rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Spitalul Regional de Urgență va fi construit la Florești

  



 

Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a declarat că locația din Florești a Spitalului Regional de Urgență Cluj nu poate fi schimbată.

 

Tișe a precizat că, încă de la mijlocul lunii septembrie a.c., Consiliul Județean a finalizat toate demersurile care intrau în atribuțiile sale, referitoare la edificarea acestui important obiectiv medical. 

 

Nici un moment nu avea de ce și nu putea să se schimbe locația viitorului Spital Regional de Urgență într-un alt județ decât Clujul. Dincolo de atuurile incontestabile ale Clujului, am fost primii care ne-am îndeplinit obligațiile și am pus la dispoziția Ministerului Sănătății un teren de cca. 14 hectare, cel mai bun ca și amplasare, planeitate și acces la utilități dintre cele trei locații vizate”, a declarat președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe.

 

Clujul a fost primul județ care a clarificat situația juridică a terenului pe care va fi amplasat spitalul, teren situat în comuna Florești, Str. Avram Iancu, nr. 370-374.

 

Pentru a se putea ajunge în această etapă finală, Consiliul Județean a derulat o procedură laborioasă prin intermediul căreia a dezmembrat terenul în cauză și s-a ocupat de evaluarea suprafeței care se transmite în vederea construirii spitalului, comunicând raportul de evaluare Ministerului Sănătății. Totodată, a adoptat hotărârea 167/26.07.2017 de modificare a HCJ nr. 258/29.11.2016 prin care terenul a fost transferat din domeniul public al județului Cluj în domeniul public al Statului Român. Ulterior, Consiliul Județean a acționat pentru înscrierea în Cartea Funciară a dreptului de proprietate asupra terenului Statului Român și a întreprins demersurile necesare în vederea casării și, respectiv demolării construcțiilor dezafectate existente pe terenul în cauză.

6-10-2017, 15:37
69 vizualizări
12 comentarii
Bazdabachi10-10-2017, 21:44
Acum 5 sau 6 ani, in lunile ianuarie si februarie, la -20 de grade, se muta depozitul de munitie al unitatii militare, pentru ca "in 3 luni incepe constructia spitalului regional". Iata-ne in 2017 si pe locul cedat de Ministerul Apararii e buruiana cat casa.
Vasile8-10-2017, 16:29
Măcar acum avem spital pt șoferii nervoși și nesimțiți care sunt nemulțumiți de traficul dinspre Floresti .Dar , cine-s ca voi cu spitalul peste drum ?
ro7-10-2017, 22:10
Pe unde o sa zboare ambulantele?
Pacient grabit7-10-2017, 13:14
Sunt aproape sigur....
de la munte6-10-2017, 17:44
No astia care-l suduiti pe badea Boc sa va crepe obrazu jos, mai oilor, no vezi ca o rezolvat si ne face corhazu mare pentru toti betejii din zona?
haha6-10-2017, 17:50
Vezi ca ai confundat sticlele si in loc de tuica ai baut dezinfectant.
de la munte6-10-2017, 18:17
No vezi tu draga de ii bun Boc? Corhazu.
@de la munte7-10-2017, 17:33
Ai baut cam mult spirt medicinal bade! Mno atunci meri la corhaz de te dezintoxica! Ce are a face Boc cu Florestiul? Sau in spatele actiunilor lui Tise se afla Boc?
de la munte8-10-2017, 7:19
Doara daca nu era Cluju, tu crezi ca se construia corhazu acolo? Si Tise si Boc is neamuri prin aliante, ca tare is de treaba, ambi doi, ajuta sa se dezvolte tata regiunea, ca si la noi la munte ne-o facut drum bun, pana la Valu Miresei poti mere cu motoru, si noaptea se mere bine, dupa lemne.
Io beu Lichior de viorele, nu coco ca boschetarii si is sanatos tun ca umblu prin munti .
Murphy9-10-2017, 16:58
spitalul se face in apropierea Clujului fiindca aici sunt medici multi si buni, nu fiindca e Boc primar sau Tise pres de CJ
clujean6-10-2017, 16:04
Banuiesc, ca in orele de varf pacientii vor fi transportati doar cu elicoptere ...
gigi6-10-2017, 16:21
Teleportati.

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

4045 vizualizări
19-9-2018, 10:22
Boc: Clujul este un oras pretentios. Nu ne putem permite sa ne transformam intr-un oras provincial in care predomina kitsch-urile» Vezi tot
1821 vizualizări
18-9-2018, 13:37
Baciu și Florești, probleme mari de trafic în fiecare zi pentru locuitori - FOTO» Vezi tot
520 vizualizări
19-9-2018, 12:18
Citește scrisoarea anti-Dragnea: ”Demisia imediată a domnului Liviu Nicolae Dragnea”» Vezi tot
240 vizualizări
18-9-2018, 17:24
Imagini de la întânirea dintre Dăncilă și Juncker, prelucrate. De ce a fost tăiat sonorul? - VIDEO» Vezi tot
158 vizualizări
18-9-2018, 16:33
”Furtuna” Dăncilă, după gafa de la întâlnirea cu șeful CE. Premierul solicită rapoarte tuturor instituțiilor implicate» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?