rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Șulea s-a săturat de blocajul în trafic de la Florești. S-a umblat la sistemul inteligent de semaforizare

  



 

Primăria comunei Florești a recalibrat la sistemul electronic care gestionează semafoarele inteligente din localitate și ambuteiajele din trafic au dispărut. 

 

S-a lucrat intens la senzori și automatizare: sincronizarea mai bună a semafoarelor și optimizarea timpilor de acces pe diferite direcții. Măsura a venit după ce s-a dat drumul traficului pe autostradă dinspre Zalău și ne-au umplut de mașini. Până acum nu am vrut să inund cu mașini Clujul, dar în actuala situație nu mai putem face față”, a explicat primarul Horia Șulea.

 

Acesta a dat detalii și despre modificările făcute la sistemul inteligent de semaforizare. 

 

De la 1,2 mașini pe secundă care ieșeau dinspre Florești spre Cluj-Napoca am mărit numărul de mașini la 5 pe secundă. După amiaza am creat undă verde, ca să nu se adune mașini în Florești.

 

Am redus timpii de așteptare și în același timp am introdus intermitent dreapta pe Cetății și pe Poligonului, intermitent intrare către Cluj. Dacă apare un gol pe banda dinspre Primărie au intrat direct câteva mașini de pe Cetății și Poligonului. Pe Plopilor am dublat timpii de așteptare la trecerea de pietoni de la 27 de secunde la un minut și zece secunde și am mărit timpul de trecere a străzii de la 11 secunde la 15 secunde și, în 15 secunde, îmi ies circa 15 mașini de pe Plopilor”, a mai spus Horia Șulea.

17-10-2018, 11:25
468 vizualizări
25 comentarii
blabla18-10-2018, 13:50
Eu zic sa se duca dracu si sa nu mai dea autorizatii de constructie pana ce nu face drumuri. Sa puna mana cu mana, el si Boc, si sa faca centura a zonei metropolitane si pe axa Est-Vest.
Nea18-10-2018, 11:10
Cum il mai rabdă dumnezo?
Prostu satului18-10-2018, 11:40
Dumnezeu nu se baga.Eu ma intreb de ani buni cum il mai rabda cetatenii Flocestiului ????Mai bine spus cum ii mai rabda prostimea ?????
razvan18-10-2018, 11:54
Nu se voteaza :)
Vasile18-10-2018, 10:45
Mai sa fie,asta-i destept foc.Un adevarat edil.Ce ma mira e ca nu s-a introdus interzicerea virajului la stinga ?!Si evident construirea a cel putin doua sensuri giratorii,sa aiba lumea pe unde sa intoarca ?!Dar panarama de primar stie mai bine.Sa speram ca electronica ne va salva si vom incepe sa circulam ca dupa masa mai mult stai in trafic....evident ca un fraier.Si daca esti fraier sigur il mai voteaza o data pe panarama.
advetro18-10-2018, 8:50
Atat de bine le-au reglat incat dimineata stai pe cetatii 50 d eminute ca sa iesi in DN1. Niste magari cu acte in regula...
pop17-10-2018, 17:54
domnul primar vorbeste de parca a coordonat semafoarele pe plantatia lui, ii ies lui oameni de pe plopilor, a modificat, a facut, pac pac, el se ocupa, ca florestiul e al lui in vecii vecilor.
kurios18-10-2018, 2:09
Dar taranul ala stie despre ce vorbeste?
om17-10-2018, 15:46
… ne tot plangem ca aia si ca aia, ca vinituri, ca din rachitele. Degeaba tot comentam ca daca ai dat bani pe apartament in Floresti sau in Baci sa suporti "consecintele". Baiu e ca suntem o natie de incompetent, de needucati, fara nici o urma de sisteme de valori autentice si plin de lelite care stau si comenteaza pe la garduri. Ia sa ne schimbam atitudinea si sa facem prima data noi ceea ce pretindem de la ceilalti.
Nu e bine daca e bine ca sigur e rau, si nu e bine ca e rau ca nu are cum fi bine.
Ca daca e aglomerat in Cluj e rau da e rau si in alte zone mai putin "evaluate" cu toate ca acolo nu e aglomerat. Sigur nicicum nu e bine...
Concluzie: - … fiecare sa isi suporte locul pe care l-a ales si cui ii e bine sa se bucure.. ca maine nu se stie.
Eu17-10-2018, 17:46
Adica rabda si taci. Pai nu esti tu tantalau? Vezi ca daca lumea se plange se poate face pana la urma ceva. Ca dovada s-a imbunatatit traficul in Floresti cu chestia asta.
omulean18-10-2018, 6:33
Bine o zis ala , la omul prost nu trebuie sa-i furi caciula ca si-o pierde singur. Bai Om, ai trantit o intrega filosofie de sarac cu duhul, probila de pe la Iasi unde ai fost la tucat moastele Paraschivei.
dsadsa17-10-2018, 14:59
viniturile cu apartamente luate pe credite imense in Floresti is suparate ca se circula greu.
In afara sa va plangeti mai stiti altceva?

Chiar nu s-o prins nimeni ca nu exista efectiv spatiu fizic ca sa se mai faca ceva pentru a usura traficul?
In afara de o centura agatata de CER, ce naiba s-ar mai putea face?
Toti urlati ca nu este infrastructura ca etc. Ati depus candva in viata voastra o instiintare catre primarie prin care sa veniti cu o solutie valida? Ati incercat sa va implicati activ cumva in comunitatia asta?

O natie de plangaciosi. Va tot plangeti ca niste p_izde proaste si asteptati ca cineva sa vina sa va rezolve problemele. Implicati-va naibii si nu mai dati din curu ala de gura.
Ioio17-10-2018, 23:39
Esti un bou!
@dsadsa18-10-2018, 9:38
A venit domn profesor sa ne zica ca 99.9% dintre noi suntem p_izde iar el e cocoselu. Esti frustrat prietene? Fa-ti abonament pe bus si lasa masina deoparte o luna, o sa te calmezi. Pune mana si pe o carte, macar de vazul lumii.
taci_gura18-10-2018, 11:07
taci in p_izda ma-tii de prost, ca nu stii nimic.
Pavel17-10-2018, 14:36
Dar se circula mai bine? Pana la urma asta conteaza!!!
Kiki18-10-2018, 0:03
Astăzi a fost liber in ambele sensuri la ora 17:30. Deci se circula mult, mult mai bine!
tztz18-10-2018, 16:38
DA!!! Se circula mai bine! Cei drept nu in Floresti si nu in Romania, dar astea-s detalii nesemnificative... :)
madriano17-10-2018, 14:14
Traficul este paralizat de cativa ani buni in Floresti. Deschiderea autostrazii Gilau -Nadaselu reprezinta un motiv pueril de care se leaga primarii incompetenti din Floresti si Baciu pentru a-si justifica nerealizarile. Numarul de masini care trece zilnic prin Floresti este comparabil cu numarul de masini care treceau zilnic prin Floresti acum un an (inainte de deschiderea autostrazii).
Nae17-10-2018, 13:30
Pe zi ce trece Sulea e tot mai destept iar Boc se prosteste. Poate faceti schimb, sa aiba si Florestenii Metrouri, porturi la Somes, tuneluri si alte beneficii de care noi clujenii suntem familiarizati!
Florestean17-10-2018, 13:17
Sulea isi bate joc de noi!!!
@Florestean17-10-2018, 15:00
inainte sa cumperi, deschide bine ochii
Flo18-10-2018, 9:45
"inainte sa cumperi, deschide bine ochii"
Serios? Tu iti cumperi locuinta pentru ca Boc e primar in Cluj? Fiecare isi cumpara unde vrea, ce ii place si mai ales cat il duce punga. Pune un bun administrator si ai sa vezi ce poate comuna asta, asa mizerabila, cocosata si leproasa cum ii ea. E usor sa pui o etichetai, dar mai pune mana si vezi ce lucruri faine poti face. In Austria nu sunt roboti si extraterestri care sa fac lucrurile noaptea ca ziua sa fie totul luna si bec, si sa functioneze lucrurile.
poov17-10-2018, 12:11
Asta cu autostrada era clara, de aia n-am inteles de unde tampitul ala din Baciu striga ca vine lumea din Zalau, acolo s-a eliberat ca acum toti vin pe autostrada la Cluj.
Punct17-10-2018, 11:54
Mama lor de autostrazi cu cine le-a inventat, nunai probleme creaza. La o zi dupa deschidere s-a plans primarul din Baciu, acum cel din Floresti :))

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

7129 vizualizări
20-11-2018, 10:35
Emil Boc propune un parteneriat cu șoferii clujeni. Despre ce este vorba!» Vezi tot
133 vizualizări
13-4-2018, 21:15
Planul metroului la Cluj-Napoca: Traseu și harta stațiilor - EXCLUSIV» Vezi tot
47 vizualizări
18-11-2018, 22:31
Băsescu: PSD e populat cu porci şi hipopotami. Au un singur dresor» Vezi tot
33 vizualizări
17-11-2018, 15:22
Eugen Tomac, PMP: Dăncilă și Dragnea duc România cu viteza luminii spre prăpastie» Vezi tot
31 vizualizări
16-11-2018, 21:16
PMP vrea să scoată pensiile speciale ale parlamentarilor și să introducă votul electronic» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?