banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Cocalarii fac legea în trafic și la Cluj. Cum s-a răzbunat un șofer – VIDEO

  



 

Tupeul în traficul clujean este deja întâlnit la tot pasul și foarte mulți șoferi cred că își pot face singuri dreptate. 

 

Sâmbătă, la ieșirea din Gherla, șoferul unui microbuz s-a trezit blocat pe drum de un Mercedes, care a frânat brusc în fața sa. Incidentul s-a terminat cu bine, pentru că șoferul microbuzului a frânat, la rândul lui. 

 

Cel mai probabil, șoferul din Mercedesul înmatriculat în București, care venea din spate, s-a enervat pentru că nu a putut depăși, în condițiile unui trafic aglomerat din sensul opus. Cum șoferul de pe microbuz nu s-a tras spre dreapta, pentru a-i face loc de trecere, șoferul grăbit a simțit nevoia să se răzbune și să aplice o corecție, în stil mocănesc. A depășit în viteză, iar apoi a frânat în fața mașinii pline cu oameni, punându-le viața în pericol.

 

La ieșire din Gherla nu m-a putut depăși, că veneau mașini dinspre Cluj. Când a scăpat, uite ce a făcut!”, a povestit șoferul de pe microbuz. ”Era cât pe ce să ma bag în el, iar dacă îl loveam, trebuia să-i repar mașina. Sau poate chiar asta urmarea, că sunt mulți cu autoturisme de firmă, care umblă să ia banii de la asigurări!”, a mai spus acesta citat de Gherla Info.

 

Legea este clară în astfel de cazuri, dar fără o filmare video este greu de demonstrat ce s-a întâmplat. ”Participanții la trafic trebuie să aibă un comportament care să nu afecteze fluenta și siguranța circulației, să nu pună în pericol viața sau integritatea corporală a persoanelor și să nu aducă prejudicii proprietății publice ori private”, prevede legea.

coral1_1_1.jpg
13-2-2018, 13:35
26 vizualizări
24 comentarii
...13-2-2018, 19:50
e plin de mitici mai nou in cj
ha ha ha !14-2-2018, 3:06
Este o onoare sa-i numesti mitici pe grajdarii din rachitele. Ce sa caute miticii in ceapeul bocului ?
Blitzkrieg14-2-2018, 7:05
Șofer de guma.Cu mașina aia nu a putut depăși.
TTT13-2-2018, 18:18
Trage-te pe dreapta cocalar cu duba, pardon "sofer profesionist".
Eu euu13-2-2018, 18:56
Pentru ce sa se traga pe dreapta...unde ai facut scoala de soferi la Poplaca Catun?
tibi13-2-2018, 19:21
corect :))))?
Eu euu13-2-2018, 20:05
Daca asa cunostinte ai tu despre circulatie iti recomand CTP...nu de alta dar sa fim noi in siguranta
v13-2-2018, 18:16
asta e traba autoritatilor sa i-a masuri- daca vor. Pana atucu zicem rugaciuni. Doamne fereste-ne.
Hmm13-2-2018, 16:25
Un cocalar. Sigur asculta dany mocanu si dadea flashuri. Legenda zice . cand primesti flashuri incetinesti la 30 km si nu schimbi banda.
Roby13-2-2018, 16:30
Cand primesti flashuri din fata incetinesti ca e radar sau ceva. Cand le primesti din spate accelerezi cand intra bizonul in depasire. Sa vezi cum turbeaza...de nedescris. Asta e procedura.
exe13-2-2018, 15:04
Propun o miscare #REZIST pt scoaterea in ilegalitate a masinilor BMW...!! Cu aceasta intamplare consider ca s-a ajuns la capatul rabdarii acestei marci si a conducatorilor ei pe teritoriul RO..!! Cine ma urmeaza ???:::)))))
sexe13-2-2018, 15:34
Vezi ca e Mercedes sau nu stii sa faci diferenta , pentru tine e la fel , limonada sa fie!
Strula13-2-2018, 17:57
Ghiolbane,era wolkswagen nu era Bmw!!!
dan14-2-2018, 1:20
era Mercedes in toata regula, nu ca Mertanele ar fi conduse de lorzi :))
Dinu13-2-2018, 14:22
Politia ar trebui sa se autosesizeze daca vede filmarea, cel putin o amenda pentru franare fara motiv sau mai grav pentru punerea in pericol a calatorilor din microbuz sau a celorlalti participanti la trafic.

Daca cel cu microbuzul tragea de volan dreapta si intra in sant??
Degeaba ai mercedes daca ai creierul in standby si nu gandesti, vreo 3 luni fara permis cred ca l-ar calma pe specimenul din mercedes.
...14-2-2018, 17:40
Conform noilor legi ale justitiei, filmarea nu este considerata proba. Gaborul scapa multumita psd
Ion A.15-7-2018, 18:44
conform noilor legi filmarea asta e proba! doar cele obtinute de DNA fara mandat clar nu pot fi folosite
kkk13-2-2018, 14:20
Soferul de pe Mercedes e un limbric c**** la c**:))))))
ala13-2-2018, 14:17
Mda, idiotul cu mercedesul este genul de sofer prost care nu intelege ca pe partea dreapta a drumului este ACOSTAMENT si nu banda de circulatie.

Boii care circula pe drumul respectiv si stau in spatele tau si dau fash-uri ar trebui sa mai citeasca putin legislatia sa vada ce scrie despre ACOSTAMENT.

P.S. pentru cei care circula pe acostament, in cazul in care lovesti un biciclist sau o caruta ca e plin traseul de asa ceva, esti VINOVAT pentru ca in mod normal nu ai ce cauta pe acostament.

Lasati toti frustratii si grabitii sa claxoneze si sa dea din faruri, daca sunt soferi adevarati depasesc cand pot nu trebuie sa te dai din fata lor.
ala14-2-2018, 20:15
esti varza
Mircea13-2-2018, 14:15
Ala cu Mercedesul,daca citesti comentariul,esti mai rau ca o femeie.Sa te frec intre dinti si pe tine si pe mata.Gunoiule
xxx13-2-2018, 14:49
nu masina este de vina cel de la volan care se crede regele soselelor nu mai flesuiti si nu mai claxonati sa ne tragem din fata voastra toti suntem soferi si toti iubim viata !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!oare voi cei batman nu ???????????????
Agentul Haosului13-2-2018, 15:49
Daca circuli mai des pe ruta Cluj-Dej (sau Bistrita) gasesti cel putin 5 sau 6 dobitoci care fac semne disperate cu faza lunga sa te dai la o parte, cu toate ca exista numai o banda pe sens. Daca ar fi doua benzi, avand in vedere ca unii circula din nastere numai pe mijlocul drumului, ar fi de inteles. Dar e numai una, cand ai posibilitatea, semnalizezi si depasesti, daca poti, daca nu, nu. Nu-i inteleg nici pe cei care se dau la o parte sa faca loc, ca aproape ies de pe drum, si iarna mai prind si mazga de pe marginea drumului si incep sa penduleze.
Bogu14-2-2018, 1:11
Corect. Dar sa vezi cum sare `shaorma-rul` si comenteaza, "ca el vrea cu de toate" Pe dreapta e banda de urgenta...vezi e linie continua. Politia rutiera din pacate sta doar la radar si nu penalizeaza asemenea comportamente, care duc in multe cazuri la accident. Asteapta probabil o filmare de genul, cu vreo 2 morti si apoi se iau masuri excesve.