1-2017, 16:45
Te-ai ajuns Dohotarule! In curand iti iei bicicleta de 12 mii de euro.
:)6-1-2017, 18:02
nicu spunea ceva de tine mai sus ;)