Social

Cluj-Napoca: Patinoarul montat în jurul statuii lui Matia Corvin. Maghiarii nu sunt foarte mulțumiți

  



 

Patinoarul în aer liber din Piața Unirii este amplasat în acest an în jurul grupului statuar Matei Corvin

 

Rugăm insistent o luare de poziție hotărâtă și promptă a Comisiei de Monumente Istorice, a Ordinului Arhitecților din România, filiala Transilvania, respectiv a celorlalte foruri de specialitate, în legătură cu legalitatea instalării patinoarului artificial-construcție provizorie, ce se preconizează a înconjura ansamblul statuar Matia Corvinul.

 

Pe de altă parte considerăm un act sfidare față de reprezentanța politică și comunitatea maghiară, faptul că nu s-a făcut nici o informare sau discuție prealabilă privind ”inovațiie” propuse de Primărie”, a atacat fosul viceprimar al Clujului, Horvath Anna

 

Statuia este îngrădită și va fi delimitată de patinoar, pentru a nu fi afectată de cei care vor patina. Nimeni nu se va putea urca pe statuie pentru un selfie.

 

Până acum, construcția era realizată pe latura nordică a Pieței Unirii, la câțiva metri de grupul statuar Matei Corvin, iar în apropiere erau amplasate căsuțe de unde se vindeau diverse produse.  

 

---------------------

UPDATE

 

Precizări cu privire la Târgul de Crăciun:

 

Primăria Cluj-Napoca a concesionat serviciile de organizare a evenimentului ”Târgul de Crăciun”, în urma unei licitații, Asocierii compusă din firmele S.C. Respect BigTime Group S.R.L., S.C. Paledris S.R.L. și S.C. Club Arena S.R.L.. Contractul de concesiune s-a încheiat pentru o perioadă de 5 ani. 

 

Târgul de Crăciun va fi deschis anul acesta în 24 noiembrie 2017 și se va închide în 1 ianuarie 2018.

 

Soluția câștigătoare propune un concept care urmează un model european de organizare a târgurilor de Crăciun,fără conotații etnice, implementat și în alte orașe mari, precum Koln sau Glasgow. 

 

Conceptul pune în valoare ansamblul statuar Matei Corvin, iar faptul că monumentul se află în centrul patinoarului oferă o protecție suplimentară acestuia și îl aduce în mijlocul clujenilor.

 

Suntem convinși că noua amenajare a Târgului de Crăciun va aduce bucurie clujenilor și tuturor celor care ne vizitează orașul pe timpul desfășurării acestuia.

 

 


coral1_1_1.jpg
10-11-2017, 8:52
18176 vizualizări
144 comentarii
Irelevant13-11-2017, 11:27
"După Pearl Harbour, Hitler şi toată gaşca lui de colaboratori din străinătate au declarat război Statelor Unite (pe 12 decembrie 1941 a făcut-o şi România sub Ion Antonescu, n.m.). Ambasadorul maghiar la Washington a fost instruit şi el să înmâneze o declaraţie de război Secretarului de Stat Cordel Hull, care a decis să-l ia peste picior.

- Ungaria, Ungaria... sunteţi o republică? l-a întrebat.
- Nu, domnule, suntem un regat.
- Zău? Şi cine e regele vostru?
- Nu avem un rege, ci doar un regent, Amiralul Horthy.
- Un amiral? Prin urmare, aveţi o mare flotă.
- Nu, nu avem flotă deloc, din moment ce n-avem ieşire la mare.
- Curios: un regat fără rege şi un amiral fără flotă! Deci, de ce ne declaraţi război? Ne urâţi?
- Nu. Noi urâm România.
- Atunci de ce nu declaraţi război României?
- Imposibil! Sunt aliaţii noştri.”
clujean13-11-2017, 13:09
ABSOLUUUUT GENIAAAAAL !!!!
Bravo13-11-2017, 14:40
Buna asta. KUDOS!
Mda13-11-2017, 20:06
Din categoria Radio Erevan: Nu i s-a dat, i s-a luat o bicicleta.
gogu13-11-2017, 7:37
alba-neagra13-11-2017, 5:58
Romanii corciti din Ardeal nu au istorie proprie . Au doua alternative : sa se raporteze la istoria romanilor adevarati de peste Carpati sau sa-si insuseasca istoria maghiarilor . Majoritatea o prefera pe a doua pentru ca sunt slugi prin adeneu .
decefalus13-11-2017, 7:55
Bai kaki, ce cautati voi astia "puri" la noi corcitii? Ne-om corci noi, dar decat cu rromulanii mai bine cu altii. Ce bie ar fi sa stati voi acasa in Teliorman, Neamt, Vaslui sau alte regiuni ajutorate social. Goange care sunteti.
hmmm13-11-2017, 8:45
De cand Europa este deschisa tuturor , ce sa caute romanii la paduchii vostri ? Vorbesti aiureli , toti astia pleaca afara pe bani adevarati .
infidela13-11-2017, 11:33
Mmmmh, asa ti-a spus nevasta , ca pleaca la munca in Italia? Vezi ca e la Cluj la un Ungur cu bulanu mare, nu stiu cine plateste, eu cred ca ea ca daca acasa nu are parte?
"Arienii"13-11-2017, 20:10
Luati in schimb exemplu de la ei, rasa "pura".
La cat sunt de puri, toti sunt strambi, degenerati, cosangvinizati.
Priveste cum arata cine iese dupa slujba, de la o biserica reformata sau catolica si te lamuresti imediat.
Preotul12-11-2017, 21:51
. Disperat de faptul că se fură şi din donaţii, mareşalul Ion Antonescu a vorbit foarte dur într-o şedinţă a Consiliului de Miniştri la 10 decembrie 1941. „La centrele de colectare ale Ajutorului de Iarnă lucrurile s-au petrecut la fel. În toate locurile unde se colectează sunt găsiţi oameni şi femei care fură din obiectele donate. Toţi fură. Ţară de tâlhari", spunea Antonescu celor prezenţi.

„Şmecheri aici, şmecheri pe câmpul de luptă" Mareşalul se plângea că miliţienii care trebuiau să asigure garda în spitale furau şi atunci au fost înlocuiţi cu premilitari, însă furturile au crescut. „De-abia îşi punea un medic paltonul în cuier că imediat venea cineva, băga mână în buzunar şi-i lua mănuşile. S-au furat ceasornice de prin sertare şi multe alte obiecte. Este ceva nemaipomenit. Nu ştiu ce să mai fac să îndrept ţara aceasta. De multe ori mă gândesc să introduc pedeapsa cu moartea pentru toate delictele. Este ceva groaznic. Tineretul să facă acestea fapte?... În ce hal de dezorganizare se găseşte Şcoala, Familia, Biserica noastră. Trebuie făcută o educaţie serioasă în această privinţă. Este o ruşine să se comită furturi la centrele de colectare ale Ajutorului de Iarnă. Mă întreb eu: aceasta este o naţie care poate lupta pentru idealurile ei naţionale? Tâlhari! Şmecheri aici, şmecheri pe câmpul de luptă; dar şmecheria aceasta se repercutează asupra viitorului naţiei", reclama mareşalul. „Să-i punem cu fierul roşu semnul «hoţ»" Nici după doi ani situaţia nu se rezolvase, astfel că dintr-o stenogramă datată 3 februarie 1942, aflăm că Antonescu se plângea de aceleaşi obiceiuri ale românilor. „În alte ţări s-au luat măsuri foarte drastice şi măsuri întregi, nu jumătăţi de măsuri. De pildă, la noi, la Ajutorul de Iarnă s-au comis furturi grozave. Am prevăzut sancţiuni foarte grave pentru asemenea fapte şi am cerut dlui Stoicescu o lege în acest sens, dar d-sa nu mi-a dat încă această lege. Pedepasa nemţească În Germania s-a întâmplat că s-a furat şi acolo la Ajutorul de Iarnă şi Führer-ul, personal, a dat ordinul ca făptaşul să fie imediat executat. Eu nu mă pot apăra de tâlhari. În Armată se fură din hrana soldatului, se fură din hrana calului, se fură echipamentul. Eu am cerut dlui Stoicescu să punem pe fruntea celui care a fost prins furând, de la un pui, de la un pui de găină, până la cel mai mare furt, să-i punem cu fierul roşu semnul «hoţ». Să vedem câţi vor vrea să poarte, o viaţă întreagă, pe frunte acest semn. Este o pedeapsă mai dreaptă decât pedeapsa cu moartea. Nu vreau să mai umplu puşcăriile, să răpesc timpul tribunalelor cu asemenea chestiuni. Dacă luăm această măsură drastică, nu mai e nevoie nici de puşcării, nici de tribunale pentru hoţi". Vă mai recomandăm: Istoria miilor de români care au luptat voluntar pentru Armata Germană în ultimele zile ale celui de-Al Doilea Război Mondial Povestea ultimului supravieţuitor român al Primului Război Mondial. A murit uitat de stat, în cel mai crunt anonimat Eroul de pe frontul de Est decorat de mareşalul Ion Antonescu. „De trei ori am pus pistolul la tâmplă şi am vrut să mă împuşc" Poveştile impresionante ale eroinelor în halate albe din spatele frontului: „Am tratat şi români, şi nemţi, şi ruşi" Suferinţele unui ofiţer român în lagărul sovietic Oranki. „Şocul a fost când am văzut căruţe trase de români înhămaţi. Nu a fost o zi în care să nu-mi fie foame" Distrugătoarele României, aşii Marinei care au ajuns la fier vechi din cauza ruşilor. Navele erau mai bine echipate şi mai rapide decât cele pe care le avem azi
S-a suferit mult, intr-adevar12-11-2017, 23:25
Pentru o informare completa, a se citi (sau poate dai chiar tu inca niste copy/paste) si suferintele maghiarilor dupa pierderea, unul dupa altul, a doua razboaie mondiale, sau chiar incepand cu 1526, cand statul maghiar a fost desfiintat de turci si a incetat sa mai existe.
Ar merita mentiunea ca, dupa toata istoria aceasta involburata, Romania a iesit si este inca dodoloata, in timp ce Ungaria a iesit ciuntita din toate partile.
---13-11-2017, 7:44
Ungariei iii doresc din tot sufletul sa se refaca teritorial acolo de unde a venit : Asia
ro12-11-2017, 19:08
Toata stima pentru Stiri de Cluj!!aici mai putem comenta,restul ne-au pus botnita,mediafax e un trust care nu mai accepta comentarii...inca-o data toata stima.
maria moscardini12-11-2017, 18:02
Sincer !!!! nu vad nimic grav in a face patinoarul unde este statuia , sincer cine patineaza patineaza nu are assoluta nimic cu statuia , dincontra pozele facute in jurul statui vor fi in toata lumea In loc sa va mandriti ca va fi vazuta in toata lumea iar copii vostri voi avea un patinoar mai mare _ nici cum nu va multumiti dar voi va certati , alte treburi nu aveti ........ sant alte lucruri mai importante
Gicu12-11-2017, 16:35
Ideea e binevenita. Patinoarul ala era prea mic si se ciocneau oamenii intre ei. Acum vor avea o raza mai mare de actiune si va fi mai interesant. N-am mers niciodata pe patinoarul acela, dar acum cred ca o sa merg.
Vinitura12-11-2017, 11:56
Am sosit si eu pe santier, ca-s din fundu moldovei si ce bine va fi la cluj cu patine si in jurul statuii ca pun poze pe facebuci sa vada mama cas bine si bogat si ma pozez langa masini bengoase sa vada satul ca mam pricopsit.
ro12-11-2017, 12:35
Foarte bine!!!esti din Moldova?esti bine-venit,Moldova este Romania,e aceasi limba,atat timp cat esti Roman poti veni si de peste Prut,altii au venit din Mongolia si au fost primiti bine,pana cand si-au luat-o in cap...Ungur cu cap sec!!Clujul e mai presus decat alte judete,nu datorita bozgorilor,ci datorita pozitiei geografice,densitatii populatiei,oras universitar etc,voi boanghenilor sunteti doar 16 procente,deci tot la 100 de locuitori sun 16 mongoli,si 3 tigani care sunt vorbitori de limba mogyor.
@Vinitura12-11-2017, 15:23
Nu esti postac venit din Moldova. Esti postacul lui Boc venit de la city-news. Daca nu ai ce scrie constructiv, vezi-ti de treaba, nu incita oamenii ca indiferent de provincii, cand isi vad de treaba sunt ok. Noi trebuie sa scapam in primul rand de trantori instigatori ca si tine.
Vinitura12-11-2017, 19:06
Nuti e rusine sa ma deconsideri cas moldovan, ca aduc valoare la cluj si civilizare ca cand am venit aci erau numa unguri si noi am prospatat sangele mai crsea ta de neom
UNGURI SLABI12-11-2017, 11:42
Ungurul e atat de slab,ca a avut regi numai straini,protectorat strain,a fost pasalac turcesc,a lins srainul pe fese,acum linge Rusul in curte,si o sa linga mereu,slab popor de Nomanzi.
lotzi12-11-2017, 11:32
cum permiteti romanurilor sa se apropie la ei de al nostru rege?!

chemam la noi si protectia animalului pentru ca acel calul este stresat la el
ro12-11-2017, 9:11
Attila cap de cuc!!!cuvantul kolokosvar nu exista in dictionarul luimbii Romane,poate ca in Mongolia mai gasesti aceste cuvinte rau impletite,orasul Cluj-Napoca asa se numeste cap de emigrant,te-ai gandit vre-o data ,ca nu ai tara??cum esti?deci BOZGORAS !!ciocu mic.
Adela 12-11-2017, 9:57
Mâi patrihotule daco-roman ,orașul Cluj Napoca cum i se spune acum a fost botezat așa pe vremea lui ceașcâ ,indiferent de opiniile tale suntem acasâ ,ne simtim acasâ si tarâ avem nu una ci douâ trei dacâ pui și Mongolia ,omul este acasâ unde se simte bine chiar si in iurtâ sau in zona O al Clujului - Kolozsvar .
mokan12-11-2017, 10:28
De unde sa stie taranii fosti ceapisti istorie ? ? ? ? ? ? Istoria Clujului este maghiara de peste o mie de ani . Boc cu satra lui au istoria in rakitzele si satele din jur . Sa-si ciopleasca cu securea niste statui acolo ca doar la asta se pricep (la secure) .
Attila12-11-2017, 10:32
@ro - pentru inteligenta unui pui de dac venetic scriu ca numele de "Kolozsvár" este mult mai vechi ca si cel de "Cluj" sa nu vorbim despre "Cluj-Napoca" - botezat de dictatoriul care avea inteligenta ca si veneticii in Cluj. Datorita procesului castigat impotriva primarului idiot - s-au mutat si tablitele in limba maghiara la intrarea in oras. Deci nu numai ungurii stiu ca clujul este oras bilingvic (majoritate romanesc) dar si orice turist care visiteaza orasul.
Tara mea este "Ardealul" - din pacate deocamdata nu este independent (datorita incultilor veniti de peste Carpati) - dar sper ca nu peste mult timp si romanii adevarati din Ardeal se vor satura de mitici si impreuna vom fi independenti. Normal ca veneticii se vor intoarce de unde au venit......
ro12-11-2017, 11:22
MONGOLEZILOR!!!!Istoria noastra a Dacilor,Romanilor e veche de peste 3000 de ani,asa ca Clujul este oras romanesc intemeiat de Hadrian denumindu-l Napoca,deci Ceausescu la denumit corect NAPOCA,Turda numindu-se Potaissa,au venit hunii si au zis ca e cococollosvar,ce inseamna cetatea alba..Tu tradator de tara !!ce drecu crezi ca poti face in Cluj cu autonomia??nu au reusit Catalanii,care sunt 30 de milioane si reusesti tu cu o ceata de mongolezi??haha poti traii unde vrei,dar respecta :statul,integritatea,drapelul,legile si limba.Citeste WIKIPEDIA in ce limba vrei tu realitatea e aceasi.CIUDA CIUDA NU VA DAM ARDEALUL.
@Attila12-11-2017, 15:50
Esti prostit rau de falsii tai profesori in istoria Ungariei.
Numele de "Cluj" vine de la latinescul clusium=loc (zona, oras) inchis, care evident ca existat inainte de venirea hunilor asa cum latina a existat inaintea limbii ungare vechi utilizata dupa stabilirea hunilor in Europa. Kolozsvar la fel ca si Klausenburg, a fost prelucrat din Cluj si nu invers.
Ai niste vestigii romane la botul calului lui Matia care inchid gura oricarui prost si care cred ca pe tine tare mult te deranjeaza deoarece iti darama toate teoriile.
Asa ca vino cu ceva argumentat si logic si lasa legendele false.
Adela 12-11-2017, 16:34
Respect statul, limba mai putin pe tine ,nici o problemâ cu apartenenta la mongoli preferabil decit la fii vechilor mânâștur de pe lingurarilor.
Attila12-11-2017, 16:40
@ro - pana in prezent dupa inventii ati avut istorie de doar 2000 de ani. Deja s-a ajuns la 3000 (in citiva ani)????
Probabil asemator e si istoria de 2000 de ani..... De la 600-700 de ani pe meleagurile Ardealului (acestea sant argumente nu inventii) ati ajuns in 10-20 de ani la 2000 de ani....
Atit de corecta este estoria voastra...... Nu merita 2 bani....
Nu ne trebe Ardealul ca este al nostru - probabil va fi mai bine cand va veti intoarce de unde ati venit - exceptind acei romani a caror stramosi traiau in Ardeal inainte de Trianon...
Numai o idee despre clusium - este latina (pe vremea respectiva oficial era limba latina). Pt. ca si lima romana este o limba furata (provenienta latina si slavica) - normal ca din clusium a fost botezat Clujul (dar citeste istorie si vei afla in ce data a fost prima data denumit Cluj... Deci istorie mai trebuie sa invatati - pacat ca in loc de istorie - va trateaza cu minciuni...
Vestigiile romane puse la botul calului - reflecta minoritatea fata de unul dinte cei mai mari rege al Ungariei....
ro12-11-2017, 18:51
Bozgore!ai dreptate cu partea latina,noi suntem latini,eu vorbeam cu partea mongola :kolozsvar,temesvar etc,de unde vine cuvantul kolozsvar?Napoca a fost numita pe buna dreptate,a avut Ceausescu 4 clase,dar a fost mai destept ca toata bozgorimea care a trait vre-o data,NAPOCA ,POTAISSA au fost orase latine,ungure voi cand ati venit in Transilvania era deja voievodat,condus de Gelu,nu era nelocuit teritoriul Transilvaniei,cum drecu se face ca ati ramas 1
ro12-11-2017, 19:04
Cum drecu se face ca ati ramas 16 procente?ori sunteti inpotenti,ori homosexuali,e imposibil daca ati fost inainte stapanii de drep,t al acestui pamant sa ramaneti 16%,eu zic ca au fost Romanii stapanii,si voi linga-nd fesele austriecilor si nemtilor ati primit Ardealul,,,ce zici suna plauzibil?Deci logic te rog sa-mi explici de unde ati ramas asa putini?atat in Romania,Cehia,Banatul Sarbesc,cu toti vecinii aveti scandal,chiar si cu Ucraina,nu cumva ati fost imperiul austro-ungar?lingatori de fese nemtesti??acuma lingeti fese de rusi,pt ca Europa nu va mai baga in seama....DOARE DAR E PURUL ADEVAR,,,Crede-ma curand ungaria o sa tradeze Europa,de nu a si facut-o.
ba Attila!!...13-11-2017, 2:51
...Ai venit tu CRESTIN din stepa Asiei, aici in Ardeal??

Stiai tu sa construiesti si sa traiesti in altceva decat in iurte, cand ai VENIT din stepa Asiei, aici in Ardeal??

Stiai ca sinteti migratori avari maghiarizati si ca maghiarii recunosc ca sinteti populatie separata si diferita de ei inca din Evul Mediu???
radu13-11-2017, 15:32
he he he: "A t t i l a" -- nume de imprumut..
Radita12-11-2017, 7:31
Buna ziua, pentru moderatori anunturi cereti urgent detalii la onlineproiect@gmail.com iar pentru celelalte doua oferte, puteti face inscrierea personal. Multumesc
Recrutam de urgenta moderatori de anunturi. Primiti plata pentru fiecare anunt moderat. Trebuie sa verificati anunturile pe care alte persoane le posteaza, apoi sa le aprobati afisarea in sistem. Nu este necesara experienta. Va invatam noi totul. Cereti detalii la adresa de email:
onlineproiect@gmail.com
Pionieri, afacere noua, puteti face inscrierea pe linkul de mai jos, este total gratuit si nu va rapeste mult din timpil dv pretios,
Doresti sa faci bani rapid si intr-un mod simplu
Doresti sa ai inca o sursa de venit pe langa cea actuala ?
Doresti sa iti achizitionezi ceva de mult dar mereu te-ai oprit deoarece nu ai avut bani ?
Noi avem solutia, intra pe inregistreaza-te pe ,
http://easychangeall.com/account/register/radita/,
Totusi, va retin atentia in mod deosebit pentru momentele placute pe care doriti sa le petreceti in compania cuiva drag, oferindu-i din inima un cadou super si la inaltimea asteptarilor,
https://www.avon.ro/magazin/radita,
https://www.avon.ro/magazin/radita
Magazin online AVON,
Ai un program prea incarcat?,
Nu ai timp la dispozitie pentru cumparaturi?,
Doresti sa faci o surpriza sau un cadou frumos unei persoane dragi, cunostinte sau ai o obligatie urgenta, vrei sa o onorezi?,
Intra, te rog pe linkul magazinului meu si poti sa iti faci cumparaturile urgent, avind satisfactia garantata. Multumesc,

https://www.avon.ro/magazin/radita
http://easychangeall.com/account/register/radita/


cap de bok11-11-2017, 22:06
Nimeni nicaieri in lume nu agreseaza statuile . Locurile unde sunt amplasate sunt intotdeauna amenajate corespunzator : decent si ingrijit . Doar niste tarani nicidecum oraseni folosesc aceste amplasamente in alte scopuri .
Marian12-11-2017, 1:02
Zise intelectualul născut şi crescut la oraş
HA HA !12-11-2017, 1:08
Marinele taranule , in mod sigur ti-ai votat neamul boc !
Real Clujean11-11-2017, 18:15
Clujul - niciodata nu a avut aceasta NOUA problema - ROMANI si UNGURI - Toti erau the SAME.

SECUIMEA SI TARANISMUL ROMANESC - acesti "IMIGRANTI" - INCULTI care si voteaza si comenteaza pe forumurile si blogurile de interes Clujean.

Lasati Clujul clujenilor stiu ei ce e bine. In rest "CEILALTI" - parveniti sa comenteze de situatia lor din orasul ce provin.
@(i)real 'clujean'11-11-2017, 20:36
Normal ca nu au fost probleme pentru ca ungurii erau clasa I iar ardelenii zisi romani erau clasa a II-a . Acum slugile au luat locul stapanilor .
@@(i)real 'clujean'11-11-2017, 23:54
Du-te ma da de unde mata ai aparut ca sa ne spui toate astea?
Clujean12-11-2017, 2:40
PE TINE NU TE DUCE CAPUL SAU INTENTIONEZI SA SEGREGHEZI CU REA CREDINTA

NU EXISTA "real clujean"!

FIECARE DIN NOI CARE TRAIM IN ORASUL ACESTA SINTEM LA FEL DE REALI SI AVEM DREPTUL LA OPINIA NOASTRA, ORICARE AR FI EA
costi11-11-2017, 17:25
Ungurii sunt nemultumiti tot timpul,cred ca singura oara cand au fost multumiti a fost atunci cand s-au indepartat steagurile tricolore din spatele statuii ,si atunci numai pe jumatate,dupa mintea lor le-ar fi indepartat de tot !Nesimtiti si penali in frunte cu anna.
Costi11-11-2017, 18:05
De FIFTY-FIFTY APOSTU cel corect și neprihânit ce spui marele protejat al bocului impreunâ cu Uioreanu ,probabil ai mintea scurtâ și pârul lung.,nesimtit ești tu pathriotule .
Preotul11-11-2017, 14:27
SI EURO CRESTE PROSTIME CE SUNTEM !!!
ro11-11-2017, 13:47
Bozgorimea are alergie la cuvine care nu contin litere ca:y,z,w,q etc.Tot mongolezi ramaneti,mici,fata lunga,ochii oblici si sovini.TRAITI IN PACE NU SCORMONITI SUNTETI DOAR CHIRIASI.
Adela 11-11-2017, 14:49
Mare dreptate ai ro.uitâte ce inalti falnici ca braxii sunt cei pe care i ati votat .
ro11-11-2017, 19:04
Draga!!eu nu votez,si pe acei inalti ca ,,,brazii,,i-as trage in teapa,acei barbati ,,frumosi,,fara sa clipesc,m-ai bine mor 20 de banditi decat sa moara poporul de foame,ma refer la clasa politica.Romanii si Ungurii sunt buni prieteni,vecinii beau o bere impreuna,Coty cu Maricica beau cafea Ianos si ion beau tuica asa ca ei clasa politica ...psd,udmr strica acest frumos si trainic obicei.
Attila11-11-2017, 21:11
@ro - Chiriasi esti tu si veneticii in Kolozsvár care sant asemanatori cu tine
ro12-11-2017, 9:07
Attila cap de hun!!!ce scrie pe buletinul tau??asa mare si frumos in cadranul rosu,galben si albastru??ROMANIA scrie,nici-decum Harponia,asa ca respecta integritatea statului,limba,cultura si cetatenii Romaniei.
mario11-11-2017, 8:38
Cam cu asta ne-am ales in "epoca" Boc, cu balciuri ieftine. Boc este un incompetent lipsit de viziune. In timp ce unii fac avere din spatiu public inchiriat pe nimic, noi resstu strangem din dinti si suportam galagia, traficul infernal etc.
hmta11-11-2017, 12:25
muta-te in varful muntelui daca esti chiar asa sensibil
@hai m a ta11-11-2017, 12:43
mutate tu unde si-a mutat mutu iapa si scapa Clujul de tine
?????????11-11-2017, 0:52
Mosh Matei a fost roman sau ungur ? Sau corcit din ambii ? Poate stie cineva raspunsul corect .
SorbeSTE BEREA SI TACI11-11-2017, 8:01
un lucru este cert, nu era taratura!
Matia11-11-2017, 10:18
A fost roman ma! Cel mai mare rege al ungurilor a fost tot roman! Si te mai miri de ce is frustrati ungurasii !!
Attila11-11-2017, 12:58
Cred ca fustrati sant acei oameni care necesita sa-si creeze istorie dupa cadoul primit in 1919.- cumva trebuie sa dovedeasca ca au meritat ceea ce nu au meritat. Pentru acest caz accepta si minciuna..
Identic este si cu Mátyás király - chiar si cu minciuni trebuie sa dovedim ca ceea ce este mare si bun bineinteles ca este roman.... Acest fapt se datoreste natiilor care au o fustrare imensa...
mario11-11-2017, 14:25
@Attila sezi bland.
@Attila11-11-2017, 20:52
Frustrati si vindicativi sunt cei care au pierdut dupa 50 de ani cadoul primit in 1867 de la austrieci, cand si atunci ati devenit numai jumatate de stat la mila imparatului, caci din 1538 si pana atunci nu ati mai existat ca regat. In lacomia de a va autoidentifica v-ati facut o istorie falsa pe care atata timp v-ati tot repetat-o in cap incat ati inceput sa credeti ca e chiar adevarata.
Uau12-11-2017, 12:04
Excelent raspuns !
Traian10-11-2017, 22:13
tatal lui matei = iancu de hunedoara (roman) =>....
Attila10-11-2017, 23:07
Hunyadi János - numele original....
Cel postat este traducerea...
@Atilla10-11-2017, 23:34
Asa suna pe limba ta, dar conform cronicarilor unguri, tot roman ramane !
parere11-11-2017, 0:55
Pesemne ca este din Rachitele originar . Iar Boc o fi strastrasatranepotul . Seamana amandoi .
mario11-11-2017, 8:26
Dar unul dintre cele mai importante lucruri legate de marele rege al Ungariei este mai puţin scos în evidenţă. Bineînţeles, ştim cu toţii că Matia Corvin este fiul lui Iancu de Hunedoara, deci român după tată. Mama sa, soţia lui Iancu, este unguroaică, Elisabeta Szilagy. Însă am preferat, de-a lungul vremurilor, să-l privim pe Matia Corvin ca pe un invadator, un inamic al lui Ştefan cel Mareşi al lui Vlad Ţepeş. La rândul lor, nici ungurii nu au vrut să insiste asupra originii marelui rege din motive lesne de înţeles. În epocă nu conta originea etnică, ci descendenţa nobiliară. Dezavantajat că nu provenea dintr-o familie domnitoare în Europa, precum regii maghiari de dinaintea sa, Matia s-a lovit de problema originii sale. Iar răspunsul pe care l-a găsit a fost că se trage din romani, tocmai datorită faptului că valahii sunt urmaşii Romei. A fost un curent de gândire promovat la curtea sa, curent preluat mai târziu cu atâta fervoare de intelectualii ardeleni. susa Historia.ro

Putem ca a fost: si roman, si ungur. Dar nu si ungur, si roman. :))
....11-11-2017, 13:23
Iar tatăl lui Iancu de HUNEDOARA a fost chiar romanul Voicu care era soldat la curtea lui Sigismund de Luxemburg, și a devenit apoi om de baza al acestuia.
Drept recompensa a primit pt serviciile aduse castelul de la HUNEDOARA.
Iar Voicu era băiatul unui alt roman ....., care la rândul lui era copil de valah.....
ro10-11-2017, 20:59
Romani!!lasa-ti sa fiarba,asta e un semn bun....dragi Clujeni stiti cum marcheaza cainele teritoriul?ei adoptati metoda,ingalbeniti statuia.
HALLO BOC da-le hartie10-11-2017, 22:01
De obicei se marcheaza teritoriul cu o scofarceala! Sa le de-a cineva si hartie igienica din oficiu sa nu ramana cu turturi la c**!
Clujean10-11-2017, 19:40
Nu numai ungurii.
Ati transformat piata centrala (apropo, piata Libertatii suna comunist???) intr-un oser jenant care se asorteaza bine numai cu secondhand-urile din vecini. Trebuie cineva sa-si umple sacul cu bani in fiecare an de acolo?
Aveti acum Parcul Feroviarilor.
Faceti avolo oser permanent daca numai la paranghelii va sta capu'.
Boc, esti corigent la strazi, poduri, tunele, parcari si tu cauti sa organizezi circoteci pentru prostime, doar-doar oamenii vor uita ca esti incompetent si te vor realege.
Vasile10-11-2017, 20:04
Adevarat graiesti stimabile.Poate ar trebui,noi cei nascuti in Cluj sa ne unim fortele sa oprim gainariile piticului ca pe vinituri nu ne putem baza.
mario10-11-2017, 20:18
Subscriu, kitsch si second-handuri la tot pasul in Clujul lui Boc. O piateta ar trebui sa fie o piateta(bun gust, rafinament, boema), nu balci, dar cum spui, cineva (acoliti lui Boc) trebuie sa scoata niste bani.
Solidarizam cu ungurii!10-11-2017, 20:49
Just ceia ce fac asta acum chiar ca este de toata jena!
Adela10-11-2017, 23:23
Subscriu ,noi ce cunoaștem acest loc plin de rondouri cu flori,bâncute si stilpișori din fier forjat pomi si garduri vii unde ne așezam cu drag sâ privim copii fugind dupâ porumbei suntem afectati de ce se intimplâ nu cei aterizati in oraș din te miri ce vâgâunâ .
@Adela11-11-2017, 2:36
Lasa ca piatra arata mai bine ca verdeata. Vrei bancute? S-au desfiintat bancutele ca sa fi nevoit sa te pui pe bancutele de la localurile din apropriere. Vrei sa te odihnesti, platesti. Sustinem Boc pana la capat!
Mda cam asa este11-11-2017, 2:48
Am ajuns ca piata si accesul in ea, statul pe banca, ocuparea umui anumit loc in picioare, sa ne fie controlat de comercianti si autoritati si mai putin de propria noastra dorinta.
Stefan11-11-2017, 9:18
Subscriu, just. A devenit chici...
patine10-11-2017, 18:55
In primul rand felicitari pentru rasismul comentatarilor... Asta e nivelul. In al doilea rand, stirea e minciuna, de ce sa fie maghiarii nervosi sau nemultumiti din cauza asta??!!!! Ma mai lasati stirile, cu care provocati ura dintre 2 natii Nu isi are rostul ura asta. Lumea e stricata oricum, pe ce naiba ura asta dintre natii???Nu inteleg pe ce se tot cearta ungurii cu romanii...... in fine. fiecare cu pi..a masii
poov10-11-2017, 21:05
Nu stiu cine e rasistul aici!

Ungurii si romanii sunt aceiasi rasa, daca tu consideri diferit, inseamna ca esti rasist.
mario10-11-2017, 18:35
Mi se pare un mare Kitsch!
Si ungurii sa nu se mai atace atat pt ca Matei Corvin a fost roman, lucru despre care majoritatea cred ca habar nu au.

Off Topic; StiriDeCluj, asa de mult iubesc clujenii UNTOLD ca n-aveti curaj sa-i lasati la comentarii.
solutia10-11-2017, 15:56
Am solutia pentru prietenii maghiari: Mutati statuia!
Eu11-11-2017, 10:41
Chiar ar trebui sa mutam statuia. Desi face parte si din istoria voastra, dragi romani, pentru motivul ca voi nu sunteti capabili sa respectati nici propria istorie ai nici propriile monumente, NU le meritati. Voi stiti doar sa va bateti joc, sa lasati totul din jurul vostru sa se degradeze....mai ales daca nu voi l-ati construi. Si pana la urma, de ce nu. Balci vreti si kitch, asta ar trebui sa primiti, doar asta, pentru ca mai mult nu meritati atata timl cat nu iesiti din mentalitatea asta de lacuste.
slie10-11-2017, 15:54
Cum nu esti atent, cum iti mai baga cate una..Cercetand cu grija, am mai gasit o problema: ce este cu capacul acela de WC albastru chilot?
E o idee buna!10-11-2017, 15:22
Oricum la patinoar tot asta faci - "dai ture", faci cercuri, te invarti!
Care e problema ca te invarti in jurul statuii? ca doar nu te apuci sa o escaladezi cu patinele in spinare!
Cu mancare, bauturi nu ai voie, nu vad de ce nu ar sta acolo inghetata pana in martie!
Are sens!10-11-2017, 15:52
Acum in sfarsit are sens proverbul "Te invarti in jurul cozii" si pentru oameni :)))
mario10-11-2017, 18:36
E un monument istoric, e o mare gafa sa faci asta, e de prost gust.
cocosu10-11-2017, 14:59
Da Anna Horvath, spagara, nu e la bulau inca, ce cauta ea sa dea declaratii, ce calitate are? In ce calitate da ea declaratii, ca nu ne mai intere persoana ei, se aude DNAAA, ce mai cauta penala asta sa ne dea noua opinia ei, ni se rupe de ce zice Anna Horvatthh...
Mircea Crisan10-11-2017, 18:06
Cand s-a insurat, b00langiul ala de Kelemen, a mers la scena amplasata in Piata Unirii si s-a prezentat ca, citez, " sunt doamna vice-primar a Clujului, sa dati muzica mai incet ca se insoara Kelemen Hunor". Si oamenii cum aveau contract...nu au dat mai incet muzica. Voiam sa iti spun ca da, ai dreptate in ceea ce ai scris.
dan10-11-2017, 14:34
ungur,ne-ungur,mi se pare o prostie sa amplasezi un patinoar in jurul unei statui,doar neamuri proaste pot face asa ceva
soso10-11-2017, 15:10
de ce, ma ?
va fi mai protejata asa, inconjurata de gheata si toata lumea cu ochii pe ea, nu stiu cum te mai bagi s-o vandalizezi !
@soso11-11-2017, 12:58
esti cu capul?pai aia care vandalizau crezi ca seara o faceau?eu zic ca noaptea dupa 12 si atunci nu va patina nici dreak pe acolo,deci nu rezolva problema
dan10-11-2017, 13:58
Matei Corvin e roman. Nu inteleg de ce latra bozgorii
...........10-11-2017, 16:21
si tu esti din rasa bronzatilor
@ puncte10-11-2017, 18:08
Ciocu mic b0zgorimea, ca si asa sunteti pe nicaieri!
...........10-11-2017, 19:50
si bronzati provin din asia ,asa ca fiecare porneste din propriu sine
Omg10-11-2017, 13:53
Si care e problema ungurilor? Statuia e in Romania autoeitatile locale fac ce vor. Alooo sunteti in Romania
....10-11-2017, 13:58
Scrie in aia mea românește ca nimeni nu știe ce vrei, lasă ciorditul și pomana ca nu mai tine.
Criculae10-11-2017, 13:52
Ungurii astia sunt tare atasati de primul rege roman al Ungariei.
Calin10-11-2017, 15:07
Avram Iancu plange vinitura ce esti.
Cetatean Clujean10-11-2017, 13:42
Este posibil ca motivul schimbarii pozitiei patinuarului , este pentru a se face loc revolutionarilor corporatisti?
Vasile10-11-2017, 12:12
Continua distrugerea Clujului care a fost un oras frumos ,plin de verdeata si care avea una din cele mai renumite piete centrale din Romania si una dintre cele mai frumoase din Europa.Primul care a inceput sa-si bata joc de aspectul pietei a fost un soldovean pripasit prin Ardeal ,penalul Apostu,supranumit fifty-fifty.Cine a cerut distrugerea spatiului verde si betonarea acestuia nu stim,in schimb stim ca s-au luat bani frumosi pe lucrari,umplerea acesteia cu piatra cubica a costat 5 milioane de euro.Citi au venit para-indarat ?Sigur un procent bun moldoveanului si de asemenea partidului(PDL).Dintre cei care au comentat mai jos ori sint stabiliti recent prin oras ori sint postaci de serviciu ai piticului ori sint prosti gramada sa nu spun rai intentionati.Citiva dintre ei:garmond,adi,Marvin,maghiar,gigi sau radu B.Astia,enumerati mai sus nu cred ca au prins cum arata piata inainte de a intra penalul cu lucrarile publice.De asemenea nu cred ca se plimba prin centru cind afara sint 30 de grade si le bate soarele in cap,de patinat nici nu poate fi vorba,acest asa zis patinoar satisface cel mult citeva pitipoance si citiva copii care invata sa se tina pe patine.Inchei cu speranta ca vom scapa cit de curind de edilul gainar si cel care va veni va incerca sa repare ce se mai poate.
Ghici10-11-2017, 13:43
Vasileeeeeeeee,

Iar ai ceva cu Boc, dar și cu noi clujenii!
Nu-ți place, te poți muta la Toplaisar, acolo unde înțărca dracii copii.
Îl cunosc pe primarul de acolo, poate iti ies afacerile cu el și cu Instituția primăria Toplaisar mai bine. Muta-te, basasaaaaaaaaaaaaa!
Ct10-11-2017, 14:45
Acest ghici, analfabat si prostalau, mai creti' e vorba de Topraisar, poate tu il cunosti pe Primar asa cum il cunosc si eu pe Trump, adica eu il cunosc dar el nu, ce mare pierdere.
Ghici10-11-2017, 15:05
Ai ghicit, te-am lăsat, dar pe mine nu m-ai prins boule.
Te muți, te-am trimis acolo, sa nu găsești, idiotule, tu n-ai dreptul la un loc in țara asta daca in Cluj nu-ți place.Muta-te ma,dar sa o iei si pe ma.ta cu tine,e ieftin si benefic sănătății tale șubrede, handicapatule.
Pt tine Toplaisar rămâne, caută si muta-te neghiobule acolo.
@Ct10-11-2017, 15:11
Mai bine nu dădeai replica.
Prost esti tu cat caru, ce-i aia analfabat, cretinoidule?
Bine ți-a spus Ghici.
@Ghici10-11-2017, 15:29
De ce sa se mute Vasile? Fiindca are dreptate? Ma-ta cand o ia sus, se muta sau se plange?
Ct10-11-2017, 15:39
Rade, ca-i place mumu si inghite totul, pana si branza o linge. Iti dai seama de unde a aparut ghici- gheti asta, probabil cu diareea a iesit si el, in levigatul mas.i.
Eu10-11-2017, 15:57
@@ghici&Ct

Sunteti doi dezaxati poponauti.
Nu cred ca spargeți calculatorul,teniilor?
Pt mama, sa va f.t pe unde beți apa,popandeilor sifilitici si impotenti scârboși.
Voi dați lecții de șofat?
Voi, care nici la vot n-ati fost in stare sa furați atat cat sa nu iasă BOC ?
tu10-11-2017, 16:40
Bai buda publica, ai inhalat tot matraafoxu, manacamiu-ai slobozu, poi cum convenira-am mai fratica, ca facem para juma, acum deabia te mai ridici din buda, gunoi ce esti
@tu10-11-2017, 20:04
Postac de la citynevs, ciocu' mic.
Adela Nemeti10-11-2017, 12:04
Domnilor care ati luat aceastâ hotârire din partea dv. ne aștedptâm la orice ,dacâ contabilizâm cite zle din an se desfâșoarâ tot felul de evenimente ne mirâm cind vedem piateta liberâ ,cunuscind proverbul NU CERE OMULUI MAI MULT DECIT POATE ne resemnâm urindu vâ TOT INAINTE .
xx10-11-2017, 11:57
da, sigur ,daca era patinoar instalat de UDMR taceau din gura, cry mea river,fascist assholes
unul10-11-2017, 16:55
esti prost de bubui , daca vroia udmr sa instaleze acolo ceva sigur nu era lasata pentru ca statuia e monument istoric si legea nu permite sa construiesti nimic acolo (nici macar provizoriu)!!
Marco10-11-2017, 11:12
Fix o condamnata penal s.a trezit sa faca pe moralista legala?:)) las ca vine acivitstul eco bio Istvan szakatas si face o petitie si rezolva el..
Hmmm10-11-2017, 11:18
Pt ca , Matei Corvin era regele Ungariei, nu a Rromilor......
Hopaaa10-11-2017, 14:55
Matei Corvin era roman
Istoria12-11-2017, 10:08
:))))))))
Hopaaa10-11-2017, 11:14
No ca mai iexista asa ceva si pe austria si germanica
haha10-11-2017, 12:23
@Hopaaa: te tragi din bucuresti? Numai acolo se spune "pe austria" in loc de "in austria". Austriecii, nemtii au o cultura. La noi manelistii se vor urca pe statuie, il vor vandaliza. De aici si teama maghiarilor. In tarile amintite de tine asa ceva este inimaginabil.
@haha10-11-2017, 13:31
Pe magari, pardon maghiari sa nu-i f,uta grija de statuile din Romania, sa isi vada de teritoriul lor numit ungaria, aici deocamdata e Romania si daca vrem ne piii...curam pe simbolurile voastre
@ Madriano10-11-2017, 13:50
Ce spui,de statui înconjurate de apa ai auzit, comentator de doi bani?

In loc de apa lichida, e apa înghețată, sper sa înțelegi așa ca la prosti am scris.
dan10-11-2017, 13:51
Il vor vandaliza?,,@ mai attila. Ai lipsit la lectiile de limba romana
haha10-11-2017, 15:03
@dan: este grup statuar si da, il vor vandaliza. De cand este o conditie obligatorie sa fii academician doctor inginer sa-ti poti posta parerea? Chiar daca sunt greseli intr-un post se intelege. Apropo, pui de dragnea, sunt multi romani care au mai multe greseli ca mine ... Mai nou toate forumurile, locurile unde se pot lasa comentarii-pareri au devenit forumuri de gramatica. Altfel nu vad rostul postarilor de genul.
dan10-11-2017, 15:08
El s-a referit ca il vor vandaliza pe statuie. Ca asa e magyari la ei
haha10-11-2017, 16:47
"magyari" cum ii numesti mai cunosc si vorbesc o limba. Pe cand rumanii nu ... Daca as fi scris "o vor vandaliza" in loc de "il vor vandaliza" ar fi avut alt inteles postarea mea si nu mai era problema ca sunt maghiar? Cand prostul nu are argumente se leaga de gramatica ...
Un baiat10-11-2017, 23:46
Eu zic sa nu te chinui sa incerci cu argumente ca nu merita, iti mai faci si nervi @haha.
Sunt convins ca postacii PSD sunt de serviciu pe aici mai tot timpul, si orice spui o dau ei cumva intoarsa.
Adela Nemeti10-11-2017, 11:44
Pentru toate viniturile care se cred c!ujeni prin adresa din buletin pe city cluj , este un monument istoric care ar trebui protejat nu doar cu aceastâ ocazie ci intodeauna ,cam tirziu s a trezit fosta viceprimâritâ ,domnule clujean ce ai spune dacâ acest patinoar ar fi fâcut la statuia lui AVRAM IANCU ? ,dar te rog fii sincer, recunosc câ sunt de etnie maghiarâ ( unguroaicâ ) cum vâ place sâ ne spuneti dar sunt f.foarte mindrâ de acest lucru ,in ceea ce privește consilieri locali ei trebuie sâ reprezinte IN PRIMUL RIND interesele ( spune ti dv .) eu spun drepturile celor care i au votat ,drepturile minoritâtii maghiare clujene nu vor fi veci pururi pomenire apârate de consilierii UDM , și aceștia fiind doar rezidenti in acest oraș .
Unu10-11-2017, 13:03
Daca tara se numeste Ungaria,cetatenii sunt ungari daca unguri suna prea urat.Cand le veti spune la italieni Italiano si nu olasz mai vorbim.cat despre patinoar cred ca aduce o atentie suplimentara statuii,o scoate in evidenta si o face si Mai impunatoare decat e deja.si statuia e a orasului nu a comunitatii maghiare care trebuie intrebata special ce parere are despre amplasarea patinoarului.
Adela10-11-2017, 13:36
Gusturile nu se discutâ ,nu mâ simt jignitâ nici de apelativul unguroaicâ nu eu trebuie sâ mi ascund nationalitatea peste mâri si târi nu mâ face nimeni tigasn drogat etc nu eu stau la consulat ptr.cetâtenie și un pașaport acceptat ca intratre in SUA ,
Aleda10-11-2017, 14:34
Draga Adela, daca spui cuvantul "vinituri" ii clar ce mult creier ai, plus ca ai spus "Pentru toate viniturile care se cred c!ujeni prin adresa din buletin pe city cluj , este un monument istoric care ar trebui protejat nu doar cu aceastâ ocazie ci intodeauna ,cam tirziu s a trezit fosta viceprimâritâ ,domnule clujean ce ai spune dacâ acest patinoar ar fi fâcut la statuia lui AVRAM IANCU" de aici se intelege ca suntem niste ratati? Sigur nu ar avea nimeni contra daca ar fi in jurul lui Avram Iancu daca asta e problema ta. Noi viniturile platim la primaria din Cluj, noi merem si lasam banii la magazinele din Cluj, la benzinarii, banci etc. Cred ca si tu daca te interesezi de la stra-stra-stra-stra-stra bunicii tai nu esti din Cluj, dar ce sa faci? atata poti. Din PACATE ca si tine sunt multi, si eu sunt vinitura cum spui tu si lucrez aici si am fost mirat sa vad cat de rai sunteti, gen "e locul meu de parcare pe care stau de 20 de ani, cum parchetzi tu cu numar din alt oras" dar nu e rezervat la primarie s.a.m.d.
Adela 10-11-2017, 17:28
La fel și noi suntem buni de platâ cu diferenta câ NOI nu MEREM sâ plâtim ci MERGEM sâ plâtim deageaba job, mașinâ ,rate la te miri ce dacâ vocabularul râmine la nivel de târan cu aere de orâșean .
Pagina:12Inainte