Social

Cluj-Napoca: Programul Zilei de 1 Decembrie. Vine Andra

  



 

Clujenii sunt invitați în 1 Decembrie 2017 să sărbătorească Ziua Națională a României - 99 de ani de la Unirea Transilvaniei cu România în anul 1918.

 

Pentru acest eveniment va avea loc un spectacol folcloric, inaugurarea iluminatului festiv, concert Andra și Cargo și un foc de artificii. Evenimentul de anul acesta va aduce o noutate care va completa atmosfera de sărbătoare prin iluminatul arhitectural de pe Catedrala Mitropolitană din Piața Avram Iancu și din Piața Unirii.

 

Manifestările de 1 Decembrie vor începe la ora 10:00, în Piața Avram Iancu, cu manifestările tradiționale: slujbă religioasă în Catedrala Mitropolitană, depuneri de coroane și jerbe de flori, parada militară.

 

În Sala de Sticlă a Primăriei Cluj-Napoca va fi deschisă  expoziția de imagini istorice ”Clujul și Marea Unire”, organizată în parteneriat cu Biblioteca Academiei Române Cluj-Napoca, Universitatea ”Babeș-Bolyai”, Muzeul de Istorie al Universității ”Babeș-Bolyai”, Direcția Județeană a Arhivelor Naționale Cluj, Biblioteca Centrală Universitară ”Lucian BlagaCluj-Napoca. Expoziția va conține imagini cu documente și fotografii din presa vremii: Clujnoiembrie 1918 – decembrie 1918.

 

Programul evenimentelor de  1 Decembrie:

 

Piața Unirii

 

ora 15:00 - spectacol folcloric: 

Maria Golban Șomlea

Traian Ilea și Valeria Codorean 

Ovidiu Purdea Someș

 Ansamblul Folcloric "Românașul"

Ciprian Roman

Ansamblul Folcloric "Mărțișorul" 

Aurel Tămaș

Dumitru Fărcaș

acompaniază Orchestra "Regal Transilvan".

 

ora 19:00 - aprinderea iluminatului festiv

ora 19:05 - concert Andra

 

Piața Avram Iancu

ora 20:00 - spectacol de artificii

 

Piața Unirii

ora 20:10 - concert Cargo

 

De 1 Decembrie, intrarea la patinoarul din Piaţa Unirii din cadrul Târgului de Crăciun va  fi gratuită. Târgul de Crăciun va fi deschis anul acesta în 24 noiembrie 2017 și se va închide în 1 ianuarie 2018.

coral1_1_1.jpg
21-11-2017, 12:24
5981 vizualizări
13 comentarii
Sava22-11-2017, 8:43
Circara si mascariciul de Maria Golban Somlea ii artista ca sa cinte de 1 Decembrie la Cluj , platita din bani publici . Rusine mocanului din Rachitele .
hihihi !22-11-2017, 1:12
Boc aduce toate expiratele . pentru taranii sai sunt chiar mari vedete .
jet22-11-2017, 2:30
Ce kakanar prost esti, dar tu cine plm oi fi,vreun domn de la Paris? Dupa ortografie nu poti fi decat un jegos cu 7 clase. Cine sa-ti cante tie, ba? Celine Dion? Sau si aia e expirata si oricum nu vine intr-un oras ca Clujul. Plictisesti si scarbesti cititorii cu fazele astea.
hmmm22-11-2017, 5:36
Jet tarane , de cate ori l-ai votat pe contaranul tau boc ?
jetu22-11-2017, 11:03
de fiece data si la parlamentare si la prezidentiale, chiar daca nu era pe lista l-am trecut eu sa fie sigur ca ajunge si acolo.
Flavius Bucila21-11-2017, 21:24
Cum de nu canta tziganul de la HARA?
Madmax21-11-2017, 16:42
Nah , concitadini , ia sa vedem noi : cu ce ne mai jigneste Boc astazi, cu vreun festival , un concert , cu o Zi Nationala? cu un Tirg de Craciun?
Bocaiala21-11-2017, 16:04
Haida neamule la balci, mare balci mare, vin formatii de la Bucuresti, pusca si centura plata, Tamas si Purdi ea, lumini si artificii, apoi prostimea buluc la patinoar ca-i moca, acadele si turta dulce, CE FAAIINN II LA CLUUUJJJJ!!!!!Mai mergeti mai vinituri spre casa, macar 4 zile sa nu va mai vad, sa se improspateze aerul . Dar nu va lasa paranghelia lui utecila.
@SILE21-11-2017, 16:32
mno ce comentariu intelijent ,desigur HATERUL de serviciu ,sa ne swgi pwla ,dobitoc frustrat
Bocaiala21-11-2017, 17:51
Sugestia sa o trantesti in mat.a aia sifilitica!
UE21-11-2017, 18:26
He, he, he, no cumu'i treaba, mă sile, cumu'i(e) treaba ?? Am dreptate ?Te-or recunoscut si alții ? te știe Clujul de tîmpit la modul oficial ? ? De ce te tot ferești si nu ești cinstit cu tine insuți ? -ls ei așa deștepti, sau ești tu un cretin notoriu, de se prinde lumea imediat !? Hai ca rîd și cu c'urul de tine...


Din Afara22-11-2017, 3:15
Bai labagiule, Vasile sau Sile cum mahta te cheama, ba tu nu iti dai seama ca postezi aceleasi chestii expirate de cind ai aparut pe Stiridecluj? Mai schimba placa sau nu te duce mintea? Ca si astia care va dati Contra -tot niste ratati in aceeasi zeama sunteti...
Din Nauntru22-11-2017, 17:05
Ma ghety mai te-a dat afara pe uretera? No stai la wc. Vezi ca trag apa. Adios!!!