Social

Cluj: Fetiță de 4 ani GRAV bolnavă, plimbată 7 zile de la un spital la altul

  



 

O clujeancă a relatat calvarul prin care a trecut timp de 7 zile, când a fost plimbată de medici prin mai multe spitale, cu toate că fetița ei era în stare foarte gravă.

 

Multumim din suflet Pedi 3. Mai bine spus, din plamani.

 

Am sa va spun o poveste lunga. Lunga, cam de o luna de zile de lunga. Poveste care probabil o veti citi in curand din presa. Pentru ca imi doresc din suflet, sau din plamani, ca domnii doctori care ne-au tratat saptamana trecuta (cu indiferenta, dar gratis, e adevarat) sa fie acum in locul nostru. 

 

Am timp sa scriu. Pentru ca fetita mea sta intinsa acum pe un pat, in spital la infectioase. Are 4 ani si e un copil superb. E cu a treia doza in perfuzie, cu febra mare si cu ochisorii ei mari si caprui, inchisi. A adormit. Azi a plans toata ziua, e epuizata. De ieri o dor toate in corp, face febra si frisoane, ii e rau, nu bea, nu mananca. Si se uita in ochii mei cand imi spune "mami, ma doare...tusesc"

 

Am fost asa si de sarbatori. Am fost si de Craciun, si de Anul Nou, in Pedi 3. La a treia prezentare, am ramas cateva zile. Dupa doua saptamani de tuse chinuitoare ( tuse care, pentru cine nu stie, nu este un simptom, ci un efect....dar cui naibii ii mai pasa cand copilul bolnav nu doarme de nu stiu cate nopti...) ne-am internat. Ne-au consultat, intr-o saptamana, pe numarate...7 pediatri ( fara a numara rezidentii).

 

Nu am dat nimic nimanui. Poate as fi dat, ca recunostinta. Acum voi da, cu siguranta, telefoane si scrisori, ca sa ii fac cunoscuti. Pentru neprofesionalism, pentru nepasare, pentru superioritate...pentru faptul ca am primit "tratament" demn de un spital specializat pe boli ale cailor respiratorii (tantum verde spray si maxitrol) timp de 4 zile, trantite in mana mea de catre o asistenta plictisita si superioara, ca sa i le administrez eu copilului. A tusit in spital de am tinut treji jumatate de palier de pacienti. Nu ni s-a facut NICI O ANALIZA, pentru ca nu era necesar.

 

Ei bine, suntem in infectioase acum. Pentru cel putin 7 zile, pe antibiotice intravenos. Pentru ca in Pedi 3, nu au fost necesare investigatii unui copil de 4 ani care isi tusea plamanii si stomacul afara zi si noapte, slabise 1 kg intr-o saptamana, facuse febra si vomase.

 

Va multumim din suflet, Pedi 3. Pentru superioritate, pentru non tratament, si pentru ca doamna asistenta mi-a raspuns atat de senin la intrebari..."De ce nu ati fost atenta la dl doctor la vizita?! ". Ei bine, doamna, pentru ca dupa multe nopti de nedormit, cu copilul pe piept plangand, tusind si vomitand, poate ca nu mai pot. Asa cum v-am scris in chestionarul de satisfactie al pacientului pe care il inmanati cu atata incredere spre completare cu laude, pozitia de pacient e una vulnerabila, in care comunicarea, compasiunea si nu in ultimul rand, tratamentul, e ceea ce ar trebui sa va ghideze in meserie. Pe dvs ca asistenta, dar mult mai mult pe doctorii care isi preseaza cu mandrie parafa de pediatri, pe hartiile de externare. Hartii care se cer in biroul domnului doctor, nu sunt aduse pe salon

Cu stima. Din inima. Sau din plamani.

 

O mama de copil inca bolnav...”, a relatat Simona, într-o postare pe Facebook.

coral1_1_1.jpg
11-1-2018, 23:21
74 vizualizări
16 comentarii
Gica14-1-2018, 15:00
Bine fac tiganii ca ii iau la furci si topoare pe gozerii astia care cer spaga sa te bage in seama chiar cand esti bolnavi asa sa procedeze si doamna sa isi cheme rudele cu bate si topoare poate asa o baga astia din spitale in seama daca nu are banuti
Mara13-1-2018, 20:35
Spitalele, clasa politica, parlamentarii, functionarii publici, profesorii, orice din sistemul public sunt imaginea fidela a societatii in care traim si a fiecaruia dintre noi. Avem medici pe care ni-i meritam, idem profesorii, idem justitia, primarii, parlamentarii, etc. PUNCT.
pacient12-1-2018, 15:36
La cate s-au scris despre clinicile Sp. Jud. Copii ma mira ca nici un control nu a venit peste ei. Nu Comisia medicilor sau cum draci se cheama aia ce-si apara spagarii ci de la Minister. Aicia colcaie a mafie, dezinteres, ciubuc, fiecare se crede pe mosia lui, pacientii sunt iobagii .
Florin12-1-2018, 11:48
@Roxana: eu am facut dreptul si economia, cu doi ani de studiu in UK. Si tot nu am inteles ce sunt "anozognozia" si "ataxia"...mai mult nu s-a deranjat sa-mi spuna domnul mare profesor neurolog. Noroc cu DEXul electronic. Problema e ca la facultatea de medicina se studiaza autismul dar nu si cum sa nu-l practici. Comunicarea e legata in mod vital de nivelul de educatie al pacientului si de starea lui psihica din acel moment (poti sa ai IQ de Einstein daca in momentul comunicarii esti praf emotional). Dar multi doctori se considera o casta superioara, sunt praf la comuincare si de aici incep problemele. Un semestru intreg i-as pune sa studieze doar EQ-ul lui Daniel Goleman.
Roxana12-1-2018, 17:28
Da, pentru ca ai ocazia sa iti puna un diacnostic profesionist, celalalte informatii le culegi tu, asta e chiar parerea si conceptul in care cred mult. Asa sunt eu, altii nu sunt asa
@roxana14-1-2018, 11:44
diacnostic, diacnostic? esti studenta la medicina si te specializezi in genunche? vai de viata noastra cu asemenea viitori medici, empatie zero, prostie si infumurare cat incape. studiezi pentru plicuri sau sa pleci si tu din tara? ca de vocatie nici vorba
Roxana14-1-2018, 20:32
Iti dai seama ca a fost o scapare de tastat,sper, diagnostic! Nu te grabi sa tragi concluzii, dupa un singur cuvant, si apropo, se scrie destul de greu pe forumul acesta
@rox14-1-2018, 22:58
Imi dau seama ca esti proasta gramada. Si pastreaza-ti pentru tine indignarea pseudoerudita.
Radu12-1-2018, 11:34
La facultatea de medicina exista un curs numit "Metoda Auschwitz"...majoritatea il trec cu nota zece.
Roxana12-1-2018, 9:33
Am studii, nu am indeplinit ce am vrut, am doi doctori in familie, doctori printre cunostinte, unde tot timpul am fost luata in seama, si 2 fosti prieteni, medici, care si-au gasit de lucru in Baia-Mare. Acesta a fost mediul meu la un moment dat.
cetatean12-1-2018, 8:35
Ce relevanta are scoala unui parinte ROXANA cu nepriceperea unor doctori din acest sistem care este el insusi bolnav ??Am doua fete care au fost operate si pina nu am dat plicul (a se citi spaga) nici nu s-au apucat de operatie!!
Roxana12-1-2018, 9:20
Are, pentru ca un parinte needucat, intelege gresit, nu intelege cand i se explica , ce, cum am mai zissi tratamentul medicamentos e bun pentru un copil de 4 ani, si in primele zile se poate, asa e si scris in cursurile de medicina, sa intervina o agravare, pe care tu ca parinte needucat o traduci prin lipsa de empatie, si mai rau de profesionalism (dupa 6 ani de facultate ai medicului) pentru puiutul tau!
Atitudinea asta asa ca cineva cult are ceva cu tine nu mi se pare ok, daca vrem sa evoluam toti!
@Roxana12-1-2018, 10:51
Draga Roxana, esti pe langa subiect. In cazul asta chiar nu are nicio legatura ecudatia cuiva. Dimpotriva, in cazul in care medicul vede ca are in fata o persoana care poate are o capacitate mai mica de a intelege lucrurile, e fix datoria lui sa explice cu mai multa rabdare si in termeni mai simpli. Caci exista un proverb: abia atunci stii ceva foarte , cand poti sa ii explici si unui copil de 6 ani sa inteleaga despre ce vorbesti. Si oricum, cu exceptia celor care sunt medici, niciun parinte oricat de educat ar fi nu va pricepe un limbaj exclusiv medical, deci chiar si celor care au studii, li se va explica in cuvinte normale si nu cu terminologie strict medicala. Iar durerea parintelui unui copil bolnav nu este mai mica sau mai mare in functie de cat de inteligent sau educat este. Empatia medicului nu trebuie sa fie in functie de persoana pe care o are in fata.
Roxana12-1-2018, 16:42
Nu vreau ca mamica sa se simta cumva, te stresezi mai tare cand ai copilul bolnav e clar; stiu putin din surse ca unele mamici sunt foarte stresate, iar doctorii care au avut n cazuri, privesc altfel; acum chiar nu vreau ca mamica in cauza sa se simta descurajata.
Roxana12-1-2018, 7:39
Daca e gripa, dupa inceperea unui tratament se poate simti o usoara agravare, face parte din procesul de vindecare! Nu mi-as permite da denigrez vreun doctor! E foarte bine ca ii avem!
E bine in schimb ca dvs acum ca mamica va simtiti mai bine reprezentata de tratamentul pe perfuzii pentru un copil de 4 ani! Sunt tratamente si tratamente! Dumneavoastra ce scoala aveti, cu respect intreb?
Adela.12-1-2018, 11:15
Șase ani de facultate sunt necesari ptr.dezvoltarea SNOBISMULUI din tine care sustii că " musai " tine de educatie ca să poti intelege și percepe corect cele intimplate ,vai vai...