Social

900 de copii din Cluj-Napoca nu pot fi duși la creșă pentru că NU SUNT LOCURI - VIDEO

  



 

Peste 900 de copii din Cluj-Napoca nu pot fi duși la creșă pentru că administrația locală nu a făcut nimic pentru a asigura spațiile necesare. 

 

În acest moment, în creșele din Cluj-Napoca, opt la număr, sunt disponibile 500 de locuri, cu toate că ar mai trebui 900 pentru a satisface toate cererile. 

 

Copiii sunt primiți la creșe de la 1 la 3 ani, iar peste trei ani sunt duși la grădiniță. Acolo nu sunt probleme. La stat sunt vreo 8 creșe în total, iar locuri pentru acest an 530, raportat la peste 1.500 de cereri, tocmai de aceea au rămas peste 950 de părinți pe lista de respinși. Se zice că va fi o redistribuire, dar aceasta înseamnă conform celor de la Administrația Creșelor circa 60 de locuri în plus. 

 

Eu cu punctaj maxim pentru copilul meu, pentru că noi mergem mai repede la serviciu, nu am prins un loc, deoarece nu există fizic locuri create. Oamenii sunt foarte stresați, bonele costă mult, iar locuri în grădinițe private nu prea sunt. Orice bonă sau creșă privată costă de la 1.500 de lei în sus pe lună”, ne-a relatat un părinte. 

 

Se vrea natalitate crescută, pentru ce?! Ca să își bată joc autoritățile de noi. De cinci ani de zile se știe situația aceasta, pentru că am cerut o statistică de la Administrația Creșelor și s-a făcut o medie de peste 500 de copii respinși și refuzați în creșe în fiecare an, pentru că nu sunt locuri. Anul acesta s-a ajuns la 950”, a mai spus părintele.

 

Grupul de părinți nemulțumiți s-a deplasat la Primăria Cluj-Napoca pentru o audiență, dar nu au putut trece de portar. ”Puteți să mergeți la registratură să vă înscrieți în audiență la domnul primar Emil Boc”, le-a spus portarul, iar oamenii au fost nevoiți să plece, așteptând o audiență pentru o problemă care se știe de ani de zile și nu a fost rezolvată.

coral1_1_1.jpg
14-6-2018, 12:24
150 vizualizări
36 comentarii
gusti16-6-2018, 8:21
Problema esta ca toti taranii din satele limitrofe , Floresti , Baciu , Apahida isi inscriu odraslele in cresele din Cluj. Fug de Cluj in locuri unde impozitele sunt mult mai mici , insa tot la Cluj trag..............
Liuly15-6-2018, 14:28
Domnule Boc ne-am interesat. Il cheama Viergil si lucreaza la CJCluj. Are o sinecura de la finul Tise.
Vasule15-6-2018, 9:15
Jos bocitania!!!!! Jos bulibasa de judet!!!! Bravo la dolofanul din video. Sari pe ei si sparge-i la....
propunere15-6-2018, 1:35
Ii trimite mokanul la el acasa sa se joace pe santul ceapeului. Asa vor ajunge cu siguranta 'oameni mari' daca vor fi sprijiniti la tinerete de secu.
BOB/UTC al UBB/PCR15-6-2018, 1:09
Oarganizatia noastra de baza e baza bazei de la baza.Votati Boc si totul merge ca uns, pensionarii primesc mai mmuuulta importanta, vor plimba nepotii, ce naiba mai oameni buni, lasati in pace bugetul....Dar ce se fac viniturile, bunicii is departe, in cocioabele de chirpici, nepotii cu pretentiuni ca deh Doamne, is clujeni, nu mai recunosc sorgintea de baza , cociobesca, acum platesc chiria la banca, vreo 30-50 de ani, apoi pruncu trebuie dus cu masina la cresa, apoi acasa, hai sa facem presiuni, dar asa cumva sa nu se stie ca noi il iubim defapt pe mUntoldeanu de zilele fasolei si al arpagicului, ca il votam pana in 2253, cum zicea un matusalemic Noe, adica Sa ne traiti don' rimar, ligev.a-s la fundic, poate poate....
asdfasdfasd14-6-2018, 23:28
Natie de handicapati mintal.
onest14-6-2018, 23:41
adevaratele opinii si comentarii ale clujenilor le vei gasi nu pe mizeria asta, ci pe alte situri, vino si tu cu noi pe ziardecluj, de ex, vei fi inconjurat imediat de prieteni si te vei simti ca acasa !
Antonia.15-6-2018, 22:03
Vin acolo.
votantu14-6-2018, 21:00
Citesc si nu imi vine sa cred. Nu pot decat ca sa ma intreb, oare cat mai suportam noi pe acest primar, piticanie incompetenta
203214-6-2018, 23:07
Inca 3 mandate cel putin
tz16-6-2018, 10:24
Ce ziceti, Sulea nu ar trebui sa faca si el acolo macar o jumatate de cresa/gradinita? Clampailor, repede dati din clanta, fara a gandi macar. Ia sa analizam mai intai de unde vin acesti copii si unde isi platesc parintii lor impozitele si taxele?
murgu14-6-2018, 20:28
Bravos primarului mult iubit. Iti multumim drag partid. Iata rezultatul votului primit de la pensionari si studentime. Noi bastinasii suntem dati de-o parte. Votati in continuare sarmanul orasului
ioan14-6-2018, 19:45
individul e clujean de 11 ani. (chiar daca e vinitura, stimata lili) asa cum el plătește taxe si impozite la cluj, cand responsabilitatea creșterii unui copil apasa o familie, o astfel de situatie creata de indolenta autoritatilor, capata o dimensiune sociala grava. oamenii sunt disperati ca nu au unde isi duce copii la crese, intr. un oras care se pretinde european. cine e solidar cu aceste familii rog sa vina la manifestul din 17.06.2018, ora 10 in piata unirii.
antivinituri14-6-2018, 20:06
bineinteles cu siguranta venim desi noi nu vom fi niciodata europeni , hai ca cu ocazia asta poate dam jos si pe pitic si trimitem acolo unde apartine el de la inceput: la cosit.
:))14-6-2018, 19:22
Ba Sile, ai mancat multa pita cu unsoare in copilarie? Sintem convinsi ca tu manci si acuma!
Eu14-6-2018, 23:04
Acum doar Nutella din canalul Primăriei.
Hopaa14-6-2018, 16:23
Ce vor astia, sa construiasca primarul crese fiindca unii se inmultesc ca iepurii?
Nutellistu14-6-2018, 16:41
Corect si bine punctat stimate domn, ca doar Primaria Cluj nu-i centru de ajutor social, unde sa vina toate gravidele si lauzele la milogeala. Daca nu va tine caramanu nu faceti copii, cumparati dureex mai scump sa nu se rupa, la ce draq va trebe copii sa-i tineti prin crese si gradi pe bani nostri ca de aia dam taxe pe masini si apartaamente? Sunt alte prioritati, ca incep concertele, zilele si tot felul de sporturi si burger fest si pita cu unsoare fest .
Sile14-6-2018, 19:16
Am iesit si azi in poola goala pe net sa va atat si voua poola si sa bag besini si strambe. Io is Nutellistu.
bateti-va coasa !14-6-2018, 19:18
E rau sa fiti niste frustrati fara copii ? Sau, in cazul in care aveti, sa stiti ca nu toti clujenii sunt patroni de firme, castigatori la loto si beneficiari de mosteniri. Daca nu duci copilul la scoiala in clasa 1 primesti amenda ! De ce sa nu fie atunci si scoala optionala sa devenim un popor de analfabeti ? Copilul care nu merge la gradinita / cresa, va fi partial inadaptat la colectivitate in clasa 1 ... dar pentru mintea voastra ingusta e prea dificil sa ganditi ca autoritatile, la fel ca in orice tara cat de cat civilizata, au OBLIGATIA educarii cetatenilor de la cea mai frageda varsta !
@bateti-va coasa !14-6-2018, 19:28
nu poti fi decat o mwuiere proasta care isi freaca lindicu pe internet, barbatii se uita acum la meci
pt toti cretinii in frunte cu Hopaa14-6-2018, 20:40
Pe vremea idiotului de Ceausescu natalitatea era mult mai ridicata, dar nu existau probleme cu locurile la cresa. Timp de 30 de ano marii primari ai Clujului (si din intreaga tara, nu e doar la Cluj problema asta) n-au fost in stare sa faca nimic in sensul asta si s-au limitat sa dea bani la popi. Nu si pentru crese, gradinite, scoli si spitale. Votati cu incredere Boci, Dragni, Tariceni si alte specimene care se pisa cu jet pe voi, fraierilor!
@ pt toti cretinii 14-6-2018, 20:54
Nostalgic comunist...?.....
pt vinituri !14-6-2018, 22:18
Ce limbutze fine i se dau Bocului pe situl asta, nu se pierde nici o o cazie!
Dromichet14-6-2018, 16:17
Are dreptate purceaua roscata. Prea mult timp ne-a mintiti PDL. Sa ne adunam si sā-i trimitem: pe Boc pe pajistile alpine si pe Paunel sub coviltirul natal.
Dan14-6-2018, 15:53
Se fac biserici. La creșe au întâietate asistații sociali ei au mai multe drepturi decât restul.
FE14-6-2018, 17:03
bla bla ,biserici , .ho ma protestacule mai opreste-te din facut gargara cu sloganuri ca faci deja spume la gura . nu mai puiati ca animalele si invatati-va femeile sa-si creasca copii acasa
teo14-6-2018, 18:23
cei care au mai multi copii prind loc mai repede. Si nu va suparati, dau cam 3000 Ron lunar la stat din salar si la medic merg doar la privat...acuma nici macar un loc la cresa sa nu se ofere? WTF? ce ofera statul asta...serios? si daca stau acasa pe cine mai taxeaza el?:) doar nu il duce nimeni la cresa sa se plimbe in mall, stati linistit
A15-6-2018, 8:57
Sincer , fac ceva pe ce ofera statul sunt satul de ofertele sale . Prefer sa nu mai stau cu mana intinsa la stat si sa-mi asigur traiul cu mana mea . problema is taxele care ar trebui sa dispara in mare parte , e o hotie continua .
ralu15-6-2018, 9:36
”În acest moment este în curs de execuție și se finalizează în septembrie construcția unei creșe pe stradă Donath nr. 238, în care vom pune la dispoziție 80 de locuri. De asemenea se începe construcția unei noi creșe pe str. Grigore Alexandrescu nr. 47 A în care vom crea 120 de locuri”, se arată într-o răspuns pe aplicația MyCluj.
stie cineva stadiul lucrarilor?
Boc isi bate joc14-6-2018, 15:26
900 copii nu au locuri in crese?
Iar cand gasesti cu chiu cu vai un loc in alt cartier, si iti urci copilul de 3-4-5 ani in masina sa-l duci la cresa din alt cartier, apoi sa fugi sa ajungi la job, zic adulatorii incompetentului de Boc ca iti inveti plodul cu fundul in masina.

Toate cresele, scolile, facultatile, spitalele, le avem de la austro-ungari sau de la comunisti.
Guvernul Boc nu a facut nimic, ba dimpotriva, a desfiintat o multime de spitale.
Bineinteles, nici Guvernul PSD nu va face nimic.
Asta e ghinionul sau blestemul romanilor, sa voteze numai incompetenti.

Boc isi bate joc14-6-2018, 15:31
Si inca ceva.
Unii au avut loc la cresa/gradinita/scoala inainte de 89.
Unii au prins locuri si dupa 89, prin 90-2000.
Acum au crescut mari si pupa primarul in fund.
Idiotii au trecut cu bine peste acea etapa, au avut locuri la scoli/gradinite/crese, iar acum stiu doar sa huleasca pe cei care se chinuie sa-si duca copilul dintr-un cartier in altul cu masina.
Acum pupa in fund, dar peste inca cativa ani cand vor intra intr-o alta etapa a vietii si vor avea copii dar nu vor avea locuri la scoli/gradinite/crese, isi vor smulge parul din cap ca au lins in fund un primar incompetent.
lulu cluj14-6-2018, 14:47
ce chestie ! sporul demografic in scadere ,,,, sa fie pui de ciori si nu au cuib ? sau vinituri prea multe ?
Lili14-6-2018, 18:33
Individul e o vinitura din Campeni. Pai sā-i dam lui un loc si sā lasam un clujean get-beget pe dinafara.
Piezisa14-6-2018, 14:39
NU MAI BE' !
Peziusu14-6-2018, 13:26
Lasa cresele si gradinitele, avem destui care se drogheaza si fara astea. CTP sa circule mai repede si sa bage taxe supimentare la toate masinile care circula prin oras. Sa se faca mai multe banci sa putem sta pe ele, aparate de sport sa fie unse in continuu ca uunile scartie si ne deranjeaza. La cluburile nostre dorim sa aduceti artisti consacrati, Furdui, Sava , Ilea, Bocsa, ca asa cum ati adus nume sonore la Untold vrem si noi pe Irina Loghin, Dragomiroiu, Benone si alti ca iei. Si nu uitati, "va votam cu neamu'/ Ca sa moara de necaz/ Alexa si Buzoianu!