Image 1 of 4

Social

Blocaj pe Clinicilor - strada Avram Iancu! Primăria a intervenit prea târziu - FOTO

  



 

Traseul strada Clinicilor - Piața Cipariu - strada Avram Iancu a fost blocat marți dimineața. 

 

Șoferii s-au deplasat foarte greu și din cauza șoferilor parcați pe strada Clinicilor. Majoritatea șoferilor din trafic își duceau copiii la școlile din zona centrală. Aceștia spun că nu au cum să îi lase singuri pentru că ”nu mai este siguranță nici la traversarea străzii pe trecerea de pietoni”.

 

Din păcate exista in Cluj noile cartiere care se dezvolta în continuu. Acestea nu au nici scoli si nici gradinite de stat. Unde iti duci copilul in cazul asta? Nu sunt de acord sa ii ducem toti in centru, dar din păcate cei care locuiesc in zonele respective, gen Buna ziua, nu au cum altfel sa facă decât sa meargă la cea mai apropiata scoală din alt cartier... si cu 21 care e blocat mereu in zona Centru-Cipariu rămâne varianta cu masina”, a mai comentat un utilizator al grupului Info Trafic Cluj.

 

După apariția blocajului pe strada Clinicilor, Primăria Cluj-Napoca a trimis, tardiv, în zonă un echipaj de la ridicări pentru a face curățenie.

 

Șeful Poliției Locale, fostul polițist pensionar Marcel Bonțidean, ar trebui să prevadă mult mai bine astfel de situații. De multe ori, mașinile parcate neregulamentar îngreunează cel mai mult circulația. 

 

Viceprimarul Clujului susține că șoferii încă nu știu să folosească INOVAȚIILE aduse traficului clujean

 

 

Foto: Info Trafic Cluj

coral nou_1.png
12-9-2017, 11:08
6878 vizualizări
40 comentarii
gicu13-9-2017, 10:53
eroilor ar trebui sa fie o strada pe care sa nu poti lasa masina toata ziua, maxim 30 de min, cat sa rezolvi ceva urgent. Nu sa stai la bere sau la nu stiu ce. Daca vrei sa mergi in centru, mergi pe jos ca ai multe de vazut si vizitat. Acolo 30 de min parcare de urgenta ajunge sa iti poti lua copilul de la scoala. Trebuie un sistem in care sa te amendeze automat daca lasi masina mai mult de 30 de min
Lolic12-9-2017, 19:38
Pe clinicilor dadeam m*** din mers prostilor blocati in trafic. Si ma cacam de ras ca comoditatea e mana in mana cu prostia. Spor in masinile alea.
liclo13-9-2017, 10:43
Daca tot te-ai rahatit pe tine, nu ar trebiu sa-ti speli orificiul buco-anal, ca puti al naibii, diaree?
Gelu12-9-2017, 16:06
Numai niste parinti iresponsabili si-ar pune copiii sa mearga la scoala cu autobuzele alea vechi care iau foc si ard din senin pe strazi din cauza ca is foarte-foarte vechi si uzate. Cine a uitat ce s-a intamplat in aceasta vara, cand 4 rable ale Ctp au luat foc n-are decat sa riste si sa joace ruleta ruseasca cu copiii. Ca poate autobuzul nu ia foc si scapa... Doar ca exista si riscul sa se intample ceva grav si atunci isi va avea copiii pe constiinta...
cj12-9-2017, 17:21
Bine ca eu am putut circula cu troleurile alea antice in anii 90, sa merg la scoala zilnic, nici usile nu se inchideau la cata lume era.... fataraule acuma e plin de busuri/trolee noi.
cj12-9-2017, 17:22
*Troleibuzele
Andy12-9-2017, 18:04
Bravo d-le Gelu, atunci hai sa propunem sa fim toti parinti responsabili si sa mergem toti cu masinile in centru. Sa fie omul si masina ... Sa blocam tot traficul si apoi sa injuram ca stam blocati in trafic. Apropos, pana in anii 90, tu cu ce ai circulat ? Nu cu aceleasi autobuze. Desigur ca nu cu aceleasi, caci alea de atunci chiar erau niste bucati de tabla pe roti si nu aveau aer conditionat si monitoare LCD ca cele de acuma. Sau ma scuzati, poate dvs sunteti un printisor care toata viata s-a coborat numai din Bentley.
Lolic12-9-2017, 19:36
Gelu e un dobitoc. Nu fi ca Gelu.
dan12-9-2017, 14:43
Deci pestele dela cap sem-pute,ma-ntreb daca si prin Rachitele se conduce tot asa?Ce parere are Piticul dela primarie. ce parere are Boc de toate astea,vrem sa aflam parerea lui Boc Ion!Cea-ti votat aia aveti.Ca deobicei,eu va urez sedere placuta in trafic!
cj12-9-2017, 17:23
sclav de a lui alexa ce esti
Cucu12-9-2017, 14:40
Da' mai bine nu'i mai duceti pe plozi la scoala,ca acuma se intra la facultate fara BAC si poate in ,7,8 ani se va intra si fara scoala si ce atata treaba,oricum nu invata nimic,vedeam si azi niste pustani de maxim clasa a 5'a,m'am socat ce limbaj am auzit la ei si cum injurau,asa ca sa suduie pot si daca stau acasa,freza iar si'o pot face fara carte ca se vinde gel fara diploma si facebook la fel...asa ca lasati'i mai bine acasa si macar nu mai aveti cheltuiala cu florile la inceput de an,ca la sfarsitul anului nu e cazu,ca acolo tre sa fii premiant sa duci "PENE"...
@ Sebastian12-9-2017, 13:49
Bai voi astia care sustineti teoria asta cu "imi duc copilul la scoala cu masina, ca daca il trimit pe jos sau cu busul, la cate masini sunt azi in trafic, nu e in siguranta"... va dati seama ce aberatie e de fapt argumentul asta?

Adica acelasi copil DUS musai dimineata cu masina ptr siguranta lui, de cele mai multe ori cand IESE de la scoala, o face singur, si face singur drumul spre casa, pe jos, cu ratucul. Probabil cu exceptia claselor zero - pana intr-a III-a. pe care ii mai scot bunicii. Vorbesc de aia de clasele V-VIII si chiar de liceenii pe care ii vad coborand din masinile parintilor in fata scolilor la ora 8!

Apoi, aceiasi copii protejati de traficul care ii poate rani sau ucide dimineata in drum spre scoala, dupa masa cand merg afara la joaca, sunt lasati liberi si singuri printre blocuri, printre masini, poate mai merg dupa masa la un film la un mall, la un antrenament, la o intalnire cu colegii, si nu mor, nu da nimeni cu masina peste ei?!?
Culmea, numai dimineata la drumul spre scoala busul, trecerile de pietoni, trotuarele sunt periculoase, dupa amiaza nu?
razvan12-9-2017, 17:35
Tocmai, incearca sa reduca din risucuri...
buie moc12-9-2017, 12:50
Ce cretini, va injurati unii pe altii, ca ala nu-si lasa copilul cu CTP, ca de ce-l duce cu masina, ca de ce nu merg pe jos, etc, etc. Iar ala ce-i vinovat pentru toate minciunile, ala ce a promis parkinguri, metrou, tunel, pasaje, centura metropolitan galactica, sta bine merci, umbla prin scoli si apasa butoanele de panica. Dar eu ma intreb, cu ce moasa-sa pe ghiata circula in trafic, nu cu o masina, nu vede ce se intampla? Si asta-i praful de pe toba, in octombrie cel putin 10 mii de masini ne vor invada, vin studentii. Atunci se vor vedea porcariile de giratorii, modificate de-an pixu' ala Campului o adevarata prostie umana. Cam atata poate Boc, stai fratilor in trafic, in autobuze si troleee si spuneti. "ioiii ce buunnn iii boooccc", sa-i mancati produsul intestinal!!!!!!!!!
q12-9-2017, 13:17
invariabil apare cate un postac/imbecil care duce rapid subiectul in derizoriu. remarci ca e sufocat orasul de masini si de incompetenta primariei, esti imediat atacat. vezi ca se rade sistematic vegetatia din oras, tu esti problema. divide si stapaneste, o tehnica veche de cand lumea.
Puie mSD12-9-2017, 13:32
Da ba, am inteles, Boc e naspa ca nu e psd-ist de-al tau. Da daca aveam un psd-ist primar la Cuj, sau un independent, ce putea sa faca sa rezolve din pixul de primar o problema care e universal valabila si exista in absolut orice oras mare din tara asta si nu numai!
Uite exemplul Bucurestiului unde madam Cruela cand a candidat a promis (in binecunoscutul stil PSD, ca sa promiti nu costa nimic, fraierii din electoratul rosu pun botul cu o placere care aduce a fetish) ca ea in 3 luni rezolva problema traficului. Si? Cum e cu traficul prin capitala? Rezolvat cumva? A, a mintit aia in campanie, nicio problema, la fel minte si Erdoganu de Teleorman, si Wonder Woman de Craiova, toti o apa si-un pamant!
Si la fel a mintit si Boc cand a promis de 3 ori aquaparc la Cluj desi stia ca tehnic si juridic e cam greu cu amplasamentele alea pe care le dadea maria sa cel mic drept "sigure" prin campaniile electorale!
Da sa acuzi primarul ca nu rezolva el problemele de trafic de unul singur, e aberatie frate. Ce crezi ca putea face altul de era primar, da concret, nu planuri, SF-uri, schite, povesti? Iti spun eu, fix ce-a facut madam Firea, adica... nimic concret!
:=))))))12-9-2017, 14:53
SILE, ne intalnim la Nuka in seara asta ca de obicei, sa discutam problemele orasului? Ora 7 e bine?

Ana
@Puie12-9-2017, 16:38
onoranta comparatie! facand abstractie de ridicolul celor doua personaje, daca talamba aia nu a rezolvat intr-un an de cand e vezi-doamne primar problema traficului din bucuresti, atunci e ok, scuzabil si explicabil de ce/ca un primar-minune ca boc nu a miscat un deget in 10 ani si a lasat orasul sa se sufoce. pai cine sa rezolve problemele orasului daca nu administratia locala? da, au in comun indiferenta fata de platitorul de taxe si demagogia de doi bani
@Puie12-9-2017, 21:57
Daca primarul era de meserie isi facea temele incepand de acu' 12 ani.
Rezerva in planurile de urbanism spatii pentru sosele sau alte utilitati.
Aglomeratie era in Cluj de la Caritas, nu-i trebuia alt imbold sau studiu ca sa construiasca strazi.
Nu autoriza cladiri in oras fara parcari corespunzatoare destinatiei lor.
Ar fi putut incepe cu un pasaj denivelat, apoi inca unul, poduri si ce mai trebuie.
Deci nu e scenariu SF, trebuie sa ai viziune, sa adumi competente langa tine si sa ii pui la treaba. Bani erau, mai ales ca putea da o manna de ajutor neformala si atunci cand a fost numit premier. (Pentru spital regional, groapa de gunoi, atunci era momentul sa bata fierul cald).
calin 12-9-2017, 12:21
Si iata problemele noastre reale.

Despre Mititeii Kaufland nu mai discuta nimeni ?
boboc12-9-2017, 15:07
EXPERIENTA CELOR 2000 DE ANI ISI FACE EFECTUL DRAGII MEI.

SAU POATE NU SUNT CHIAR 2000?

pt boboc12-9-2017, 15:27
2000 ani aceia a fost inventati de ceausescu si comunisti , cine doreste ca sa se adape la Istoria Adevarata la aceste locuri ea se afla scrisa in arhivele dela Budapesta
pt pt Boboc12-9-2017, 16:09
Incepand din care an? Ca aia din Budapesta n-au decat jumate din aia 2000 p-aci
Criculae12-9-2017, 22:53
Cam de pe la 1200. Au venit in jur de anul 1000, dar le-a luat 200 de ani sa invete sa scrie.
asd12-9-2017, 11:34
Parintii sa-si duca copiii cu mijloacele de transport in comun iar din statiile unde coboara sa-i insoteasca pe jos si in felul asta nu sunt lasati singuri copiii pe trecerile de pietoni. Vrajeli si scuze ieftine cum ca de ce se deplaseaza cu masinile personale. La mentalitate trebuie lucrat....
Parinte12-9-2017, 11:47
Si daca amândoi părinții trebuie să ajungă la ora 8 la serviciu si copilul începe orele la 8:15 care ar fi soluția.Copilul fiind în clasa pregătitoare,clasa I sau in a II-a la scoala Ioan Bob.Dar sa nu vii cu ideea ca poate merge singur la scoala.
dsa12-9-2017, 11:54
pai eu sa ajung pe 8 la scoala din centru (3,4 km de casa) am nevoie de 50 minute (pe jos pina in statie + autobuz + pe jos din statie la scoala). Deplasarea se face pe buna ziua + piata cipariu, adica zone unde sint blocaje frecvente. Acum daca socotim timpul petrecut de un elev de ciclu primar de acasa la scoala si retur ajungem la minim 7 ore pe zi. Mai adaugam un minim de 2 ore teme si uite asa un copil la 8 ani are 9 ore activitate zilnica. Unde mai punem o activitate extra scolara, Pai au program mai incarcat decit o majoritatea functionarilor din primarie.. care freaca buha in birouri. De un copil de clasa a 8-a nici nu mai discutam.. acolo deplasare + scoala + teme sar bine de 10 ore per zi. In concluzie sa le fie cit mai greu accesul la educatie ... poate poate renunta si profitam de analfabeti. lasa ca astia de-s acum in scoala si indura experimentele astea or sa ne traga clapa in curind... numa ii vezi cum se cara gata scoliti in occident si apoi o sa ne plateasca pensia analfabetii

@dsa12-9-2017, 12:06
Daca e sa ne uitam la exemplele din jur, un copil analfabet are toate sansele sa ajunga ministru al educatiei, deputat sau director in sinecurile partidului-stat. Sa nu mai vorbim ce bun votant devine la un moment dat. Romania nu are nevoie de oameni educati si sanatosi.
ttt12-9-2017, 12:13
@Parinte

Il bagi in masina la 7 ca la maxim 7:30 sa fi la Piata Unirii. Iti lasi consoarta sa coboare cu puradelu', tu dai 1-2 ture de biserica in timp ce tuta iti baga copilu' la clasa. O iei pe tuta si iti continui deplasarea astfel incat ajungi la serviciu la 8. Puradelu' poate sta 30min in clasa, socializand cu ceilalti.
Parinte12-9-2017, 12:26
Dacă ești din Cluj banuiesc ca stii ca in Piata Unirii s-a inchis latura vestică și nu poti face 1-2 ture de biserica.In schimb după limbajul ce-l folosesti sa vede ca nu prea ai fost pe la scoala si nu stii ce inseamna sa respecți pe altii.
ttt12-9-2017, 12:33
@Parinte

Mars la birou ca te cheama sefu'. Stiu ca e greu dar am sa iti zic ruta ocolitoare: stanga, fata, fata, stanga, fata, stanga, stanga, dreapta si pac esit inapapoi la Piata Unirii. Stiu ca pentru vinituri e greu sa mergi mai mult de 2 stradute in Cluj.
Parinte12-9-2017, 12:35
Scoala e pentru unii,răutăților sunt pentru analfabeti.
fost elev12-9-2017, 13:16
Doamna draga,
Si eu am fost elev la Ioan Bob.
M-a dus mama 2 saptamani si apoi mi-a pus cheia in gat.Au trecut de atunci 25 de ani si sunt intreg ,aici, iti scriu tie.Mergeam 30 de minute PE JOS PANA LA SCOALA ZI DE ZI , SI INAPOI Lasa-l sa mearga singur . Sau e handicapat ? daca e , RESPECTE . daca nu ... sunteti voi ...parintii ?
Sebastian12-9-2017, 13:30
@fost elev: acum 25 de ani erau poate 1% din masinile care sunt azi pe drumuri, iar soferii conduceau cu viteze mult mai mici si erau mai atenti in trafic ... si eu fac parte din generatia "cu cheia de gat" care mergea singur la gradi si apoi la scoala, dar azi nu mi-as lasa fiica sa faca aceleasi rute singura.
@ Sebastian12-9-2017, 13:49
Bai voi astia care sustineti teoria asta cu "imi duc copilul la scoala cu masina, ca daca il trimit pe jos sau cu busul, la cate masini sunt azi in trafic, nu e in siguranta"... va dati seama ce aberatie e de fapt argumentul asta?

Adica acelasi copil DUS musai dimineata cu masina ptr siguranta lui, de cele mai multe ori cand IESE de la scoala, o face singur, si face singur drumul spre casa, pe jos, cu ratucul. Probabil cu exceptia claselor zero - pana intr-a III-a. pe care ii mai scot bunicii. Vorbesc de aia de clasele V-VIII si chiar de liceenii pe care ii vad coborand din masinile parintilor in fata scolilor la ora 8!

Apoi, aceiasi copii protejati de traficul care ii poate rani sau ucide dimineata in drum spre scoala, dupa masa cand merg afara la joaca, sunt lasati liberi si singuri printre blocuri, printre masini, poate mai merg dupa masa la un film la un mall, la un antrenament, la o intalnire cu colegii, si nu mor, nu da nimeni cu masina peste ei?!?
Culmea, numai dimineata la drumul spre scoala busul, trecerile de pietoni, trotuarele sunt periculoase, dupa amiaza nu?
Z12-9-2017, 13:49
@fost elev Sa o faci pe mata handicapata cretin idiot ce esti.Pai atunci a fost alta lume dupa cum spune si Sebastian plus ca acum e plin de hoti,smecheri,pedofili,etc.in jurul scolilor.Iar alta problema e cu locurile de munca tre sa ajungi si acolo,sau chiar esti dependent de masina la locul de munca.E capitalism mai tata nu ca in comunism unde fiecare o freca pe la locul de munca
ttt12-9-2017, 13:53
Daca puradelu' nu poate merge pe jos 15min inseamna ca e retard. Aaa dar stai ca voi defapt nu sunteti in area de acoperire a scolii, sunteti doar cu flotant pe naspa si stati in Floresti dar cu copilu' la scoala in mijlocu' Clujului!

Te-am mirosit eu @Parinte !
Parinte12-9-2017, 14:14
Dacă ești curios pot sa-ti spun ca eu cand merg sa-l scot de la scoala(cand sunt in concediu)fac în jur de 25 de minute mers pe jos.Si daca tot te intereseaza cred ca sunt mai clujean decât tine născut în Cluj cu părinți născuți în Cluj.Si culmea ca locuiesc si în centrul Clujului.Studiaza putin harta Clujului si vezi cata suprafata cuprinde centrul Clujului.In privinta școlii bănuiesc că fiecare putem alege scoala la care sa învețe copiii,cum de altfel ne alegem si jobul.
dancp12-9-2017, 20:04
omul mic si de nimic
Boc poc crede ca se circula la rachitele cu 3 care cu boi si un primar comunist puscat de partizani!
asta nui primar de cluj. e UNTOLD un fel de nimeniploaie.
BOK KI!
Eu13-9-2017, 9:02
Mai parinti, v-a trecut prin cap ca acel trafic este creat in mare parte chiar de voi? Daca ati folosi transportul in comun, ati debloca singuri traficul. Culmea este ca pana va plangeti voi de mila ca sunteti obligati sa circulati cu masina (?!? de parca n-ar exista alternative) si sa stati blocati atatea ore in trafic....eu ajung de 5 ori la destinatie cu autobuzul.
Luati, dragii mei, autobuzul, troleul sau tramvaiul, si veti scapa de orele petrecute in trafic. Daca transportul in comun e sub demnitatea voastra...n-aveti decat sa putreziti in trafic.