rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Se lărgește DN 1, în Florești, pentru Spitalul Regional de Urgență Cluj. Se propune o girație modernă la Metro

  



 

Specialiștii și arhitecții au discutat variante de lucruri pentru realizarea accesului rutier la viitor Spital Regional de Urgență Cluj, obiectiv care încă nici nu a fost licitat. 

 

Comisia a discutat despre reactualizarea Planului Urbanistic Zonal (P.U.Z.) aferent construirii Spitalului Regional de Urgență Cluj (S.R.U.C.)., în conformitate cu noul proiect agreat și asumat de Ministerul Sănătății.

 

În concret, prin adoptarea noului P.U.Z. se propune realizarea unei infrastructuri de transport optime care să deservească Spitalul Regional, prin înființarea unui drum de acces median între DN 1 și strada Răzoare și, respectiv, modificarea profilelor acestor două artere. O propunere discutată în acest context a fost cea referitoare la introducerea, pe toate căile care fac legătura cu S.R.U.C., a unor benzi suplimentare de acces destinate atât transportului public de persoane cât și bicicliștilor.

 

Un alt aspect intens discutat de către arhitecții și specialiștii prezenți la această ședință a comisiilor reunite de urbanism a fost cel legat de reamenajarea intersecției din zona Metro, fiind abordate în principal două variante de lucru. Prima dintre ele s-a referit la realizarea unei girații suspendate peste DN1, în timp ce varianta a doua a propus construirea unui pod peste drumul național, cu o girație sub acesta, capabilă să asigure distribuția coerentă a fluxului de trafic din zona respectivă.

 

Noul P.U.Z. aferent Spitalului Regional de Urgență va prevedea conectarea S.R.U.C. la municipiul Cluj-Napoca prin intermediul DN1 în zona „Nodului N”, respectiv pe traseul de sud: strada Răzoare – strada Sf. Ioan, până la intersecția cu strada Bucium. În același timp însă, pentru a se putea realiza un flux continuu, care să nu genereze ambuteiaje, este absolut necesară edificarea Centurii metropolitane a municipiului Cluj-Napoca, astfel încât și cetățenii care provin din județele limitrofe Clujului să beneficieze de un acces cât mai facil la acest obiectiv medical de importanță majoră.

 

Proiectul Spitalului Regional de Urgență Cluj, discutat și prezentat de Consiliul Județean încă din 2009, este numai în fază incipientă. Construcția a fost trecută în sarcina Ministerului Sănătății, iar finanțarea va fi asigurată din fonduri europene. Problema este că nu se fac pași concreți de la București pentru accelerarea investiției. 

16-5-2018, 17:09
12969 vizualizări
28 comentarii
LARRY ELLISON18-5-2018, 20:01
Ai nevoie de un împrumut autentic?
Vrei să-ți plătești facturile?
Aveți nevoie de împrumut personal?
Aveți nevoie de vreun fel de împrumut?
Aveți nevoie de împrumut de afaceri?

Vrei să fii stabil din punct de vedere financiar? email: Larryellisonfinance@gmail.com

Completați formularul de cerere.
1) Numele complet:
2) Țara:
3) Suma necesară:
4) Durata împrumutului:
5) Număr de telefon:

Email: Larryellisonfinance@gmail.com
Corect !18-5-2018, 2:51
Se pare ca clujul va deveni orasul drogatilor. Au mare nevoie de spitale.
Costache19-5-2018, 9:08
Se pare ca esti un mare dobitoc!
Cel mai bun loc Dezmir 17-5-2018, 20:34
În Dezmir ! Sunt variante de ocolire, aerodrom, aeroport, gara Apahida, trafic rutier lejer etc
Vasile17-5-2018, 11:30
Locatie total gresita,tipic gainarie romaneasca.Sa traversezi orasul sa transporti bolnavi ?
Alin17-5-2018, 12:32
Dacă ești un cetățean bine-intenționat, de ce nu propui Primăriei o nouă locație?
G. Coșbuc 17-5-2018, 20:32
În Dezmir ! Sunt variante de ocolire, aerodrom, aeroport, gara Apahida, trafic rutier lejer etc
Bocila17-5-2018, 10:33
Adevarul e ca Boc are aparatori foarte puternici, chiar si aici pe site, nu inteleg cum reuseste sa isi permita asa ceva
Adevarul pe dracu 17-5-2018, 19:44
Da, ca e si foarte important site-ul asta, iar de aparatorii ce posteaza pe aici ce sa spun, sunt extrem de puternici pentru Boc, evreii din echipa de strategi si fixeri pe care-i plateste Dragnea sunt zero, ciobanii semianalfabeti de aici sunt baza!
De aia nu mai doarme Boc, de grija stridecluj si a postacilor pro sau contra...
Primaria nu se castiga cu postaci cu mintea cat a unei gaini, ci cu gratuitatea nelimitata pe ratuc pentru categoria de votantii cea mai constiincioasa care fie ploaie fie ger, se duc frumos imbracati de sarbatoare, de la biserica direct la sectia de votare!
madriano17-5-2018, 10:00
"Alesii" ar trebui sa realizeze un drum prin spate pe la Metro si sa negocieze cu cei de la Vivo sa poata folosi podul de la complexul comercial. Solutiile SF cu giratii suspendate nu vor fi implementate prea curand, asa cum nici centura metropolitana nu se va realiza in urmatorii 10 ani.
ion17-5-2018, 10:18
Stai linistit ca nici spitalul nu se va face in curand,De douazeci de ani se tot discuta ca la discutii suntem cei mai tari,
BRAVOOOO!!!17-5-2018, 1:15
Votacii bocului au nevoie de un spital cat mai mare pentru drogatii din oras. Frumoase realizari!
Idiotii17-5-2018, 9:09
Daca face spitale nu e bine, daca face festivaluri nu e bine, daca face metrou nu e bine. Mai duceti-va in pola mea de idioti, orice face voi oricum nu sunteti multumiti. Mutati-va ma in Videle sau in padure daca nu va convine nimic, sa aveti linistie.
Anti prosti17-5-2018, 9:38
Bai prostea, sau idiot cum iti place, baiul e ca nimic din ce tromboneste nu face in afara de Festivaluri si balciuri publice, acolo nu-i nevoie de minte, firmele de casa fac totul ca la carte, una trage curentul, alta monteaza schele, altele tarabele si tot asa. Apoi vice versa. Ai priceput idiot mic si prost?
POZITIVUL17-5-2018, 10:09
Nici idioti,nici prosti ci pozitivi ,care recunosc ,ca cel mai bun primar este cel actual ,asa si cu bune si cu rele ,dar cu cele bune mult mai multe decat cele rele .Asa trebuie privit lucrurile ,cum de altfel le privesc majoritatea absoluta !!
@BRAVOOOO!!!17-5-2018, 10:25
daca o face pe mama ta e bine
@Anti prosti17-5-2018, 10:27
Realizezi ca spitalui nu are treaba cu boc? Nu? Adica iti dai seama ca spitalul e la Floresti si e facut de guvern, nu de Cluj Napoca /Boc.
Adica astia care nu sunt prosti fac diferenta ca acolo e alta localitate... nu?
Pocaitul17-5-2018, 11:33
Mie imi convine ca ingradeste blocurile cu gard metalic,mai da de lucru la ceva muncitori plus ca nu mai intra aricii pe spatiul verde.Noaptea,cind cauta ginganii fosnesc frunzele si ma deranjeaza.
...16-5-2018, 20:14
alte minciuni
bulka16-5-2018, 19:30
la cat va ajunge spaga in spitalul asta? Cred ca-l vor termina dar nu ne vom permite sa mergem la el.
Vio16-5-2018, 19:24
Ar trebui sa se grabeasca cu construirea spitalului.
Azi am auzit la radio ca in Brasov sunt toate conditiile indeplinite de a incepe un spital similar.
maca....16-5-2018, 18:58
Discutii, aruncari de vini reale sau inchipuite, povesti cu pesti. Spitalul Regional nu va fi in viitorul apropiat, personal nu cred ca e vina Bucale, e vina autoritatilor locale, CJ, Primarii. Aici e buba.
haha16-5-2018, 18:21
"Se lărgește DN 1". Da? Cand incep lucrarile? A, aberatie jurnalistica. Au fost cateva discutii despre largire transformate de stiridecluj in fapte concrete.
dan16-5-2018, 18:03
Din nou Bucuresti, sa nu zic direct pesede si Dragnea refuza fondurile europene. Ca nu pot fura din ele. Deci ce este de facut? Autonomie?!
local16-5-2018, 18:28
nu gindesti rau dumneata,autonomie egal viata cea buna,prosperitate,parcari,in citiva ani va fi la noi ca la monaco, dar cu boc primar . . . nu avem noi sansa la asa ceva
Geo17-5-2018, 7:33
Tu vrei separare de un oras fata de care esti la ani lumina distanta ca dezvoltare si tot tu crezi ca va fi benefic? Ha ha ha....ce gandire ciudata sau patriotism local prostesc, ca nu stiu unde te incadrezi.
P.U.Z.16-5-2018, 17:23
in orasul mocanului orce este posibil,cat despre cat de modern va fii.....hai sa fim seriosi
.fjghjgfhj17-5-2018, 10:24
"este posibil" apoi "hai sa fim seriosi"
te cam contrazici disperatule

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

51 vizualizări
21-5-2018, 13:52
Victor Ponta atacă DUR Guvernul, după scandalul pensiilor private» Vezi tot
48 vizualizări
21-5-2018, 11:55
Un senator PNL amenință cu plângere penală împotriva guvernanților, dacă naționalizează Pilonul II de pensii. Reacția halucinantă a lui Firea» Vezi tot
24 vizualizări
16-5-2018, 17:09
Se lărgește DN 1, în Florești, pentru Spitalul Regional de Urgență Cluj. Se propune o girație modernă la Metro» Vezi tot
6 vizualizări
1-2-2016, 11:21
Seplecan exclus din PNL și de Comisia Regională de Arbitraj de la Arad» Vezi tot
5 vizualizări
2-11-2017, 17:57
Diferit a început lucrările la centura Florești» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?