Social

Aproximativ 5.000 de oameni au ieșit în stradă în a doua zi de proteste FOTO/VIDEO

  



 

Peste 5.000 de oameni au ieșit în stradă, sâmbătă seară, la Cluj-Napoca, în semn de solidaritate cu manifestanții care au fost bătuți de jandarmi la București, vineri seară.

Protestatarii s-au întâlni, după ora 19.00, în Piața Unirii, apoi au plecat în marș spre sediul Prefecturii.

Spre deosebire de manifestările trecute, clujenii au venit de această dată și cu pancarte cu mesaje împotriva Jandarmeriei, scandând ”Rușine să vă fie!” și ”Jandarmeria apără hoția!”.

De asemenea, șeful Grupării Mobile de Jandarmi Cluj, col. Sebastian Clițan, a venit pentru a monitoriza evenimentul.

Tensiunile sunt tot mai ridicate, după ce, vineri seară, peste 400 de persoane, dintre care câteva jandarmi, au fost rănite în urma altercațiilor din piața Victoriei, din București, din timpul protestului împotriva PSD.



---------------------------------------

UPDATE

 

Protestatarii au ocupat strada și nu mai vor să plece din fața sediului prefecturii.

 

Traficul din zona centrală, pe rutele Zorilor, Piața Mihai Viteazu, Mănăștur și Mărăști este blocat. Tinerii au scandal și au pus melodii patriotice la o boxă mobilă. Ei au stat în fața prefecturii circa 4 ore. Au dansat Hora Unirii și au cântat melodia ”Treceți batalioane române Carpații”



 

Pe stradă, în fața Prefecturii Cluj, a apărut mesajul ”M..PSD”.

 

coral1_1_1.jpg
11-8-2018, 19:56
1791 vizualizări
38 comentarii
Eu13-8-2018, 0:18
Jandarmeria Romana a eliminat cu brio lovitura de stat diasphouliana, inca din primele momente dificile ale zilei de vineri, cand cu tact a știut sa se organizeze si sa elimine pe cei care doreau răul României.
cristos12-8-2018, 15:24
antena3 f u t a -v a Dumnezo
Murphfy12-8-2018, 14:52
Ați ajuns la concluzia mea, ca altul mai bun decât Boc nu-i, trebuie ales președinte !!
Sau sa rămână minim 5 mandate-n Cluj și sa spunem mulțam.
Forza Soros12-8-2018, 12:32
5000 de spalati pe creier solidari cu niste huligani platiti
dan12-8-2018, 15:29
corect,huligani platiti de psd ca se se ajunga la violente
Geo @dan12-8-2018, 17:09
nu are rost sa le explici unor oameni ca Forza Soros nimik. astia sunt niste nostalgici ai COMUNISMULUI!
ala12-8-2018, 11:27
poate 5000 de muisti, nu 5000 de oameni
Bocila12-8-2018, 8:14
Boc, de ce ai facut platou la Matei? Dar pietonala pe Eroilor? Ce ti-ai spus, ia sa-i autorizezi sa blocheze intersectia de la Prefectura, sa afle si Bucale ca esti jupan pe aici si mai ales Procurorii de la Centrala DNA, astia sa-si vada de treaba nu sa-si vare nasul pe aici, pe la Cluj. O sa dai tu socoteala nemernicule!
Moc an12-8-2018, 14:06
Da ce ai ma, ai căpiat istericule?
kurios12-8-2018, 6:06
Imposibil!? Doar 5 mii de toparlani sunt in orasul analfabetului?
vand tricoaie12-8-2018, 7:12
analfabeti sunt ministrii din psd
ca sa vezi !12-8-2018, 7:58
Vezi ca ala cu tricoiul este clujean de-al tau. Zi-le ardeleni si trage apa dupa ei!
Ion A.12-8-2018, 0:32
UM hotnews.ro scrie despre 3000 de participanti la Cluj
hotnews...12-8-2018, 1:19
...este unul din Copsa Mica, cu negru de fum pe creier, l-ai auzit vreodata cum vorbeste, parca e un handicapat ?
hmmm12-8-2018, 6:21
O fi fost paduretul pitic. Era sub acoperire.
'depe' London11-8-2018, 23:43
Numai masele de manevra, prostalaii si bolovanii merg/stau la 'miting noaptea', cand nu mai poti vedea daca cel de linga tine e protestatar cinstit sau un provocator.
Gigi11-8-2018, 23:37
Cat de cretin la cap sa fii sa-ti doresti schimbare, o clasa politica inteligenta, competenta, bla bla bla cand tu blochezi cea mai mare si importanta intersectie din Cluj, intersectia catre 4 drumuri europene???
Hastag11-8-2018, 23:28
Daca tot va place sa fiti vulgari atunci dati-mi voie sa zic si eu: Caca-m-as pe luminitele voastre!
Moc an11-8-2018, 23:07
Mai mult de 1000 nu au fost.Si multi drogati.
Burdujel11-8-2018, 22:34
Jandarmii sunt sclavii lui Dragnea.
Paris pe bune11-8-2018, 22:19
De ce anumite televiziuni romanesti țipa sus si tare 100 de mii de participanti la mitingul de aseara, cand toata presa straina nu au dat mai mult de 50 -60 de mii, iar in seara aceasta nu mai sint nici jumatate din aceasta cifra?













Eu11-8-2018, 22:37
Pt ca-s lingăii celor ce vor bulanul!!!
tony11-8-2018, 22:38
Asta ar trebui sa-l intrebati pe domnul Johannis! Poate se doreste inlocuirea sistemului electoral cu democratia strazii...!
Soso11-8-2018, 23:21
Totuși, să nu poți face diferența între suta de mii si 5o ooo mi se pare foarte ciudat .. ..
Diaspora11-8-2018, 21:30
OAMENII ONESTI CARE NU AU NIMIC DE ASCUNS PROTESTEAZA IN TIMPUL ZILEI, LA LUMINA, NU PE INTUNERIC

PE INTUNERIC SE FAC DOAR PROVOCARILE SI COTONOGEALA, NU SCHIMBARI CINSTITE DE GUVERN
De pe Paris11-8-2018, 21:43
Noi asa lucram , noapatea, plasam curvele, incasam lovele, distribuim dozele si dam in cap. Ca ziua se vede .
Geo11-8-2018, 21:44
In timpul zile, omule, este foarte foarte cald. Si multi oameni au si Joburi... in timpul zilei!
@Diaspora11-8-2018, 22:03
La ce argumente ai nu primesti salar luna asta
Diaspora11-8-2018, 22:04
@Geo:

-CINE v-a fixat protestele cand este mai cald si guvernul mai e si in vacanta?

-PE CINSTITE ESTE DE PREFERAT CALDURA, FATA DE BASTONUL IN CAP SI GAZUL LACRIMOGEN, dar poate ca TU PREFERI INVERS -ca sa ai ce posta pe Facebook si sa semeni URA pe mai departe

-NE SPUI TU AICI ca diaspora intrata acum in tara au fost la "Joburi" ieri, vineri si astazi, sambata? ?

-LA LUMINA ZILEI, DE DIMINEATA SI PANA SEARA, NU AU FOST MAI MULT DE 1000 de PROTESTATARI CINSTITI
rezistenta11-8-2018, 22:08
Da ma rezistaci, deci acu taiati deja si salariile si inca n-ati trantit nici mmacar guvernul asta mimoza Dancila. Apoi ce urmeaza, camera de gazare, executii, munca silnica, lagare? Ca deh, voi ati fost ... suna a legiunari, Hitler, etc. Iohanis va fi Fuhrerul?
foarte curios11-8-2018, 21:24
Nu observa nimeni ca iesitul vostru in strada, care, btw, si de data asta va da chix, este insa folosit ca un nou pretext pentru si mai multa ura si scandal? Acesta este singurul rezultat al acestei mase de manevra.
vasile11-8-2018, 21:20
M*** tuturor care blocati circulatia! M*** celor care sustineti bancile si corporatiile straine si vreti sa dati resursele Romaniei GRATIS strainilor. M*** USR, M*** PNL! Ati ajuns mai jegosi decit PSD, despre care credeam ca sint cei mai jegosi!
Calin11-8-2018, 21:14
Un popor necioplit si DANCILA este foarte usor de manipulat !
Volodea11-8-2018, 20:30
Asa ma fratilor, frumos va sta. Mai penibil nu se poate.
anti COCALARI11-8-2018, 20:25
Cine este penibilitatea care a venit cu drapelul Deutschland ?:) E cetatean german? Ma indoiesc sincer ca un neamt serios participa la asa ceva. Faptul ca esti paznic in Germania nu-ti da dreptul sa te folosesti de drapelul lor national.
dancp11-8-2018, 21:14
cas 5000 ca nus nui problema!
da ala care o pocnito pe jandrmerita era din diaspora sau din tara miticilor?
@dancp11-8-2018, 21:34
ce cautai noaptea acolo, manifestarile cinstite se fac la lumina zilei, nu se asteapta lntunericul
ionci12-8-2018, 7:15
este un medic care locuieste in germania de 12 ani. si da, are cetatenie.