rosal_feb.jpg

You need flash player 11 or greater.

Get Adobe Flash player

Politic/Administrativ

S-au ridicat primele mașini din Cluj-Napoca - VIDEO

  
  



 

Poliția Locală a început ridicarea mașinilor parcate neregulamentar, la finalizarea campaniei de informare a conducătorilor auto.

 

Din 1 februarie și până acum, polițiștii locali au distribuit aproximativ 5000 de pliante, care au conținut toate informațiile cu privire la prevederile legale, cuantumul sancțiunii, datele referitoare la locul de depozitare a vehiculelor ridicate, precum și numerele de telefon care pot fi apelate în astfel de cazuri

 

Măsura ridicării autovehiculelor se aplică în cazuri precum: oprirea/staționarea autovehiculelor în stațiile CTP, pe benzile de urgență și cele de siguranță, în intersecții și sensuri giratorii, pe treceri de pietoni, în zone rezidențiale/pietonale, pe trotuare și piste de biciclete, în parcările cu plată, în cazuri de blocare a punctelor gosposdărești sau a diverselor accese auto, precum și în alte situații, conform legislației în vigoare. 

 

Cuantumul sancțiunii pentru ridicare-transport-depozitare a fost stabilit conform HCL nr. 21/2017 și este de 547 de lei. În cazul în care utilizatorul sau proprietarul se prezintă la autovehicul și nu se mai efectuează transportul și depozitarea, sancțiunea e de 294 de lei.

 

Măsura privind ridicarea autovehiculelor staționate neregulamentar s-a dispus în conformitate cu prevederile HG nr. 965/2016, privind circulația pe drumurile publice,  pentru modificarea OUG nr. 195/2002, republicată, aprobat prin HG nr. 1391/2006 și  HCL nr. 21/2017.

9-2-2017, 15:19
161 vizualizări
28 comentarii
peter10-2-2017, 9:55
vis-a-vis de stadion,pe Blvd 1 Dec 1918 stau abandonate 3 gunoaie de masini de cel putin 1 an !
soricel9-2-2017, 22:49
Foarte bine le face politia!! unii erau chiar f f nesimtiti,si-o merita cu prisosinta!! dca nici simpla amenda de 100 de lei nu-i faceau sa nu mai parcheze aiurea sper ca acuma sa fie si ei mai constienti ca si datorita lor traficul e asa de aglomerat.
.9-2-2017, 20:22
Da si la cluj se abuzeaza din nou,legea spune ca un politist de la rutiera romana stabileste ridicatul,nu caaacatul de maidanez bosketar de primarie,in poza mulau care face poza e un mulau de la locala,din nou abuzeaza boulebouc
Exact9-2-2017, 22:33
Exact ! Abuz in serviciu pur sange model Koeveshi.
gigi10-2-2017, 10:25
Ciocu mic. Ca vin dupa tine maidanezi.
pieton10-2-2017, 12:56
Cei care parcheaza aiurea mereu isi gasesc scuze, ba politistul n-are cascheta, ba nu e rutier, ba altceva. Respectati pentru a fi respectati.
Doru18-2-2017, 8:53
A iesit la TV chiar procurorul general al Romaniei care a oferit explicatiile cu privire la faptul ca politistii locali nu pot aplica Codul rutier, chiar daca acest lucru e mascat sau combinat cu un HCL. Asa ca la o contestatie pe instanta nu va tine procesul-verbal, iar Primaria va achita despagubiri din banii nostri, nu ai lui Boc sau a politistului local.
militia locala9-2-2017, 18:55
S-au trezit hingherii.Vai de soferii cu logan,dacia 1900 toamna.Legea nu se aplica celor cu "gipane".P.S.Atentie celor care parcheaza regulamentar.
teapa9-2-2017, 17:27
dubla teapa pentru proprietarii de masini.
1. S-a bagat legea sa se poata ridica masinile.
2. Se aproba legea cu neraspundere pentru abuz in serviciu.
1 + 2 = abuz impotriva celor cu masini, se vor ridica masinile cu duiumul in cluj si se stie unde vor merge banii, nu la primarie ci la cei care presteaza ridicatul, transportul si depozitarea masinilor .
Asa ca bravo PSD inca o masura buna
@teapa9-2-2017, 17:34
Daca parchezi regulamentar nu ai nici o problema:)
poov9-2-2017, 18:45
@teapa

mare dreptate ai! ai suprins exact gandirea romaneasca in actiune! e ok sa parcheze regulamentar, adica sa incalce legea, dar nu de acord cu abuzul in serviciu!
GEORGE10-2-2017, 9:19
TAT PSD-U E D VINA AUROLACILOR?
hg A DAT OCIOLOS BA DROGATILOR
gigi10-2-2017, 10:27
@teapa , mare prost esti. Du-te descarcate altundeva cu fustrarile tale. Ce gandire romaneasca? Daca parchezi regulamentar incalci legea? Ori nu te stii exprima, ori esti prost. Cred ca amandoua is corecte.
exe9-2-2017, 17:18
Da' un BMW nu s-a gasit parcat neregulamentar ca sa nu carecumva sa-si iasa din forma spalatii aia pe creiere ?!! Ca tare demult n-au mai avut stiri cu bavareze comicii aia...

::))::))))))
ghinion9-2-2017, 17:57
ma, pentru alea nu se trimite platforma ci masina de gunoi, se duc direct la pata rat
bMw9-2-2017, 18:38
Ghinioane, pacat ca nu te cunosca sa te cinstesc cu o bere, tare de tot!
poov9-2-2017, 18:47
daca incearca sa ridice un x5/x6, cred ca se rastoarna masina, plus va dati seama ca daca o zgarie vor avea mult de plata asa ca mai bine o lasa balta
bula9-2-2017, 16:46
sper sa-i si tina, bugetul orasului le va multumi.
HomeBank10-2-2017, 9:46
Cei care se bucura de aceasta masura sunt firmele de ridicari !
Da parcari ? Cand mai faceti ?
4 lei/ora in zona 1?!?!?!
gigi10-2-2017, 10:51
Da mai Grigore. 4lei ora, sa mai mergi si acasa la nevasta si copii.
pieton9-2-2017, 16:11
In sfarsit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
respect9-2-2017, 16:06
respecte domnule Boc. deja nu mai putem respira de atatea conserve si tigai. odata cu eliminarea taxei auto tot cimitirul de masini din germania se muta in cluj.
poov9-2-2017, 18:47
exact! locurile de parcare sunt facute doar pentru masini scumpe!
Cetățean 9-2-2017, 15:40
Atentie, se ridică DOAR cele de pe partea carosabila spune legea și de către polițiștii rutieri nu locali asimilați.

Contestații la maxim și plângeri penale pentru abuz în serviciu că nu au reușit să - l abroge.
Cetatean29-2-2017, 15:50
Eu zic sa citesti tu mai bine legea, ca politia locala ridica masinile.
@Cetatean9-2-2017, 15:58
Eu zic sa parchezi regulamentar. Plangeri penale pentru abuz in serviciu exista doar in mintea alora de iesiti sa va aerisiti seara de seara cu cireada prin Cluj.
Cetatean 39-2-2017, 15:59
O sa vedem la tribunal !
Cetățean 49-2-2017, 16:02
Au inceput cu cele de pe Pasteur, de lângă Boc ?

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

1245 vizualizări
24-3-2017, 9:39
Cluj-Napoca: S-a lansat My Cluj - aplicația Primăriei pentru sesizări. Credeți că va fi eficientă?» Vezi tot
305 vizualizări