Image 1 of 7

Social

Cluj: Actrița Oana Mardare, agresată de jandarmi la mitingul ANTI gay, organizat de Noua Dreaptă - VIDEO

  
  



 

O tânără care purta un tricou împărțit de organizatorii marșului gay a fost târâtă pe jos, în Piața Avram Iancu, de 4 jandarmi.

 

Tânăra s-a dus la manifestația organizată de Noua Dreaptă Cluj, sâmbătă, de la ora 13.00, pentru a-i întreba ce au împotriva homosexualilor. Gestul ei a fost considerat provocator, iar mai mulți oameni de ordine ai celor de la Noua Dreaptă au chemat jandarmii.

 

Au urmat scene incredibile (vezi galeria foto). Patru jandarmi, ajutați de alți 10 - 15 colegi, s-au luptat 8 minute să o scoată pe tânără din Piață. Pentru că s-a opus, cei patru au târât-o pe jos până la dubă.

 

 

Acolo au urmat alte discuții, iar în final tânăra a fost luată pe sus pentru a fi dusă la Secția 2.

 

 

 

 

Jurnaliștii prezenți acolo, care filmau scenele de violență, au fost și ei agresați de jandarmi, care au interzis accesul lângă duba în care urma să fie urcată tânăra.

Sebastian Clițan, șeful Grupării Mobile de Jandarmi Cluj, a declarat, la final, că tânăra a împiedicat buna desfășurare a evenimentului autorizat de Primăria Cluj-Napoca, iar din acest motiv a fost dusă la Secția 2 Poliție. ”Vom face cercetări şi vom da un comunicat la final. S-a dat autorizaţie pentru desfăşurarea unei manifestări publice şi legea trebuie respectată. Vom verifica dacă a fost o intervenţie în regulă a jandarmilor. Persoana respectivă a fost condusă la Secţia 2 de Poliţie din Cluj-Napoca pentru cercetări privind tulburarea desfăşurării normale a unei manifestări publice”, a spus Cliţan.

El a spus că se va face o anchetă pentru a fi verificat modul în care au intervenit jandarmii.

 

Tânăra care a fost luată pe sus de jandarmi este actriţa Oana Mardare, de la Teatrul Independent ”Reactor” din Cluj. Ea a participat și la marșul LGBT.

coral1_1_1.jpg
1-7-2017, 13:51
22183 vizualizări
47 comentarii
neluuutu4-7-2017, 11:50
cine a spus ca homofobii sunt de fapt gay?
IT-st3-7-2017, 21:48
he he he, e urâtă ca porkul dar linge ca skroafa la troaca de lături
nutu3-7-2017, 14:41
Free speech? Observ ca la majoritatea articolelor despre gay nu ti se mai da voie sa comentezi liber, sa iti spui parerea! Ne-am intors in anii '80??
Calu3-7-2017, 14:22
Titlul articolului nu este corect. Nu a fost nici o agresiune din partea jandarmilor... această isterică a fost îndepărtă într-un mod elegant, pentru a nu fi agresată...
gic2-7-2017, 22:42
Parca e America anilor 70!!! Sa trezit si asta! Circ!
klauss2-7-2017, 23:27
Exact. A mirosit oportunitatea de a se face cunoscuta si si-a asumat o mica scarmaneala. De acum tot omul o sa o recunoasca pe strada ca e #actritaaiaceaprotestat. Daca esti o nulitate in teatru n-ai decat de castigat jucand teatru ieftin in vazul televiziunilor si ziarelor care cam duc lipsa de subiecte si iti ofera cele 15 minute de faima cum zic americanii...
"Actrița" Oana Mardare?3-7-2017, 7:49
DAR FEMEIA ACEASTA ESTE URATA CA PORCUL...

DE CE ESTE ATAT DE URATA ?... SAU, MAI BINE ZIS, CUM POATE FI ACTRITA LA CUM ARATA?

UITATI-VA CUM ARATA ADEVARATELE ACTRITE DE LA HOLLYWOOD SI COMPARATI CU FIGURA DE MOP DE STERS PE JOS AL "ACTRITEI" MARDARE
leghionaru3-7-2017, 8:19
Mai "actrita", tu esti mai prost decat noi, Dreapta Verde Ortodoxa care avem IQ sub 50, ne faci de rusine cu asemena imbecilisme.Treci inapoi la instructor de Cresa legionara.
radu3-7-2017, 8:30
Mardare este nume de sudista. Cine stie cum s-a aciuit pe la noi prin Cluj sa ne faca probleme, nu si-a gasit loc pe acolo, pe la campie, au aruncat-o aia, ca pe multi altii.
UE3-7-2017, 8:50
Mda. E urîtă pentru că așa sint 99% din lesbience, ele dispreţuiesc bărbaţii și, pe cale de

consecinţă, nu se ingrijesc, nici la faţă, nici la corp și nici măcar nu se fardează.
razvan2-7-2017, 10:25
Tipic...nu ca sunt fan al noii drepte, dar cum e ceva impotriva la ceva, pac cineva din cealalta tabara ca un cal troian, vine sa instige la hatereala, sa arate cik ce rai is ceilalti
liviu2-7-2017, 10:49
Ce proasta, ce scandal si circ de doi lei, jandarmul i-a cerut sa se identifice si avea dreptul sa o duca la sectie pentru ca a refuzat identificarea.Cine ii aia de sa nu fie identificata,panarama
mario2-7-2017, 12:50
daca situatia era invers, un actor era impotriva LGBT era dat afara din teatru. Asta e toleranta LGBT si sunt cazuri reale.
ionut2-7-2017, 13:37
Nush daca e real, cik au mers 3 indivizi de la noua dreapta la marsul veselilor, i au oprit jandarmi, legitimat, au plecat. Nu s au tavalit si nu au cautat senzatii...Cel putin asa scria intr un articol din ziar de cluj (alt ziat de altfel...).
nu2-7-2017, 14:00
https://www.youtube.com/watch?v=Ihqzvk6kepc
uitati aici ce inseamna homosexualitatea, uitati aici defapt cine sta in spatele lor, e o chestie spirituala, nu dormiti fratilor, rugativa neincetat. Isus Christos e rege, a biruti totul si noi o sa biruim la fel. rugativa pentru ca Isus Chirstot sa apere tara noastra de aceste atacuri
marcel2-7-2017, 16:11
ce dreaq s-a gasit desteapta asta sa faca ea pe interesanta. a vazut ca sunt televiziuni si a zis hop hai sa joc un pic de teatru ieftin. nu sunt de accord in totalitate cu gestul jandarmilor, dar nici asa sa ne bagam in seama aiurea, de ce nu s-a dus in cealalta tabara si sa stea acolo, cei-a trebuit sa vina dincoace
Noua Dreapta2-7-2017, 17:30
As dori sa stim cum ne putem inscrie la partidul Noua Dreapta
Cum bagi mana ..... pe dreapta2-7-2017, 19:04
Te duci la baie si dupa ce faci caca vezi cu ce mana te stergi la c** ca vezi tu poate esti stangaci si este impotriva Firii sa te inscrii cu dreapta!
sing1-7-2017, 20:12
La Gherla cu ea!
locutus1-7-2017, 20:54
si-n timp ce maimutoii se dau de ceasul mortii cu citate din biblie si flutura icoane, Arhiepiscopia ii interzice unui mandru roman verde preot ortodox sa mai slujeasca in biserica pentru ca e acuzat de racolare de minori pentru relatii homosexuale. daca ati putea gusta ironia!
ORICUM VA DOARE FIX IN FUND1-7-2017, 21:43
Ce te astepti de la o societate ``educata`` asa ca cum ii societatea din Romania! BINE CA FURNIZATI EMIGRANTI IN LUME DAR VA DOARE DE GAURA DE LA CURUL NUSTIU CUI!
Marius1-7-2017, 22:14
Nu au agresat pe nimeni. Și-au făcut datoria. Agresata trebuia sa se supună indicațiilor primite.Jurnalism amator! Penibil!
ro1-7-2017, 22:23
Bei kakati ce sustineti closetarii!!nici-o data un om normal,nu cere legi excentrice,noi am iesit in strada sa demonstram cum ne ....,,na asa ca taceti din gura,pe cine drecu intereseaza ce fac wcuarii si lingaiele??pe cine??gauriti-va de tot,pana va cac ati pe voi in autobuze,avioane,pana va cedeaza ultimul muschi intestinal...dar taceti drecului,stati in case si nu cereti drepturi ce nu vi se cuvin,mergeti drecului pe alta planeta,sa vad cum drecu va inmultiti,deci??tot de noi are lumea nevoie,cu voi poponarilor lumea e in pericol,anusul nu tine numai mahoc,nu puteti procrea poponari si lengaua.BOC TRAZNITEAR DE GUNOI AI RESPINS MARSUL BALEGARILOR DE 22 DE ORI DE CE AI ACCEPTAT PENALULE??ESTI UN HOT ORDINAR IMI RETRAG VOTURILE CE TI LEAM ACORDAT.
nic1-7-2017, 22:52
Fotografia cu țăranul in costum popular este definitorie pentru Cluj-Klausenburg sau Kolosvar.
Primari tarani,ajunși in Cluj de pe coclauri,se chinuie sa umple ORASUL cu însemnele țăranilor,tulnicărese,porți maramureșene,biserici fara numar,străzi botezate cu nume de tarani care n-au nimic de a face cu ORASUL,intr-un cuvânt urbanism de tarani prosti.
hmmmmm2-7-2017, 0:49
Hopaaa , s-au smekerit taranii bocului ! Au fost plecati cica la 'munca' in strainatete si s-au intors cu obiceiuri moderne deprinse acolo . Rau este sa fii incult dar cu pretentii de aducat !
HMMM au venit domnii la CLUJ in lipsa noastra!2-7-2017, 1:09
Da dragule de cand am venit din Germania de la cirese singura mea intrebare care ma framanta ca si taranoi plecat din fata blocului este; Cu cat a crescut in diametru garura de la dosul pantalonilor dumneavoastra ? O sa facem cred pentru asta un studiu de caz neaparat! Si ma tot gandec ca oare mai avem croitori iscusiti care sa va mai coase un petec sau toti au migrat?
ghit2-7-2017, 6:26
"Pai la's ca fac eu scandal pentru presa ca sunt actrita...ca daca face altul e trecut cu vederea...dar numai in momentul cand sunt toate televiziunile de rahat in zona". Cred ca i se dau indicatii ce sa faca sau se credea Boureanu in acel moment?
Reactor cu jet2-7-2017, 7:14
Duduia Oana a reusit sa-si faca propria reclama la Reactor si a reusit. Felicitari, nu a costat nimica, eventual o amenda.Stirea a ajuns si pe posturile nationale, a economisit zeci de mii de Euro. Tot mai multi vor cauta acest teatru care are si sala de expozitie de arta plastica, etc, etc.
Parada lor nu ar trebui sa deranjeze atat de mult, nu au blocat circulatia, nu au facut scandal, au si ei dreptul la viata, chit ca nu inteleg cine nu-i lasa in pace. Au cluburi, site-uri, etc, putin mai discret dar functioneaza. Inca nu am ajuns acolo sa acceada in functii pubilce si sa apara cu sotul sau cu partenerul de brat la conferinte. In general asta cu bulangii este cea mai mica problema a orasului.
Adunarea Dreptei este de asemena o mare tampenie, mai ales ca s-au politizat cu Cordos coruptul cu al lui muiere corupta. Daca primii sunt motivati de instincte sexuale deviante cei de noua dreapta de ce sunt motivati? Ardealul e la romani, Sodoma si Gomora au fost distruse de Doamne- Doamne, nu se infiaza copii de catre astia pe invers, ce mai vor si astia? in concluzie, sunt pescuitori in ape tulburi, stau cu navodul sa le pice in pasa fraieri si prosti, neinstruiti si sa-i manipuleze cu prostii gen sex in strada, vin ungurii, vin corporatiile, vin martienii.
Felicitari Jandarmeriei romane, au procedat corect! Si Oana- artista ar trebui sa le multumeasca, macar pentru reclama si poate ca au scapat-o de o chelfaneala zdravana de la idiotii aia drepti de dreapta.
.....2-7-2017, 10:15
Jandarmeria a actionat corect.
Deoarece ea putea fi scoasa in suturi de oameni pentru ca ii provoca ce au facut ei (jandarmeria) a fost pentru binele ei.
In al doilea rand, democtatie nu inseamna libertate deplina daca nu v-ati documentat despre asa ceva. ( atunci nu mai platim taxe ca avem libertate). Democratie exista pana intr-un punct, daca observati si in alegeri majoritatea castiga nu minoritatea, dici nu mai incercati sa venit cu democratia daca nu stiti ce inseamna.
In al doilea rand, daca minoritatea castiga drepturi ii sunt ingradite drepturile majoritatii (deoarece ei nu mai pot sa se simta bine in pielea lor) deoarece unui om normal ii s-ar parea scarbos sa vada asa ceva.
Din parte mea sa faca ce vor in cluburile lor de homo-sexuali, cat timp nu isi arata afectiune in public n-am treaba acasa pot si sa se omore.

.....2-7-2017, 10:16
au*
Cristi2-7-2017, 10:20
Haideti ma puneti vina pe jandarmerie. Daca eu am chef sa umblu in pielea goala si vreau sa umblu prin centru ii dreptul meu ca ii democratie , ma pot caca si in primarie ca ii democratie.
Judecati cand vorbiti.
TotEu2-7-2017, 11:04
Da-te dracului de stoarfa! Cum te-au agresat? Te-au fu.tu.t in cu.r? Pai parca iti placea?! Daca vreun cetatean simpatizant al "normalitatii" ar fi mers la defilarea poponarilor ce crezi ca ar fi patit? In locul jandarmilor ma urcam cu genunchii pe tine si in duba iti trageam si cateva pu.lane pe coaste! Parca vrei egalitate?
Alex2-7-2017, 11:45
La gherla cu tine homofob nebun ce esti! Din cauza voastra nu este pace in lumea asta.
TotEu2-7-2017, 12:16
Mai Alex îți place să te freci la buci? Hai sa te frec la masele si-ti garantez că o să porți proteza totala! Trebuiți exterminați bolnavi mintali ce sunteți!
ro2-7-2017, 12:19
A fi homofob inseamna a fi om educat,a nu accepta relatia intre:barbat-barbat,femeie-femeie,adult-copil,om -animal,travestit insatanit,daca poponarii si dozele lingaie se inmultesc enorm,tu dobitocule ramai singur,satana asta urmareste sa nu perpetueze rasa umana..DECI HOMOFOB INSEAMNA OM DREPT CINSTIT UMAN PROGREZIV DEMN DE TOATA APRECIEREA DAAAAA SUNT CEL MAI HOMOFOB OM DE PE PLANETA SI MA MANDRESC CU ASTA.
ro2-7-2017, 12:27
Stima si respect pentru JANDARMERIA ROMANA cred ca nu se mai actioneaza dupa criterii sociale,bravoooo indiferent cine esti ,tarat si luat pe sus,doamna actrita !!!cine te crezi???ai mers ca instigatoare,nu stiu daca ti-ai dat seama dar asta ai facut,deci jandarmeria are nota 10*,ce drecu ai fi vrut sa faca?sa te roage la infinit sa te identifici?.
test2-7-2017, 14:20
test
ugh2-7-2017, 14:31
Trebuie sa recunosc ca sunt profund dezgustata de comportamentul politistilor, care au bruscat pe nedrept o persoana care promova dialogul, incercand sa inteleaga partea opusa, cat si sa protejeze protestul LGBT, care a fost acuzat ca este "obscen".
Nu pot sa descriu politistii altfel decat ca niste bruste, lipsite de orice bun simt sau capacitate de gandire logica, care apeleaza la violenta cand nu este nevoie de ea.
Imi pare sincer rau ca sunt nevoita sa impart aceeasi limba si tara cu astfel de oameni, ramasi in secolul 19.

Iar unii oameni din comentarii nu sunt deloc mai prejos. Injuraturi, cuvinte aruncate fara niciun rost, incapacitatea de a empatiza cu o alta persoana. Felicitari, dragi oameni, numiti persoanele LGBT " bolnavi mintali", pentru ca asta e tot ceea ce puteti. Argumente rationale, care nu implica biblia sau o credinta fabricata de om? Cum m-as putea astepta la asa ceva! Pana la urma, aceeasi oameni nu reusesc sa realizeze ca nu-i afecteaza cu nimic faptul ca 2 persoane de acelasi sex sunt impreuna.

Mi se intoarce stomacul pe dos doar cand citesc aceste comentarii. Oribil.

De asemenea, sunt 100% pro LGBT si sper ca casatoria persoanelor de acelasi sex sa fie legalizata si in Romania.
Mihai2-7-2017, 14:32
Ma sugaciilor care comentati aiurea la celor gay s au lesby , nu sunt cu ei , sunt hetero dar ada ceva nu se poate. In București s au alte orase capitaliste nu ii condamna s au ii pune la zid , deoarece toti au dreptul la viata nimeni nu e mai presus de Dumnezeu , el nu a fost impotriva lor deoarece niciodata nu a zis nimic la dreptul lor de a trai cat el a fost pe pământ. Cine sunteti voi sa judecati toti care aveti pacate. Si pu...la ala de bătrân comenteaza ca a fost pusa aici de cineva la scandal , e prost el sigur , comunistii astia care inca traiesc in democratie , voi nu va ganditi si ii suna asta si la sugaciul ala si la cei ca el ,fiindbea actrita ca si jurnaliștii de zi cu zi , ei nu sunt impotriva la gay , lesby fiindca umland printre atatia oameni , interactioneaza cu ei si ii accepta , asa cum accepta si tarile civilizate si democrate , nu ii pun la zid . Rog pe Horia Sulea sa sesizeze presedintia , mai exact pe Dl Președinte Klaus Iohannis si sa demita pe Boc si pe Seful Jandarmeriei Cluj. Intr un oras precum Cluj nu se poate asa ceva . La Bucuresti si in vestul europei precum si in sua dreptul la exprimare libera nu iti este luat pe sus de catr fortele de ordine. Rog pe toti care ma sustin fiind Clujean si Heteto , neffind de acord cu gay s au lesby dar acceptand ideea ca si ei isi au.menirea pe pamant deoarece suntem deja democrati dar tot cu oameni cu gandire comunista , sa se organizeze mitinguri in toata tara pt actrita Oana Mardare care a dorit sa spuna ca sa numai judecam atat si a fost luata pe sus , pt demisia lui Bokistan si a tuturor celor din primaria Cluj si asta sa intre la cap si a celor din alte orase ca nu pot sa opreasca moara de vant. Nu putem opri dreptul laexprimare libera a unei persoane , comunitati si dreptul la viata a unei natiuni de oamenuUrat ce se intampla in orasul meu Cluj care la.multe si inclusiv capitolul acesta e inca comunist
TotEu2-7-2017, 17:22
Ma paduche de te semnezi Mihai, te mananca in c.u.r? Du-te-n ma-ta aia prostituata in occident si stai capra cat vrei! In Romania nu vrem poponari si nimeni pe lume nu ne poate obliga sa le dam drepturi! Daca in toate guvernele care au acceptat deviatii astia mintali exista infiltrati dintre ei la noi inca nu avem obsedati printre ministrii. Poate doar Dragnea sa fie?!
ro2-7-2017, 18:02
Mihaita sugaciuc sub acoperire!!mai atotstiutor nimic nu am inteles ce indrugi acolo,dar am dedus pruna mititica,intr-o tara democrata,europeana prioritatile principale sunt:apararea,sanatatea,invatamantul,economia.Asa ca poponarii sa faca cu anusul lor ce vor,dar sa nu umple strazile cu c****,,,de lucrurile astea trebuie sa-ti fie scarba ejectatule,NU CA UNUL ESTE HOMOFOB...homofob este un lucru bun,demn,de viitor,barbat sau femeie cu spirit adevarat pt viitor..CE BENEFICII ADUC POPONARII SI LESBI?ADICA NOI NE CHINUIM SA CRESTEM COPII CA EI SA BENEFICIZE DE :sanatate,forta de munca in viitor,pensi.UN POPONAR SAU O DOZA LESBY NU POOATE DA VIATA DIN INTESTIN NU IESE NIMIC DOAR MAHOC UN POPONAR MOARE SI NU LASA NIMIC IN URMA DECI SUNT PLINI DOAR DE C**** SA MERGI DUPA FIECARE CUPLU DE POPONARI SA FACI CURAT DUPA O NOAPTE CU NABADAI.
ugh2-7-2017, 21:00
TotEu, ro, spune-ti-mi, va rog, ca sunteti doar faceti trolling acum. Daca nu, aveti o gandire extrem de ingusta.
Apropo, jignitul nu va deloc cauza.
Universul nu se invarte in jurul vostru. Nu vad cu ce va deranjeaza faptul ca doua persoane care se iubesc decid sa se casatoreasa sau sa adopte un copil. E chiar atat de important de ce sex e cineva?

Ps: ro, ce ai face daca ar fi gay copii tai?

Si nu iti trebuie copii ca sa contribui la societate lol. Sunt si oameni care nu vor copii.
ugh2-7-2017, 21:02
ca doar faceti*
nu va ajuta deloc*
ro2-7-2017, 21:49
Bei domnu uger!!in primul rand:casatorie se numeste numai intre barbat si femeie,pt ca intai a fost Adam si Eva,nu Ghita si Costel ori Elena si Lucretia..atat logfic si nimic mai mult,de infiat??nici gand,cu ce drept?cu ce ajuta doi :poponari,doze lezby societatea?la 80 de ani parasesc pamantul si ce lasa in urma?o familie normala trebuie sa faca minim doi copii,pt a le plati pensia parintilor,asa normal dar poponarii beneficiaza de oamenii normali,asteapta o drama o neintelegere si hop au copii fara sa-si sacrifice:noptile,corpurile,noua luni de sarcina si tot ceea ce necesita la aducerea unui copil pe lume,pe deasupra copiii se trezesc cu doi tati,doua mame spune-mi ce devin copiii astia?STIMATA MINTE LUMINATA VIATA PERPETUIAZA DATORITA SEXULUI MASCULIN SI CEL FEMININ.Nici-o data un intestin nu poate sa dea viata,intestinul da doar mahoc.Daca copilul meu devine homopoponar il tratez eu ,cu o haita de curve doua nopti si e ca nou,daca nici asa 2 luni de clinica sa vada ce rol are anusul,si daca nici asa ghinion valea din casa mea,eu nu accept asternuturi cu cacao..Tu crezi ca in Romania s-au terminat problemele de rezolvat?am facut:scoli,crese,orfelinate,legi pt protectie,pensionari,muncitori etc,asta lipsea dintr-o democratie?sa mediatizam poponarii,am iesit eu in strada sa spun ca sunt Hetero,va rog protejati-ma???cine si ce fac sa faca in propria casa,nu intereseaza pe nime,dar sa ai si pretenti devine penal.SUNT CEL MAI INFOCAT HOMOFOB NU ACCEPT SI PE RUG E CEEA MAI MARE BATAIE DE JOC LA ADRESA DIVINA MORALA SI CIVICA.A FI HOMOFOB NU INSEAMNA NEEDUCAT CI INSEAMNA A FI DREPT SI DE VIITOR.CE MATA AI FACE DACA IN 10 ANI POPONARII AR ATINGE PRAGUL MONDIAL DE 10 PROCENTE?.
TotEu3-7-2017, 6:01
Ugh se pare că universul s-au învârtit in jurul lui ma-ta când te-a că.ca.t! Nu sunt nici fan religios și nici vreun taran retardat DAR nu pot sa va înghit deviațiile astea. Daca multi medici poponari că voi, că sa va "scoată" au făcut ei cercetări și au zis că e ok sa ți-o dai la buci, eu zic că sunteți bolnavi și trebuiți tratați la cap! E părerea mea și n-o sa mi-o schimbați prin orice fel de argumentație nici tu și nici alt boschetar sifilitic și sidos de politician din occident care ar încerca să-mi impună sa va accept! În rest riscati-va sa umblați pe strada indecent că să vedeți ce picioare în pu.la va dau!
PS: cu niste boschetari că voi nu pot vorbi elevat pentru că nu înțelegeți că locul vostru nu e in Romania așa că nu-mi rămâne decât să vă bag pu.la in gura, că tot va place!
daph3-7-2017, 9:56
vrea si penibila asta sa se faca cunoscuta :))) Saraca, duce lipsa de atentie. E o penala