Social

Americanul care a câștigat locul I la Olimpiada Internațională de Matematică iubește sportul, dansul și cântatul VIDEO

  




Echipa Statelor Unite ale Americii a ieșit pe locul I la Olimpiada Internațională de Matematică, desfășurată în această săptămână la Cluj-Napoca.

Cel mai bun rezultat din întreaga competiție a fost obținut de unul dintre membrii  echipei SUA, James Lin, un tânăr care învață la un liceu privat din Boston și urmează să studieze la MIT.

În afară de matematică, Lin are și alte hobby-uri, precum dansul, sporturile și muzica.

Anul acesta am început să am câteva noi hobby-uri. Am început să învât să cânt, atât cu vocea cât și la chitară. De asemenea, am și făcut foarte mult dans. Am făcut parte dintr-o echipă de dans. Desigur, îmi place și să rezolv probleme de matematică în timpul liber. Îmi mai plac și sporturile, sporturile din Boston. Îmi place foarte mult să urmăresc sporturi”, a declarat James Lin.

 

MATERIAL OFERIT DE BANCA TRANSILVANIA

 

Întrebat ce părere a avut despre Cluj-Napoca, adolescentul a spus că experiența a fost grozavă.

Am vizitat orașul, este foarte frumos, iar oamenii de aici au fost foarte minunați. A fost o experiență grozavă”, a mai spus tânărul matematician.

coral1_1_1.jpg
13-7-2018, 14:20
2518 vizualizări
6 comentarii
SANYI15-7-2018, 0:22
CRAIOVA - CFR 0-1 SUPERCUPA ROMANIEI
Suciu Georgeta14-7-2018, 21:41
Asiatic naturalizat. Dupa modul cum se exprima, este american. Stie matematica in mod cert, in rest, nu convinge cu pasiunile lui.
Seduction15-7-2018, 11:15
Jeorjeta maica, chiar asa te intereseaza pasiunile neconvingatoare ori te pregatesti de o acuplare ca deh, America vinim!
de pe America15-7-2018, 14:37
Pasarea malai viseaza, astea de pe Italia, Spania, Anglia is deja prea multe la sters batranii pe fund si spalat closetele, viseaza sa ajunga pe America si cum altfel decat sa-l ameteasca pe vreun americanel .
dan14-7-2018, 15:12
hm,asa ochi au americanii?
mda !14-7-2018, 23:12
Lasa ca vin copiii osenilor analfabeti pripasiti prin america. Astia vor castiga olimpiada consumatorilor de palinca.