banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Cluj: Bărbat cu infarct scos peste gard de medici. Un șofer a blocat poarta - VIDEO

  



 

Medicii de la Ambulanță au fost nevoiți să sară gardul pentru a putea ajunge la un bărbat care făcuse infarct. Incidentul s-a petrecut pe strada Sextil Pușcariu.

 

Vino si muta masina, un om a facut infarct si medicul a trebuit sa sara gardul, dar acum nu il pot scoate pe om din curte!!”, a scris Tania P. pe grupul Info Trafic jud. Cluj

 

Se pare că medicii au fost nevoiți să demonteze o bucată din gard, iar pe acolo l-au scos pe pacient întins pe o targă. Poarta casei a fost blocată de autoturismul din imagine, șoferul parcând atât de aproape de ușă încât nimeni nu s-a putut strecuta înăuntru. 

 

Conducătorul auto a lăsat în bord un card de acces eliberat de Primăria Cluj-Napoca pentru Zilele Clujului, dar nici un număr de telefon pentru a fi sunat. Poliția Locală a fost chemată la locul incidentului.

 

Directorul Serviciului de Ambulanță al județului Cluj, Horia Simu, a declarat că pacientul a fost internat la Institutul Inimii. ”Nu s-a putut face accesul în curte pe poartă, iar medicii au fost ajutați de mai mulți bărbați pentru a-l scoate pe pacient afară peste gard. Echipajul l-a stabilizat pe pacient, dar pentru a ajunge acolo medicii au fost nevoiți să sară gardul. Astfel de cazuri sunt foarte grave și intervenția rapidă a medicilor este vitală. Bărbatul a fost stabilizat și în ambulanță și acum este internat la Institutul Inimii Cluj”, a spus medicul Horia Simu.

coral1_1_1.jpg
20-5-2018, 14:51
77 vizualizări
50 comentarii
Claudiu22-5-2018, 10:41
Administratia locala este in egala masura responsabila pentru aceasta situatie extrem de grava. Inteleg ca vedem peste tot marlani si nesimtiti(pentru ca soferi nu le poti zice), dar primaria nu doreste sa elimine acest comportament. Sunt incurajati sa parcheze in locuri nepermise si pe trotuare pentru ca nu se iau masuri sub nici o forma. Parcarile sunt verificate extrem de rar(de 2-3 ori pe luna fiecare strada) iar daca platesti o jumatate de ora esti scuzat toata ziua si nu esti amendat dupa expirarea timpului platit. Nu sunt amendati cei care parcheaza pe loc interzis, pe trotuar sau treceri de pietoni desi in fiecare zi pun in pericol viata pietonilor. Daca cu frumosul nu se poate, atunci cu sila trebuie sa ne civilizam. In alte tari europene nu si-ar permite acest comportament pentru ca ar fi amendati cu sute de euro.
Individul care a blocat poarta21-5-2018, 18:35
"Da ce va tot ambalati atata? A fost scos si dus la spital omul (bolnavul), deci pana la urma caz rezolvat sau? " - parca il si aud pe individ dand replica asta cand este/ a fost/ va fi tras la raspundere pentru blocarea intrarii.
Drept21-5-2018, 20:54
Corect, restul cancan pt prosti, și muuuulti sunt Doamneeeee!
hm !21-5-2018, 7:54
Intr-un oras in care drogatii incep sa faca legea se vor inregistra zilnic tot felul de chestii nefiresti.
...21-5-2018, 17:15
Ai zis ceva? ce legatura au drogatii cu "stirea" asta?
Din ce ai zis tu eu deduc ca tu esti drogatul, ca daor drogatii o dau pe langa.
Sebastian20-5-2018, 22:56
In orice tara cu apa calda, cei care au ajuns primii la fata locului (politie, pompieri, ambulanta) ii spargeau frumos geamul la masina sa aiba acces, o scoteau la liber si o impingeau la o parte din drum. In minunata noastra tara, asa ceva nu e cu putinta ...
Dan Manastur vero20-5-2018, 23:08
Exact asa e sau ar fi trebuit chemat serviciul de ridicat masini daca era atat de grav, pana se luau primele măsuri, totul ar fi fost rezolvat.Si daca spărgeau geamul,nu ar fi fost nimic ilegal, din contra in cazul in care ceva mai grav se întâmpla, puteau fi acuzați chiar medicii ca n-au luat măsuri necesare urgentării salvării pacientului, dar totul e bine ca se termina cu bine, cei de pe Salvare au demonstrat si găsit soluția ideală pt a scoate bolnavul. Bravo lor pt inițiativa buna, rusine celui care a parcat aiurea.
Politisti locali incompetenti20-5-2018, 21:25
Conform legii, politistii locali trebuie sa sesizeze politia nationala, care la randul ei trebuie sa intocmeasca dosar penal pentru blocarea cailor de acces si impiedicarea ajutorului.

Articolul 204
Împiedicarea ajutorului
Împiedicarea intervenției ajutoarelor pentru salvarea unei persoane de la un pericol iminent și grav pentru viața, integritatea corporală sau sănătatea acesteia se pedepsește cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.

Facem pariu ca soferul nu va pati nimic?
Facem pariu ca incompetentii de la politia locala nu vor anunta mai departe si nu se vor lua masuri?
Facem pariu ca in cateva zile se uita totul pana la o noua drama?
...20-5-2018, 21:27
n-o sa se intample veci
Drept20-5-2018, 22:14
Pt existența infracțiunii este necesar ca făptuitorul sa aibă reprezentarea caracterului iminent si grav pe care il prezintă starea de pericol pt viața, integritatea corporală ori sanatatea victimei.
Eu nu vad pe nimeni sa se opună atunci când alte persoane ori autoritatiile ar interveni sa il salveze pe cel aflat in pericol.
@Drept21-5-2018, 0:12
E din culpa, "inteligentule".
La mintea ta, nu exista vinovatie daca nu opune, asa e?
Oare daca-ti zideste careva usa, si tu nu mai poti scapa dintr-un apartament in flacari, nu exista vinovatie fiindca nu era nimeni acolo sa se opuna?
Drept 21-5-2018, 7:40
Ești varza , mult pe lângă, e complet alta speța ce spui tu .
Sunt curios dacă tu in viața ta nu ai parcat sau oprit vreodată in fata unei intrări sau porți dejdeptule cu creier cât un ac? Vezi ce spune Dan Manastur de mai sus.
@Politisti locali incompetenti21-5-2018, 9:40
Sti ca filmarea asta e suficienta pt articolul tau?
@Drept21-5-2018, 16:46
Nu am parcat niciodata in dreptul vreunei mporti de acces, exceptie doar cand stateam si asteptam in masina, si puteam sa eliberez accesul imediat.
Nu parchez nici pe colturile intersectiilor, ma plimb pe stradute pana gasesc loc liber de parcare.
Si asta din 2 motive: primul din cauza ca n-am bani de aruncat pe amenzi, iar al doilea motiv e din cauza ca nu vreau sa-mi zgarie careva masina cand vireaza.
Du-te si mai invata drept, vei vedea ca se poate deschide dosar penal.
Eu21-5-2018, 17:29
Minți, iar noțiuni de drept cunosc cât tot neamul tău din ultimele 5 generații ale tale.
Chiar vreau sa aud de dosar penal deschis șoferului, și motivul. Pana atunci nu-ti pierde timpul aiurea.
Cucu20-5-2018, 21:02
Ma,s'o dat mici???s'o dat!Bun,s'o cantat la cetera si alte instrumente pe scena,da,s'o cantat!Vine Untold'u??vine!!!ce mai vreti?!?asta e important,imediat idiotii(unii) de mai jos îl scot vinovat pe saracu om bolnav,ca l'o mancat subsuoara sa se imbolnaveasca fix acuma de zilele satului...bravo...putea si el intr'o zi de luni,marti,eu stiu...app,groapa de gunoi sa nu care cumva s'o faceti,bine?!?nici centuri ocolitoare,no stress...sa curga beriliiii si miciurile...trazni'te-ar in moalele capului nenorocit de boc(cu "B” mic) si spagile ce le iei de la constructori,gunoi ordinar!
...20-5-2018, 21:25
you, I like you :))
Antonia.20-5-2018, 21:44
Stii tu ca BOC ia spaga de la constructori sau esti chiar unul dintre ei. Foarte simplu, te duci si-l dai gata, o simpla declarație si se rezolva problema primarului in 2 mișcări.Dar, pana atunci ciocul mic, si nu fa pe victima pana nu vei fi.
Si zilele Clujului, super bine organizat, nu are legătura cu acest incident minor, al cărui protagonist ar trebui amendat si executat conform legii.
Pana una alta sa ne bucurăm inca 2 ore, de vremea frumoasa si programul stabilit.
Boc isi bate joc21-5-2018, 0:16
Zilele Clujului super bine organizat?
Cand politia e pe toate stradutele si se parcheaza aiurea?
Si nu, nu ma refer doar la acest caz, ci la mii de masini parcate aiurea in prezenta politiei.
Asta inseamna super bine organizat?
Probabil doar pentru linagii de funduri din primarie.
Cucu21-5-2018, 1:39
Bravo Antonieeeee...E...super...azi ai fost tu de servici cu pupincureala bocului...esti ce trebe!bucurati va 2 ore,ca de maine iar mergi dupa ajutoru social si astepti ceva mars in sat sa iti faci datoria cu limba aia a ta fina unde trebuie,confunzi curu lui boc cu inghetata...ai grija,nu'i frumos!
Dene iau21-5-2018, 6:17
Exista N plangeri penale la DNA Cluj, dar daca e ordin de sus sa nu se atinga nimeni de cuplul fetid, Pishe- Moc, chiar daca Curtea de Conturi a gasit sume enorme scurse si cheltuite aiurea, spre unele interese ascunse. Asa ca si altii mai cu valoare decat amaratul cetatean au ramas cu plangerea depusa si fara raspund sau solutia de NUP.
Bau21-5-2018, 16:13
Cuculeț preputule, cred ca te-ai obișnuit cu limbile date lui ma-ta și viceversa,ca le știi tu pe toate.
Idem și prostanului ‘Boc își bate joc'.
Antonia frumos v-a sugerat ce aveți de făcut, in plus sa o pupați in gaura ca nu meritați altceva , goaze de goange ce sunteți cu tot neamul vostru de idioți care nu merita doi bani.
Boc isi bate joc @ Bau21-5-2018, 16:49
Pup-o tu in fund pe Antonia, lingaule.
Nu e vorba doar de acest caz izolat.
Du-te pe orice strada din CLuj, indiferent daca e festival sau nu, si vei vedea mii de masini parcate aiurea.
La Zilele Clujului era plin de politie in centru, dar se parcau masini neregulamentar chiar langa politisti.
Intelegi?
La 3 metri de politist venea omul si isi parca masina aiurea.
Dar tu esti prea intoxicat de kkt ca sa vezi asta.
Bau21-5-2018, 17:37
O pup ma ca nu-s poponar, și e frumoasa foc, tu rămâi la stadiul tău,șterge-ti balele de pe colturi ca vine sula mea in inspecție. Ești un mincinos ordinar, nu-i adevărat ca între polițiștii locali cineva îndrăznește sa parcheze aiurea, ești un dezinformator real.
-20-5-2018, 19:51
Tara de c**** cu oameni de c****!
...21-5-2018, 17:17
Tocmai ai spus ca esti de c****.... ar trebui sa te aruncam la pata rat
Coruptia ucide dar suntem de acord cu ea20-5-2018, 19:39
In Piata Muzeului se stationeaza neregulamentar pe toate stradutele. Am discutat cu un politist de la rutiera, iar acesta mi-a spus ca trebuie sa anunt Politia Locala. I-am raspuns ca am anuntat Politia Locala de cateva ori, dar nu s-a luat nici o masura. Mi-a spus sa insist de 10-20 de ori, pana se vor lua masuri.

Am sunat la Politia Locala de cateva zeci de ori, dar degeaba.

Am sunat din nou:
Eu: In cazul unui incendiu masinile de pompieri nu vor avea loc sa treaca. E plin de localuri in centru, sa nu uitam de Colectiv, deci riscuri exista, dar mai ales e plin de case vechi de 100 de ani, si din nou, risc de incendiu exista. Peste tot locuiesc batrani fara ajutor, si din nou, riscuri de incendiu exista.

Pol. Loc.: Cei care parcheaza neregulamentar si blocheaza accesul pompierilor, vor raspunde penal si civil.

Eu: Degeaba vor raspunde dupa ce raul e gata facut, trebuie si preventie, nu doar raspundere.

Mi-au inchis telefonul in nas!

In alta zi, am sunat din nou. Mi s-a raspuns ca masinile de ridicari nu au loc pe acele stradute. Aici a inceput un dialog interesant:

Eu: Daca nu au loc, sa ridice masinile din cauza carora nu au loc.

Pol. Loc.: Pai sunt multe.

Eu: Sa se ridice masini zi de zi, iar soferii se vor invata minte. E de ajuns sa ridice 2-3 masini pe zi, iar in cateva saptamani vorbele circula iar soferii nu mai parcheaza aiurea.

Pol. Loc.: Dar oricum masinile de ridicari nu vor incapea, fiindca exista multe cabluri care nu respecta inaltimea. Daca intra masinile de ridicat masini, vor agata cablurile.

Eu: Sa mearga cei de la departamentul urbanistica sau care naiba o fi, sa amendeze firmele care trag cabluri aiurea, pe cei cu internet, telefonie, si care or mai fi. Faceti o treaba ca lumea cap-coada. Sau daca cablurile respecta inaltimea, probabil masinile de ridicat masini, nu respecta inaltimea. Ori dati cablurile jos fiindca sunt trase fara sa respecte normele legale, ori raspundetim fiindca ati investit bani in masini de ridicat masini care nu sunt eficiente.

Pol. Loc.: Nu ne dati noua sfaturi, stim noi ce trebuie facut.

Eu: Atunci faceti, lua-v-ar dracu!

Pol. Loc.: Va rog sa va controlati limbajul.

Eu: Limbajul meu e perfect indreptatit atata timp cat o tot scaldati cum vreti, ba ca nu au loc sa intre masinile de ridicari din cauza masinilor parcate neregulamentar, ba ca nu pot intra din cauza cablurilor, si alte porcarii. Voi va dati seama ca se pot intampla tragedii fiindca voi nu preveniti nimic si nu luati nici o masura? Sa nu mai zic de stresul de zi cu zi, ca-si zgarie oamenii masinile din cauza alora care parcheaza neregulamentar, ca nu pot umbla pe trotuar pietonii, femeile cu carucioare de copii, invalizii in scaun cu rotile, etc. Eu ca simplu cetatean vad toate chestiile astea, iar voi, cei al caror obiect de activitate este chiar asta, nu vedeti problemele si nu luati masuri? Dati-va demisia, plecati, lasati pe altii.

Mi-au inchis in nas.

Am oprit un politist local pe strada:

Eu: Nu va suparati, da' chiar nu luati nici o masura? Uitati cate masini parcate aiurea.

Pol. Loc.: Imagineaza-ti ca am ridica zeci de masini zi de zi. Asta ar insemna sute sau mii de masini. Soferii ar fi nemultumiti, la fel si familiile lor. Asta ar insemna mii de oameni nemultumiti. Sefii ne-ar lua la rost ca stricam imaginea Politiei locale.

Eu: Si ce? Faceti-va datoria.

Pol. Loc.: Nu poti vedea imaginea in ansamblu? Mii de oameni, mii de voturi. Te prinzi singur.

Eu: Vad alta imagine. In clipa asta e plin de masini pe toate trotuarele.

A dat din umeri si s-a departat usor, jenat, sau poate putin speriat ca l-a luat gura pe dinainte.

Asa ca nu va mai minunati ca un amarat a facut infarct si a trebuit ca medicul sa sara gardul. Va veti minuna cand va fi (Doamne fereste!) un incendiu si nu vor putea intra pompierii. Apoi degeaba strigati "Coruptia ucide!” fiindca chiar voi ati sustinut coruptia. Cine se distreaza la festivitatile unde se incalca legea? Voi. Cine mananca bine de la cei care ca si in cazul de fata a blocat intrarea? Voi. Cine sustine coruptia?

Nu credeti? Sunati la Politia Locala si spuneti ca pe str. Dima, in caz de incendiu, nu este loc sa treaca o masina de pompieri, vedeti daca se rezolva ceva. Sau pe alte strazi, sunt destule. Sunt curios daca se rezolva ceva. Apoi veti zbiera toti ca oile "Coruptia ucide!” in timp ce ati stat pasivi atatia ani.

Daca dupa faza asta cu omul care a facut infarct si a trebuit sarit gardul, inca tolerati pasivitatea autoritatilor, pe viitor nu aveti dreptul sa zbierati "Coruptia ucide!”

P.S. In parbrizul masinii este o foaie pe care scrie "Primaria Cluj-Napoca ACCES AUTO GENERAL ZILELE CLUJULUI – festivalul culinar international – 17 mai – 21 mai 2018”
Credeti ca politistii locali nu stiu pentru care ghereta s-a dat autorizatia?
Era greu sa mearga si sa-i ceara sa mute masina?
Cand o masina are autorizatie in parbriz, politia locala stie pentru care ghereta sau local s-a dat autorizatia, si poate merge sa-i ceara omului sa-si mute masina.
Daca il chemau pe om si il amendau, oare ce zicea omul?
Eu cred ca zicea "V-am dat spaga sa-mi dati autorizatie, iar voi ma amendati?”
De ce nu au facut-o?
Incompetenta sau spaga?
martor20-5-2018, 16:48
Pe bord era o hartie "zilele Clujului" cu o autorizatie de la Primaria Cluj. Cata nerusinare si mitocanie, ati autorizat sa blocheze oameni si sa obtureze accesul lor spre casa ? Cu ce drept Emil Boc? Pentru cativa derbedei ce stau gura casca la un spectacol grotesc si penibil, o adunatura de adulatori fara pic de minte si obraz. Pacat ca DNA nu mai exista la Cluj sa investigheze cum suntem batjocoriti pe banii nostrii de firme de casa ce ne-ar lua si aerul daca ar putea.
lejea20-5-2018, 17:15
Esti un martor mincinos, plângăcios, batjocorit ca nu meriți altfel.DNA ,exista la Cluj, dar are mult mai importante probleme de rezolvat dobitocule, sunt alte servicii care se ocupa de parcări sau opriri neregulamentare, BOC n-are nici o vina, singura vina o au cei ca tine ca respiri aerul centrului si esti înconjurat in familie de o adunătura de adulatori unul mai idiot decat altul.
legea20-5-2018, 17:32
Bre leje, daca murea omul ce zici, se lasa cu dosar penal? Ai auzit de ingradirea proprietatii private, de ocuparea accesului spre untilitati, intrari, strazi, cu buna stiinta? iar limbajul tau este exact ce te reprezinta pe tine si idiotii din Centrul orasului in frunte cu organizatorul sef. Nu esti in stare sa construiesti un text scris, coerent, tu vrei sa iei aerul proprietarilor, doar ca locuiesc acolo? Pacat ca nu ne intalnim tet a tet sa te educ un pic, nu cum au facut-o genitorii tai, mai terchea berchea. Iar problema DNA este ca nu invetigheaza dedesupturile acestor festivaluri si mersul banilor din bugetul local spre asemena fieste jalnice si de prost gust, plebea e prinsa in jocul acesta perfid . Tu crezi mai necajitule ca scena aceea s-a umplut cu artisti ce preseaza munca voluntara, de dragul vostru? Ca tarabele cu "de toate" fac munca patriotica, ce sonorizarea, video, scena, monatje, etc sunt platite din simbria Primarului? Cand in Cluj exista atetea probleme nerezolvate, cand se spune ca nu sunt bani, ca suntem persecutati de Bucuresti, iar aici se arunca cu bani fara numar, vezi tu mai asta care iei aerul, asta-i treaba DNA. Ce idiot functional!
legea20-5-2018, 17:54
"untilitati", "ce sonorizarea", "monatje","atetea"
Cine-i idiotul funcțional ? Doar tu,care crezi ca orice grohăit si dat din copita e un comentariu?
Apropo, daca vrei sa ne-ntalnim fata-n fata, iepurila, azi, cu plăcere, la "Nebunul care vinde-nteligenta", sau pu si simplu undeva mai retras, sa fie liber accesul salvărilor, gunoi stradal ce esti .In maxim 30 minute sunt in zona.
lejea20-5-2018, 17:57
Cel de sus e lejea.
Am vrut sa scriu"sau pur si simplu undeva mai retras" , ca sa înțeleagă luptătorul ninja legea, care vrea sa-mi ofere educatie anală.
lejea20-5-2018, 18:10
Am ajuns unde esti mahhh sa-ti scot ficati din tine si sa-ti dau in cap maaaaaaaa
lejea20-5-2018, 18:19
Vezi că ti-ai scris intenționat gresit numele deasupra, tu esti rahatul legea, care te recunosc de la o posta ca putiiiiiiii!
Nu esti aici ca as fi simțit, iepurila.Si vezi ca n-am decat un ficat, prostule.
lejea20-5-2018, 18:45
Hai ma odata ca deabia astept, ma rahat, te recunosc eu ca putiii maa!!
lejea20-5-2018, 18:52
Maahhhhhhhh vinoooooo odatataaaa mahhhhhhhhhhhh
Medic 20-5-2018, 18:57
Oare cine te-a slobozit din clinica de sus, din deal, bolundule?
clujean20-5-2018, 19:03
Incredibil ce indivizi debili bantuie asemena evenimente, ti-e si frica sa mai iesi din casa.
lejea20-5-2018, 19:13
Mai bine stau cu ma.ta acum, am fost boule dar n-am simțit mirosul tău de dihor.
legea20-5-2018, 19:25
Ma duc sa ma spăl, poate așa primesc măcar o mumu, ca mi-i tare draga.
lejea 20-5-2018, 19:42
Nu uita dinții, acum termin cu ma.ta, ajung pana te speli.
legea20-5-2018, 20:52
M-am spălat. Sunt fierbinte, te astept.
...20-5-2018, 16:44
Solutii pentru magarii care parcheaza cum ii taie capul sunt: intepat roti, zgariat vopsea, sunat la ridicari. Ideea e ca trebuie actionat impotriva lor in orice modalitate, fie ea legala sau nu. Deja parcatul aiurea e un fenomen.
Ion A.21-5-2018, 0:35
scrie cineva mai sus cum i-a justificat politistul local lipsa de actiune a autoritatilor: sa nu-i supere pe ghiolbani, ca sa nu piarda voturi; cu asta s-a luminat fata reala a acestei administratii portocalii
Eu21-5-2018, 8:06
Povesti cu pesti,la ce faci referire, azi când tot prostu înregistrează.
poov20-5-2018, 16:20
Deja il vad pe sofer strigand ca nu sunt parcari :)

Pai daca asta se aplica, e ok si sa furi daca nu ai bani?

"Pai daca n-am bani, ce vrei sa fac?" Munceste!

"Pai daca nu sunt parcari, ce vrei sa fac?" Parcheaza unde sunt si mergi pe jos dupa!
lulu cluj20-5-2018, 16:28
cam multe gunoaie prin urbe ,,,si vinituri ,,,, oare ?TIDULA din geam era valabila???
lulu cluj20-5-2018, 16:32
si pentru numere rosi se dau ??? NU sunt parcari ?? gresit !!! sunt prea multe VINITURIII !!!
@luluka20-5-2018, 18:04
daca nu-ti convine,pleaca,e simplu
@@luluka20-5-2018, 21:26
sau si mai simplu, nu veni :)