Social

Cluj: Suspectul de viol din noaptea de Revelion a recunoscut totul - FOTO

  



 

UPDATE 1

 

Bărbatul reținut în cursul dimineții de miercuri, la un magazin alimentar unde fusese și în seara violului, și-a recunoscut fapta. Inițial, Emil Berki a susținut că el este victimă în acest caz și că este nevinovat, dar ulterior, pus în fața probelor, a recunoscut.

 

Procurorii susțin că ceea ce l-a făcut să recunoască infracțiunea de viol a fost posibilitatea prevăzută de Codul Penal de a se împăca cu victima. Procurorii susțin că suspectul a fost de acordă să predea hainele cu care a fost îmbrăcat în momentul comiterii violului.

 

Interesant este că bărbatul s-a prezentat miercuri dimineața, la prima oră, la magazinul unde a fost filmat de camerele de supraveghere și a solicitat ca imaginile cu el din spațiul public să fie înlăturate, spunând că el deține dovezi că este nevinovat. Reprezentanții societății au avut inspirație să sune la Poliție și acesta a fost dus pentru lămurirea cazului. În fața procurorilor, Berki a mărturisit totul. 

 

Primele imagini cu suspectul violului din noaptea de Revelion au fost extrem de blurate, astfel că procurorii cred că agresorul a preferat să stea retras trei zile, sperând că astfel nu va fi găsit. După ce procurorii au mediatizat pozele clare cu suspectul, Emil Berki a ieșit la lumină, pentru a face să dispară fotografiile pe baza căruia oricine îl putea identifica. El nu a sunat la Știri de Cluj, locul unde au fost prezentate fotografiile în exclusivitate, preferând să facă presiuni la patronii magazinului. Polițiștii l-au reținut astfel după 3 zile, cu mult noroc. 

 

Procurorii sunt de părere că imaginile trebuiau distribuite de la început. Imaginea din 1 ianuarie era neclară, iar fotografia dată publicității după 48 de ore de la viol era perfectă pentru identificarea agresorului.

 

 

La data de 3 ianuarie a.c., poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei municipiului Cluj-Napoca au reţinut pentru 24 de ore un bărbat, de 29 de ani, din Cluj-Napoca, bănuit de comiterea infracţiunilor de viol şi furt calificat.

 

În fapt, la data de 1 ianuarie 2018, în jurul orei 04:00, cel în cauză ar fi urmărit o tânără care se deplasa pe jos, pe raza municipiului Cluj-Napoca, din centrul municipiului până în cartierul Mărăşti. În momentul în care tânăra ar fi intrat în scara blocului în care locuieşte, ar fi intrat şi bărbatul, care ar fi constrâns-o, prin violenţă, să întreţină relaţii sexuale cu acesta, sustrăgându-i şi telefonul mobil.

 

În baza probatoriului administrat, faţă de bărbat a fost dispusă măsura reţinerii pentru 24 de ore”, precizează Biroul de Presă al Poliției Cluj. 

 

Măsuri de autoprotecţie:

 

-evitaţi, pe cât posibil, deplasările la ore târzii, în parcuri, zone slab iluminate şi izolate, terenuri virane, clădiri părăsite, pasaje, străduţe lăturalnice necirculate;

-la coborârea din mijlocul de transport în comun, la ore târzii, căutaţi să mergeţi aproape de persoanele care se îndreaptă spre aceeaşi destinaţie cu a dumneavoastră;

-în cazul în care sesizaţi că sunteţi urmăriţi, continuaţi-vă drumul spre o zonă populată, intraţi într-un magazin. Adresaţi-vă primului poliţist întâlnit sau, în caz de nevoie, cereţi ajutor celor din jur.

-nu consumaţi din băuturile oferite de necunoscuţi deoarece pot conţine droguri, somnifere etc.

-anunţaţi pe cineva de încredere (familia sau prietenii) că plecaţi la o petrecere şi cine vă însoţeşte.

-nu daţi curs provocărilor venite de la persoane aflate în stare de ebrietate;

-nu vă faceţi singur dreptate lovind persoanele cu care intraţi în conflict, aceste gesturi pot avea uneori consecinţe grave;

 

---------------------- 

UPDATE 

 

Temporar fotografiile au fost îndepărtate la rugămintea Poliției. Ancheta este în derulare. Mulțumim celor care au contribuit cu informații.

 

Un suspect a fost reținut în acest caz și urmează să fie administrat probatoriul pentru a se stabili dacă este autorul agresiunii.

 

-------------------- 

O tânără de 16 ani a fost violată în noaptea de Revelion la Cluj-Napoca, iar agresorul este încă în libertate. 

 

Conform surselor Știri de Cluj, fata a plecat de la un club din centrul Clujului, nu a mai găsit taximetru liber, așa că a mers pe jos spre casă, în cartierul Mărăști. Pe drum, adolescenta a fost urmărită de acest suspect, care a acostat-o și folosind forța a violat-o.

 

Până acum imaginile cu agresorul suspectat de viol erau foarte neclare. Aceastaste prima fotografie pe baza căruia poate fi identificat foarte ușor. Cine are informații poate da o mână de ajutor.

 

Agresiunea s-a petrecut în 1 ianuarie, în jurul orei 5:00, în apropiere de Kaufland / Marasti.

coral1_1_1.jpg
2-1-2018, 23:03
368 vizualizări
72 comentarii
Preotul4-1-2018, 23:28
POPOR NECIOPLIT !!!!1
Serios?4-1-2018, 16:05
UPDATE
Temporar fotografiile au fost îndepărtate la rugămintea Poliției.

Serios? :))
civilizatie4-1-2018, 11:00
ehe,ce sa faci,traim in bokistan,as dori sa stiu ce masuri a luat boc pt preintimpinarea unor asemenea evenimente ?
Constantin4-1-2018, 9:49
Asta violator? Dal in masa de slabanog, va fi o papusa frumoasa la parnaie.

"-nu vă faceţi singur dreptate lovind persoanele cu care intraţi în conflict, aceste gesturi pot avea uneori consecinţe grave;" --- ma esti prost...

- cand deja esti acolo te aperi cum poti dal naibii de agresor ia-ti cheile, strangi pumnul, scoate cheia cea mai ascutita intre degete si dai cu el la fata prostului sa fie mai usor de recunoscut,
ro3-1-2018, 23:41
Nu conteaza ce natie este,coaiele taiatesi indesate pe gatlej.
unu4-1-2018, 13:02
numai da vina pe magyari ca se pot supara sa va ia Ardealul inapoi , si asa pe nemeritat ati primit !
Justicar3-1-2018, 19:32
https://www.facebook.com/emil.berki.52
lulucluj 3-1-2018, 16:46
TOT o CIOARA ! nu-i ungur nici din rachitele !MOARTE CIORILOR!!!!!!!!!
Iooooi3-1-2018, 19:01
Nume romanesc berki nu am pomenit. E t**** ungur
Hopaaa3-1-2018, 19:13
Si aia din magyarorszag care l-au ucis pe hadbalistul cozma erau ciooriii dar le chema pe ciori Raffael Sandor, Nemeth Gyozo si Sztojka Ivan . No ce mai zici
hm !3-1-2018, 21:40
Sunt si in Rachitele destui bruneti. Nu mai da vina pe maghiari! Comparativ cu rachitelenii, ungurii au ajuns minoritari in Cluj.
Rachitele3-1-2018, 21:55
Nu exista nici un Berki in Rachitele, nu mai incerca sa-l aperi pe violator
Marius3-1-2018, 16:44
La 16 ani vine singura de la revelion , neinsotita , dimineata la ora 4 , c u r v a dracului. Asa hram , asa parinti , parasuta balistica , sugatoare de p u l e .
Chai daca l au prins pe violator , te o frecat bine
M u i e penala de parasuta
Mihai Almasan3-1-2018, 17:00
Alooo...asa vocabular,asa pui de infractor. Tare as vrea sa iti iau urma sa vedem cat de infractor mai poti fi fara cap
Andrei3-1-2018, 17:00
Esti extraordinar de prost
Fataraul de Marius3-1-2018, 17:04
Lasati-l ca tot ceva cioara e si asta ...poate neam cu violatorul
Mihai Almasan3-1-2018, 17:09
Eu unul stiind ca specimenul care gandeste asa si isi si face publica intelepciunea parca nu pot sta foarte linistit. Mai linistit as fi sa stiu ca e undeva unde a scapa sapunul pe jos e actul suprem de joc si voie buna
Forza pesede3-1-2018, 16:34
Are grija dragnea si tariceanu sa il gratieze. Ca nu a facut cine stie ce. Si e pline puscariile si luam amenda de la cedo.
Berky3-1-2018, 16:28
Bai magyarilor. Nu ne mai violati femeile
anonim3-1-2018, 21:33
mai taci dracu
anonim3-1-2018, 21:35
numa pe maghiari se poate da vina zi
benonim3-1-2018, 21:46
Pai daca Berki ii cu violu pe cine sa dea vina? Inseamna ca esti si tu maghiar si nu-ti convine sa nu te mai crezi rasa superioara acum
Clujean3-1-2018, 14:14
E clar un psihopat care va recidiva daca e lasat in libertate. E foarte posibil sa nu fie la prima abatere de genul.
Mai multe poze cu clujeanul de etnie roma gasiti aici:
https://m.facebook.com/emil.berki.52
Pandaimos3-1-2018, 15:41
Pui de cioara, la din astia vrea Boc sa le subventioneze chiria, adica 1 milion de Euro pe 2018.
mama de baiat3-1-2018, 14:09
La cat de pricajit e asta de unde stiti ca nu fata l-a violat pe el? Bietul baiat ! Mai e si maghiar de asta va legati de el.
Tata de Fata3-1-2018, 15:41
Nu e maghiar , e tzâgan borât ,cioara clocita nespalata
TATA DE MAMA3-1-2018, 23:35
Lasa ca si-a spalat bota in baragladina ;)
...3-1-2018, 13:17
Ce mecla de gunoi psihopat! Nu e de mirare ca duce lipsa de fofo. O sa isi asume rolul de fetita la Gherla :))
p*** 3-1-2018, 21:42
ba daca iel are mecla de gunoi oare mata cum o are
Raul3-1-2018, 13:05
Auzi ca sa se impace cu victima? wtf !!!! ce sa se mai impace!!! sper ca l-au prostit doar sa recunoasca, puscarie tati! 20 de ani pe putin!
Hmm3-1-2018, 16:31
Asa a modificat dragnea si tariceanu codul penal. Esti cam in urma cu ultimele modificari facute de cei care i-ai votat. Chiar daca violezi, te "impaci" cu victima, prin amenintari desigur, si esti imaculat.
georgian3-1-2018, 17:10
Depinde si de situatia financiara a familiei victimei, daca nu sunt oameni instariti pentru 5000 de euro garantat isi retrage plangerea!
Murphy3-1-2018, 17:48
lasa-l tu pe Tariceanu! Basescu ne spunea la Cluj, in 2014, ca legile noastre au trebuit adaptate la normele europene, care prevad pedepse mici, rolul puscariei fiind acela de a-l tine pe infractor comod, ca sa mediteze la fapta comisa si a-l trimite apoi rapid in societate sa se reintegreze! Baselu ii lauda pe judecatorii romani, care, chiar si inainte de modificarea Codului Penal de catre guvernul Boc, in 2009, dadeau pedepse mici
Oana 3-1-2018, 12:48
Foarte bine au făcut procurorii. Totul trebuie să fie pe față, la lumină. Esti acuzat de ceva du -te si răspunde. Hai cu probe si apoi te publică că esti nevinovat.

E prea mare riscul în cazuri de astea: violatori, pedofili tâlhari. Mai bine să fie suspectat un nevinovat, care își poate dovedi nevinovăția, decât să scape un mostru de asta.

Fata aia de 16 ani e victima aici. Încetați să o acuzați că de ce umbla la 16 ani singură, noaptea. Putea să aibă 21 și tot aia era. Fata aia e marcata pe viată de monstrul asta, care trebuie condamnat urgent și închis.
Eu3-1-2018, 13:17
Aloo! Oana mama! Vinovatia se dovedeste! Dupa capul tau tembel e ok sa distrugi viata cuiva, care ramane cu eticheta de violator in fata oamenilor chiar daca e declarat vinovat dupa. Faina gandire, fata!
Eu3-1-2018, 13:19
A se inlocui ultmul "vinovat cu "nevinovat". Scuze!
@eu3-1-2018, 16:36
stai sa o violeze pe fiica ta sa vezi cum gandesti dupa aia. lasa ca daca e nevinovat se rezolva, dar daca e vinovat si umbla liber mai cad si alte victime
Pavel3-1-2018, 12:44
Auzi tupeu la asta. Hahhahaha. Sa stearga pozele.

Lasa bulane sa vada și toti și cand ajungi la Gherla sa aiba aia bucurii pt tine :))
begetu3-1-2018, 12:00
Sunt curios de unde-i vinitura asta, ejaculata prin Cluj.
vinitura vine3-1-2018, 21:40
Din Asia..
jalnic3-1-2018, 11:44
Taximetristui sunt de vina din cauza ca fata n-a gasit la ora aceea nici un taxi
utilizator3-1-2018, 11:41
Bravo voua Stiri de Cluj! pentru ca a ajuns sa apeleze Politia la voi, e evident faptul ca sunteti cititi!
Bafta si rezistenta in Noul An!
La multi ani!
ASD3-1-2018, 11:17
Ii de pe sate..!! Genul ala de blugi, in video se vedea mai clar, prinde foarte bine la tarani....
Alex3-1-2018, 7:34
A vrut sa fie primul imbecil pe anul asta. O sa aiba parte de un meniu special in puscarie.
Darie3-1-2018, 7:55
Din păcate în penitenciare ,sunt protejați și numiți ,,vulnerabili"
Dar la 16 ani,într-un club de noupte.....?????
Eduard3-1-2018, 9:08
Mai lasati mai prea dreptilor judecata. La 16 ani intr-un club de noapte...ce p*** mea tre sa fie violata ca s-a dus la 16 ani sau daca se imbraca ca niste bagaboante trebuiesc violate si batute?( eu unul ma simt stanjenit de sexualitatea exploziva si tate libere dar tot nu cred ca cei care nu gandesc ca mine trebuiesc batuti si violati :)) ) Unul mai jos ne explica despre ce este vorba.
Rusine sa va fie incuiatiilor ce sunteti. Nu prostilor nu parintii sau fata is de vina poate nici idiotul ala nerecuperabil. Noi suntem de vina momai ordinare bune la dat din gura...dar uitati va ca arde tara sub noi. Un exemplu mai bun nu este despre mentalitatea si actiunile romanilor. Multa vorba si dreptate DIVINA impreuna cu suflete de rozatoare care stau ascunse de pericol.
JUDEX3-1-2018, 9:58
Eduard, respect!
Pana nu se infiinteaza trupele de "vigilantes" tot asa va fi. Ar mai fi o varianta cu implicarea statului mai activ in educatie. Ce se intampla acuma este bataie de joc. Vai de tara asta. Teleormanizarea Romaniei. Sau, Vasluianizarea Romaniei.
Roxana3-1-2018, 19:37
La 16 ani nu e chiar mica. Nu asta trebuie judecat. plus ca a fost in noaptea de revelion. Da, trebuia sa vina cu prietenele, sa o astepte parintii, dar cum e atata nesiguranta in oras?
A mers o fata de 16 ani in noaptea de Revelion la club, repet nu e chiar mica.
poov3-1-2018, 7:33
Din pacate multi de aici vor avantajele capitalismului, si in acelasi timp sa pastreze regulile de dinainte de 1989.

Lumea s-a schimbat, e libertate, dar odata cu aceasta vin si pericolele, daca pe vremuri era plin de "militieni" care luau la intrebari astfel de indivizi si ii legitimau, acum fara un motiv temeinic, nu mai poti sa il intrebi pe om nimic, ca deja e exces de zel, si esti "comunist".

Parintii fetei sunt principalii vinovati, asta daca stiau unde se duce, ca poate ea le-a zis ca doarme la o prietena, nu ca umbla pe la 5 dimineata singura prin Marasti, asta daca nu era si bauta, caz in care a devenit o victima sigura, fiind ametita, nu s-a putut apara cum trebuie.

Violatorul trebuie prins si arestat, din pacate el e doar unul, exista talhari, criminali si tot felul de infractori, de asta lumea trebuie sa inteleaga ca vremurile dinainte de 1989 s-au terminat, e o lume noua in care pericolul este la orice pas, ca sa nu mai vorbim de teroristi ca ei inca nu si-au facut aparitia la noi decat foarte vag.
mda...3-1-2018, 8:43
Poate ca tata-su o fi fost tractorist la ceapeul din rachitele dupa care s-a mutat in cluj. Sunt destui proveniti de acolo care au napadit clujul.
@poov3-1-2018, 11:14
Ai uitat sa mai adaugi ca apa este uda, cerul albastru si ca 1+1 sigur este egal cu 2..!!
Du-te ma si fa pe desteptul la un centru de copii cu nevoi speciale, poate pe aia ii impresionezi. Pe mine unul ma faci sa rad cum te chinui, poate subconstient ce-i drept, pe aicea ca sa pari inteligent....
poov3-1-2018, 12:09
dragule, eu mi-am spus doar parerea... complexele tale le poate rezolva un psiholog... daca tot persista ai nevoie de un control psihiatric, ca ai aceiasi gandire ca aia de la metrou
gore3-1-2018, 6:51
Vino bighidiule, te astept , esti crudulet, subtirel, ne jucam un pic, noi doi.
Bgd3-1-2018, 3:16
E Marius Rosu din Cluj,traficant de droguri,a mai fost condamnat pentru viol,n-ar fi prima
FDP3-1-2018, 1:54
Cred ca băiatul e din Sălaj ca imi pare cunoscut ,dar nu as vrea sa dau nume pentru ca nu sunt 100 % sigur.
hm !3-1-2018, 2:41
Mai plauzibil ar fi ca este clujean din rachitele. Salajenii sunt la fel de tarani veritabili ca clujenii, dar sunt mai putin 'emancipati'.
Flaviu3-1-2018, 1:20
Ii dau maxim 48 de ore pana e prins. Fac pariu ca pana miercuri sau joi seara apare stire ca a fost prins.
heloo3-1-2018, 5:02
haoleoooooooooo da aia mica ce cauta singura la 5 dimineata prin cluburi? nu avea mamica, tatic, fratiori, verisori? ce sa facem?
in loc de bani norocoasa virgina a gasit un viol!
Ina7-1-2018, 0:11
Da de unde stiti co fost virgina
Raul3-1-2018, 1:13

Terminati sa mai dati vina pe fata!!!!! Sunteti nebuni??? Era Revelionul fata se distra si ea!!! Sa va vad daca vi se intampla fetelor voastre sau mamelor voastre, sa vad cum ziceti ca ele is de vina! Daca avea 18 ani nu o mai viola? Sunteti dusi cei care acuzati fata!!!
Pavel2-1-2018, 23:58
Asta merita belit. Cine il recunoaste si tace ma-sa-i c****!
eu2-1-2018, 23:46
CASTRATI-L !!!
Daniel2-1-2018, 23:44
Merita tăiată scula amanetu sa il manance
(Alex)2-1-2018, 23:29
Nu este normal că într-o țară civilizată sa se întâmple astfel se scene...dar să fii fata de 16 ani, și dimineața la ora 5:00 să mergi din club, nici asta nu mi se pare normal. Mă întreb acum, ce gândesc sau cum se simt părinții fetei respective, care i-au dat voie să meargă în club?
@Alex2-1-2018, 23:35
ma intreb cum se simt parintii tai care au crescut un pui de comunist
bai libertinule2-1-2018, 23:49
Mai acesta "arond alex" esti cumva tu lipsitu d violator si vrei in continuare sa gasesti minore printre blocuri noaptea?? Fumat frustrat destralabatar c esti!!!
alexandra2-1-2018, 23:52
In loc sa te intrebi ce cauta ea pa strada si cum se simt parintii care i-au dat voie sa iesa in oras, intreba-te de ce i s-a parut lui ok sa o violeze si cum se simt parintii care au crescut un violator.
ttt3-1-2018, 0:06
Minora nici macar nu are voie sa intre in club...dar, na in Romanica noastra nu se respecta legea. Asta e, minora, bauta si umbla si singura pe strada (orice rapandula de club stie ca ele trebuie sa umble in grup, minim 3 fete, inclusiv la baie merg tot impreuna).
dan3-1-2018, 0:27
cata prostie scriu magarii pe aici,cum sa aiba fata vreo vina,heloooooooo,era revelion,multa lume ajunge dimineata acasa,ahhh,ca unele de 16 s-au combinat deja cu baietzasi de 25-30 pt bani si ii duc cu masinutza pe unde vor e altceva,plin de comunisti tara asta
Alexandra3-1-2018, 1:09
Deci fetele sa stea acasa, sub stricta supraveghere a parintilor si sa nu iasa din casa decat insotite si acoperite - cu nimic la vedere? Si daca cumva au pretentia sa se se comporte si ele ca niste fiinte libere si incalca restrictiile astea (moment in care devin "rapandule" in ochii multora, dupa cum se vede din comentariile de mai sus) singure poarta vina pentru ce li se poate intampla, nicidecum jegurile care au decis sa incalce legile. Hm...unde am mai auzit noi asta? ....ah, da, tot asta zic si musulmani. Tristul adevar e ca la capitolul mentalitatilor in privinta drepturilor femei nu suntem departe de ei.
Alexandra3-1-2018, 1:19
PS: Cand te duci într-un safari, stii ca esti printre animale salbatice si te porti ca atare. Cand esti pe strada, te astepti sa dai de oameni care sa se comporte ca oamenii. Pe principiul tau, de exemplu, de ce sa iti mai cumperi casa, daca poate cineva sa ti-o sparga sau de ce sa iti mai cumperi masina, daca poate cineva sa ti-o fure.
Madmax3-1-2018, 9:34
Si tot după mintea mea îngustă, cu ala n as mai cheltui bani in pușcărie. Glonț si la revedere.