banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Cluj: Chiriaș străin țepuit de un clujean lacom, proprietar de apartament

  



 

Studenții străini cad de multe ori pradă proprietarilor de apartamente, care profită de faptul că mulți dintre ei vin cu bani de acasă.

 

Mulţi dintre noi am paţit-o cu garanţia, că a fost vorba de daune minore sau daune de uzură care nu sunt neapărat responsabilitatea chiriaşului, proprietarii inventează uneori tot felul de motive pentru a nu restitui aceşti bani şi mulţi dintre noi cedează prea uşor.

 

Zilele astea am dat însă peste un caz mai special. Unui student străin proprietarii nu mai vor să-i returneze garanţia de 2 chirii (aprox. 600 de euro în total) pe motiv că nu i-ar fi anunţat din timp că urmează să părăsească apartamentul, deşi contractul a expirat luna trecută.

 

Chiriaşul a acceptat să mai plătească încă o lună de chirie, luna octombrie, care să servească drept preaviz, dar acum proprietarul nu mai recunoaşte că a primit acei bani şi ameninţă chiriaşul cu evacuarea şi refuză în continuarea să-i returneze garanţia.

 

Din păcate pentru chiriaş, deşi are un martor, plata ultimei chirii s-a făcut în afara contractului şi fără hârtii. Deşi am încercat să mediem situaţia şi să ajungem la o înţelegere amiabilă, proprietarul nu vrea să audă şi se pare că vom ajunge în tribunal

 

Câteva lecţii pentru chiriaşi: 

 

- e bine să ai hârtii pentru toate plăţile pe care le faci la proprietar, chiar şi o chitanţă scrisă de mână te poate salva în astfel de cazuri;

- dacă plăteşti prin transfer bancar introdu la menţiuni faptul că e vorba de plata chiriei; 

- întocmeşte un inventar al mobilierului şi al electrocasnicelor din apartament în momentul în care te muţi pentru a preveni ulterioare probleme; 

- nu te lăsa păcalit de ameninţările proprietarilor: în momentul în care ai plătit chiria şi ai dovada eşti protejat dpdv legal, nu pot să te evacueze fără un ordin judecătoresc”, relatează cei de la Asociația Chiriașilor Cluj.

coral1_1_1.jpg
9-10-2018, 10:05
12419 vizualizări
29 comentarii
poov10-10-2018, 10:49
Povesti. Scandalul e din alta cauza, e din cauza ca nu i-a anuntat ca pleaca la 1 Octombrie, s-a incheiat perioada de cautari si acum nu mai gaseste propietarul asa usor chiriasi si acum vrea sa plateasca asta banii, cica pentru ca nu i-a zis, nu inteleg de ce daca oricum pleca, dar cred ca si-a gasit si chiriasul in alt loc din cauza ca probabil au venit prieteni de-ai lui sau cine stie, si asa s-a intamplat toata treaba, ca altfel nu ar avea motiv sa nu anunte macar cu 30 de zile inainte, daca stia ca are 600 de euro garantie.

Contractul sigur era pe un an, de la 1 octombrie 2017, si e normal sa expire, din moment ce n-a fost prelungit si propietarul putea si el sa il contactez pe chirias.

Oricum: ce-a facut chiriasul e IMORAL, dar ce face propietarul e ILEGAL.
Gigel10-10-2018, 11:24
Multe știi tu mai postac , dacă-i tunisiana te înțeleg unde tragi, dacă sta și pe Iuliu Moldovan iar te înțeleg . Dar treaba nu-i cum o spui tu, in cei 5 ani de când e aici ar fi trebuit sa știe condițiile .
poov10-10-2018, 11:42
Poate n-ai citit tot ce am scris. Contractul e pe 1 an, ce conditii? S-a terminat contractul, putea sa plece linistit. Omul nu intentiona sa plece, dar probabil au venit niste prieteni/colegi/iubita habar n-am, si-au gasit un alt apartament si i-a sunat pe astia cu o zi inainte ca pleaca, nu e ok ce a facut dar daca contractul e pe 1 an? Ce conteaza de cati ani e aici? Un m**** tot m**** ramane.

Pe propietar il inteleg ca e suparat, dar trebuia sa il sune pe asta din august sa ii zica, ba frate hai sa prelungim contractul dar stii cum a zis el? Ce sa mai prelungim, ca doar platim impozit aiurea la stat!
Probabil10-10-2018, 12:41
daca si cu parca se plimbau cu o barca, daca daca nu era, parca parca se ineca.
Gigel10-10-2018, 12:51
Nici tu n-ai citit tot ce-am scris , când ma refer la 5 ani , înseamnă ca de 5 ani e in Cluj, și se muta anual dintr-o parte in alta , chiar mutat de cei care au intermediat și care iau comision anual de la ACEASI persoana. . E sau nu e o gagica, ca nu ai răspuns ca sa-ti spun eu cum sta treaba cu respectiva și ti-ai schimba părerea. Prost trebuie sa fi sa faci contract pe 1 an , și sa plece după ce-ti lasa varza locuința. Eu personal fără minimum 3 ani nu as semna cu nimeni și plata anticipata pe un an , la începutul fiecăruia . Pot sa-ti arat ap cu plita electrică sparta, pat rupt complet , saltea pisata și vopsita cu colorant de la par, parchet frecat de la mutatul mobilei,pisica fără stirea proprietarului, oglinda și vas de bideu spart, frigider desenat cu marker negru cu tenta sexuală, tv spart , blat mobila bucatarie ars , telefon și internet neplătit de 300 euro/ luna, iar pe timpul vacantei l-a subanchiriat fără sa știe nimeni. Și lista poate continua, dar fără prea multe invidii ca strica la frumusețe.
bula10-10-2018, 9:18
as fi curios si varianta proprietarului
.la final toti chiriasi vor inapoi garantia si nimeni nu pune la culcul ca factrurile de gaz ,curent etc.vor veni doar pe luna urmatoare.
????????10-10-2018, 9:27
Facturi de 600 de euroi????????? Cred ca si tu inchiriezi apartamente.
Eu10-10-2018, 10:49
Doar la curve, te-am văzut pe acolo, faci dus de 25 ori pe luna doar tu . Cât gaz și apa crezi ca se cheltuie ? Înmulțește cu 15 pers pe zi •31 zile și e f simplu. Și canalizarea se înfunda ca doar nu stai tu sa înghiți prezervativele.
Da 10-10-2018, 11:16
Asta dacă nu-s grup organizat și fata nu se spală deloc și e singura prestatoare, așa ca înmulțiți cu 30 pe zi cel puțin.
bula10-10-2018, 15:15
se vede ca sinteti votanti lui Dragnea ,aia cu mintea scurta.Este o stire dupa spusele unui chirias si daca acest chirias a mintit ,hai sa auzim si varianta proprietarului.
Proprietar10-10-2018, 17:46
Atunci ia-o , și asculta, nu deții veșnic adevarul absolut ca nu ești parte și nici nu te ajuta bibilica sa înțelegi ca munca patriotica a apus și totul e afacere , pana si faptul ca postezi aici unde puțin trebuie sa gândești .
din diaspora10-10-2018, 3:13
Oras de tarani ceapisti. Asa zisul proprietar a vandut la fraieri palinka din gainatz si si-a tras apartamente. In esenta sa a ramas tot taran de la coada vacii, lacom si analfabet.
Gigi9-10-2018, 16:11
80% dintre "clujenii adevarati" posesori de apartamente de inchiriat sunt lacomi, hapsani, fomisti...cum vreti voi.
sdsdsd9-10-2018, 16:35
Si cine a facut sondajul? tu pe buda?
@sdfmacacdffpedfgdgtine9-10-2018, 19:14
poate omul a vb din experienta lui.nu e sondaj,prostea
Mihai10-10-2018, 6:52
Nu va place?Cătă casă ca si asa nu se mai poate respira in orasul asta de atatea vinituri.
Tudor Vladimirescu9-10-2018, 14:54
Prostii. Din jdemii de chiriasi in Cluj ati gasit si voi unu.
Daca are dreptate si poate dovedi merge la tribunal.
Daca a dat banii fara vreo dovada e fraier si isi merita soarta.
Criculae9-10-2018, 15:40
Numai cu tribunalul merge eu zic sa dea foc la apartament ..eu asa as face accident amenda de la pompieri e 500 ron .
@tudorica10-10-2018, 7:00
Intreaba-l pe idolul tau, pomohaci. Se zice ca are zece apartamente in Klujul prietenului Boc. Crezi ca el are alte metode cu chiriasii?
haha9-10-2018, 13:53
Din nou ati prezentat totul unilateral. Oare utilitatile ce vor veni dupa ce pleaca chiriasul din ce se vor plati? Lunile lipsa daca chiriasul pleaca neanuntat de pe o zi pe alta din ce se acopera? Ce pagube a facut chiriasul? Noi de exemplu am patit-o cu un chirias care a plecat fara sa ne anunte si am gasit mobila deteriorata in ultimul hal.
buha9-10-2018, 14:19
mai citeste o data articolul,poate a doua oara e cu noroc
Raul9-10-2018, 14:58
"Lunile lipsa daca chiriasul pleaca neanuntat de pe o zi pe alta din ce se acopera? "

Daca nu-ti plateste o luna, te gandesti si tu sa-l suni, nu? Daca nu-ti plateste doua luni, te gandesti si tu sa-i faci o vizita, nu?

Sau Tu, "patron-mostenitor", te gandesti la "lunile lipsa" in care nu ai chirias si apartamentul sta "degeaba" ? Fa-mi pe plac, te rog, fa-mi pe plac !
haha9-10-2018, 16:54
@Raul: ai o casa data in chirie in care sta cineva. Daca tu sti, ca acel chirias va pleca la o anumita data iti cauti din timp alt chirias, sa fie continuitate. Dar daca iti pleaca brusc si subit, tu ramai cu casa goala pana iti gasesti unul nou. Si da, ar sta degeaba. Si da, normal, ca o faci pentru bani.
Carlos10-10-2018, 10:31
@haha, prostanu satului, in lunile lipsa trebuie sa platesti din buzunar rata si spesele. Cu asemenea mentalotate o sa ramai o voata sarac...
haha10-10-2018, 11:46
@Carlos: ori esti copil tinut de parinti ori prea sarac cu capul sa intelegi. Un apartament e o investitie. daca o cumperi cu scopul de a-l inchiria. fiecare luna fara chirias este o pierdere. Daca te anunta chiriasul, ca va pleca ai timp sa cauti altul. Daca te pomenesti de pe o zi pe alta cu casa goala, da, este o pierdere. Si da, ratele nu asteapta dupa noul chirias. Si da, cei ce dau in chirie nu o fac de plictiseala ci pentru ca e o afacere. Dar imbecilii ca tine nu inteleg. Cat ti-a trimis ma-ta luna aceasta? Iti ajunge de birturi o luna?
Carlos10-10-2018, 15:39
Repet, o sa mori sarac pentru ca nu sti sa-ti asumi anumite riscuri si esti prea prostan sa accepti si alte pareri decat intunecimea din capatana ta.
Stiu ca iti doresti sa devi milionar peste noapte, proprietar a 100 de apartamente insa vremurile alea de imbogatire peste noapte au apus.
Legat de articol... adevarul e undeva la mijloc. Atat proprietarul cat si chiriasii sunt doar niste amatori... ca tine de altfel !
dan9-10-2018, 11:24
eu v-am zis,multi dintre propritarii "clujeni cu buletinul" sunt mari fomisti,daca cumva pleaca un chirias si pana in luna urmatoare nu gaseste altul,atunci proprietarul va trai cu foamea o luna de zile.
ozo9-10-2018, 10:27
Se datoreaza strict kkt-ului halit de andi.
dovada!10-10-2018, 3:40
Pana la IT-istii cu care se lauda Boc ca s-a umplut 'comuna' sa mare, este limpede ca s-a populat numai cu ceapistii lui care se spala rar.