banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg
Image 1 of 3

Social

Cum a ajuns să arate stadionul Cluj Arena, perla sportului clujean - FOTO

  



 

UPDATE

 

-Ca în fiecare an, toate defecțiunile apărute în urma folosirii stadionului Cluj Arena pentru festivalul UNTOLD vor fi remediate integral de către UNTOLD. Ca o măsură suplimentară, organizatorii festivalului au și în acest an o poliță de asigurare care acoperă orice defecțiuni/pagube produse în timpul montării, în timpul festivalului sau în timpul demontării.

 

- Zonele pistei de atletism care au fost afectate vor fi reparate integral de către UNTOLD până în luna octombrie 2018, așa cum prevede contractul de închiriere încheiat cu Cluj Arena. În acest sens au început deja demersurile și lucrările de reparații.

 

- Cu privire la scaunele din tribune, acestea au fost demontate de către organizatori pentru a construi patru rampe de acces, conform normelor stabilite de Inspectoratul pentru Situații de Urgență. Acestea au început să fie remontate, iar pana la meciul echipei FC Universitatea Cluj de duminică, 19 august, toate scaunele care au fost dezafectate vor fi repuse pe poziție.

 

 

- Separat de orice acțiuni de întreținere a gazonului pe care UNTOLD le-a efectuat și în acest an, dar și separat de orice reparații care revin organizatorilor UNTOLD în baza exploatării stadionului, aceștia vor investi și într-un sistem de irigare permanent a taluzurilor care înconjoară stadionul Cluj Arena, investiție care se ridică la suma de peste 10.000 de euro”, precizează reprezentanții Untold.  

------------------------------ 

Cluj Arena, stadion construit din banii clujenilor, se degradează pe an de trece.

 

Managementul politic al acestui stadion care a costat 36 de milioane de euro și a fost plătit din buzunarul clujenilor a fost defectuos de la început. După ani de exploatare spordică, Untold și câteva meciuri de fotbal, acum arena arată din ce în ce mai ponosită.

 

Scaunele sunt rupte și nu au mai fost înlocuite, iar pista de atletism, care este folosită numai de clujeni pentru alergări, se dezintegrează. Această pistă a fost gândită pentru concursuri naționale și internaționale de atletism, dar în rarele ocazii când acestea au loc nu e nimeni în tribune. 

 

Promovarea publică a acestor evenimente de către cei de la Cluj Arena este inexistentă în spațiul public, astfel că iubitorii de sport nu află niciodată despre evenimentele care au loc. Teoria consilierilor județeni este că arena nu are nevoie de promovare, pentru că toată lumea știe unde se află.

 


coral1_1_1.jpg
16-8-2018, 12:29
111 vizualizări
40 comentarii
Subteranul17-8-2018, 15:06
Intrati in parcarile din subteran. Sunt pline de infiltratii cu apa. Betonul e sfaramat de umezeala peste tor. Inspectia pt. siguranta constructiilor n-ar strica sa faca acolo un control. In titmul asta in 5 ani tribunele au soarta podului din Italia.
Untoldeanu17-8-2018, 11:49
Oare chiar nu se înțelege din text ca pana in Octombrie 2018 organizatorii vor repara stricăciunile produse si scaunele sunt remontate acum si nu au fost distruse ci doar demontate pt o scurta perioada de timp?
Iar u va câștiga meci dupa meci ca a fost sponsor a UNTOLD-ului.
Halla Madrid17-8-2018, 11:31
Sa nu uitam........MU1E_U....!!
Cristi17-8-2018, 8:44
Sunteti niste ipocriti. Scaunele au fost demontate pentru a se instala platformele de iesire si pt VIP. Cum a ajuns sa arate ma-ta dupa ce a fost lovita de tot cartieru? Ziarist idiot.
Moc an17-8-2018, 9:12
Chiar sun curios, cum?
Sper ca nu asta-i adevarul cu scaunele, ca ma supăr pe voi dacă dați stiri de realitatea.
Traian Eonuc17-8-2018, 10:08
Confirm ca de aceea arata asa scaunele, au fost demontate si nu rupte, urmand a se remonta ulterior, au fost demontate in special pt zona VIP.. Cat despre pista de atletism nu am ce sa zic, se vede in ce stare e, dar in mod normal se va repara
Clujean 17-8-2018, 10:42
Cand preluati si plătiți poze prostacilor tefelisti si trolilor, verificați va rog si veridicitatea acestora, asfel va faceți de cacao, si e mare păcat.
Cjn 18-8-2018, 16:06
Idiotas, daca citeai articolul nu doar titlul si pozele, vedeai cine le-a editat si pus pe Facebook. Dar e mai usor sa jignesti si sa tefelesti ca e la moda printre limbricii bocului rezist.
@Cjn18-8-2018, 21:25
Pe mat.a s-o faci idiotasa, am văzut clar cine a pus poza și cine a preluat-o, azi dau știre in Cluj ca mata-i c**** și alții o preiau și o publica fără sa verifice, și pana atunci o și muiesc?
Așa ca nu mai jigni , gunoi de levigat ca ti se-ntoarce cu vârf și-ndesat, idiotule rezist.
rares17-8-2018, 4:38
Ce tineret educat, cult, instruit şi civilizat are România!
Unora le trebuie funcţii bine plătite chiar dacă habar nu au de meserie, iar de la hoţii niciodată nu se dau înapoi!
Peste tot îs cu gura mare, nemulţumiţi şi cu gesturi huliganice!!
ca sa vezi !17-8-2018, 2:52
Ce le trebuie stadion acestor tarani betivi si drogatI ? ? ? ? ? ? Maine vin sa pasca vacile parintilor pe gazon.
Politicianu17-8-2018, 1:10
Pai v-am mai scris sa mutati evenimentul cultural la Pata -Răt.
Si nu vor mai fi probleme.
Atat17-8-2018, 8:25
Acolo stai, ai vrea tu sa fie cat mai aproape de tine.
Politicianu17-8-2018, 8:30
Nu stau acolo, acolo e plin de promisiuni politice.
Atat17-8-2018, 9:08
Ma tu acolo stai, ca se simte..., și acum te folosești de acest avantaj și vrei sa ne iei Untold - ul?
Iti cedam Zilele maghiare dacă vrei!!!
Politicianu17-8-2018, 16:03
Asculta bine ce-ti spun, eu am zis la Pata Răt nu la rampa unde te joci tu cu putzulica in levigat.
De aia i-ti miroase bai panarama. Du te tu la zilele maghiarilor sau la parada aia cu bulangii, ca te potrivesti bai bine cu ei.
Politicianu17-8-2018, 16:11
... sau tu stai in boschetii de sub podul Garibaldi si de aia te temi sa nu plece Untoldu de la tine.
Stai linistit acolo ca nu ti-l fura nimeni.
Moc an16-8-2018, 17:34
Dar de uzura normala ati auzit? Si oamenii se uzează,sunt doar lucruri, nu a murit nimeni.
dan16-8-2018, 17:39
iar te deghizezi,parlitule?:-p
danu16-8-2018, 17:50
VOTATI BOC !!...
Zoli16-8-2018, 18:14
BOC, presedinte,
Băsescu, premier,
Morar la DNA,
TISE, primar.
Si noi ținem cu Cluj, avem nevoie de ordine, oamenii care vor instabilitate sa pleceeee!!!
Punct16-8-2018, 17:07
Niste tarani...
Florin16-8-2018, 16:22
Ca arata asa nu e de vina nimeni din cei pe care incercati s-ai scoateti vinovati. De vina e "romanul" care nu are grija de nimic, care e dezordonat si murdar. Stiu ca doare, ca..." noi nu suntem asa" - cu siguranta - dar, e suficient sa fie cativa tembeli la fiecare manifestatie fie ea sportiva sau artistica! Da, poate sunt de vina cei pe care ne gandoim sa dam vina, insa numai pentru ca nu pune cate un politai la 10 oameni si amenzi atat de usturatoare incat sa nu mai rupa niciodata nimic! Nu se face nimic cu "va rgam sa aveti grija"! Se face doar cu bagatul mainii in buzunarul tembelului! Legal(adica pedepse dure prevazute de lege) si adanc, ca-n Germania!
Culca-te16-8-2018, 16:00
Este o vorba printre clujenii cu staif, Dumnezo nu culca-te. Da, acest stadion nu trebuia construit acolo, intr-o zona extrem de circulata, la intersectie de Grigo, Plopilor, Manastur, pe linie de tramvai, autobuz, orice eveniment determina blocarea circulatiei si implicit hiper aglomerarea altora, tinand cont si de faptul ca aici se deflueaza si o parte a traficului dinspre si spre Floresti. ii doresc un faliment sigur si toatal, ruina si huligani cu duiumul! Iar celor ce l-au amplasat aici sa castige capital electoral de la tampiti de ultrasi si Iehovistii lui peste, Untoldisti si alte adunaturi, Tise si Boc sa plateasca cu averile lor pagubele si prostul management.
Somn usor16-8-2018, 22:12
Da ma, acolo trebuia construita eventual inca o catedrala sa se poata culca popii mai bine dupa ce belesc banii de pe fraierii de enoriasi, daca "Dumnezo nu culca-te"...taran coclit ce esti!
eventual17-8-2018, 5:39
Nu mai prostovane, poate un spital de boli mintale, pentru ca cei ca tine sa se trateze la minte ca e plin internetul de maniaci .
?!16-8-2018, 14:44
Pacat, mare pacat !
Dar totodata firesc, atat timp cat anual stadionul este folosit cu preponderenta pentru alt tip de evenimente decat cele pentru care a fost creat ! Pista aceea era pentru alergari umane, nu pentru stivuitoare, incarcatoare frontale, camioane si tractoare... Si parcul arata ca dupa pasunatul oilor, toata iarba e rasa la propriu !
**"'!17-8-2018, 16:58
Opriti teleormanizarea tarii! Opriti pāunelizare judetului! Opriti cucuienizarea drumurilor judetene!
Untoldeanu16-8-2018, 14:34
Când începe Untold-ul?
bula16-8-2018, 14:55
tot timpul e Untold.
Eu16-8-2018, 15:29
Tare, așa trebuie sa fie.
Armin16-8-2018, 13:55
Chirie 10 000 de la untold si pagube de 100 000 cine-i prostu' ???
Eu16-8-2018, 14:13
Pe lângă urat, gras, jegos și rău!!!!
Utc Rachitele16-8-2018, 12:42
Untold , #Rezist , hasis , legale ,boceni ,vinituri , bleah
..... 16-8-2018, 12:53
Nu are rost frațica..... Imediat încep ăștia din Bocistan cu înjurăturile.
emil16-8-2018, 12:54
Nu esti doar gras, esti si urat (prost e un cuvant prea bland pentru tine).
dancp16-8-2018, 13:20
stadionul a fost folosit pentru BANI
comisioane grele si diverse manifestari NON SPORTIVE

stadionul nu a fost construit pentru Untold,pocaiti,spectacole de cacao
a fost facut pentru SPORT
pentru clujeni,ca din banii lor so facut nu din banii altora
ALTII SUG BANII
Marco16-8-2018, 13:30
Daca spui asta esti habotnic. Mai plimba.te si tu prin lume si vezi ce utilitate au stadioanele. Nu utilizarea lui ii problema ci modul de management care ii construit pe sistem comisional si interes de gasca de partid si nu de interes public. Dar dupa mentalitatea limitativa si retrograda a majoritatii romanilor "oi bine si asa rau cum ii, bine ca nu.i mai rau". Astfel hai sa nu avem pretentii de la altii cand majoritatea ii multumita cu astfel de compprtamente
student16-8-2018, 14:09
Dupa Untold (nu in primele zile de dupa festival) se repara pagubele existente. Daca nu, atunci foarte rau, si ar trebui trasi la raspundere cei ce administreaza, implicit cei ce au folosit necorespunzator arena, indiferent cine sunt respectivii (untold si restul).
@ dancmp16-8-2018, 14:44
Pt sportivi? Și tu ești cel mai tare sportiv, fugi după nevasta de-ti s-ar capacele.