rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Un judecător clujean se poate pensiona la 42 de ani: Statul mă plătește mai bine dacă stau acasă

  



 

Un judecător clujean de 42 de ani vorbește despre faptul că statul favorizează lumea să stea acasă, plătindu-i mai bine decât dacă ar continua să lucreze. Mai șocant este faptul că este vorba chiar despre el.

 

La vârsta de 42 de ani, judecătorul Cristian Danileț are o vechime în sistem de 20 de ani și s-ar putea pensiona, potrivit noilor Legi ale Justiției. Pensia ar fi mai mare decât salariul actual al judecătorului Danileț.

 

Eu, anul acesta fac 20 de ani de experiență, deci aveți în fața dumneavoastră un viitor pensionar, iar statul mă va plăti mai mult să stau acasă decât să lucrez. Când am ajuns în plenitudinea pregătirii mele profesionale și în vârful carierei, statul să ușureze plecarea a peste o treime din judecătorii și procurorii țării înseamnă că lucrurile nu s-au făcut cu cap. E adevărat, nu toți care suntem pensionabili vom depune cerere de pensionare, dar majoritatea vor fi tentați”, a comentat Danileț OUG pe Legile Justiției ce va fi votată luni dimineața de Guvern. Una dintre modificări se referă la pensionarea anticipată a magistraților.

 

 

12-10-2018, 14:05
154 vizualizări
22 comentarii
andi15-10-2018, 10:05
unite inca o stire care dovedeste ca boboru e prost...prost gramada...
Nepotu14-10-2018, 19:50
Iar is scoateți pe poponaru ăsta de danilet la interval? Chiar nu mai sunt subiecte interesante pe lumea asta?
RADU cluj 13-10-2018, 20:10
MUNCA GREA ??? GRUPE DE MUNCA ??? m*** !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
poov13-10-2018, 9:53
Minte asta cum deschide gura. Pensionarea anticipata s-a amanat la presiunile ONG-urile, inclusiv ale lui Danilet si ale UE, dar nu inteleg cum poate un "judecator" care ar trebui sa fie corect, sa manipuleze in halul asta.

"Astfel, se amână prevederile privind pensionarea anticipată până la data de 31 decembrie 2022."
Emil13-10-2018, 11:01
Prin pensionarea actualilor judecatori, Dragnea va impune noi judecatori obedienti puterii. Suntem in pragul unei noi dictaturi.
poov13-10-2018, 16:19
Din pacate Iohannis numeste judecatorii, nu Dragnea, oricum nu are treaba obedienta, ei vor sa mai castige cateva luni prin reinceperea unor procese, poate pana atunci schmba codul penal.

De subiect, eu am scris doar ca nu se pune in aplicare, pana in 2022, deci minte Danilet, pentru ca exact modificarea aia nu se va face, va fi ananata pana in 2022, deci mai e mult pana departe, in 4 ani nu va mai fi PSD.
din diaspora13-10-2018, 4:00
A stiut baiatul asta initiat in profesie de makovei de protocolul cu sereiul??? Asta sa ne spuna, daca a impartit dreptatea la indicatiile directe ale securistilor. Restul sunt vrajeli de neterminati.
rdu Br14-10-2018, 11:36
Tu ai fost in diaspora cum am fost eu pe luna.
Achim12-10-2018, 17:35
Mergeti intr-o sala de judecata, procesele sunt publice,vedeti cum se desfasoara, e incredibil si socant, ai in permanenta impresia ca te judeca un sef de gara urcat pe un podium prafuit si scartaitor, avocatii fara pic de bun simt se calca in picioare , vocifereaza unii peste altii,intra si ies din sala ca la gara,judecatorul, cel putin cel pe care l-am vazut eu intr-un proces de contencios la tribunal semana cu un samadau, un veritabil sef de ferma porcina lovita de pesta, poate chiar gandea asta, mah astia din fata mea sunt niste porci pe care eu i-am scos la pascut, jumate la abator, jumate la pascut.....nu aplelati la justitie in Romania,mergeti la CEDO, e compromis tot sistemul inclusiv femeia cu mustata Danilet, acest basist racolat de cine stie ce servicii care se plictiseste acasa ca are prea multi bani, un om care s-a judecat cu proprii lor parinti la Vatra Dornei, va spun .....suntem pierduti!Daca ma injura careva nu-i mai raspund , doar il/o asigur ca aceleasi lucruri pe care le spune i le doresc!!! Justitia e o gluma, Danilet e o gluma!
scurt12-10-2018, 17:28
-puteau exista si la speciali pensii care sa respecte principiul din Constitutie al contributivitatii dar mai ales altul, cel al echitatii.
-fiecarui pensionat special sa ii echivaleze pensia anuala cu pensia rezultata de la un contribuabil cu acelasi venit net anual cu specialul.
-numai ca nu au vrut ...
Paraschiv12-10-2018, 17:11
Si inca o chestie: toate procesele pe rol din ultimele luni / ani judecate de judecatorul ce se pensioneaza si nefinalizate se reiau de la zero cu un nou judecator / complet de judecatori (adica ca si cum ala nu ar fi muncit nimic la procesele respective). Vezi cazul lui Dragnea in dosarul angajarilor fictive, procesoul s-a reluat o data de la 0 pentru ca nu stiu ce judecator s-a pensionat.
heloo12-10-2018, 16:51
UN PĂCĂLICI AL JUSTIŢIEI ROMÂNE!
NOROC CU MACOVEI CĂ L-A FĂCUT om!
o parere13-10-2018, 7:03
Ar fi o fericire pentru justitie ca acest incompetent sa se pensioneze. Chiar daca tara pierde bani cu elemente ca el.
cosmin costea12-10-2018, 15:51
O tara esuata.Toti frecatorii de menta--aza zisii militari,pulitieni,batausii platiti de stat,adica de noi,adica gunoaiele de jandarmi,acuma si acesti buzeranti care au invatat si ei pe de rost o carte,2,adica magistratii,s.a.,toti cei care nu au contribuit cu nimic la PIB-ul si bogatia tarii,sant rasplatiti pt.frecangit cu salarii si pensii aberante.Mi-ar place ca peste 50-70 de ani,in tara asta de kk sa nu mai traiasca decat acesti paraziti si atunci sa vedem cum pizdoselul mamii lor isi mai dau unii altora pensiile astea aberante.
Antonia 12-10-2018, 14:47
Nu este nimic nou sub soare .Poate nu știe d-l judecător că așa sunt și milițienii , și militarii. Și ce nu știe încă d-l judecător că acești tineri pensionari automat sunt angajați de obicei la stat Cred că este un protocol care prevede acest lucru. Astfel de tineri pensionari găsești la tot pasul în primărie , universități (UBB, Universitatea Tehnică ) RADP etc.
Cj12-10-2018, 15:21
Ai uitat de Aeroport
Ştefan12-10-2018, 14:47
Votaţi autorii mineriadelor şi a datei de 10 august 2018! Adică, votaţi ciuma roşie!
__12-10-2018, 15:23
o votam pe ma-ta stefane, ca facatoare de rahati cu ochi
tzeegan12-10-2018, 16:00
nu stiu care s mai prosti psdistii sau rezistentii astia retardati
....12-10-2018, 16:33
Tu-i bati pe departe și pe unii și pe alții....
Ştefan12-10-2018, 20:35
Ţi se pare corect ca o femeie vânzătoare, un sondor, miner etc. să-l ţii la muncă grea până la 65 de ani, iar cei care stau pe scaun să se pensioneze de tineri? În subsidiar, PSDragnea vrea să-i înlocuiască pe actualii judecători cu "unelte" docile.
cscoocurel14-10-2018, 12:08
Ștefane cred aberezi puțin. Dupa parerea ta cei care lucreaza stand pe scaun nu depun efort? Este vorba de efort intelectual. Si din pacate in ultimul timp datorita conjuncturii (lipsa fortei de munca, pentru ca au plecat in Spania) in multe locuri cei pe care i-ai enumerat castiga mai bine decat intelectualii. In curand vom fi un popor de palmasi care vor trebui sa-si importe intelectuali (TESA cum le spun unii). Pacat... Si apropo! Tot la 65 de ani ies la pensie si cei de pe scaun. Problema se pune de fapt intre bugetari si restul...

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

136 vizualizări
14-11-2018, 9:59
Monica Macovei și-a dat demisia din propriul partid» Vezi tot
105 vizualizări
16-11-2018, 17:59
Atacul virulent al lui Traian Băsescu: Acesta se numește JAF!» Vezi tot
57 vizualizări
15-11-2018, 10:48
Primăria anunță achiziția a altor 60 de autobuze Mercedes pentru transportul public din Cluj-Napoca. Când se livrează FOTO» Vezi tot
51 vizualizări
15-11-2018, 18:50
Discursul halucinant al unui parlamental PSD, împotriva UE: Când Brâncuși făcea statui, ei, pe la curțile regale inventau homosexualitatea VIDEO» Vezi tot
16 vizualizări
14-11-2018, 23:22
Clujul cumpără WC -uri publice cu 50.000 de euro bucata» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?