Social

Clujul vrea transport în comun verde! Și taximetrele vor fi electrice

  



 

Clujul își dorește ca tot transport în comun, aici intrând mijloacele de transport în comun ale CTP și taximetrele, să fie ecologice.

 

E o altă provocare. Alte orașe din Europa și-au propus ca în 2024 să aibă întreaga flotă de taximetre ecologică, să aibă flota verde. Deocamdată nu am discutat cu firmele de transport de taxi, dar după ce rezolvăm problema cu transportul public vom avea o discuție și cu firmele de taxi ca să știe care este direcția, că ne îndreptăm spre transport vede. 

 

Primăria Cluj-Napoca va achiziționa trei mașini electrice, anul acesta, pentru că noi avem șansa de a înlocui o parte din mașini și primim și subvenție de la stat și costul este rezonabil. Vom avea stații de încărcare a mașinilor electrice, una la Primărie și alta în Piața Unirii, puse la dispoziție gratuit”, a spus primarul Emil Boc, la emisiunea Realitatea FM.

 

Edilul a spus că municipiul trebuie să își propună ca, într-un orizont de timp rezonabil (n.red. nu a recizat un an, dar a spus că în Europa unele orașe își propun anul 2025) Clujul să aibă numai transport în comun ecologic. 

 

Primul pas va fi darea în folosință, din luna mai, a 15 autobuze electrice, urmând să fie cumpărate și altele. Cu toate acestea, în paralele se cumpără și 60 de autobuze articulate, diesel

coral1_1_1.jpg
17-4-2018, 13:38
61 vizualizări
29 comentarii
Csilla18-4-2018, 20:47
Se zvoneste ca printre dotarile noului transport in comun verde o cerinta a fost ca in timpul calatoriilor sa se asculte pieselele celor de la AD Libitum.
bulka18-4-2018, 10:05
fain, mai trebuie si cetateni vegetariei si gata, oras iecologic.
Boloboc18-4-2018, 7:56
Boc!!! I-ati pastilele :)))))))))))))))))))
Gata18-4-2018, 0:44
Boc face si metrou. Unde is slugile lui Alexa, ce mai au de zis?
Sluga18-4-2018, 9:18
Boc va fi oale si ulcele pe cand va circula metroul la Cluj, la fel si tu, prostane.
@Sluga18-4-2018, 9:31
iti miroase gura a liviu alexa(ndra)
@Gata18-4-2018, 9:42
iti miroase gura dupa ce l-ai lins pe stapanul Bocila,spor la limbutze,sa fie finutze si de lunga durata:)
Pamfilut18-4-2018, 0:38
Chestia asta cu masinile electrice e o strategie buna de atragere de capital. Unii atrag capital sub forma de venituri banesti(asta e trendul, sa fie totul cat mai "eco" si mai verde), altii sub forma de alegatori(promisiuni electorale. au existat inca de la inceputurile omenirii).
Eu as fi multumit daca in 2024 as circula pe autostrada de la Cluj la Sibiu(nu zic Bucuresti ca deja vorbim aberatii).
Taxiul electric17-4-2018, 23:00
O cursa normala in tarile amintite de Boc, e in jur de 20-30 euro, iar o cursa de aeroport poate costa si 60 de euro. Cu asemenea tarife si cu strazi in care nu iti rupi masina ca sa bagi bani in ea non-stop, e logic ca-ti permiti ca in jurul anului 2024 sa-ti iei una electrica ptr taxi. La noi ai tarif mai mic ca in acele tari (intr-un fel e normal, romanii sunt mai saraci), dar ai combustibil mai scump si strazi mai rele. Cum poti sa pui deoparte vreo 40-50 mii euro (minim), ca sa-ti iei masina electrica ptr taxi? Ar trebui interzise substantele etnobotanice in primarie!
Geo17-4-2018, 22:01
Daca nu ma insel, 25% din productia Romaniei de energie electrica e asigurata de termocentrale. Asa ca nu sunt deloc poluante masinile electrice :)))
....18-4-2018, 9:54
Daca o iei asa si cand se creeaza acumulatorul se polueaza.... dar in toate astea e un castig pt ca poluarea nu o sa mai fie in oras.
Un pod, un pasaj, un tunel, o strada17-4-2018, 21:16
De asa ceva are nevoie Clujul in urmatorii 5-10 ani ...
Iooiii17-4-2018, 20:27
La cat costa o masina electrica un taximetrist harnic o amortizeaza cam in 40 de ani ,sigur ca poate scapa si mai repede de rate daca are noroc si moare mai repede :)))))
Burdujel17-4-2018, 22:09
Nu scapa, ca cine vrea mostenirea mosteneste si ratele.
Bancile nu au voie sa piarda, ca se distruge economia.
Eu17-4-2018, 22:19
Depinde cine pe cine cunoaște.
boc ancu17-4-2018, 19:01
Pur si simplu dezgustator, atatea himere ca zau, nici nu merita sa te mai obosesti. Piticania asta veninoasa ce viseaza cu capul ala schizoid si expune in presa aservita.
Boc Ancu Prostu17-4-2018, 20:19
Ma laba pai daca nu exista in lume deocamdata oras cu transport in comun full electric tu vrei ca Clujul sa fie primul ??? Apoi nenica prost te o fatat scroafa aia de matta. Daca cei din tarile mai bogate apreciaza 2024 pai tu chiar esti fuutut in kur ce asteptari ai avea ca Clujul sa aibe transport verde in 2020. Pe ce bani ma labare ??? Pe pensia lu matta ???
boc ancu18-4-2018, 6:14
Bun nume ti-ai atribuit,ca in realitate, subconstientul lucreaza chiar daca neuronul e supra solicitat, in rest las la aprecierea cititorilor inalta calitate a textului. Nici macar lipitor de afise, probabil dezlipitor.
Sdgghhhffodu7bal17-4-2018, 17:41
Ba, voi nu ganditi chiar deloc??? Si masinile electrice polueaza tot asa ca si cele pe combustibil. In primul rand productia bateriilor genereaza multa poluare, apoi reciclarea bateriilor. Si nu in ultimul rand, incarcarea bateriilor. Mai mult de jumatate din energia electrica produsa in Romania se realizeaza prin arderea de combustibil fosil(in mare parte carbune).
Degeaba nu mai polueaza masinile cand polueaza centralele si fabricile de zece ori mai mult ca sa acopere necesarul de baterii si apoi de energie(cu cat sunt mai multe masini electrice, cu atat creste consumul de energie).
Oricum, in viitorul apropiat nu se va intampla nimic pentru ca inca sunt interese mari in domeniul petrolului.
aaaaa17-4-2018, 17:54
Da... si masinile electrice polueaza, dar daca poluarea nu e in oras.... ci in alt loc, as spune ca e un castig.
Cvkskdbchcucucncnfc17-4-2018, 20:04
Buneinteles ca poluarea ajunge si in oras, doar ca sub alta forma: apa pe care o bei, mancarea pe care o mananci, padurile dispar si atunci aerul e mai murdar(nu mai sunt gaze de esapament dar apar alte particule mai daunatoare). Stai linistit ca poluarea va exista si inca mult mai pronuntata.
Populatia nu va avea de castigat de pe urma masinilor electrice. Doar marile companii care trateaza aceasta schimbare ca pe o oportunitate de marketing
poov17-4-2018, 17:36
Se pare ca e o perioada in an in care Emil Boc nu isi mai ia pastilele, face pauza probabil o luna sa isi mai revina corpul.

Ieri sau alaltaieri era cu metroul, acum e cu taxiurile electrice.

Propun macar sa se introduca o hotarare sa fie minim euro 5 sau 6 taxiurile avand in vedere ca ele circula non-stop in oras, deci sunt cele care polueaza cel mai mult. Asta ar fi ceva realist si implementabil.

Restul, va rog sa ne mai lasati domnule Emil, ca iar incepem cu somesul navigabil :)
ciclul17-4-2018, 18:15
Asa se va inchide ciclul, a inceput cu Somesul cu feribothuri, speram ca asa i se va inchide si cariera in politica si administratie, o mare nulitate, scuze pt pleonasm. Adica un rahat pe bat.
wow18-4-2018, 10:28
poov & ciclul, il vreti pe funar inapoi?
Un taximetrist17-4-2018, 17:26
Mai nene mai, pai daca primaria subventioneaza CTP-ul (toti stim ca e pe pierdere de vreo 20 de ani), si ii vireaza bani de salarii, combustibil si piese de schimb, e normal ca-si permite sa introduca autobuze electrice.

Un taximetrist care isi rupe masina pe strazile pline de gropi si canale denivelate, strazi care sunt administrate de primarie, primeste subventie ptr piese de schimb? Nu! Taximetristul e la service din 2 in 2 saptamani schimband bucsaraie si suspensii la masina. De unde sa puna bani deoparte sa-si cumpere o masina electrica?

CTP-ul si-ar permite autobuze electrice daca nu ar fi subventionat?
Vrei masini electrice asa cum si-au propus nemtii si francezii?
Atunci prima data fa strazile drepte ca la ei!
Incepe cu inceputul, cu asfaltul pe care circulam toti, si CTP, si taxiuri, si ceteteni, iar abia apoi vino cu propuneri de masini electrice.
Cand o sa avem strazi fara gropi si nu o sa-mi mai rup masina, fi sigur ca o sa pun bani deoparte sa-mi iau o Tesla ptr taxi, imi doresc asta si fara sa-mi spui tu.
aaa17-4-2018, 17:58
CTP e pe pierdere? Unde ai gasit asta? TI-a spus POOV?
Un taximetrist17-4-2018, 18:03
Nu mi-a spus POOV, si nu stiu cine e POOV. Stiu ca CTP e subventionat de catre primarie de vreo 20 de ani. Stiu asta din comunicatele primariei, si chiar din diverse stiri aparute aici. N-am nimic impotrica ca CTP sa fie subventionat, dar daca autobuzul primeste fonduri de la primarie sa-si repare suspensiile fiindca avem strazi pline de gropi, atunci vreau si eu subventie sau strazi fara gropi. Asa mi se pare normal. Tie ti se pare normal ca cetatenii (nu e vorba numai de taximetristi, ci de orice cetatean) sa-si rupa masinile in toate gropile si sa le repare pe banii lor, iar CTP sa primeasca subventie? Uite o stire despre subventiile CTP: http://www.stiridecluj.ro/social/ratuc-primeste-5-5-milioane-de-lei-pentru-transportul-subventionat-al-studentilor
popescu18-4-2018, 20:45
Gargara cu taxi in service din 2 in 2 saptamani. Daca primaria obliga ca toate taximetrele sa fie electrice este un lucru bun si de pierdut au sfarnari de autorizatii care dau soferilor 30%-35% din incasari sau iau chirei pentru o masina 90-100 lei/ 12h.
Un taximetrist19-4-2018, 1:37
Si eu daca am o singura autorizatie, de unde adun 50 mii euro sa-mi iau masina electrica? Gargara cu taxi in service din 2 in 2 saptamani? Da ce crezi ba, ca taxiul e tanc si nu simte gropile? Uite unde era inteligentul :))