rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Va apărea bandă dedicată de transport pe B-dul Nicolae Titulescu. Parcările vor dispărea

  



 

Parcările de pe Bulevardul Nicolae Titulescu , în Gheorgheni, vor dispărea, pentru a face loc unei benzi dedicate pentru transportul în comun. 

 

Deja am dat în lucru două alte rute importante: Titulescu, direcția Centru - Iulius Mall, o zonă importantă pentru bandă dedicată. Soluția cu parcările va trebui dată de specialiști. În momentul în care pui bandă dedicată pe Titulescu, evident că vor dispărea toate garajele din zona Gheorgheni, pentru că vor trebui create locuri suplimentare de parcare. Demolarea garajelor nu se poate face dintr-o dată în oraș, ci treptat cu infomare prealabilă a oamenilor”, a spus Emil Boc

 

O a doua zonă pe care va fi creată bandă dedicată este strada Observator, din Zorilor, unde, de asemenea, parcările vor dispărea.

 

 

4-4-2018, 11:43
72 vizualizări
15 comentarii
bbk5-4-2018, 17:47
Primaria nu va avea veci pururi bani sa faca parkinguri etajate pentru toate masinile din oras. Nici macar pentru un sfert din masini.
Asta daca toti se asteapta ca primaria sa ridice parkingul, si sa il inchirieze la suma modica de 100 de lei pe an.

SOLUTIA: primaria poate incepe constructia unor parkinguri in oras, ce vor fi VANDUTE celor ce doresc sa parcheze. Cu banii incasati incep constructia altor parkinguri in alte parti, ce din nou vor fi VANDUTE.

Pretul de vanzare ar trebui sa fie pretul de constructie al acelui parking, nu trebuie sa faca si profit din treaba asta. Avantajul, fata de aceeasi chestie in privat, ar fi ca primaria pune la dispozitie terenul aproape gratuit, (concesiune) atat cat are la dispozitie.
Daca nu are teren, se poate cumpara, iar la pretul parkingului se adauga si pretul terenului.

Cat va costa un loc de parcare intr-un asemenea parking 5000-10000-15000 de euro.

E mult? E putin? Nu stiu, avand in vedere ca pe un apartament cu 2 camere se da peste 50000 de euro, e putin.
Plus, ca locul de parcare se poate vinde, atunci cand te muti, si nu mai ai nevoie de el, e practic o investitie.

Omul trebuie sa isi ia proprietati dupa nevoi si dupa putere de cumparare. O familie fara copii se descurca cu 1-2 camere. O familie cu 1-2 copii are nevoie de 3 camere, O familie mai mare are nevoie de mai multe camere.
La fel si cu masina. Nu are masina, nu are nevoie de parcare. Are o masina, are nevoie de o parcare, are mai multe masini, are nevoie de mai multe parcari.
IQ6-4-2018, 5:20
BBK-ule, esti plin de intelijenta si mai da si pe afara. Cum draq reusesti asta, cu unicul neuron slobod si suveran in capatana cu moare ranceda? Atata intelghentie n-am mai citit de pe vremea cand Lulu canta pe la nunti si ne inveselea prin Centru.
asd6-4-2018, 10:12
@bbk nu spui prostii, si nu e rea ideea

@IQ iti cam lipseste
qwery5-4-2018, 11:09
Voi cei care așteptați parking-uri sunteți niște oameni naivi. Sunt oficial 110.000 de mașini în Cluj (fără cele înmatriculate în alte localități) și 35.000 de locuri de parcare oficiale. Parking-ul de pe Primăverii are 450 de locuri. Chiar dacă s-ar construi 100 de asemenea parking-uri tot n-ar fi loc pentru toți. Trebuie să înțelegeți că orașul ăsta nu a fost conceput pentru un număr așa de mare de mașini iar înainte de a vă lua o mașină gândiți-vă unde o veți parca.
asd5-4-2018, 9:45
daca vii din afara clujului, si vii cu masina, iti cauti chirie cu loc de parcare PUNCT
nu te mai plangi ca nu ai loc de parcare
madriano4-4-2018, 13:51
Daca nu s-ar mai permite parcarea pe banda 1 a Bd. Nicolae Titulescu, traficul ar fi mult mai fluent si nu ar mai fi nevoie de banda speciala.
mandriano4-4-2018, 14:18
Si atatea sute de masini unde vor parca? Unde is parkingurile promise in campaniile electorale? Sau vor fi promise in 2019 sa bucure pensionarii care circula moca? Si pana atunci astia cu masinle vor parca pe unde se poate, politia primariei va inchide ochii, noi ne facem ca nu vedem trotuarele strazilor din jur blocate si pietonii pe strada . Minunat ganditi domnule Boc Emil. Dar oare cand aveti de gand sa lasati clujenii in pace cu porcariile dvs?
TotEu7-4-2018, 9:25
Vor parca in pi.z.da la mama lor! Du-te azi sambata 07.04.2018 si vezi cate masini sunt parcate pe Titulescu. Mergi joia viitoare si o sa vezi full! 90% sunt ale paduchiosilor de "vinituri"!
Ina4-4-2018, 13:38
Planificarea urbanistică la Cluj, începe cu târnăcoapele lovind asfaltul, lăsând bieții oameni să se descurce cu locurile de parcare. Poate sus, pe blocuri..

Cum am putut alege așa ceva, oameni buni - cât îl mai tolerăm?
gogu4-4-2018, 14:27
"Bietii oameni". Boss, n-ai loc de parcare, nu-ti cumperi masina!
Vlad4-4-2018, 15:43
Bravo Gogu, foarte matura gandirea ta. Vezi ca la Lidl sunt prezervative la cutie, multe si ieftine, sa nu te reproduci.
Costel4-4-2018, 21:11
@vlad, zis și pulică cu minte scurta. Gogu are dreptate, tot clujeanul are cel puțin coaja luata de la cimitirul de mașini și sta cu părinții Intr o garsoniera .. dar mașină musai .. că lasă că o pun pe trotuar că oricum e mai presus de lege, sfidător fata de pietoni și nesimțit din came afara .. sa nu mai vb de toți studentasii care și 500 m Pana la birt sau aprozar ii fac cu mașina ... Că în Danemarca: nu poți dovedi că ai loc de parcare nu ți înmatriculează masina
haudist5-4-2018, 6:02
Cretini gen Costel, gogu si altii cu asemena inaltatoare cujete, sic, mai paduchiosilor, ia mai treceti voi la mumu pe la Pomohaci daca sunteti inapti din pt. de vedere psihologic sa obtineti un permis de conducere sa conduceti toagla.
pieton5-4-2018, 11:01
Și în Japonia este la fel nu îți poți înmatricula mașina până nu aduci dovada că ai un loc de parcare. Nu aveți parcarea dar aveți mașină atunci chinuiți-vă și suportați consecințele.
TotEu7-4-2018, 9:29
Mai astia cu 1-2-3-4 "cotete" pe cate o adresa, astia de va e rusine sa circulati cu nevasta si copii in "troaca" si de aceea v-ati luat fiecare cate o "coaja" de 1500euro, v-a veni vremea cand peste o masina o sa platiti 500% impozit! Paduchi morti de foame dar fuduli!

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

224 vizualizări
22-10-2018, 22:06
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, prins când semna prezent în Parlament, deși nu a fost la ședință - VIDEO» Vezi tot
159 vizualizări
22-10-2018, 20:34
Firma Diferit acuzată de ”șantaj” în cazul Centurii Florești - FOTO» Vezi tot
151 vizualizări
26-9-2017, 11:51
Metrou la Cluj! Boc: ”Mulți spun că sunt gogoși sau povești. În 10 - 15 ani am putea avea o linie”» Vezi tot
143 vizualizări
31-7-2018, 15:00
Emil Boc: Un metrou pe ruta Aeroport-Cluj-Floreşti, va rezolva problema traficului aglomerat» Vezi tot
41 vizualizări
18-10-2018, 21:30
Contractul pentru execuția Centurii din Florești a fost reziliat» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?