banner-castane 160-600_3.jpg
rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Top salarii primari din România. Ce leafă are Emil Boc

  



 

Lefurile primarilor au fost mult crescute o dată cu adoptarea legii salarizării unitare. 

 

Primul loc din țară este ocupat de primarul de la Alba Iulia, Mircea Hava, care are un salar lunar de 16.313 lei pe lună (12.265 de lei net/lună), urmat de 

 

Salariul lui brut al primarului din Alba Iulia de 16.313 lei pe lună (12.265 de lei net/lună), este cu aproape două mii lei peste indemnizaţia lunară a edilului-şef al Bucureştiului.

 

Capitala are un regim special stabilit prin definiţie. Primarul Gabriela Firea are un salariu brut de 14.500 lei (10.902 lei net/lună), cu un coeficient 10 de calcul. Un punct din coeficient este egal cu salariul minim brut, respectiv 1.450 de lei.

 

Primarii de sector, la fel ca şi primarii din municipiile reşedinţe de judeţ, au o indemnizaţie stabilită la nivelul de 13.050 lei brut (coeficient 9). Însă, aşa cum vom vedea mai jos, tabelul din lege este doar orientativ, pentru că unii primari au forţat limitele, mai ales că votul consilierilor locali are putere de lege.

 

Salariul primarului din Alba Iulia este cel mai mare salariu din datele centralizate de revista Capital şi furnizate de sindicatele din administraţie.

 

Topul salariilor primarilor:

 

Primar Alba Iulia, Mircea Hava: 16.313 lei brut

Primar Cluj-Napoca, Emil Boc: 14.500 lei brut (în creștere de la 7.000 de lei cât câștiga în 2016)

Primar Bistriţa, Ovidiu Creţu: 13.050 lei brut

Primar Zalău, Ionel Ciunt: 13.050 lei brut

Primar Suceava, Ion Lungu: 13.050 lei brut

Primar Botoşani, Cătălin Mugurel Flutur: 13.050 lei

Primar Satu Mare, Kereskényi Gábor: 13.050 lei brut

Primar Iaşi, Mihai Chirica: 13.000 lei brut

Primar Timişoara, Nicolae Robu: 13.000 lei brut

Primar Vaslui, Vasile Pavăl: 13.000 lei brut

Primar Alexandria, Victor Drăguşin: 12.000 lei brut

Primar Tecuci, Cătălin Hurdubae: 11.000 lei brut

Primar Câmpina, Horia Tiseanu: 9.425 lei brut

Primar Caransebeş, Felix Borcean: 9.425 lei brut

Primar Sebeş, Dorin Nistor: 9.425 lei brut

5-9-2017, 16:52
307 vizualizări
31 comentarii
georgian6-9-2017, 12:52
Sunt mii de IT-isti si corporatisti in orasul asta care au un salariu mai mare decat Emil Boc. Si practic toata ziua stau cu fundul pe scaun si responsabilitatile lor sunt infinit mai reduse decat cele ale primarului datorita caruia se lafaie in asemenea salarii!
Hm6-9-2017, 11:26
Mă amuză cum 10000 de lei pe lună multora li se pare o grămadă de bani. Grow up! Și nu vă mai vindeți așa ieftin.

Da, da, și eu lucram pentru 2400 sau 3200 de lei, dar mi-a trecut.

Înveți o limbă străină, ce e un exercițiu bun pentru minte, și apoi lumea ți-e deschisă. Fie freelancing, fie plecat direct. Dar hai să nu mai ridicăm în slăvi că, vezi Doamne, 2000 și ceva de euro sunt o grămadă de bani. Fiindcă nu-s.
Hmmm6-9-2017, 11:44
Da, ti-a trecut, acum postezi - ca lucrezi nu se poate spune - pentru bonuri de masa la cantina primariei.
@Hm6-9-2017, 11:56
tu lucrezi sub curul lui Boc,dar tot nu faci 2000 si ceva de euro
bocica6-9-2017, 8:47
Te uiti in oglinda, macar odata pe zi si nu o scuipi, Bocitanie nemernica? Meriti tu atatia bani? Ne-ai sufocat prin porcariile si experimentele tale tampite, de la Tiketing la reorganizarea implementarii circulatiei, vezi ca poate va fi odata si odata dreptate si vei fi scuturat asa cum trebuie si pus la plata pentru banii aruncati atat Tu cat si ciracii tai corupti si incompetenti.
a6-9-2017, 8:19
Am 3 doctorate, 2 licente, 2 master. Lucrez de 29 de ani si am 3 servicii ptr ca invatamantul ma plateste cu 1300 lei
Carlos6-9-2017, 10:06
Mergeti in continuare la scoala sa va luati cei 1300 ron. Gresala nu e a statului, e gresala profesorilor. Daca ati intra in greva generala, toti profesorii, efectiv sa nu se deschida portile scolilor, cu siguranta intr-un final se va ridica salariul. O alta gresala e faptul ca acceptati firimiturile, mi-e sila sa vad cum oameni cu carte se bucura atunci cand primesc in plus 100-200 de ron la salariu, Parerea mea e ca un profesor debutant trebuie sa fie remunerat cu minim minimorum 2000 ron si de acolo sa urce odata cu experienta insa atunci cand e prins cu spaga in buzunare sa i se desfaca contractul de munca, pentru ca din cauza unor profesori clasa muncitoare a ajuns la pamant. Acum tot prostul termina facultatea in conditiile in care multi parinti sunt mana larga si multi profesori,,,,mai larga !
Carlos6-9-2017, 10:09
Si cum poate prostul sa puna mana pe o lopata, un strung, un ac de cusut....cand el are facultate ?
adevarul6-9-2017, 0:36
@Dan, @Adi, @Jeez, dancp, vorbim despre acelasi postac
Jeez5-9-2017, 22:53
7000 de lei pe lună? Atâta fac daca mă joc toată ziua pe calculator și eventual mai lucrez o oră la 3 zile.

Ce salarii mici...
@Jeez5-9-2017, 23:14
tot sub curul lui Bocila?pt ce faci acolo nu cred ca iei 7000 lei/luna,iei cate 10-20 lei pt o limbutza si ceva maruntis pt postari proBoc pe mai multe siteuri
Not quite6-9-2017, 11:22
One word: freelancing. Cu ceva experiență în spate, adică peste 8 ani.
quite6-9-2017, 11:55
Other word: evaziune fiscala;peste 8 ani dar cu taxe 0 la stat,asa da.
Adi Mecanicu5-9-2017, 17:19
Citesc comentariile de mai jos si ma minunez nu pentru ca unii oameni castiga atatia bani dar ma asteptam ca toti asistatii sociali sa urle ca nu este corect ca un om sa castige atatia bani in Romania lucrand la stat.

Eu nu va spun cat castig cum se lauda aia de mai jos, nu castig cat Boc dar sunt multumit. Sincer va spun chiar si la noi cine munceste cu adevarat castiga bani! Putorile se plang ca de ce ei nu au bani. De aia ca sunteti putori si vreti sa cada banii din cer!
@Adi5-9-2017, 23:12
da tu ce esti mai limbric?nu e vb de ce salariu,e vb daca-i merita sau nu,asta e problema.ori omul e deja in al treilea mandat si traficul e tot mai nasol,an de an,dar aprobari pt cladirile de pe str.Constanta le-a dat pe repede inainte.
@@Adi6-9-2017, 9:48
si cat merita un primar pentru orasul Cluj-Napoca? irelevant ca esti un limbric bocist sau limbric antibocist.
@6-9-2017, 11:53
maxim 1500 de euro.punct
doris5-9-2017, 17:16
A si sarit postacul de serviciu in apararea marelui omulet. Gogomania cu salariul de vanzatoare bate orice aberatie antenoida
Dan5-9-2017, 17:26
doris, nu ai inteles, ma refeream la o vanzatoare din marile orase europene, nu sate si nu Romania si Bulgaria. Mergi in orice capitala din Luxemburg, Olanda, Germania si vezi cat face o vanzatoare la un supermarket.
@Dan5-9-2017, 23:10
baaaai,ce conteaza cat face?cheltuilelile,preturile sunt altele acolo,in timp ce vanzatoarea poate spune ca traieste decent,pai cu salariul ala in Romania traieste in lux.lasa boceala
Barman5-9-2017, 17:13
Vara pe litoral si iarna la predeal fac mai mult decat piticu asta :)))
....5-9-2017, 18:21
Si in restul lunilor traiesti din cersit bani imprumut...
hahahah5-9-2017, 17:07
Cand il vad pe Boc in parcul mare ii cumpar o inghetata, fac cinste! :))
Adelina I.5-9-2017, 17:05
Eu lucrez Cluj in IT pe partea de back end developer, iar dupa 5 ani castig aproape dublu cat primarul unui oras european, fara sa am acelasi nivel de stres si responsabilitate. Sincer, cred ca are un salar de mizerie.
unde iei tu 6k salar in Cluj?5-9-2017, 19:38
Daca iei 2000 de euro in mana cu 5 ani experienta sa zici bogda proste.

Ce firma da 6000 de euro salar la programator cu 5 ani experienta? Sau te refereai ca "peste 5 ani de-acum" urmeaza sa castigi dublu?

Sau tu zici ca iei dublu, da-n forinti?
linus5-9-2017, 22:13
castiga o poola, e un postac care primeneste imaginea bocului. postari favorabile primarelui la 17:01, 17:05, 17:07, 17:13, 17:19. cinci mesaje in nici 20 de minute, dupa care liniste totala, a naibii fatalitate
Castiga bine6-9-2017, 3:06
Adelina nu minte cand spune cat castiga. castiga cat a spus. Diferenta este ca e prostituata, nu IT-sta.
Adelinu I.16-10-2017, 23:54
Adelina I. de aia lucrezi duminica ca nu ai stres si responsabilitate?
Dan5-9-2017, 17:01
2600 euro ? Josnic! Daca Boc ia spaga, eu il inteleg! In pentru ca in Spania un sofer de camion ia dublu! iar o vanzatoare din marile orase face cam cat primarul din Cluj. Penibil!
haicanuirau5-9-2017, 17:01
curat opozitie! salariu dublat pe o lege data de psd. aceeasi ipocrizie si mocirla, indiferent de nume si partid
dancp5-9-2017, 23:01
vreau sa il vad pe boc la rachitele cu pensie 1000 ron
nu cu salar nemeritat si cu alte furturi ciubucuri comisIOANE
cit ai luat la negru de la UNTOLD?nu se spune pitic pocait!

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

3442 vizualizări
17-10-2017, 13:01
Boc vrea să facă un studiu de fezabilitate de milioane de euro, pentru Centura Metropolitană: Trebuie să începem, pentru a nu pierde fondurile» Vezi tot
595 vizualizări
17-10-2017, 9:43
S-a semnat contractul de amplasare a stației de osmoză la Pata Rât» Vezi tot
232 vizualizări
17-10-2017, 13:39
Rovana Plumb a scăpat de DNA! Dputații au respins cererea de urmărire penală» Vezi tot
121 vizualizări
23-9-2015, 17:08
Clujul e blocat din nou. Care sunt zonele FIERBINȚI - FOTO» Vezi tot
81 vizualizări
17-10-2017, 20:54
Noii miniștri de la Transporturi, Fonduri Eurpoene și Dezvoltare Regională au depus jurământul la Cotroceni» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?