banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Ce salarii FRUMOASE se dau în Primăria Cluj-Napoca. Nu e de mirare ca sunt angajați cu toată familia

  



 

Salariile din Primăria Cluj-Napoca sunt atractive și bat orice firma privată. Un portar câștigă 4.000 de lei, iar poliţiştii locali spre 8.000 de lei.

 

Modificarea legislației îi face pe funcționarii publici din Primăria Cluj-Napoca să jubileze. Un simplu portar poate câştiga un salariu de bază de 4.046 de lei, iar şoferii pot ajunge la aproape 5.000 de lei.

 

Salariile din Primăria Cluj-Napoca sunt publice pe pagina  de internet a administrației locale. Așa cum sună legea, nimeni nu poate câștiga mia mult decât primarul. Așa se face că Emil Boc are un salariu brut de 21.375, din care 4.275 reprezintă majorarea indemnizaţiei lunare cu 25%, conform Articolului 16, alin. 2 din Legea-cadru 153/2017.

 

Viceprimarii, Dan Tarcea şi Emese Olah, au un venit brut de 19.000 de lei. Un poliţist local de grad superior se apropie de 8.000 de lei (7.902 lei, salariu de bază), şoferii 5.000 de lei, iar muncitorii necalificaţi pot ajunge la 3.288 de lei.

coral1_1_1.jpg
15-10-2018, 11:40
15538 vizualizări
59 comentarii
paduche chel16-10-2018, 22:01
Eu vreau sa merg in audienta la Primar. Stie cineva programul?
Legatura16-10-2018, 22:24
Trebuie sa vorbești cu Antonia.Ea decide, cine ,cand, cum.
meh16-10-2018, 13:15
eu as muri de foame cu banii aia, hai sa zicem eventual salarul lui Boc :)))
@meh16-10-2018, 13:59
Nu cred ca ai sta, Boc nu ne lasa balta ca a promis alegătorilor ca nu ne va părăsi următoarele 5 mandate, nu sta pt bani ci pt ca-i corect și ce promite aia face.
Apa16-10-2018, 12:02
Asa este...si Compania de apa somes va intra in greva pentru majorarea salarilor cu 10%
Tobosarul16-10-2018, 8:40
Politistii locali primesc salarii mari,iar pe strazile reabilitate(ex.Plopilor),un sens este ocupat de masini parcate si in spatele blocurilor parcarile sunt goale.La BAR baieti,sa cheltuiti salariile mari!!!!!
f16-10-2018, 8:34
stau si belesc lofosul
hmmm16-10-2018, 5:40
Salariile ca salariile dar ce facem cu mirosul de izmene nespalate din primarie?
schimbarea16-10-2018, 6:49
Sa fim mai atenti la ce s-a facut in ultimii 14 ani, ce s-a promis si care este situatia. Iar peste 2 ani sa avem atata minte incat sa facem o schimbare. Daca ne place asa cum traim, aceeasi candeala de izmene si Nutella ne va mai tine pe loc inca 4 ani.
Ianos16-10-2018, 6:52
Rău ti-a intrat in nas acest miros de pe vremea răposatului de ticut-o?
Loti16-10-2018, 7:43
Raposatul de ticu-to, ma loaza anal fabeta.
@loti16-10-2018, 7:49
Ianos a fost studentul bocului. Ja asa 'profesor' asa student: niste giurumele.
@Loti@@loti16-10-2018, 12:05
Ora de gramatica :

Analfabeta se scrie legat, ma buruiana.
Ticu-to scriu doar idioții.
Eventual tac-to.

Și al doilea prostalau :

"Ja "

Ja, Ja , ești un mare prostalau, știm pana in Germania, nu te mai marca!
Bugetaru16-10-2018, 5:30
La astea se adauga al 13=lea salar, spor de vechime, bani de sarbatori, miel, porc, de 1 Dec, prime , etc. La privat de unde asa ceva, nici macar sporurile de vechime nu se dau. Concedii cu vaucere de vacanta, bani de concediu, si multe altele legate de sinecuricile din primarie. Insa competente Zero barat, slab pregatiri, slab instruiti, fara pic de viziune, curaj, de la Primar la agent de strada.
istvan15-10-2018, 22:56
salariile ca salariile. dar cu ungurii ce facem? locul 1 in lume la sinucideri. cautati pe google. cu depresivii astia ce facem?!
dan15-10-2018, 23:55
Ii ajutam cu SKA2, injectabil, doza unica pt a se putea liniști . Trebuie cumva sa fim empatici cu aceștia, nu putem sa nu-i ajutam.
mario15-10-2018, 19:58
Sa nu mai zicem de primele pe care si le dau.

Nereguli descoperite de curtea de conturi la Primaria Cluj-Napoca:
acordarea nelegală a unor drepturi salariale (stimulente) angajaților din aparatul de specialitate al primarului și din serviciile publice subordonate

plata nejustificată a unor drepturi de personal prin stabilirea eronată a salariului în cazul personalului nominalizat în cadrul unor echipe de implementare a proiectelor finanțate din fonduri europene
Politist local15-10-2018, 19:26
Va e ciuda, saracilor? Avem geamuri cu folie neagra la masinile de politie locala, ca sa nu vedeti voi cand ne ducem colegii acasa sau copiii la scoala. Dam prin gropi si noroaie cu masinile politiei locale fiindca nu ne pasa, nu noi dam bani pe intretinerea lor, ci primaria plateste din bugetul local, din taxele si impozitele platite de fraieri. Fiindca lucram in primarie, avem o multime de facilitati, pile, relatii si cunostinte ca sa ne rezolvam problemele, si nu ne intereseaza problemele voastre. Ridicam masinile parcate neregulamentar numai de unde vrem noi, nu unde se incurca traficul cu adevarat. De ce? Fiindca vrem sa para ca ne facem meseria, sa faca poze fraierii creduli si sa posteze pe facebook ca sa se vada ca ridicam masini si ne facem datoria, dar de fapt ridicam de unde vrem noi, nu de unde e nevoie. Ciocu' mic saracilor si inchinati-va Stapanului Boc. Daca mai criticati mult, ramaneti fara artificii de revelion.
Politist local15-10-2018, 19:35
Am uitat sa zic ca nu ne intereseaza lucrarile nesemnalizate, ne doare la banana cand va rupeti masinile. Nu ne intereseaza ca unele strazi nu au trotuare. Daca nu va convine, puteti sa va mutati in alt oras. Nu ne intereseaza cand constructorii ies de pe santiere cu masinile pline de noroi, asta meritati, sa mergeti prin noroaie ca porcii. Nu ne intereseaza cand se dau atorizatii de constructie, am primit spaga, mai departe dati-va voi in judecata.

Unii dintre noi avem afaceri, bineinteles pe numele rudelor, ca sa nu se prinda institutiile abilitate. Avem localuri in fata carora e mizerie, chistoace si sticle, dar nu amendam localurile fiindca sunt ale noastre. Daca e galagie, nu ne intereseaza ca vecinii nu pot dormi, sunt localurile noastre si nu ne intereseaza cand muzica merge prea tare. Avem firme de constructii si ne dam singuri autorizatii. E bine in primarie, avem salarii mari, spagi multe, oportunitati, pile, etc. Cand cade tencuiala de pe cladirea cuiva, il amendam. Cand cade tencuiala de pe cladirile care apartin primariei, spunem ca nu avem fonduri. Stiu ca va e ciuda, dar nu aveti ce sa faceti decat sa criticati degeaba. O sa va dam niste artificii de revelion, voi va bucurati ca niste copii, la anul va mai facem inca un Untold, si asta este, am inchis ochii la fraieri.
Da15-10-2018, 19:36
ASE trebe!!
asistat social milog15-10-2018, 22:51
puti a votant pesede de la o posta
Unul Destept16-10-2018, 10:24
@Politist local...ce o sa mai swgi tu poola curand cand nu o sa mai fi politist si o sa se schimbe administratia! Sa vad cine te mai salveaza de la muuulta moooiee, fraiere!
Politist local16-10-2018, 19:00
Eu am o firma de constructii pe numele unei rude. Alti colegi politisti locali au cate 7-8 taxiuri si sunt asociati cu niste politisti de la rutiera. Alti colegi au cate un bar. Avem relatii in primarie. Crezi ca e greu sa mergem in biroul alaturat sau la city managerul orasului sau chiar la primar sa dam acte la semnat si sa ne deschidem afaceri? Noi stam in functie ca sa ne facem niste afaceri, nu pentru salariile alea amarate de 7000-8000 lei. Aia sunt bani de buzunar. Chiar daca se schimba regimul si ne-ar da afara, viitorul ne este asigurat fiindca avem o gramada de afaceri deschise. Mafia din primarie e prea tare ca sa ne dea jos cineva vreodata.

Uite o mica demonstratie: Imi amintesc cand un constructor care ne-a dat spaga, a murdarit carosabilul cu pietris. Stirea a ajuns aici pe acest site. Ne-am dus de ochii lumii si am amendat constructorul, dar am scris in asa fel procesul verbal, incat sa poata fi atacat si castigat in instanta de catre constructor. Votantii au pus botul crezand ca ne facem datoria, constructorul a contestat procesul verbal in instanta si a castigat. Apoi a cerut daune de la primarie si le-a primit. Daunele sunt platite din bugetul la care contribuie votantii cu taxe si impozite. Dupa cum vezi, putem face orice fiindca noi suntem miezul in orasul asta.

Acum o sa deschid pe numele tatalui meu o firma care importa artificii, o sa import artificii si o sa le vand catre primarie la niste super-preturi. Fac niste bani de sarbatori pe spatele votantilor.
Calin15-10-2018, 19:21
O minciuna de la un capat la altul, cine crede asemenea baliverne? 8000 de lei auzi....vise
popor dancila15-10-2018, 19:24
tu cat castigi la kaufland in depozit ? :))
respect15-10-2018, 17:44
Domnul Boc merita un salariu mult mai mare la cate lucruri bune a facut pt orasul nostru. O sa il mai votam de cel putin 3 ori.
Gazdac15-10-2018, 17:34
Dar mircea havram CIORDEL cat ia, mo?
Bogu15-10-2018, 17:28
Le pot multumi guvernarii PSD. De altfel ,cel mai mare salariu in primariile din Romania este in comuna Paulesti, judetul Satu Mare, unde unii angajati castiga cu tot cu spor mai mult decat Presedintele tarii. E haos in fiscalitate, iar statul se indatoreaza de la institutii financiare pentru a suporta "costul" unui viitor vot. Cei din Primaria Cluj-Napoca, evident, la fel ca si toate primariile din tara, profita. De altfel puteti sa cautati in declaratiile de la orice primarie, pe ce salarii se incadreaza angajatii acestor institutii in Romania. Vezi bugetul de salarii si sporuri si-l imparti la nr. angajatiilor. Voilà !
@Bogu15-10-2018, 19:38
Lasa ca a fost mai bine cand piticul a taiat salariile.
risipa15-10-2018, 17:03
de asta nu sunt bani pt spitale, invatamant ..etc
Boc isi bate joc15-10-2018, 17:02
Pe langa salariile nesimtite, spagi imense, altfel nu-mi pot explica cum se face receptia unor strazi proaspat asfaltate, dar pline de denivelari si canale adancite de vreo 15-20 cm in care iti rupi masina, strazi pline de noroi de la constructii, picaturi de smoala pe masini de la strazile in curs de asfaltare, etc.
Primaria Cluj-Napoca musteste de coruptie mai ceva ca o mlastina pestilentioasa.
..... 15-10-2018, 16:18
Săracu Bontidean cu 10000 pensiuca + 8000 salar...... Mulțumesc domn primar. Respectele mele.
Bocila15-10-2018, 16:13
M-ar durea la banana, ba chiar m-as bucura pentru ei daca lucrurile in Cluj ar merge bine. Dar din pacate orasul e varza, colac peste pupaza, suntem mintiti feroce cu tot felul de minciuni SF iar cei ce pun botul, din prostie umana, nici nu realizeaza ca toate astea ii va afecta pe ei in primul rand.
Razvan15-10-2018, 18:41
Iar multe companii private platesc inginerii cu acest salariu de necalificat, sau hai, de portar.
Necazul nu e ca se dau salarii OK, ci unde. Platim invartitul de hartii, nu stimulam companiile mici sa fie corecte si sa plateasca oamenii bine.
Gigi15-10-2018, 15:56
"Nu se poate trai in tara cu salariile astea de mizerie, mergem in Italia sa spalam babe la c** pe euroi", zisera unii...
adi15-10-2018, 15:41
Sariti cei care il sustineti neconditionat pe Emil Boc. Nu-i asa CA MERITA SUSTINUT????
Flo15-10-2018, 15:46
Si daca vine altul pe post de primar cat salariu va avea? Nu la fel? Ce treaba are salariul cu .... Boc? Cine a facut legile, Boc?
@Flo15-10-2018, 16:11
..... Da exact primarii. Te întreb așa este normal ca un burtos de la locală să aibă salar mai mare ca un pompier operativ, sau ca și un agent de poliție?... Lista poate continua.
@floc15-10-2018, 16:12
da familioanele de la primarie?da n licitatii castigate de aceeasi firma Diferit,dar autorizatii de blocuri in zone de case pt miliardari?
radu B15-10-2018, 15:16
Nu va mai zdrobiti atat cu comentariile ca nu cei ce beneficiaza de aceste salarii au dat legea de majorare a salariilor.Cei ce temporar conduc tara cred ca dand liber la astfel de majorare , primarii si toti care beneficiaza vor fi la cheremul lor si o sa aiba liber sa faca in aceasta tara ce vor.
andi15-10-2018, 15:20
si nu este asa? militienii, jandarmii, procurorii si toti nu is la cheremu lor?
ia mai citeste si lejea cu "Judecătorii Instanței supreme au interzis adunările publice spontane"
ce zici....fac comunistii ce vor din tara asta????

popor da PSB
EU15-10-2018, 14:33
Dar ce spune piticul atomic de aceste salarii nesimțite? Când a fost el premierul a tăiat 25% la toți bugetarii . Acum nu-l doare mâna când scoate din bancomat? EU nu găsesc normal că un poolițist local cu sau fără studii să aibă mai mult decât un rezident sau u asistent universitar, sau profesor de liceu. Dar ce să facem . Ei servesc patria , mie așa mi s-a răspuns acum o bucată de vreme
Pepe15-10-2018, 13:37
Sunt familii cu 2,3 membri angajați inclusiv Boc Persa și angajarea se face pe criteriul familiar fanariot. Nu mai este spatiu pentru angajați care freacă menta dute viz a vi de Central este un spatiu al primăriei fost sediu Bancpost unde vreo 10 fufe ard gazul pe 5000 lei
ceasca15-10-2018, 13:37
Sa va f..ta nemtii si bozgorii
emil dragea15-10-2018, 13:36
Denumirea corecta a acestei tari de 2 bani ar trebui sa fie Absurdistan sau Anormalia.Deci un frecator de menta de pulitist 8000 lei.Un idiot de jandarm ca imputitul ala de paraschiv 9000 lei.Incredibil.Toti idiotii fara calificare care ar trebui sa aiba salariul minim o duc bine in tara asta de rahat.
hopaa15-10-2018, 22:32
sau BOKISTAN & DRAGNEASTAN (un fel de Bosnia & Herzegovina, dar si mai saraca si mai corupta, mancata de cancer pana in maduva oaselor = de la guvernul de jigodii pesedisto-aldiste si pana la primaria piticului rachitean care si-a adus toti taranoii la Cluj)
Eu15-10-2018, 22:51
Gata ședința de partid?
Bodea15-10-2018, 12:43
Ciolobok pieriai cu tat familionu gonoiule,si toti restu,voi magarilor de votanti,sa nu uitati pe cine mai.puneti stampila data viitoare,votati idiotul care va infunda cu amenzi,picavar mana sa va pice
Emil15-10-2018, 12:54
Auzi Bodea, din pacate pe oricine am pune stampila, cand ajung acolo toti isi vor lua salariile la maxim ....
Gligore15-10-2018, 12:32
Dar Antonia?
Vasile 15-10-2018, 14:37
E singura care merita oricât .

Și care spune lucrurilor pe nume, Boc va fi ales încă 5 mandate, n-are concurent valabil.
hopaa15-10-2018, 16:06
Nu sunt convins că boc n-ar avea concurent . Părerea mea că pe pitic nu clujenii l-au votat ci securiștii. La ultimele alegeri la ora 17 Nicoară conducea în sondaje( nu că ar fi fost mai bun). Dimineața la numărarea voturilor boc era câștigător. Exact faza cum a fost și cu Băsescu și Geoană. La noi degeaba votezi , iasă cine este dorit de ~băieți~
Antonia.15-10-2018, 17:01
Nu am mai mult decat secretara lui BOC, si fac mult mai multe decat ea.
iii15-10-2018, 17:50
@Antonia: Cat e mui@, doamna? It's electrifying? E inclus in pachetul de baza?
Antonia.15-10-2018, 19:04
Mult mai ieftin decât tariful lui mat.a.Dar pe tine te las gratis, liber la limbi și cât mai multe.
Antonia.15-10-2018, 20:35
Și sa nu dormiți la noapte bine, al 13-le-a salar e dublul celui lunar.
Moc an 15-10-2018, 17:49
Nu mai înjura in ungurește, TE?
..... 15-10-2018, 18:40
Nu este ungareste.... Estem suedeză.
Eu15-10-2018, 18:57
Nu cred...., este hungurestem.