Social

Cluj: De la ora 19.00 CLUJUL iese în stradă! - VIDEO

  



 

Clujenii ies în stradă și miercuri seara, de la ora 19.00.

 

De ce? Fiindcă în seara de 18 iunie Parlamentul (Camera Deputaţilor, DECIZIONALĂ) a adoptat modificări legislative de o gravitate fără precedent. Ordonanţa 13 afecta sistemul judiciar. Ceea ce s-a făcut acum te va afecta direct şi personal.

 

Când? Dacă vezi evenimentul înainte de miezul nopţii, atunci MÂINE. Dacă e trecut de 0.00, atunci ASTĂZI. În fiecare seară, la ora 7.

 

Cine? TU. Nu "opoziţia", nu "Europa", nu "Preşedintele", nu "Dumnezeu". Dacă tu nu te mişti, să nu spui pe urmă că alţii au fost de vină.

 

Cu cine? Cu familia, cu prietenii, cu vecinii, cunoscuţii, cu fiecare om la care te poţi gândi şi pe care îl poţi aborda. Cu toţi cei din lista ta de telefon. Cu toţi cei din lista ta de mail. Pune mâna şi sună. Pune mâna şi scrie. Ridică vocea şi strigă. Altă opţiune nu mai e.

 

Cum? Cu toată luciditatea, dar şi cu toată furia din lume. Cu toată demnitatea de care mai eşti în stare. Cu toată grija faţă de tot ceea ce şi toţi cei care îţi sunt preţioşi. Fără clintire. Fără ezitare.

 

Până când trebuie. Până cădem toţi sau cad ei de la putere. 

 

Până la capăt, al nostru sau al lor”, scriu protestatarii.

coral1_1_1.jpg
20-6-2018, 17:17
3325 vizualizări
9 comentarii
Ion A.21-6-2018, 12:00
oferiti o alternativa mai buna si va votez; dar nu moacele din PNL, USR, PMP sau Ciolos, cu care m-am lamurit; nici Malin Bot sau Badita chilotarul; aveti ceva mai bun ca pesedistii? daca nu, aleluia
Claudiu20-6-2018, 20:33
Democratie inseamna libertate de exprimare, inclusiv iesitul in strada pentru a-ti spune nemultumirile fata de autoritati. Dupa gandirea voastra, mai bine ramanea lumea in case in 1989 si am fi ramas tot in comunism.
Adela.20-6-2018, 21:48
Prin violentă și nesupunere după sloganul vostru, prin huliganism ,agresare ,circoteci in și inafara parlamentului ,injurii catalogării de tot felul ptr.cei ce au alte opinii așa vedeti percepeti democratia, am ieșit in ' 89 am participat la mitingurile anti FSN, ILIESCU & CO. și sunt de părere că FIECARE ARE DREPTUL LA OPINIILE SALE DAR NU ȘI LA FAPTELE SALE.
nedeacordul20-6-2018, 22:17
Hai sa nu mai votam, sa dam jos Parlamentul, Curtea Constitutionala, Guverne, institutii democratice, etc. Sa facem debandada, sa oprim circulatia, sa bruscam, scuipam, injuram, de ce nu sa-i si batem pe politiceni. Mai oameni buni, hai sa punem un Ceausescu si am terminat treaba. Nu asa, stimati protestaci Rezist, nu asa. Desigur, aveti voie si dreptul sa protestati, sa va faceti cunoscute doleantele, ce vreti dar nu blocati circulatia. Minunatul Primar de Cluj va facut pietonale, mii de metri partati de dale in Centru, pietonala pe Eroilor, ce va apcati sa defialti prin oras blocand artere principale? Vointa majoritatii nu conteaza? Sunt votati pe un mandat de 4 ani, lasatii in pace. Apropo, faceti bine si mergeti la vot!
dudu20-6-2018, 19:41
mai mereti in p...a mea
OK20-6-2018, 19:14
Cine este "Clujul iese pe stradă"?! Voi?! Ţeava de eşapament (să nu zic băşina anemică) a unui sistem profund corupt de putere sau scuipatul lui Soros?!
PARLAMENTUL ROMÂNIEI se este PUTEREA LEGISLATIVA, fie că vă place, fie că nu vă place.


Adela.20-6-2018, 19:12
Nu le strică acestor supraponderali burtoși un pic de mișcare că Ceauușescu și comuniștii i - au făcut domni , altfel erau incă la coada vacii cu clopul de care nu reușesc să se despartă ,na da amu le arde de ieșit in " șentru" că se poartă .
FKK20-6-2018, 17:22
o publicatie cheama cetatenii la protest in strada, interesant