rosal_feb.jpg
Image 1 of 3

Politic/Administrativ

Spitalul de Urgență va dezvolta EXTREM de mult Floreștiul. Care este planul autorităților

  



 

Primarul comunei Florești, Horia Șulea, adezvăluit planul autorităților, Primăria Florești, Primăria Cluj-Napoca și Consiliul Județean Cluj, de a dezvolta rutier zona o dată cu edificarea Spitalului Regional de urgență.

 

Spitalul Regional de Urgenta Floresti-SRU va avea 800 de paturi si 37 de secții medicale. ”Va fi primul realizat la nivel national, inaintea celor din Iasi si Craiova. Opinez ca va fi finalizat prin 2020.

 

Momentul este unul extrem de oportun pt ca, printr-o colaborare tripartita – Primaria Floresti, Primaria Cluj Napoca, Consiliul Judetean / deja discutata si agreata – sa realizam lobby, plus studiile si documentatia pt o infrastrucura conexa SRU, realizata din fonduri guvernamentale si locale, care in final sa duca la:

 

1. Tunel de acces la SRU dinspre Cluj pe DN1 (aspect prevazut deja in proiectul SRU)

2. Largire DN1 pe tronsoanele Nod N Manastur - SRU si Nod Autostrada- Giratie Luna de Sus la 3 benzi pe sens.

3. Realizare viaduct peste V Garbaului cu nod Autostrada Metropolitana Cluj sector N-S, si creare debuseu flux auto zona Bucium (pe langa Drum de Ocolire Sud care va face jonctiunea cu municipiul in Drumul Sf Ioan).

4. Mici modificari de proiect la Drum Ocolire Sud pt realizarea acestuia pe 4 benzi (chiar o largire ulterioara)

5. Realizare Centura Metropolitana Nod Autostrada – Zona Cora pe lunca Somesului cu preluare trafic Floresti Sud in giratii zona Baraj si zona str Somesului.

6. Realizare drum preponderent pietonal plus biciclete SRU-Vivo

7. Prelungire Drum Ocolire Sud pana la Nod Autostrada cu punct preluare trafic Floresti Sud in zona Eroilor ANL”, a explicat proiectul primarul Floreștiului, Horia Șulea.

 

 

Primăria Florești a predat vineri amplasamentul viitorului Spital Regional de Urgență din Florești.

 

La Florești, a fost predat amplasamentul pentru Spitalul Regional de Urgență Cluj

22-7-2017, 23:03
83 vizualizări
33 comentarii
Murphy26-7-2017, 2:49
mai exact va spori aglomeratia, cu efecte pana-n Cluj
haha25-7-2017, 0:41
Da, se va dezvolta precum Clujul, aglomeratie si blocaje, asta numesc ei dezvoltare.
Burdujel24-7-2017, 12:35
Ce frumos vorbesc!
Dar, nu-i cred. Nu-i cred, pentru ca au minciuna in sange, ereditar.
Nu vor face aprope nimic din ce promit, dar vor sifona dublul banilor in propriile buzunare.

z24-7-2017, 15:31
De ce oare ai dreptate?
aaa24-7-2017, 18:04
Nimeni nu ii mai crede pana nu demonstreaza. Au fost si cateva cazuri care s-au facut dupa cum au zis... ex. stadionul...
razvan24-7-2017, 9:47
Oare mai exista pe undeva prin tara, atatea promisiuni peste promisiuni (multe reciclate), in atatia amar de ani, in comunitati cu ceva (in sus) materie cenusie si totusi primarii sa fie re-alesi?!?
...24-7-2017, 18:02
Da Razvan.... Asa e peste tot din pacate. Daca ai vreme cauta ceva site-uri de stiri din alte judete, situatia e identica.
Bocila24-7-2017, 8:20
Nu va lasati pacaliti, clujeni! Asa cum a-ti facut de atitea ori si l-ati reales!! Toate itele Raului duc la boc!!!
Bocila tu sa taci ca esti frustrat rau.24-7-2017, 9:53
Boc nu are nici o treaba aici bai sobolan disparat.
Daca se face ceva sau nu, e de la Tise si un pic Sulea.
Cand o sa vedem spitatlul o se credem. Pana atunci sunt doar vorbe, ca ale lui dragnea and Co.
Mda24-7-2017, 8:03
Nici nu vreau sa ma gandesc la ce trafic o sa fie atunci
Bocila23-7-2017, 22:54
Tactica cosasului din Rachitele: deci boc creaza situatii de urgenta, in care el lasa oamenii sa fiarba ore sau zile in sir, dupa caz, doar ca pe urma sa apara el cu surle si trimbite deghizat in mare salvator... Se stie, se cunoaste, Clujul a aflat de tacticile astea, oamenii se trezesc ..
gogu24-7-2017, 11:31
Oamenii se trezesc, unul singur viseaza. Tu! Traiesti intr-o lume paralela. Apropo, stiai, ca Boc e de vina pentru furtuna de ieri din Bihor?
@ gogu24-7-2017, 15:43


De ce oare ai dreptate?
Napoca LATINA23-7-2017, 15:32
UNITI odata Florestiul cu Clujul INCOMPETENTILOR si IMPOTENTILOR !
@@23-7-2017, 16:30
serios?ar fi o prostie sauuuuu.poate nu,ca atunci mai putine vinituri din sud-estul tarii si tarani s-ar mai perinda pe aici
stefan23-7-2017, 16:46
lol.. ca si vor primarii sa isi piarda posturile
.....24-7-2017, 9:55
Uniti Florestiul cu Clujul ca sa platiti in colibele din floresti impozit ca la cluj n
lulu23-7-2017, 10:30
Teremen de finalizare 2020. :)))))))))))))
M-am c@c@t pe mine de ras!
Daca un pod a fost construit intr-un an atunci viaductele, tuneluri si tronsoanele vor fi gata prin 2050.
Macar sper sa aiba si finalizare acest spital nu ca celalalt inceput pe vremea lui funar si pentru care Emil boc nu a gasit o utilitate in 17 ani (neputand fi folosit ca spital).
Emil BOC nu se pricepe la infrastructura. El lanseaza in campanie fantasmagorii gen metro, Somes navigabil, monorail, intermodal la care prostimea inca pune botul. Dati-le festivaluri si gratuitati pensionarilor si o sa fiti in continuare primar.
@lulu23-7-2017, 14:19
schimba-ti scutecul daca te-ai kk pe tine:))
clujean23-7-2017, 18:25
lulu, ma s_ugi daca iti dau 10 lei ?
Bocian23-7-2017, 18:29
Dar la mat.a cat ii dai sa- ti-o ingita, 15? Cu finalizare?
asf @ Bocian23-7-2017, 18:41
dar ne s'ugi si tu pe noi pentru 5 lei, Bocila?
alt prost si lulu asta24-7-2017, 9:58
Iti spun si tie... spre dezamagirea ta, boc nu e primar in floresti. Acuma ca ai aflat sper sa nu te sinucizi, se poate trai si cu rusinea asta...
Bocian24-7-2017, 15:07
Na hai si tu la mumu, 2 lei si o iei si tu ca astialalti soposi bochisti.
Pt Bocian24-7-2017, 15:45


PSD-ist cu c u r u l spart ! Ai fost spart la rozeta din copilarie!
boc isi bate joc23-7-2017, 8:23
VOTATI BOC !..
Bocsulea23-7-2017, 7:19
Mai baieti edili, mai stati un pic cu tromboanele, asteptati si voi campania electorala din 2020, nu va desconspirati subiectele deoarece vor fi duse in derizoriu pana atunci, ce dracu mai, se poate? Am mai auzit placa asta de vinil uzata, Tunel, n benzi pe sens, viaduct-debuseu Cora- Bucium, Metropolitane, giratii, bla-bla. Povesti cu pesti, fraierii vor pune botul si campania din 2024 va avea subiect si poate 10% se va realiza , restul pentru aia din 2028. Papagalilor, mai exista prostalai destui care va vor stamipla,, pacat ca batjocotriti atatia oameni!
Gica23-7-2017, 9:44
Pai daca a fost votat de doua ori sulea ce mai poti zice de retarzii din flocesti merita tot ce e mai rau sa stea 5 ore in trafic la naveta zilnica
jandarm23-7-2017, 11:20
Pai mai Gica te-ai uitat in ograda ta? ai impresia ca in Cluj traficul e mai lejer? vorbesti mult,prost si fara rost. In logica ta (care nu exista)3000 ii tot una cu 30 de mii?
arkade23-7-2017, 14:56
Hai sa punem taxa pe centru pentru toti florestenii. Sa vedem apoi cum e traficul in cluj.

Dimineata e groaznic la intrate in cluj dinspre floresti si asta pana in marasti.
Seara e in sens invers.

Facem chestia asta si apoi vedem daca e clujul vinovat pentru traficul din floresti sau floresti-ul pentru traficul din cluj.
Gica23-7-2017, 18:11
Nene jandarm traficul in grigorescu unde stau eu sa dat peste cap de cand mii de flocesteni vin cu trocele lor in fiecare dim. de peste dealuri in donalth nici nu mai pot traversa printre blocuri de ei , traficul ar fi mai ok in cluj fara navetistii astia sau sa aibe ruta ocolitoare








Donath24-7-2017, 3:13
Vai Gica-Purcica ce minune ca stai in Grigorescu!Chiar e formidabil,nemaiintalnit ,chiar stai in Grigorescu ,nu am mai auzit de nimenea sa aiba sansa asta colosala sa stea in Grigorscu!Chira ca te invidiem cu totii,ca stai taman in Grigorescù!E o minune ,o mana cereasca ,te rugam spune-ne unde stai in Grigorescu sa facem pelerinaj si sa te prea marin´m o,tu sfinte Gica zis Purcica de Grigorescu!
Boc isi bate joc25-7-2017, 0:48
Ma minunez cata ura a bagat Boc si Sulea intre cetateni.
Doi incompetenti care nu-s in stare de nimic, nici de parcari, tunel, strazi, etc.
Nu exista dezvoltare fara infrastructura, nu poti livra marfa fara infrastructura, nu poti ajunge nici macar la parangheliile organizate de pitic daca nu ai infrastructura rutiera.

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

1048 vizualizări
22-11-2017, 10:05
Haos rutier pe Brâncuși! Călătorii din autobuze au cerut să coboare - FOTO» Vezi tot
538 vizualizări
21-11-2017, 20:04
Alin Tișe și consilierii județeni au vizitat noua pistă și restul investițiilor făcute la Aeroportul Cluj» Vezi tot
342 vizualizări
2-10-2017, 17:10
Noi acuzații la adresa lui Victor Ponta: A fost ofițer acoperit» Vezi tot
332 vizualizări
21-11-2017, 13:33
Cum va fi amenajat Târgul de Crăciun din Florești - FOTO» Vezi tot
178 vizualizări
28-9-2017, 10:59
Sondaj: 50% dintre români ar vota PSD dacă ar fi alegeri duminică. Cât de real e sondajul?» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?