Social

Ce s-a întâmplat duminică seara, la protestele #REZIST de la Cluj-Napoca

  
  



 

Zeci de persoane au protestat, duminică seară, la Cluj-Napoca, scandând lozinci anti-guvernamentale.

 

Justiţie, nu corupţie”, ”DNA urmează să vă ia”, ”Nu vrem să fim o naţie de sclavi” sau ”Bucureşti, nu uita, Clujul e de partea ta” au fost câteva dintre lozincile scandate.

 

Pe pancartele afișate au scris mesaje, precum: ”Infractorii atacă justiţia. Trădătorii de ţară legalizează corupţia”, ”Fără penali în Parlament”, ”CCR, depolitizează-te” sau ”Fără infractori de niciun fel în Guvern”.

 

M-a enervat foarte tare că ANAF a făcut control la Rise Project şi faptul că am citit că directorul adjunct al ANAF face parte din PSD. Faptul că se încearcă anularea puterii DNA, sau că acum pur şi simplu scot fostul OUG 13 pe faţă, aşa, într-o perioadă în care toată lumea stă liniştită în concediu. Eu sunt panicată de inerţia în care suntem acum”, a precizat o protestatară.

 

Nu am nemulţumiri specifice, doar că nu îmi place direcţia în care se îndreaptă ţara, nu îmi place ce face Guvernul. Părerea mea este că trebuie să ieşim din nou în ţară pentru că altfel o să devieze mult. Mă refer la justiţie. Deja începe şi economia să sufere”, a spus un tânăr, citat de Agerpres.

 

La proteste au participat şi persoane mai în vârstă. Un pensionar a spus că este nemulţumit în general de toate guvernele care au condus România de la Revoluţia din 1989 încoace, precum şi de mersul economiei.

coral1_1_1.jpg
17-7-2017, 12:17
3090 vizualizări
6 comentarii
zece unspe17-7-2017, 13:58
Adunaturi untold-iste aparute in Cluj dupa ce va dat cu piciorul de la electric castel, v-ati gasit sa faceti circ in Centru. Da, DNA nu-si face datoria la Cluj unde s-au fraudat sume enorme, incepand de la Groapa de gunoi, Aeroport, tiketing, asfaltari si reabilitari, Untold si alte porcarii gen Gala Bute. Rezulatele se vad in haos, blocaje, mizerie inclusiv voi cu parangheliile voiastre neroade.
poov17-7-2017, 13:37
Nu am nemulţumiri specifice, doar că nu îmi place direcţia în care se îndreaptă ţara, nu îmi place ce face Guvernul. <--- trebuia sa VOTEZI, stii cum e cu democratia cine nu voteaza e descalificat, daca ai votat si sunteti mai putini inseamna ca mai multi vor asta, argument prost, argumentul corect e: Au spus ceva si fac altceva, pentru asta trebuie sa se iasa

M-a enervat foarte tare că ANAF a făcut control la Rise Project şi faptul că am citit că directorul adjunct al ANAF face parte din PSD. Faptul că se încearcă anularea puterii DNA, sau că acum pur şi simplu scot fostul OUG 13 pe faţă, aşa, într-o perioadă în care toată lumea stă liniştită în concediu. Eu sunt panicată de inerţia în care suntem acum” <--- alta proasta, argument tampit, adica daca RISE e anti-PSD nu e voie control ANAF? daca nu au nimic de ascuns nu e nici o problema, s-au facut 4000 de controale, unul la RISE, RISE de cati ani functioneaza? hai sa fim seriosi doamna! OUG 13 a fost retrasa, nu cred ca vor mai incerca nimic, cu DNA nu e adevarat, se incearca eliminarea lui Kovesi care dupa parerea mea e un manager prost, trateaza DNA ca pe un brand, face marketing anti-coruptiei, aici vorbim de justitie, nu de o firma de papuci! Nu ma incalzeste cu nimic ca ii schimba pe ceilalti cu ai lor (Nastase vs Basescu, Ponta vs Iohannis, Orban vs Tudose), vreau sa ii bage pe toti la puscarie nu doar pe dusmani!

Demonstratiile astea de prostie nu isi au rostul, daca tot vreti sa faceti ceva, faceti un partid al vostru, Coruptia Ucide si la urmatoarele alegeri (chiar si locale) o sa va voteze lumea, asa cu schimbarile prin strada nu se va rezolva mai nimic, ca nu le pasa lor ca tineti voi mobilul in sus, lor le pasa doar daca sunt violente, daca intrati peste ei acolo si le dati foc, atunci o sa le pese de voi, altfel, "cainii latra, ursul trece".




Andrei17-7-2017, 13:40
+1
student17-7-2017, 14:13
+1
fost student17-7-2017, 15:26
-1000
stai jos poov, mai deschide si tu ochii. Americanii au o zicala atunci cand apar lucruri din astea asa din "neant": Follow the money. Si o sa vezi tu foarte frumos cum RISE si alti ong-isti din astia au in spatele gardurilor frumos vopsite cu sloganuri si anchete gen Romania Curata, Romania Furata, etc... niste oameni cu interese financiare. De la Soros care vinde democratie cu lingurita prin tot felu de organizatii si pana la marele DNA care nu are alt scop decat sa acopere niste furturi imense si sa arate cu degetul intr-una in directia unor politicieni ca sa distraga atentia unor papagali ca voi astia ce iesiti cu hashtagu prin oras. Nu sunteti decat o masa de manevra numita IYI ( Intellectual Yet Idiot) si nimic mai mult. Niste idioti manati de securisti. Astia is cei care trebuie demascati, astia ne conduc de fapt tara prin intermediul unor interpusi numiti alde Kovesi, securistoida aia ce acuma ii europarlamentara M10 si alte,entitati imbecile care le tin isonul.
Conștiința vie.17-7-2017, 13:32
ROMÂNIA TREBUIE SĂ INTERZICĂ PARTIDELE CONSTITUITE PE CRITERII ETNICE (gen U.D.M.R.). ASTFEL DE PARTIDE SUNT O RUŞINE PENTRU DEMOCRAŢIE!