Image 1 of 3

Social

Clujul din transportul în comun de altă dată! ”Pe Barițiu, a fost, cândva, o staţie de tramvai” - FOTO

  



 

Construcția linie de tramvai în Cluj-Napoca a adus o dezvoltare mare a orașului. 

 

Tramvaiul era folosit de muncitorii din marele cartier al Clujului, Mănăștur, pentru a ajunge pe platforma industrială din Iris

 

 

”Pe Barițiu, a fost, cândva, o staţie de tramvai... îşi mai aminteşte cineva de ea?”, a scris Ioan Cionca, unul dintre volumului „Povești despre Cluj III”.

 

Asociația Vechiul Cluj și Editura Școala Ardeleană vă invită la lansarea volumului „Povești despre Cluj III”. Autori: Mihai Armanca, Vladimir-Alexandru Bogosavlievici, Ioan Ciorca, Dan Clinci, Horaţiu Damian, Tiberiu Fărcaş, Mihai-Florin Hasan, Laszlo Alexandru, Vasile Lechinţan, Lukács József, Cosmin-Gabriel Porumb-Ghiurco, Gabriel-Virgil Rusu, Tudor Sălăgean, Bogdan Stanciu. Coordonatorul volumului: Tudor Sălăgean. Coordonatorii proiectului: Sebastian Iacob Moga, Victor-Eugen Salcă. Prefaţă de Victor-Eugen Salcă, Colecția Clujul din cuvinte (coordonată de Irina Petraș). Proiect editorial apărut sub egida Asociaţia Vechiul Cluj.

Evenimentul va avea loc miercuri, 15 noiembrie 2017, ora 18.00, la Londoner Pub (Str. Emile Zola 5, Piața Muzeului, Cluj-Napoca)”.

 

coral1_1_1.jpg
11-11-2017, 13:04
50 vizualizări
8 comentarii
radu cluj12-11-2017, 9:11
Daca bine imi aduc aminte in1988 cand a fost ceasca la Cluj, ,,,,,statia a disparut peste noapte ,de la tribuna dinPMV a plecat cu elicopterul de pe Baritiu ,,eram cu GP ,,,,,,,,,
Punct11-11-2017, 23:01
"Unul dintre volumului". Doamne, ce analfabeti sunt astia de la stiridecluj. Cum rahat sa nu fii in stare sa scrii corect un articol, tu ziar de stiri? Si nu e singurul...
Ala ce a scris articolul o fi prost dar nu are alti superiori care verifice si sa.remarce cretinatatea?
kurios12-11-2017, 1:38
Pai tov.boc are doctorat in constitutie si toate ordonantele sale au fost declarate neconstitutionale . Nu-i verifica nimeni doctoratul ? Cata carte stiau aia de l-au facut 'doctor' ? Sau erau ca el ?
Erau ca el și colegi cu el. 12-11-2017, 11:10
Erau și sunt ca el, pe șpăgi, famiglii, interese și mizerii pestilentiale .
hihihi !11-11-2017, 22:01
Vorbeste bocul de tramvaie , dar el in toata tineretea sa nu a vazut asa ceva . Credea ca sunt ceva asemanator cu remorca ceapeului . Era plina tara de tramvaie inca inainte de razboi , dar in ardeal erau numai in arad si oradea .
@hihihi13-11-2017, 11:40
Pe cine intereseaza commentul tau? Se zice ceva despre Boc?
Alin11-11-2017, 14:01
Cu riscul de a-i strica starea de nostalgie celui din articol, tin sa-i aduc aminte ca , fraza :” a fost odata o statie” nu a fost chiar asa demult, acum 5-6 ani inainte de moderniza infrastructura liniei de tramvai, aceasta statie exista, Mi-ar fi placut ceva foto de acum30 ani, autobuzele acelea cu buteliile imense deasupra, standul de maxi-taxi din P-ta Unirii, etc...
@12-11-2017, 18:19
Foarte corectata si la obiect observatia !
Asa este , acum 6 ani exista , a fost MUTATA acea statie in fata la Teatrul Maghiar pentru ca incurca intersectia .
Poze cu IK 4 cu butelii, sunt autobuzele rosu/alb care aveau o suspensie ce aproape culcau masina in curba la Hotel Napoca. Poze cu Skoda ce aveau cutie semiautomata . Cu autobuzele articulate ce aveau "bombele" dargintii cu GN pe ele , 3 la numar dar cu o autonomie de rahat si o rata a defectiunilor la motor ce te lasa cu gura cascata .