Social

CTP introduce 15 autobuze Mercedes în circulație la Cluj. Pe ce linii vor circula FOTO/VIDEO

  





Clujul a comandat, anul trecut, 15 autobuze articulate Mercedes, care vor intra în circulație, începând de astărzi, 12 aprilie, pe mai multe linii din Cluj-Napoca.

Municipalitatea va plăti pentru aceste mijloace de transport în comun suma de 21 milioane de lei, adicăaproximativ 4.5 milioane de euro. Astfel, prețul unui singur autobuz se ridică la aproape 300.000 de euro.

Cele 15 autobuze au fost vopsite în culoarea mov, ca și flota nouă a Companiei de Transport Public.

Noile mijloace de transport în comun vor circula pe liniile 24, 24B, 48, 35 și 30.

 

Creșterea confortului în mijloacele de transport în comun este una dintre cele mai importante priorități ale noastre. Vrem să prioritizăm transportul în comun în oraș, așa cum o fac și alte orașe europene, dar dorim să oferim condiții decente, civilizate, la fel ca în orașele europene pentru toți clujenii. Aceste autobuze noi vin să întărească acest lucru. Autobuzele au aer condiționat, wifi, dar și podea joasă pentru accesul persoanelor cu dizabilități, iar pentru mămici sunt locuri speciale în autobuz. Un autobuz are 144 de locuri, din care pe scaun sunt 39. Aceste autobuze vor deservi liniile importante. Este doar un prim pas de modernizare a flotei. În luna mai vom avea primele 11 autobuze electrice, și deja avem o comandă făcută până la 40 de mijloane de tranport electrice. De asemenea, sunt în procedură publică de licitație 22 de tramvaie și alte autobuze și troleibuze. Vrem să spunem că transportul public înseamnă viitorul mobilității urbane. Vrem să construim un oraș pentru mobilitate urbană bazată pe transportul public, pe sisteme de sharing, pe zone de agrement, pietonale, și care să facă orașul nostru să rivalizeze cu alte orașe europene”, a spus primarul Emil Boc

 

Autobuzele articulate au 18 metri lungile și motoarele cele mai eficiente de pe piață. 

 

Prețul de cost al transportului unui călător este de 20 de ori mai mic decât transportul cu automobilul. Mai este și consumul redus de carburant, care contribuie la un oraș curat. Noi punem mult accent pe un transport nepoluant. Acest mijloc de transport este echipat cu motoare EURO 6, sunt motoarele cu cel mai mic grad de poluare.

 

Un astfel de autobuz costă 1,4 milioane de lei (peste 300.000 de euro cu TVA). Noi suntem acum și într-o procedură de licitare a încă 60 de autobuze de acest tip, dar cu o lungime de 12 metri. Sperăm ca într-o perioadă scurtă să avem rezultate pozitive și să aducem cât mai repede la Cluj cele 60 de autobuze”, a spus Liviu Neag, directorul Companiei de Transport Public Cluj.

 

Șeful CTP Cluj a spus că 80% dintre autobuzele vechi vor fi scoase din uz.

 

La nivelul municipiului Cluj-Napoca există la ora actuală 40 de linii de autobuz, respectiv 22 de linii de transport metropolitan. 

coral1_1_1.jpg
12-4-2018, 12:12
6057 vizualizări
51 comentarii
Boc isi bate joc13-4-2018, 21:26
Adevarul e ca trebuie transport in comun decent.
Dar oare cat costa o perna de aer, suspensii, etc, care se vor strica curand pe streazile pline de gropi, denivelari si canale?
E misto sa aduci lucruri noi, dar de unde bani cand vor trebui reparate?
Va mari impozitele ca sa aiba de unde sa plateasca atata carburant, consumabile si piese de schimb, sau va mari pretul biletului?

De ce un autobuz care e subventionat din impozite va fi reparat tot din impozite, iar cetateanul care plateste impozit ptr autoturism isi rupe masina in gropile Clujului?
De ce nu repara prima data strazile orasului ca sa nu-si mai rupa cetatenii masinile prin gropi, apoi sa aduca autobuze?
petronela13-4-2018, 21:17
Bani online. Cautam urgent operatori pe internet. Castigurile sunt foarte motivante. Lucrati acasa la dvs, la calculator, in timpul liber. Asiguram instruire gratuita si de cea mai buna calitate. Trebuie sa aveti cunostinte minime de navigare pe internet. Cereti acum detalii la adresa de email onouadirectie@gmail.com
Ghit13-4-2018, 17:27
Made in Turcia? Sper că nu... Numere de Ilfov ...dubios
alina18-4-2018, 14:48
Nr de IF au... bine ca pe alte linii nu baga ..35 circula din 5 în 5 min și asa...tramvaie mov mai multe pe linia 102 când? Și loc pt mamici or fi dar ocupate de ...mămici. .. care merg la liceu cu nasul în fb...și nu vad ca trebuie sa cedeze locul. ...
NU INTELEG...13-4-2018, 16:47
...si ce este daca circula si in Timisoara? Au c acat pe ele? Nu va mai urcati?
dan13-4-2018, 16:29
sa vedeti ce articol idiot e pe ziardecluj.ro,nu va luati dupa autor ca autorul real e Victoritza Lungu,o proasta,o fost CFRista betiva,angajata la ziar pe baza limbutzelor fine date lui HaHaHa..Halexa si nimic altceva:))
asd13-4-2018, 9:29
din ce-mi aduc aminte, trebuiau sa intre in folosinta de anul trecut, si vreo 40. si citisem ceva de genul ca cineva a contestat firma care a castigat licitatia pt. autobuze, din cauza ca licitatia publica, a fost cu usile inchise (firma respectiva era mana in mana cu primaria)...
pop@yahoo.com13-4-2018, 8:08
Vai, ce mandrie, ne-a luat tovarasul primar jucarii noi si ne bucuram. Oare de ce nu a inaugurat si busurile second-hand aduse de curand, sa se laude si cu acelea cat sunt de performante? Poate ar fi cazul sa lasam mai usor propaganda si sa nu ne mai excitam de un lucru absolut normal, municipalitatea cumpara autobuze noi pentru comunitatea din banii careia le va plati.
Eu13-4-2018, 12:15
Și ce-i in neregula, ca ne bucurăm sau Boc?
Sau ca suntem clujeni?
Tu13-4-2018, 15:47
N-ai priceput nimica, esti o loaza , un fel musca-n c**-u vacii, oricum pe tine nu te intreaba nimeni, poate educatorul de la scoala ajurtatoare.
Eu13-4-2018, 18:15
AJUTĂTOARE.

Totuși, ce-i in neregula?
Nenorocitule!
Mandria14-4-2018, 16:28
Pai ai zis-o chiar tu: municipalitatea cumpara autobuze noi !
votam13-4-2018, 5:29
cluju e european si se vede si la autobuze si la tot ca ii mai scump ca in alte orasuri cui nui convine sa mearga acolo si sa ne lasa in pace cu tot felu de nazuri si cu tot
Clujean13-4-2018, 6:59
Esti impastiat in gandire si exprimare. Limba romana e sodomizata si ea saraca. (nui, orasuri)
Antonia.12-4-2018, 23:29
BOC, președinte.
TISE, primar.
Băsescu, premier.
Morar, DNA.

Asta-i echipa ideală in starpirea bandiților ce vor răul tării, al Clujului si al clujenilor.
Ion A.13-4-2018, 0:28
cazut in cap e putin spus in ce te priveste
Omg13-4-2018, 0:46
Decat dragnea cu iubita lui de 20 de ani mai bine echipa spusa de tine. Sincer. Ce om intreg la cap la 60 de ani se afiseaza public cu una care pare nepoata lui. Iti dai seama ce standarde si ideologii are :))))
@ion Anal13-4-2018, 11:44
E doar o părere bade Vasile,începe cu litera mai mare data viitoare și pune punct ca rămâi un prost căzut in cap și care nu se mai ridica.

Amin!
Ion A.13-4-2018, 12:19
postacule, ce-ai scris tu e egal cu zero, totul ramane cum am stabilit
@Ion Anal.13-4-2018, 14:37
Exact așa rămâi. Prost cu capul in jos, postacule de clasa 2-a, nu vrei schimbare, dar îl vrei pe Boc căzut. Așteaptă mult și bine, cu cei asemenea tie, vorbim peste multă vreme tot despre același primar. Succese in ale comentariilor ca a unor inculți.
Dar?12-4-2018, 22:16
Pe cand ceva imbunatatiri in infrastructura de transport pentru autobusele astea?
Un pod largit, un pasaj, o centura, un tunel...
Clujean12-4-2018, 22:42
Boc va minti incepand de la anul ca va face Aqua si Jurasik, hiper Centura Metrpoloiatano- galactica, parkinguri si helicoptere pe cer, rusine sa le fie gunoaielor care nu sunt in stare sa aceseze fonduri europene , probabil ca de aici nu merge asa de usor spaga si umflarea preturilor si nici nu are oameni calificati pentru asta, doar a adus toti lipitorii de afise si prostii Rachitelelor la Cluj.
Vali6312-4-2018, 20:37
Domnule Boc, tot respectul meu. Si mereu cand voi vota Boc va fi optiunea mea.
isle12-4-2018, 19:01
Foioioioiii, ceee faaiiinnn ii laaa cluujjjjj!!!!!
OVIDIU12-4-2018, 18:51
De tot rahat,prin Timisoara fix aceste autobuze circula de vreo 8 ani chiar
antiVinituri12-4-2018, 20:30
sintem oras de kkt...
jiji13-4-2018, 7:17
La asta suntem buni noi clujenii: la importat si copiat idei, elementele de originalitate lipsesc cu desafarsire. Ce sa faci. Ceea ce face OMUL face si MAIMUTA.
Olteanul13-4-2018, 7:21
Si eu remarc asta cu stupefactie...
DaniiGH13-4-2018, 15:41
antiVinituri da si in Timisoara circula autobuze d-astea dar din generatia trecuta....
Janos12-4-2018, 18:14
Prin Timisoara fix aceste autobuze circula de vreo 6 ani daca nu ma insel
Nelu12-4-2018, 21:42
Daca nu mă înșel Euro 6 este doar de vreo 4 ani...
Olteanul12-4-2018, 17:34
,,și care să facă orașul nostru să rivalizeze cu alte orașe europene''.

Ba Lae esti senil? Fix acest model doar ca 60 de bucati, nu 15, circula prin Timisoara din ANUL 2010! In aceasta ordine de idei suntem cu mult in urma FATA DE ROMANIA, dar sa ne comparam deja cu Europa devine impropriu si deplasat. Domnu primar mai vizitati si alte orase din Romania si analizati obiectiv si profund ce ramasi in urma suntem. De la atata Cluj sunteti orbit de un văl de subiectivism care corelat cu patriotismul local fatalist va cam afecteaza functiile mentale...
EURO 612-4-2018, 21:22
ASTIA CARE ZICETI CA CIRCULAU IN TIMISOARA ACUM 8 SAU 10 ANI VA INTREBATI DACA ERA ATUNCI EURO 6??
DACA AU CULOAREA ASTA NU INSEAMNA CA SUNT ACELASI MODEL.
Clujean12-4-2018, 22:01
CONECTO euro V NGT cu asta circula timisorenii. Fix accelasi model doar motor de generatie noua o idee mai pritenos cu mediul. In rest ITS ABSOLUTELY THE SAME THING.
Klila13-4-2018, 7:25
YES BECAUSE YOU KNOW...AVIARA GRIPA
Baia Mare13-4-2018, 7:27
Very healty :))))))
razvan13-4-2018, 11:05
Ca in fata blocului :)), jucaria mea e mai mare! Nu, ca eu o am mai de demult! :))))))
sile12-4-2018, 15:37
Una-i fictiunea si alta patologicul, asta daca nu e dezinformare crasa in scaop electoral. Prostimea poate fi prinsa usor in aceste pompoase prezentari. Botanisti, primtiti serul care va da indemn elctoral, daca vreti metrou, votati B oc.
haha12-4-2018, 15:04
"Prețul de cost al transportului unui călător este de 20 de ori mai mic decât transportul cu automobilul. " Oare? Mergand zilnic pe ruta acasa-servici si retur (plus cateva drumuri in alte zone) ma costa lunar 170-180 de lei. Lunar pun deoparte inca pe atat pentru uzura, etc. Asta ar veni la 360 de lei. Rotunjesc la 400 de lei lunar. Sa fie mai ieftin de 20 de ori ar insemna sa fie abonamentul 20 de lei pe o linie si nu 60 cat este la ora actuala ...
alin13-4-2018, 8:55
probabil stai la 500 metri de serviciu sau mergi cu motoreta....altfel nu stiu cum ai putea sa cheltui doar 170 de lei pe benzina/motorina( daca mergi de luni pana vineri cu masina).
bulka12-4-2018, 14:46
neaparat vreo trei pe ruta numarului 8 si macar doua pe 8L, se stie ca majoritarii au o legatura materna cu aceasta marca.
CN12-4-2018, 13:53
BRAVO BOC......

BOC FOR PRESIDENT....
LORI KKWC12-4-2018, 13:46
Fix pix, la noi in Mezőberény avem deja de ani buni, cam de la Trianon
Andy12-4-2018, 15:57
Si atunci de ce nu te intorci tu la tine acasa, bozgore?
utc rachitele12-4-2018, 13:42
Le dau doua saptamani MAXIM la autobuze pana cand viniturile le vor face praf inauntru si vor distruge tot sa duca prada in munti la neamurile lor de ciobani.
...12-4-2018, 14:14
Da... ca la celelalte care inca sunt ok
Sjfj12-4-2018, 13:25
Nu faceti angajari la ratuc? Ca m-as angaja ca sofer. Daca aveti trolee mercedes, cred ca si salariile soferilor sunt pe masura, doar nu vreti sa faceti de ras marca de lux. Oricum, daca ma angajati, ma voi putea si eu lauda ca coduc mercedes. Un e klasse sau s klasse nici nu pot sa ma gandesc ca voi avea vreodata
Ce Lux?12-4-2018, 13:43
Miratule, cand spui Mercedes in transportul in comun urban, asta inseamna calitate si fiabilitate nu lux!
n-are rost12-4-2018, 14:16
@ce lux?, nu te obosi. Sjfj e un caz pierdut. rip
Sjfj12-4-2018, 16:11
@ce lux si @n-are rost
Calmati-va
Anonim12-4-2018, 22:29
Salarii pe masura la ce? :))) Pentru soferi e mai incomod acest "autobus modern" decat cele verzi, deci confortul nu e chiar pentru toti. Si salariile sunt bune...daca lucrezi o norma si jumatate in fiecare luna.