Social

Clujul este sub ”asediul” țeparilor auto! Cum îi puteți recunoaște

  
  



 

De aproape 2 luni, în Cluj-Napoca au fost semnalată prezența unor indivizi suspecți, care pozează în cetățeni străini, și încearcă să îi înșele pe șoferi.

 

În luna decembrie 2016, șoferii clujeni au început să reclame un nou stil de înșelăciune. ”Atenţie la un VW Passat variant argintiu, model 2000, al cărui sofer cere ajutorul celorlalţi conducatori auto să îl ajute cu bani pentru combustibil întrucat este cetatean strain, iar cardurile i-au fost blocate. In schimbul ajutorului oferă un inel de ”aur” şi o carte de vizită cu ”datele lui”, iar el te va contacta cand va ajunge acasa sa returneze banii”, relata un șofer, care a și postat o fotografie cu mașina folosită de țepari.

 

În Cluj-Napoca, șoferul unui Passat dă țepe, motivând nu mai are bani de benzină

 

De câteva zile, mașina a fost schimbată. Acum este folosit un Rover, fiind văzut în 5 ianuarie pe Centura Apahida, conform unui șofer. 

 

Alt șofer a fost acostat în zona Aeroportului din Cluj-Napoca.

 

 

 

În cazul în care vă întâlniți cu astfel de situații, este indicat să sunați rapid la 112.

coral1_1_1.jpg
7-1-2017, 15:06
131 vizualizări
17 comentarii
Z10-1-2017, 8:39
Pai astia sigur sunt tig@nii din sud(Giurgiu,Teleorman)care mai demult umblau cu sticla de plastic pe marginea drimurilor nationale.I-am vazut in Marmures,Satu Mare.Pe astia trebuie batuti bine sa mearga la mama lor acasa in sud,altceva nu ai ce sa le faci,politia nu e interesat de astfel de cazuri.
micu8-1-2017, 17:46
Pentru toti astia care l-au vazut pe tip - cati dintre voi ati sunat la 112 sa raportati incidentul si sa ajutati la prinderea lui?
Chiar si boul ala a zis ca s-a prins el ca e t**** si a mers mai departe, desigur lasand poarta deschisa pt cineva care o sa pice in plasa.
1129-1-2017, 9:20
Politia nu-i poate face nimica, nici macar o amenda. Poate ceva cu aurul ala ce-l ofera, dar va spune ca el asa a crezut ca e aur si nu-l vinde ci il da gaj. Eventual un abuz de incredere, nici macar inselaciune. Pariez ca omul da teapa cu unul si dispare, eventual mai multe plangeri, asta daca toti tepuitii asteapta timpul promis de returnare, notificare.
bla-bla9-1-2017, 20:49
Lumea se cam fereste sa sune la 112, pentru ca nu se stiu cazurile in care se este indicat sa suni si in care nu. Daca suni la 112 aiurea esti pasibil de amenda. Si cum in Romania ca si cetatean nu prea ai dreptate in fata Politiei si nu prea poti sa te astepti la ajutor, concluzia trageti-o singuri.
gigi8-1-2017, 12:32
Pai o fost filantropica pe antena 3 de craciun, E fix faza cu omul bine imbracat in fata bancii si cere bani de taxi. Nu ai ce sa zici, is mari cinefili tiganii.
Mircea8-1-2017, 12:20
Bine ca are masina Rover,si nu are bani de motorina :-))) Doar este autobuz,acolo e gratis pentru tigani ci ciori,deci ar fi varianta cea mai buna.Tiganu e tot t**** orice ai face,la stia nu exista restart,sau sa ii cureti,ca tot tigani raman,si tot puturosi.Ce sa le faci?Asta e,trebuie doar sa avem grija,sa ne ferim de ei,si daca putem sa mai eliminam din ei,asa cate unul,ca nu se observa,doar sunt multi,ca ciorile :-)))
Aix8-1-2017, 10:19
STIATI CA PENSIA POLITISTILOR IESITI LA PENSIE IN ULTIMA VREME E INTRE 5000 SI 15000 LEI???
ii doare-n cot de noi toti pe PENSII GIGANT.
citynews, faceti un articol despre asta. Si nu prezentati ceva exceptii care o sa vi le bage ministerul sub nas.
Cucu7-1-2017, 23:12
Era Guță, avea nevoie de ajutor...
Nelutu7-1-2017, 20:47
Joi era roveru intre apahida si mociu intro parcare tot asa oprea masini ca nu avea bezina dar oricum eratigan si miam dat seama
Dan7-1-2017, 19:48
Tiganii tot tigani! Am avut o experienta asemanatoare. Nu va lasati inselati! Incercati sa evitati orice discutie, continuati-va drumul. Suplimentar: nu incurajati cersetoria, de cele mai multe ori cei carora le dati bani au in spate adevarate organizatii menite sa umple buzunarele altora.
12349-1-2017, 20:53
Da, tiganii tot tigani. Nu le place munca si nu au nici o problema de constiinta sa traiasca din inselaciuni. De fapt, ei nu prea au constiinta, cred eu. Asta ne face noua, celor care traim din munca viata grea. Pe langa toate acestea, mai nou, daca le zici tigani si nu-i bagi in seama, inseamna ca ii discriminezi. Nu!! Ei se discrimineaza singuri prin faptele lor antisociale.
TIGANI7-1-2017, 19:08
INFRACTORII SUNT TIGANI !
Burdujel8-1-2017, 11:40
TIGANII SUNT INFRACTORI
kkk7-1-2017, 18:45
De atata vreme isi fac de cap si Politia doarme in papuci.....de toata jena si rusinea!
Shades7-1-2017, 16:29
In concluzie, nu opriti pt nici un tzigan, chiar daca este pe moarte.
In tzigan poti sa ai incredere doar cand e la min.2 m in pamant!
Cluk7-1-2017, 17:34
=))))))))))))))))
6667-1-2017, 18:29
Nero burning rom