rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Tise: Universitatea Cluj nu doreste ca o alta echipa sa joace pe Cluj Arena! Cat costa lunar intretinerea VIDEO

  




Presedintele Consiliul Judetean (CJ) Cluj, Alin Tise, a declarat ca Universitatea Cluj nu isi doreste ca alta echipa sa joace pe stadionul Cluj Arena.

Seful CJ Cluj a spus ca s-a inteles cu sefii U Cluj pentru folosirea stadionului si echipa va plati 15.000 de euro pe luna, dar ca in total cheltuielile cu arena sunt de 60.000 de euro pe luna.

"Nu s-a pus problema in niciun moment ca U Cluj sa nu joace pe Cluj Arena. A fost o tactica de presiune publica pentru a negocia cu Consiliul Judetean. Vreau sa aveti in vedere faptul ca aceste sume care nu se acopera va trebui sa le suportam din buzunarul fiecaruia. Adica daca aceasta arena trebuie sa mearga si sa functioneze in conditii optime, de Champions League, cineva trebuie sa bage bani pentru a o administra. Costurile pentru aceasta arena sunt cel putin de 60.000 de euro pe luna pentru intretinere.

In conditiile in care Universitatea Cluj plateste doar 15.000 de euro pe luna, diferenta de bani va trebui sa o incasam din alta parte, din alte evenimente. Daca nu vom reusi sa facem asta, insemana ca vom plati din buzunarul fiecarui clujean o subventie pentru o echipa care joaca fotbal.

Noi intretinem aceasta arena peste 85% din spatiu numai pentru Universitatea Cluj, pentru ca cei de la Universitatea, in principal, nu isi doresc sa mai joace alte echipe. In plan secund, noi va trebui sa facem si alte evenimente nu numai fotbal, adica concerte, inchirirrea salilor de conferinte si a salii de sport", a declarat Alin Tise, dupa ce a vizitat Cluj Arena. 

Stadionul Cluj Arena a costat 36 de milioane de euro fara TVA si a fost construit in exclusivitate din bani publici.

 

Vezi si...

U Cluj va juca pe Cluj Arena! Vezi la cat a ajuns chiria ceruta de Consiliul Judetean Cluj

21-9-2011, 12:13
16 vizualizări
40 comentarii
Sysy23-9-2011, 21:54
Du-te dracului in gruia,ordinarule,cine a iesit in strada,voi imputitilor,5000 de oameni am fost pt stadionul nostru.Acest stadion a fost construit pt noi!!!
Dorin23-9-2011, 9:33
Ce e asa de greu intretinerea costa 60000 cine plateste joaca acolo. aci parca s-a infiintat o firma care tre sa merga pe profit. asa ca cine plateste joaca. si pt cei de la U mai mergeti dracu ca ne-am saturat de vandalismul vostru si de pretentiile voastre. va trebuie stadion platiti ca toata lumea. la cfr s-a investit bani in stadionul ala si nu au avut pretentii ca si voi. RUSINE sunt fan U dar deja sunt scarbit cand ma gandesc ca tre sa mai si platesc pt voi ca voi sa jucati singuri pe Cluj Arena RUSINE
ardeleanu22-9-2011, 10:34
@moldoveanu

Iar eu ma pis pe moldoveni.Clujenii au facut totul in acest oras iar cei din alte parti sa suga p*** si sa fie bucurosi ca n-au nevoie de viza de sedere cat timp se afla pe teritoriul clujului.:)))
anonim22-9-2011, 9:34
d-nu alin tise este intra-devar 100% de partea sepcilor rosii,iar baietii merita ,multumim lui boc si lui tise.
Lala22-9-2011, 1:11
Ha ha, ce m-am ras, d-le, ce m-am ras! Auzi la ei, sa le platim stadionul ptr ca majestatile lor, u cj, nu vor ca altcineva sa joace pe stadionul lor, stadion facut din banii munciti de clujeni. Sa plateasca daca vor exclusivite.
moldoveanu21-9-2011, 23:32
ma pis pe mandria clujenilor...suntem romani cu drepturi depline...clujenii nu au facut nimic pentru orasul asta....tot cei din alte parti ale tarii au construit orasul asta...
Luci21-9-2011, 22:19
Propun greva fiscala, adica nu va platiti la anul impozitele la primarie decat in decembrie, dupa alegerile inclusiv locale din noiembrie, chit ca e vorba de Consiliu Judetean, e aceeasi gasca portocalie, sa vedeti cum o sa se sparga cand n-o sa aiba bani de asfaltari electorale si alte pomeni.
petre21-9-2011, 20:47
totusi ce tupeu ? ca nu doreste...... dar ce u ii buricu financiar a clujului? ca galeria ii plina de frustrati.
Anton21-9-2011, 20:30
Daca miticul de Walter a ajuns sa se impuna in fata lui Tise, da-o dracului de treaba. Pai cum vine asta, miticul vrea sa dicteze pe banii clujenilor? Daca-l tine punga sa inchirieze cu totul stadionul si apoi mai vedem. Cum adica, miticul decide ce se intampla pe Cluj Arena? Stadionul este al tutror locuitorilor judetului Cluj, nu doar a lui U Cluj!
cristi21-9-2011, 20:08
Sper ca sala sportului sa fie gestionata separat. Sunt convins ca va fi mai ocupata decat stadionul si va lucra chiar in profit. Iar daca U ocupa 85 % din cheltuielile satdionului, iar onor conducerea lor nu suporta pe altii pe o proprietate care nu le apartine, atunci sa plateasca 0,85x60000 euro. Si saraci si cu pretentii !!
cfr-isti si u-isti21-9-2011, 20:01
Credeti ca tot universul acestei lumi se invarte in jurul conflictului prostesc dintre voi? Aici e vorba de BANI, eficienta, administrare judicioasa a unui ban care l-au dat putini fani U putini fani CFR si multi; restul cetatenilor orasului. In egoismul vostru nu puteti sa vedeti mai departe de echipa cealalta?
marius21-9-2011, 20:00
Nu ar vrea ca si salariile jucatorilor de la U Cluj sa fie platite de la bugetul local ?
aha21-9-2011, 17:45
Da vor juca doar ei singuri pe terenul lor construit pe banii lor de buzunar.
Mecuri tur-retur: U-Cluj cu U-Cluj. Spectator: meseriasul de Tise.
Flv21-9-2011, 16:48
Numai oameni cu minte slaba care vorbesc in necunostinta de cauza.
ducu 21-9-2011, 16:40
De ce sa plateasca clujenii pentru U CLUJ??? Nu sunt in stare o chirie normala sa plateasca si vor exclusivitate.Terminati cu atata lauda la adresa acestui club, pe arena trebuie sa joace orice echipa care plateste taxa.Este indeajuns efortul clujenilor pentru construirea arenei, nu si platea intretinerii pentru un singur club de 3 paduchi.Daca dl. Tise se coboara in troaca porcilor, va fi mancat de ei.Taxele le stabileste CJ si cine vrea sa joace sa plateasca, fara exclusivitate, aia ar trebui sa fie toate cheltuielile + profit.Ori U Cluj vrea gratuitate,cat tupeu si cata marlanie?!
Flv21-9-2011, 16:07
Mama, cat va mai plangeti... detonati-l ce sa zic, sa fiti multumiti si linistiti! Ce conceptii...
Flv21-9-2011, 16:02
@ adevarul: Cred ca tu esti penibil, cred ca n-ai fost la un meci in viata ta. Daca nu ai nicio treaba cu fotbalul, vezi-ti de ale tale, te afli si tu in treaba sa judeci si sa critici ceva sau pe cineva fara sa ai habar.
@Flv21-9-2011, 16:02
Flv esti cam tampitel de felul tau si nu prea intelegi problema! Tise, sa stii ca stadionul nu e al tau sa faci tu ce crezi cu el, ca e al nostru si al urmasilor, urmasilor nostri! Si in niciun caz al celor de la "U". Imi pare rau ca trebuie sa zic asta , pentru ca eu chiar tin cu 'U", dar nu este corect sa spui tu cine are voie sa joace si cine nu (adica tot restul lumii, in afara de tine), pe un stadion la care nu ai pus un ban. Are voie sa joace oricine plateste!
Flv21-9-2011, 15:56
Poate cum unii n-au treaba cu fotbalul, nici altii nu au treaba cu alte lucruri, pentru care totusi platesc niste taxe prin simplul fapt ca traiesc intr-o comunitate si comunitatea impune lucrul asta. Platim cu totii pentru aceleasi lucruri, fie stadion, fie altceva. Parca vi se cere o avere... la cati clujeni sunt cat poate veni de persoana? O sa va lase stadionul asta fara bani, ce sa zic...
clujean21-9-2011, 15:27
Nu e vorba ca esti sau nu pro sau contra uneia din echipe, ci poate sunt si persoane in orasul Cluj Napoca care nu sunt microbisti si iubitori de fotbal , poate au alta pasiune , dar la nevoie vor trebui sa cotizeze si ei pt acoperirea cheltuielilor stadionului ... chiar daca nu sunt interesati de acest sport...
cristi21-9-2011, 15:22
D-nul Tise este pe dinafara ca de obicei...ce texte slabe si dezaxate are...cum sa platim noi cetatenii echipa U? da ce, intereseaza pe toti fotbalul? Iar daca au facut stadion, interesul tre sa fie in a scoate bani din el...adica profit!!! ce idiot, si ne zice la toti public ca e prost...!! Daca U nu poate platii, noi nu avem vina...stadionul este a cui platese suma..!!
cj nap21-9-2011, 15:10
ce va tot bagati in seama franari jegosi
alt clujean21-9-2011, 15:02
Pentru FLV,
Cred ca esti intr-o mare eroare. CJ a investit din bani publici 35 milione de Euro pentru a ridica acest stadion. O investitie de acest gen are rost daca produce profit (Cred ca macar atat sti ca profitul e generat dupa ce e amortizata investitia). Deci daca costul de intretinere este de 60.000 Euro pe luna, nu aceasta este suma pe care trebuie sa o incaseze CJ lunar ci mult mai mult. Pentru ca eu, ca platitor de taxe, ma astept ca dupa un timp (nu o eternitate) investitia sa produca profit si acel profit sa fie reinvestit in spitale, scoli etc. tot ce necesita bani dar nu produce profit (de aici logica cum ca banii nu au fost investiti in spitale si scoli ca aceste institutii nu produc profit).Daca CJ nu reuseste acest lucru din cauza ca o anumita echipa de fotbal vrea exclusivitate la ceva la care nici macar nu a contribuit, atunci avem o mare problema si probabil nu eu trebuie sa fiu ivitat sa ma mut ci de fapt chiar domnul Tise.
adevarul21-9-2011, 14:51
@flv vezi ca numai de gargara sunteti buni....nimic constructiv nu faceti pt U. cea mai mare minciuna a fanilor cu unica iubire si mai mult k pe mama. penibil frate:))
clujean 21-9-2011, 14:24
"Daca nu vom reusi sa facem asta, insemana ca vom palti din buzunarul fiecarui clujean o subventie pentru o echipa care joaca fotbal."
Oare de ce ar trebui generalizata toata chletuiala asta.. de ce oare eu sau altii care nu au nici o treaba cu fotbalul ar trebui sa acoperim la o adica cheltuielile neacoperite care ar putea fi dintr-un management defectuos ...La ce foloseste un stadion celor care nu au treba cu fotbalul , dar trebuie sa cotizeze ca sa poata fi intretinut la o adica ? Sa plateasca suporterii si cei care vor merge la meciurile care se vor tine pe aceasta arena . Nicaieri in lumea asta nu sunt obligati toti cetatenii unui oras sa cotizeze pentru mentinerea unui stadion . Managerii ar trebui sa construiasca o strategie de asa o natura ca , costurile sa fie acoperite din evenimente ca doar de aceea s-a construit arena , nu sa ne uitam la ea si sa platim din buzunar cheltuielile...

Flv21-9-2011, 14:23
Eu zic sa va mutati din Cluj, daca nimic nu va convine. Daca s-ar putea sa aveti de toate, dar sa nu dati bani pe nimic. Doar suntem in Romania...
cipriotu21-9-2011, 14:19
Foarte slab , dle Tise. O spui cu atata nonsalanta de parca nu tu esti responsabil pentru acest lucru . Trebuia sa se faca in Cluj un stadion de acest nivel , mi se pare normal sa joace universitatea acolo , dar cum naiba sa le platesc eu si altii , care nu avem nici o treaba cu acest club , intretinerea stadionului !!!??? Este strigator la cer , dle Tise !!! Nu ar fi mai bine sa le concesionati stadionul si sa se ocupe ei de administrarea lui !? Normal ca nu o sa-i convina dlui Walter , care s-a nascut cu mana intinsa la cersit !
O sa vedeti in scurt timp , dragi suporteri ai universitati , care este adevarata fata a lui Walter !
Maia21-9-2011, 14:14
Si pe cine intereseaza d-l Tise ce vrea U Cluj? U Cluj a facut stadionul ala? Sau l-am platit noi toti?
mp21-9-2011, 13:39
E absolut normal ca "U" sa incerce sa-si negocieze cel mai bun contract pt ei. E de neinteles de ce Tise arunca responsabilitatea profitabilitatii stadionului in curtea clubului de fotbal. El este administratorul stadionului, are un atu f mare in negocierile purtate. Tise dovedeste doar cat de slab e lasandu-se "santajat" ba de clubul cfr ba de U cand el detine defapt toate parghiile necesare sa obtina bani din stadion, ori de la U ori de la cfr ori de la altcineva.
@cfristii de mai jos - E trist ca societatea clujeana produce specimene ca si voi
mrc21-9-2011, 13:37
Cine trebuie sa joace pe Cluj Arena?... Oricine plateste. Ca daca eu ma trezesc peste noapte sa imi fac echipa de fotbal si vreau sa joc bambilici Imi inchiriez stadionu si joc.

Concertele pentru cine o sa se tina, doar pentru U Cluj? Salile de conferinte tot pentru U Cluj se inchiriaza? (E doar un/o punct de vedere/intrebare)

Pacat,
P.S. Nu am nici o legatura cu fotbalul. Deci sincer nu-mi pasa. Din partea mea sa joace cine vrea cum vrea si cat vrea. Nu exista Fotbal in Romania decat "Apara Ducadam." Atat.
adevarul21-9-2011, 13:32
@flv lasa banii cheltuiti de golani ca sa mearga la scandaluri prin tara....acuma aveti echipa acasa. sa vad gruparile voastre de ultrasi cum sustin echipa si aduna bani.. nu fulare rupte de la altii si batai sustin o echipa ....vrajeli, povestiri nu merg....banii vobesc
Flv21-9-2011, 13:22
De judecat si criticat toti sunteti buni. Nu stiu de ce mai stati pe aici ca vad ca nimic nu va place.
geco21-9-2011, 13:18
Ce chestie... in spitale trebuie sa iti duci medicamente de acasa, somerii traiesc de azi pe maine iar consiliul judetean face stadion si il intretine din banii munciti de noi pt. 300 de golani. Nu o sa iti iasa pasenta cu voturile draga tise ca nu is toti prosti in Clujul asta ( a se citi u-isti)
Flv21-9-2011, 13:17
@ghita_CFR: chiar nu sunt, văd realitatea. O să vezi şi tu anul viitor cum se vor cere bani cetăţenilor şi pentru chiria din Gruia.

P.S.: măsoară-ţi vocabularul că eu n-am jignit pe nimeni.
ghita_CFR21-9-2011, 13:12
@Flv: Esti un retardat de UIST frustat ..care merita schingiut!
Flv21-9-2011, 13:05
Eu nu ştiu de ce vă agitaţi în halul ăsta. Anul viitor cu stadionul din Gruia o să fie exact aceeaşi poveste. Era de ştiut că pentru întreţinerea unui asemenea stadion costurile sunt mari. În loc să fiţi mândrii că sunteţi clujeni şi că avem un stadion precum acesta, aruncaţi cuvinte aiurea.

@BYBY: nu ştiu de ce generalizezi. Ai stat tu lângă fiecare să vezi cum scrie, cum vorbeşte? aşa ai zis-o de parcă U-iştii ar fi singurii, alţii nici nu mai există. Ai o mentalitate...

@Transylvania: se vede că nu le ai cu fotbalul, în consecinţă, dacă nu ştii, nu te băga. Universitatea Cluj a evoluat mult de 5 ani încoace. Altă dată gândeşte-te de 2 ori înainte să zici ceva. Dacă Tişe nu va avea votul tău, va avea de la mulţi alţii care îl respectă pentru tot ce a făcut pentru Cluj.

@adevărul: Suporterii U-iştii au făcut multe lucruri pentru această echipă şi vor face în continuare. Timp de 2 ani au colindat ţara şi bineînţeles că toate meciurile "acasa" şi deplasările au costat, dar acest lucru nu a fost un impediment. prin urmare, nu va fi nici de data asta.

@Bla: îmi pare rău să-ţi spun, dar U Cluj, este chiar o echipă valoroasă, cu legende, tradiţie şi o istorie în spate, nicidecum aşa cum zici tu.
BIBY21-9-2011, 12:36
SA II IA DRACU DE U-ISTI, SE MEARGA SA JOACE IN ALTA PARTE, IMPUTITI, O GASCA DE ANALFABETI
Transylvania21-9-2011, 12:27
Tise esti o mizerie si tu si cei care sustineti cu atitia bani din jebul nostru al tuturor acest club de fotbal,bine ca spitalul sau asazisul spital din Manastur este o ruina ca "multe lucruri" sunt asa cum sunt dar voi dati cu zecile de milioane de euro intr-un club fara nici o performanta doar pentru fala si interesul vostru si al citorva de aceeasi teapa,RUSINE SPER SA NU TE MAI VAD LA CONSILIUL JUDETEAN PE VIITOR!!!!!!!!!!!!!!1
adevarul21-9-2011, 12:25
noah acuma sa vad marii Uisti. Platiti voi marii fani 45.000 euro pe luna sa nu va mai stresati ca la injuraturi golaneala si comentarii sunteti buni....ia sa vad cum iubiti voi U mai mult decat pe mama si idiotenii din astea....
Bla21-9-2011, 12:24
Ati bagat la cap,ba, m "U"istilor ?! Milogii p..ii, eu nu sunt deacord sa dau din banii mei,unei echipe de rahat precum UCj

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

113 vizualizări
19-10-2016, 13:52
Actorul Bogdan Rădulescu, ”vice” la USR, se vrea deputat. E cel mai mare ”dușman” al Bisericii Ortodoxe» Vezi tot
78 vizualizări
21-4-2018, 18:27
Președintele PMP, la Cluj: Primari aleși în două tururi și proiect pentru unirea cu Republica Moldova FOTO» Vezi tot
69 vizualizări
2-10-2017, 17:10
Noi acuzații la adresa lui Victor Ponta: A fost ofițer acoperit» Vezi tot
60 vizualizări
12-4-2018, 14:05
Ce populație va avea Clujul peste 20 de ani! Emil Boc: Oamenii ne vor întreba de ce nu am făcut nimic! - VIDEO » Vezi tot
46 vizualizări
22-4-2018, 20:17
Deputatul Steluța Cătăniciu, apel către ministrul Educației, după tăierea de fonduri de la UBB Cluj» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?