Social

De ce nu e inaugurată Autostrada Sebeș - Turda: Aluneci ca în baie, pe gresie

  



 

Cei 12 kilometri din autostrada Sebeş-Turda trebuiau deschiși marți, 9 ianuarie, dar inspectorii Companiei de drumuri spun că este imposibil.

 

Constructorii au folosit o reţeta la asfaltare care face şoseaua periculos de alunecoasă.

 

Lotul 3 are o lungime de 12,5 kilometri lungime şi trebuia inaugurat, la fel ca de altfel întreaga autostradă Sebeş-Turda, încă din 2016. Încă nu s-a făcut recepţia lucrărilor şi deja constructorul trebuie să facă reparaţii.

 

Şefului şantierului a fost prezent la inspecţia făcută de specialiştii Companiei de Autostrăzi, dar nu a vrut să comenteze afirmaţiile oficialilor.

 

Vorbim de exces de bitum, de probleme legate de rugozitate, adică de aderenţa în sine a asfaltului, elemente de planeitate executate neconform, spune Alin Șerbănescu, purtătorul de cuvânt al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere. El a comparat circulația pe autostradă cu cea pe o pată de ulei sau cu mersul în baie, pe gresia udă. Constructorul lotului 3 este firma italiană Tirrena Scavi.

 

Porţiunea de autostradă dintre Turda şi Sebeş trebuie să aibă 70 de kilometri. Compania de drumuri promite că va fi dată în folosinţă anul acesta, când ar trebui inauguraţi în total 157 de kilometri de şosea rapidă în mai multe zone, notează Digi 24.

11-1-2018, 0:25
4159 vizualizări
22 comentarii
Voodoo11-1-2018, 22:53
SILE LA TINE IN SAT CE AI VOTAT ?
c+11-1-2018, 16:31
Comentac anti-Boc sile, ia-ti medicamentele ca iar scrii si -ti raspunzi singur ,nu te mai baga nimeni in seama demult
MARIOARA11-1-2018, 22:13
Oferta speciala lucru acasa: din prima luna 1500 RON (1500 lei noi sau 15 milioane lei vechi) lunar rapid castig potential, plus alte castiguri motivante. Lucrati in timpul liber. Contract. Seriozitate. Trimiteti solicitare la adresa de email´.pacurarumarioara1964@gmail.com
c+11-1-2018, 22:47
Pina si MARIOARA va vota BOC numa in scirba ta, husene sile -melteanule
mela11-1-2018, 13:59
Bani online. Cautam urgent operatori pe internet. Castigurile sunt foarte motivante. Lucrati acasa la dvs, la calculator, in timpul liber. Asiguram instruire gratuita si de cea mai buna calitate. Trebuie sa aveti varsta de 18 ani si cunostinte minime de navigare pe internet. Cereti acum detalii la adresa de email a unuia dintre coordonatorii echipei noastre:melatpg@yahoo.com
Un sofer11-1-2018, 12:17
Este exact reteta de asfalt folosita si in Cluj. Dobitocii dau vina pe soferi, dar de ce asfaltul e atat de alunecos, nu s-au intrebat.
Mihnea13-1-2018, 13:34
Câtă dreptate aveți! Poți avea tracțiune integrală controlată electronic, ABS și cauciucurile cele mai performante de iarnă, că tot patinezi de mama focului, atunci cînd e ceață și asfaltul strălucește! E preferabilă zăpada, măcar știi cu ce ai de-a face.
Se vede că banul public e cheltuit în batjocură în orașul nostru. Administrația Boc provoacă mai multe rele, decât face vre-un bine.
madriano11-1-2018, 10:34
Cei de la CNAIR trebuie sa amane deschiderea celor doua tronsoane de autostrada deoarece nu au contract de deszapezire pentru ele.
Ali11-1-2018, 10:12
Da... ieri a fost în zonă ceață, atenționare de polei. Normal că era alunecos. Sau probabil cei de la CNADR se așteptau ca să bage constructorul și sărăriță ca să fie totul optim în zonă.
ika11-1-2018, 11:05
Dute la pla ca de ce ca de ce poi daca nu se sesiza lucrul acesta si tu aveai accident din cauza unei alunecari ce ziceai ? sa iti bag morti in casa de ghiolban
Sogoru'11-1-2018, 9:24
Hai cu patinele la Turda!!
...11-1-2018, 9:17
Niste c@c@ti incompetenti.
....11-1-2018, 9:42
nu constructorul e de vina, ci beneficiarul
Liviu1811-1-2018, 11:14
Corect, desteptii de la compania de drumuri trebuiau sa faca vizite pe santier si sa verifice calitatea lucrarilor pe parcurs, nu acuma la sfarsit vin si constata ca nu e ok . Unde au fost pana acuma ?? Poate au fost groaznic de ocupati cu plimbatul documentelor dintr-un birou in altul si cu bautul cafelelor ... Asta inseamna firma de stat : n-ai obiective clare , n-ai criterii de performanta, te doare la patina de banul public si apoi ne plangem ca vrem salarii mai mari.
Acuma iar suporta consecintele ? tot noi care ne vom inghesui in continuare in trafic pe un drum European cu o banda pe sens !!!
Bocaiala11-1-2018, 8:01
Dictatura Ceausescu a picat de mult, dar dictatura Boc deabia acum... Mocanu e pe ultima suta de metrii, ii mai dau, cat sa zic: saptamani, zile..! Ati mai vazut vreun postac probochist pe aici, coade de moime pline de lues, au fugit cu totii ca potarnichile ca acuma pica adulatul! Ar fi bine sa incepem sa preluam fraile puterii, incet, incet, democratic, cetateneste, sa declaram Piata Unirii prima Zona Libera de Boc din Cluj! Mai e umpic!! Si pica mocanul!
Sile11-1-2018, 8:54
Exact asa e, va-m spus eu inca din 2015 ca e pe faras iar cetatenii onesti din Clujul milenar n-ul mai suporta oameni munci profesori si studenti vad putrigaiul si il vor jos de acolo sus unde sta cocotat sa vedem si noi la care ne curge saliva dupa un leber sa-u carnat caltabos sa-u toba ca o revolutie va veni si 1907 a fost doar o adiere de vint
Clujenii11-1-2018, 10:11
La alegeri votati in satul natal. Noi votam cu Boc
unul11-1-2018, 10:42
@clujenii .taci mai cotropitorule ,tu esti clujean numai de cand a venit boc la putere ,v-a adus si v-a facut clujeni ca sa aiba votanti ,
Localnic11-1-2018, 10:57
De astia prostanaci cu miile. Ii vezi prin Mol, acolo ii lumea lor, sau pe la o "cafă" care daca-i mai scumpa face paianjen pe scaun. Le vezi parintii, amarasteni, cu maini muncite de munca campului, cum vin cu trenul ori cu masina burdujita cu zakuska si carnati, sa aiba Parazitus Protozorus de haleala o saptamana, Ba ii mai ajuta sa-si plateasca chiriile, ratele, le mai da si bani de buzunar. Ca deh, is clujeni, is studenti , poate lucreaza in IT si au deja vechime in oras, le place ce nu au avut acasa, lumini in Centru, socializare, HIFI in Club, taxi, eee, nu-i ca acasa. Venio-ar criza cea mare, sa-i vad cu apartamentele luate de banca, cu BMW-urile poprite si vorba ardeleanului" no amu cătă căși" !
SATUL11-1-2018, 18:08



unul = Sile = Bocaiala = etc
ilse12-1-2018, 7:20
La tine-i mai simplu, SATUL - 0 barat sau 00, asa se scria mai demult WC public.
poov11-1-2018, 7:27
Habar n-au!

Ne-a zis ieri Daniel Buda ca trebuie dat drumul!

Dupa autostrada MUZEU, avem autostrada PATINOAR!