Social

Cluj: Taximetrist adormit si un pic nesimtit - VIDEO / Întrebare: Sunt taximetriști de 10?

  
  



 

Un șofer cu camera pe bord a filmat o scenă ”școală”, care tratează problema neatenției la volan sau a oboselii.

 

Șoferul circula normal, dar din fața, pe mijlocul drumului circula un taximetrist, care s-a ”trezit” numai la claxon.

 

Dupa frana asta, cam tot ce luasem de la piata era pe jos, pe sub scaun. Desi claxonul meu a fost destul de convingator, se pare ca nu suficient ca omul sa scoata macar o mana pe geam in semn de scuze”, a explicat șoferul pe Trafic Tube.

 

Sustin ca exista taximetristi de nota 10. Dar acesti oameni sunt plictisiti de meserie si isi bat joc”, a ținut că comenteze alt șofer, la postare.

 

Sustii ca exista si taximetristi de nota 10? Ai intamplator o filmare, o secventa, ceva, care sa-ti sustina afirmatia din comentariu? Eu nici sperante nu mai am sa vad unul macar de nota 6-7. Pentru ca, pana azi, am vazut numai ”repetenti”, a mai scris cineva.

 

Dvs. aveți întâmplări cu taximetriști de 10?




coral1_1_1.jpg
16-7-2017, 10:54
8095 vizualizări
22 comentarii
@ Taximetrist17-7-2017, 23:41
Uau... Uaaau!!!!!... Cu asemenea raspuns si cu asemenea gandire, POFTITI CLUJENI SI URCATI IN TAXI LA CLUJ!!!

UITATI, CLUJENI, CE FEL DE OAMENI VA DUC LA DESTINATIE, CUM SE EXPRIMA SI CAM CE LE TRECE PRIN CAP!!! NICI VIOLUL NU E DEPARTE CU ASEMENEA TEXTE!!...

NU MAI DORESTI SI CEVA BACSIS, CUMVA?? :-)

DE BAIE NICI NU TE MAI INTREB, URANGUTANULE, DAR IA SPUNE TU DRAGUTA, PE DINTI CAND TE-AI SPALAT ULTIMA OARA, CA ITI PUTE GURA RAU, MA!!! ---A FALIMENT, PE LANGA RESTUL !!!
aaa17-7-2017, 12:38
Am patit acelasi lucru si cel care venea din fata nu era taximetrist. E adevarat ca taximetristii se cred stapani pe strazi, dar prea usor se generalizeaza.
student17-7-2017, 8:23
Chiar circul cu taxiul destul de des, si recomand cu caldura Clima&Confort !
pt tinme student17-7-2017, 17:39
Reclama ta e aiurea...zau
momarlan16-7-2017, 20:46
nici noi ,soferii de ocazie ,nu suntem mai prejos
pe mine ma deranjeaza mai mult ,cei care parcheaza pe interzis si blocheaza vizibilitatea la toate trecerile de pietoni,de pe brancusi
Ugvygv16-7-2017, 19:53
Da.taximetristii s.u.g p.u.l.a de nota 10
Taximetrist16-7-2017, 19:18
Taximetristii conduc mult mai bine decat majoritatea soferilor, deoarece au experienta in trafic. Nu e o lauda, e doar o realitate, e exact asa cum fiecare e mai bun in profesia lui. Chestia e ca atunci cand un taximetrist greseste, e mai usor de memorat vizual, exact ca atunci cand o masina de politie face o gafa.
O categorie aparte (ca de exemplu taximetristii in cazul de fata) e mai usor de memorat pentru a se gasi vinovati.
Daca o masina de culoare alba face o manevra gresita, nu prea ai de ce sa te cramponezi, n-ai cum sa zici ca "astia cu masini albe sunt bizoni in trafic" dar cand un taximetrist greseste, deja te poti crampona de faptul ca e taximetrist.
Raportat la kilometri pe care ii face un taximetrist (in jur de 200 km zilnic) ei gresesc prea putin fata de restul soferilor (nu ma refer la dubisti sau tiristi, etc), dar aceste greseli sunt mai usor de memorat de catre imbecili.

Pe ala cu Loganul verde care a virat gresit ieri in fata voastra, il mai tineti minte? Dar pe cel cu Audi rosu? Pe cel cu Mercedes argintiu? Pe cel cu Golf negru? Banuiesc ca nu. Dar pe taximetrist il mai tineti minte? Banuiesc ca da. Cam asa sta treaba.

Faptul ca e o masina inscriptionata, plus faptul ca uneori opreste aiurea (nu prea are de ales) sa lase sau sa preia un client, dar si faptul ca exista si uscaturi printre noi la fel ca in orice alta profesie, face mai usor de memorat si de remarcat o masina de taxi in trafic. Restul e hatereala de amatori care ocazional pargurg kilometri intr-o luna cat parcurge un taximetrist intr-o zi.

Imi aduc aminte de o faza citita pe "Politistii au umor" - "Toti soferii ar vrea ca politia sa aplice legea si sa fie mai drastica, dar incepand cu urmatorul conducator auto." Asa e si cu taxiul: Daca opreste aiurea ptr alt client, e bizon in trafic, dar daca opreste ptr mine, e taximetrist amabil de nota 10 care ma lasa sa cobor unde vreau eu.

Cei care baga toti taximetristii in aceeasi oala, sunt doar niste hateri frustrati care habar n-au sa conduca, si sunt genul de soferi exact cum am scris mai sus "Toti soferii ar vrea ca politia sa aplice legea si sa fie mai drastica, dar incepand cu urmatorul conducator auto."

Taximetrist Chio M.

@taximetrist16-7-2017, 20:12
Mars ma spurcatule
@@16-7-2017, 23:27
de ce arunci cu kk in toti cei care posteaza favorabil taximetristilor?daca ai facut kk pe tine,stai acolo,nu-ti varsa frustrarea aici:))
@ Taximetrist17-7-2017, 3:20
"Experimentatule" in trafic... , cand ai facut ultima BAIE ?

Ceilalti cititori stiti de ce intreb...
@ Taximetrist17-7-2017, 11:15
M-am oprit din citit chiar dupa prima fraza "Taximetristii conduc mult mai bine decat majoritatea soferilor". Mai omule, nu conduceti mai bine. Nici nu sunteti profesionisti...Va bagati peste tot, va opriti pe unde doriti, incurcati circulatia, treceti pe rosu, treceti pe linia continua, vorbiti la telefon in timp ce conduceti etc,...Sunteti slabi de tot. Pana si femeile conduc mai bine decat voi.
Taximetrist17-7-2017, 15:50
Esti prea prost ca sa intelegi ceva. Daca ma-ta ar dori sa o las in fata blocului ca sa nu mearga prin arsita, ai spune ca sunt amabil. Daca las pe altcineva in fata blocului, spui ca sunt bizon in trafic. Apropo, ultima baie am facut-o aseara, iar prietena ta m-a spalat pe oua. Daca nu crezi, intreab-o.
Marius16-7-2017, 16:43
Ala a sarit in ochii tuturor ca e cu masina de taxi dar intrebarea este sunt soferi de 10 in Cluj? Eu nu cred. Toti soferii dati vina pe taximetristi ca sa distrageti atentia de la faptul ca sunteti niste incompetenti care omoara oameni si produc zilnic accidente foarte grave.
taximetrist16-7-2017, 16:42
Afara cu UBERUL din Cluj ! Sa urmam EXEPLUL LA UNGARIA !
UNGARIA- prima tara din lume care interzice UBER !!
Kkk16-7-2017, 20:53
Vezi sa nu fie la ungaria si prima tara din lume care interzice internetul...
Christ17-7-2017, 10:01
afara cu taximetristii, lasati doar UBERul
popvio16-7-2017, 13:15
Sunt, la fel ca peste tot in viata, oameni si oameni. Am intalnit si taximetristi politicosi care vor sa dea rest 1 leu la cursa de 9.x lei (si tu le dai 10), unii cu masina curata, rabdatori si politicosi in trafic, care isi dau seama ca atunci cand e aglomerat nu ai unde sa te grabesti, etc.

Dar am intalnit si taximetristi fara aptitudini sociale la ca mi-a venit sa le zic sa traga pe dreapta, sa le platesc cursa si sa ma lase jos.

off topic: N-am folosit uber niciodata si sunt total impotriva la chestia aia cat timp aia nu au nevoie de licente, nu trebuie sa-si faca itp la 6 luni, nu le trebuie atestat, etc. Dar idealul ar fi undeva la mijloc intre uber si taximetria clasica. Liberalizat accesul la licentele de taxi (pentru primarie, de e e numar fix de licente pentru taximetria clasica???), soferii si masinile de uber sa sa supuna legislatiei la care e supus si un taximetrist, sistemul de rating de la uber e binevenit, iar eu sa-mi aleg soferul/masina in functie de numarul de stelute/banii pe care sunt dispus sa-i platesc. Asa nespalatii si scursurile societatii ar circula cu masinile/soferii care si-i permit cu rating corespunzator (acum un sofer cu masina curata nu poate refuza anumiti concetaeni nespalati spre exemplu, un sofer de la uber poate).
dan16-7-2017, 11:57
sa nu exageram,sunt si taximetristi de nota 10,ati tot zis de ei la Untold de ex,cei care stiu si engleza si nu-i tepuiesc pe straini,au masina curata,dar ei intra intr-un con de umbra din cauza patronilor care angajeaza forta de munca ieftina,necalificata,sa stie sa conduca si cam atat,nu tu politete,nu tu o limba straina,nu tu curatenie,etc
tuxi16-7-2017, 12:49
Mai prostule, pe tine te mananca degetele sa scrii rahati pe pereti. Ce te tot bagi in seama?
@tuxi16-7-2017, 14:53
oare pe tine cine te-a adus pe lume si unde?!
tuxi16-7-2017, 15:39
Nu mat.a, fii sigur ca nu-s tampit ca tine, avortonule.
@tuxi16-7-2017, 22:43
eu zic ca pe centura ai fost facut,din greseala doar