Social

"OZN" pe 21 decembrie 1989! Unii soferi sfideaza regulile VIDEO

5
Distribuie
  
2
  
  
  




Un sofer a realizat o manevra riscanta in trafic pe Bulevardul 21 Decembrie 1989, miscandu-se ca un "ONZ" in trafic.

Intr-un film postat pe site -ul trafictube.ro se prezinta o situatie riscanta, dar care este tot mai des intalnita in "jungla" din traficul rutier clujean.

Soferul unui autoturism marca Opel de culoare alba ruleaza cu viteza pe Bulevardul 21 Decembrie 1989 si ii sfideaza pe ceilalti participanti la trafic, taindu-le calea pentru a ajunge pe pe banda 1 pe banda a patra.


coral1_1.jpg
19-12-2011, 23:48
50 vizualizări
17 comentarii
soferul2-1-2012, 14:59
in acest oras se doarme la volan ,se vorbeste la telefon la volan ,se fac plimbari la volan ,si cine vrea sa munceasca ,chiar in limita legala nu este lasat de cei 60% dintre participantii la trafic, care per si simplu au incurcat masina si strada ,cu plimbatil pe jos pe trotuar sau prin parc. si au incurcat bicicleta cu masina . In alte teri asemenea SOFERI au piste de biciclette ,si nu au ce cauta pe stazii. Limita nu trebuie incalcata ,dar nici ignorata .Daca nu esti in stare sa circuli cu viteza legala ,lasa masina acasa,si iesi cu bicicleta, sa foloseste transportul in comun.
vv24-12-2011, 19:24
s***** cu stirile voastre
@flo21-12-2011, 14:12
flo, scuza-mi interventia, dar esti prost. doar intr-o minte ca a ta condusul regulamentar inseamna "dormit la volan".
cateodata "dormitul" asta la volan te salveaza pe tine dar mai ales pe altii din jurul tau de dormitul sub cruce. mai gandeste-te cat merita sa te grabesti. Fac pariu ca dobitocul cu "ozeneul combi :)) " (da, inca o tipologie de taran) s-a oprit la urmatorul semafor exact ca noi toti astia mai adormiti...
alexandrescu nut21-12-2011, 12:55
de 22 de ani circul in europa prin cele mai mari capitale cu un flux dublu de autoturisme ca si in ro.,daca nu ar respecta cu strictete normele de trafic si circulatie ar fi dezastru,cand vin in ro .in vacante ma apuca groaza si teama cand vad atata destrabalare si agresivitate pe sosele,nu mai spun in orasele cu trafic intens,citeam mai jos ca unii chiar sunt de acord cu asa numitul OZN,sa nu ne miram prea tare de ce sunt atatea accidente,vezi pustiul de 18 ani care a omorat o femeie,fara experienta fara notiuni temenice in legislatia rutiera si fara respect fata de ceilalti participanti in trafic.FARA RESPECT NU AI CE CAUTA MAI ALES IN TRAFICUL RUTIER
Bogdan21-12-2011, 1:55
@flo Pe sute de fraieri ca "OZN-ul" din imagini i-am evitat in astfel de manevre. Preferam sa intru in asfalt decat sa imi frec masina. Una e sa te bagi si sa il impingi pe cel pe care il depasesti si alta e sa te furisezi incat sa nu deranjezi pe nimeni. Si eu am avut cazuri ca m-am grabit si m-am folosit de spatiul gol sa ma furisez dar cu bun simt. Dar chiar asa manevre de pe 1 pe 4 sa fim seriosi. Si mai e un lucru in astfel de situati ide mutle ori nu se grabesc acesti indivici ci doar se distreaza, avand impresia ca si-=au cumparat strada
pt Anton20-12-2011, 19:57
In legatura cu sensul giratoriu de pe Titulescu, cel de la unicarm, e a 2 a oara de cand s-a facut giratoriul si aceeasi duduie nu imi acorda prioritate. Eu sunt in sens, cu semnalizarea,venind dinspre cipariu, ea coboara si imi tai calea pe Septimiu Albini. Asa amenzi ar merita unii soferi.
flo20-12-2011, 19:56
si eu tot asa fac slalom printre ei, din moment ce conduci asa stati linistiti ca stim sa ne si asiguram altfel i-am lua fata la cel de langa noi, asa ca nu vad care e problema, nu toata lumea are timp de dormit la volan :)
Ashton20-12-2011, 15:59
De curiozitate mergeti in cele doua giratorii care au aparut pe Titulescu. Va veti ingrozi cand veti obseva ca unii habar nu au ce trebuie facut in giratoriu.Rutiera nu face nimic pentru ca este departe de cele doua giratorii iar camerele video sunt de decor atat pentru primarie cat si pentru politie.
ozn20-12-2011, 10:15
si tot legat de subiectul de mai jos, un lucru la care sa va ganditi (da, tot voi soferii de tinichea) cand va dati si voi jos din masina, ca toti oamenii, si va plimbati cu prietena pe trotuar sa ii aratati ce frumos e la oras:

http://www.stiridecluj.ro/social/tanarul-de-18-ani-care-a-omorat-o-femeie-pe-calea-turzii-s-a-fotografiat-gonind-ca-un-nebun-cu-150-km-h

Criminalul e liber, doarme linistit noaptea si ziua conduce in continuare. Fara exagerare.
La fel de simplu putea fi tot el in 'cabina de pilot' in forma de coaja de masina.

Se intampla o singura data, scurt. Ajunge.
ozn20-12-2011, 10:01
pentru toti 'schumacherii' astia de mai jos.

http://www.stiridecluj.ro/social/accident-grav-pe-calea-turzii-o-femeie-se-zbate-intre-viata-si-moarte-dupa-ce-a-fost-proiectata-sapte-metri-video-si-foto-

atat.
Basescu20-12-2011, 9:57
Simplu : in baza OUG 195/2002 (pt necunoscatori Codul Rutier) depasirea este permise atat pe partea stanga cat si pe dreapta pe sens unic. astfel, nu vad care e problema. oricum CJ 09 ZME (u) zboara prea incet asa ca nu toti avem chef de a trage un somn la volan si nu toti avem logan 1.4 MPI
@Georgica and CO20-12-2011, 8:49
As vrea sa va transmit un gand din partea celor care sar in ajutor atunci cand persoane ca voi, care au impresia ca regulile si legile sunt facute pentru cei care nu fac parte din categoria lor, ca mai devreme sau mai tarziu va veti intalni, in conditii si iprejurari care nu vi le puteti imagina.

Accidentele rutiere nu sunt si nici nu trebuie sa fie o rutina din viata nimanui! Nici a voastrea ca soferi inconstienti, nici a celorlati participanti la trafic, care pur si simplu se intampla sa circule aproape de dumneavoastra.
VLAD20-12-2011, 8:39
DIN CAUZA LOR SI A SMECHERILOR CA GIORGICA MOR OAMENII PE STRAZI! CA EI TREBE SA ARATA CA SUNT MARI SI TARI, TARANI CARORA LEGEA NU EXISTA!
ozn20-12-2011, 7:48
din cate stiu eu schimbarea benzii de circulatie este permisa de lege. deci....ce e ilegal aici? ca nu imi dau seama. pe cine incurca soferii aceia? din imagini mi se pare ca e exact invers. conducatorul masinii din care se face filmarea incurca traficul prin faptul ca nu pastreaza coloana, franandu-i pe cei din spate si practic invitandu-i pe acestia sa il depaseasca. evident el are un scop nobil: de a-i filma pe cei din ozn-uri...loool. domnule cameraman...te invit pe calea manastur in statia de troleibuz sa filmezi cum politia nu sanctioneaza taximetristii parcati pe banda 1. acelasi lucru e valabil si pt str observatorului langa camine, la sora seara sau in piata unirii in fata la beraria ursului. ei bine pe astia se pare ca omiteti sa ii filmati, desi din cauza acestora e traficul atat de lent in orasul acesta. ei provoaca acela bottlenecks in trafic care pot sa enerveze chiar si pe un campion al calmului. laudabila initiativa voastra de a filma, insa cred ca e gresit pusa in practica.

PS: treceti si filmati in fiecare zi pe Albac la sediul politiei rutiere sa vedeti cum aplica ei legea acolo, iar dupa ce toate autoritatile astea isi vor face treaba, cred ca puteti sa filmati si pe cei care vor sa ajunga din pct A in B mai repede si incalca legea
Ovidiu20-12-2011, 7:27
big fucking deal...de astea fac zilnic pe "bulevard" :))
Giorgica20-12-2011, 7:04
Si care e problema ta mai gazetar de 2 bani ?>
Hai filmeaza-ma si pe mine cum fac jaloane pe 21.decembrie.1918.
Daca tu si cu prietenii tai mergeti cu 40 km/h , e normal sa ne gasim noi astia mai "smecheri" pe care ii tine sa mearga in siguranta si cu 100 km/h prin oras.
S*** pula !!! Asta care tot filmezi. Te invit intr-o zi sa vii dupa mine, daca te tine ... masina si abilitatile de sofer.
Cristina20-12-2011, 0:07
Nu vad care`i stirea. Ce`i asa de grav sa treci de pe o banda pe alta? Daca are omu` loc sa intre, intra. Din cate vad nu a franat nimeni brusc, n`a incurcat pe nimeni. Asta da stire!