rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Piațeta din fața CEC se schimbă radical - FOTO

  



 

Piațeta din fața sediului CEC, vis-a-vis de Prefectura Cluj, va căpăta o nouă ”față”.

 

Arhitecții au venit cu o serie de propuneri care să schimbe zona, ce acum nu este folosită la întreaga ei capacitate. Aspectul comunist va fi șters după o refacere capitală. 

 

Vor fi plantați arbori și amplasate bănci, iar mașinile care acum sunt parcate acolo vor dispărea. Statuia lui Alexandru Ioan Cuza va fi mutată din stradă, într-o zonă alăturată, unde va fi străjuită de copaci. 

 

De asemenea, piațeta va fi pavată cu granit așa cum este tot centrul Clujului. 

 

19-7-2018, 16:48
71 vizualizări
48 comentarii
Oxigen21-7-2018, 10:57
Iarasi betoane?Iarasi piatete?Iarasi gainarii?Iarasi distrugerea spatiului verde ?iarasi lucrari pentru firmele de casa ale primariei?iarasi haos in adiminstrtia piticului ?Sa dea Domul sa scapam de mocan la viitoarele alegeri !
Aer21-7-2018, 13:29
Uita!!!!!!!
Vio 20-7-2018, 18:32
Tot felul de proiectute de administrator de bloc pensionar...

Pe cand proiecte REALE?
Un pod nou? (Sau macar unul reparat, dar in 6 luni, nu mai mult)
Un tunel sau o strada suspendata? (Las primaria sa aleaga)
Un pasaj Cf nou? (T. Turcului, Baile Someseni, Gara Someseni, riveran cu Baciu)
Parcari subterane in centru?
Piste de biciclete continue?
Metrou suprateran de la Baciu la Jucu?

Mai concrete:
Strada Rasaritului reamenajata si legata cu pod de gara pana la Selgros?
Bretea pe sub podul IRA de pe Tulghesului spre Plevenei?
Centura Gara Baciu?
Strada spre Colonia Sopor pregatita pt. 6 benzi sa nu pateasca la fel ca Buna Ziua?
Drum peste sau pe sub Dealul Hoia intre Dambul Rotund si Cora?
Amenajare largire si consolidare drum St. Ioan pentru centura?
Drumuri de legatura Calea Turzii cu Zona Borhanci-Buna Ziua si Colonia Sopor?
La fel spre Str. Campului?

Si cate ar mai fi ...
Si cate ar mai trebui ...

sofer20-7-2018, 19:24
Proiectele astea aiuristico- melancolice si bombastice, dar consumatoare de bani grei spre firmele de casa, borduri, dale, etc atrag votanti care nu au treaba cu aglomeratia si traficul de cosmar, lipsa pasaje, parkinguri, in cartiere jalea de pe lume, zeci de mii de bidon wiils de garaje, in primul rand pensionarii, lor le plac povestile astea gen parcuri, banci pe care sa stai, copaci, apoi tineretul amator de Untold si alte balciuri de pietonale, de fapt niste copii necopti la minte care nu se gandesc ca intr-o zi isi vor intemeia o familie, vor trebui sa fuga la serviciu, copii spre gradi si scoli, apoi inapoi. Da, e foarte frumos sa ai asa ceva in oras, dar asta dupa ce ai rezolvat problemele enorme care sunt in Cluj. Din pacate Primaria si aservita acesteia, CL-ul ne vor oferii acelasi jalnic spectacol butaforic, arhaic si prafuit, spre satisfactia celor multi si ....
gunoieru22-7-2018, 23:16
din pacate, adevarat.

mita martoi20-7-2018, 11:06
O probleme mare in oras este CERSETORIA. Este exasperant sa-i vezi cati sunt si ce ingramadeala de cersetoare este in zoan clinicilor, ca sa nu spun de Biserici deja. In tto perimentrul central mijesc hrapareti peste to sau si la intrari in magazine deja. Nu poti sta la o Terasa de ei! SINISTRU,zau asa!
TREBUIE LEGE impotriva lor. Iau bani gbugat nu fac nimica decact prunci pt alocatie si iti mai si cersesc bani in plus/ Pana cand edzamtul asat cu ei????????????? Trebuei izgoniti din orase, pusi la munca si rezolvati cumva. Nu se mai poarte cu asemenea hoarde hraparete deja, indiferent ca joaca rol de baba- femeie batrana la cersit, femei cu colpii cu chip papusae, betivi din bisercii, etc. Cine vrea bani sa traga si sa faca ceva!!!!!!!!!!!!!!!! Guvernantii sa faca legi si sa fie liniste in urbe si in tara astfel;. In lume cersesc la noi cersesc, ce suntem o tara in care Cersetoria e valabila deja oficial???????????????
ASD20-7-2018, 12:05
Pai bine ca avem N feluri de politie care nu fac nimic decat incaseaza salarii nesimtite din impozitele celor pe care trebuie sa-i protejeze...
@mita martoi20-7-2018, 14:12
Dacă tot ești atât de martoi, de ce nu-i casapesti un pic pe la fundic, ca deh poate înveți sa și scrii corect, mai pita, mai mita ?????????
poov20-7-2018, 9:26
Am si uitat: NU UITA DE CANALIZARE BAI BOC!
Boc aiala20-7-2018, 9:39
Nu voi uita, dar deocamdata trebuie refacuta toata canalizarea cladirii din Motilor , conductele spre subsol sunt prea subtiri si debitul e prea mic la cati flamanzi stau pe acolo, iar de nu vom reusi,vom lasa canalizarea stradala sa iasa pe afara, sa fie ca la halău. Ca e multi nutellisti pe aci prin orasul Comoara.
poov20-7-2018, 9:23
Bravo, acum pot sta linistite pirandele din spate de la Central acolo si nu se mai chinuie prin Piata Mihai Viteazu.
Holostencu Florin20-7-2018, 7:08
Maşinile de pe trotuarul din faţa Prefecturii când dispar?
Vicentiu 20-7-2018, 6:16
Domn Boc da si noi astia de la munte ca cand coboram jos la Hodin si vinium pana la Jilau si de acolo luam Metro pana in centru si sa faceti si acolo statie la Metro sa putem sa iesim din tunel afara sa videm copacii si pasarele cum canta acolo langa hotelu partidului
Bocian19-7-2018, 21:54
Și noi , toți cei din Manastur nu uitam tot ce a-ti făcut pt acest cartier și oraș, și mai ales pt toate evenimentele care ne induc buna dispoziție și zâmbetul pe buze mai ceva ca Nelson Mondialu.
ionci19-7-2018, 23:32
nu te mai stresa liviule. Boc ca obtine un nou mandat cu 80%. azi maine vin alegerile si nu are adversar. tu, liviule 1% ca de obicei
@ionci20-7-2018, 1:07
ce lingau esti,lingau expert
@Bocian20-7-2018, 3:42
nu-i lingau mai mare ca tine, stai linistit
@ionci20-7-2018, 4:03
Observ ca te bucuri de acel procent al cretinilor care voteaza fara sa-i duca capul. Bravo!
ionci20-7-2018, 9:09
stie si sa fure si sa faca evaziune fiscala cum fac toti patronii
@ionci20-7-2018, 9:14
Oricum ceva tot știe, frustratule, tu ai trecut de clasa a 2-a?
dascal20-7-2018, 9:35
Nu-i putinta, a 3-a e un target prea indepartat, dar promite sa treaca cu ocazia implinirii unui semicentenar de viata pastorala, adica de ciobanit.
din mocănime19-7-2018, 21:51
Si noi aia din Margau si satele rispite pe munte va dorim sa faceti acolo la CEC fain sa putem sa ne odinim odolanele dupa ce merem la doftori si toate cele ca va votam, si la parlamenturi si la presedinte si la sefu lumi ca doar uinui profesor de universitati si doctor si docent si eminiche din tote puncteli de vedere si nu numa ca ii
ionci19-7-2018, 23:29
voi in duminica alagerilor sunteti la tara. asta-i baiu'
din mocănime21-7-2018, 22:11
Noi il stampilam pe Boc ca daca scrie altu il srieme noi cu pixu c-ai hal mai bun ca Da aclo la scola din sat ca acolo votam ca astia trec pe hartie tot felu dar pe Boc il scriem noi no bine
Firicel19-7-2018, 21:40
Bravo domnule Boc. V-am votat de 3 ori si nu imi pare rau. Orasul arata superb. Este cel mai bogat oras din tara. O sa va acord increderea in continuare. Stima si respect.
groaznic19-7-2018, 19:18
piata M.Viteazul mai ales unde piata si MC donalds cand va fii reabilitat ???, arata groaznic
Alex19-7-2018, 19:16
Esteeeee!!! Tot mai multe parti din Cluj arata bine.

Sa crape p$deeeiii si postacii lor de ciudaaaaaa =))
dan19-7-2018, 21:38
mai ales zona centrala cu atatea magazine second hand,le ador:)
Danut19-7-2018, 22:06
Mie-mi plac, au un farmec aparte.
dan20-7-2018, 1:09
mno bine,pt. lingai si kktul are un farmec aparte
@dan20-7-2018, 7:54
Stii tu ce-i bun.....!!!
La cat ai mâncat de la mine.....?
clujean20-7-2018, 7:56
@dan: cine sau ce impiedica marile corporatii sa vina in plin centru? De ce nu isi deschid acolo magazine? A, pentru ca, clientii lor ar veni cu masina si nu pot, nu au unde parca. Asa ca aleg mall-urile din periferie. Ce preferi: spatti comerciale goale sau magazine second (nu sunt chiar atat de multe)?
dan20-7-2018, 14:41
@@dan eu vb de tine ca manaci kkt,ai replici de gradinitza,fah
@clujean:eu as prefera spatii comerciale goale,sincer dar problema e alta;in alte orase europene nu exista asa ceva,pt. ca nu se permite de catre primarii probabil,sa-ti deschizi un second hand in buricul targului,pai asa poti deschide si o carciuma infecta,tot aia e.
dar vero@dan20-7-2018, 15:23
Stii tu bine....cat KKt ai servit numai de la subsemnatul, si-acum mai ai pe la colturi.Dar tu ce-ai facut cu spațiile moca primite? Nu mai e bun BOC si TISE acum,ha?
dan vero@dan20-7-2018, 15:33
Si-apropo,relicva comunisto-psdiste, analfabet functional care nu pricepe mai mult decat îți bate IQ-ul negativ pe care-l ai,te mai culci cu BOC, coșmarul noptilor tale, ca de trezit sigur cu ea in gura te trezești.
vara19-7-2018, 19:15
fântâna arteziana ??? ce frumos ar fii ,mai ales vara
Eu19-7-2018, 18:13
Boc , președinte,
Morar,la DNA,
Basescu, premier,
Tise, primar.

Ciudosii crapă de ciuda, aici ar trebui sa vopsim totul in roșu, galben și albastru iar steagurile sa fluture tot timpul anului.
Stefan19-7-2018, 19:57
Băsescu, în calitate de cel mai longeviv ministru al transporturilor (6 ani), la D.N.A. să dea cu subsemnatul cu privire la flota românească.
@stefan19-7-2018, 21:00
Floare la ureche. Premier!
Mda19-7-2018, 17:37
Va e ciuda ca iar a sarit Piticul si a dat gol cu capul?
ASD19-7-2018, 17:36
Baa, statuia lui Cuza tre desfintata pt ca a avut nevasta unguroaica...!! Da ce plm...::)))
PLM19-7-2018, 17:39
La fel si a lui Matei Corvin ca era jumate ungur!!
ASD19-7-2018, 18:16
Asta nu am stiut. Atunci afara si cu Matei...corect....ce plm...:))
Moc an20-7-2018, 8:34
Daca-l scoate-ti pe Matei romanul, macar falusul calului sa rămână, suntem multi si nu ne mai ajunge.
andi23-7-2018, 14:46
voi vlahilor sunteti atata de prosti incat si padurea spanzuratilor l-ati taiat, ce pla me mai aratati plozilor cand intreaba unde-i padurea spanzuratilor?....
@andi23-7-2018, 15:27
Mesajul tău intelijent. Ha, ha, ha!!!!!!
comunistu19-7-2018, 17:34
Ce tare e Boc...!!
dan19-7-2018, 17:31
Frumos, cu excepția granitului care a fost desființat de Ceaușescu și acoperit in majoritatea cazurilor cu beton turnat de frica unei revoluții. Și-acum parca, parca se pregătesc și amenajează pt un scop anume.

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

3957 vizualizări
24-9-2018, 11:51
Câte mașini poate ”înghiți” un autobuz Solaris. De asta soluția este transportul în comun!» Vezi tot
919 vizualizări
23-9-2018, 17:21
Sala Polivalentă Cluj-Napoca se numește BTarena» Vezi tot
463 vizualizări
24-9-2018, 11:10
"Alo, sunt Irina Tănase și vreau cutare sau cutare", a declarat Liviu Dragnea» Vezi tot
447 vizualizări
24-9-2018, 10:06
Liviu Dragnea sare la gâtul miniștilor: Nu semnează și nu mai pot rămâne acolo» Vezi tot
300 vizualizări
24-9-2018, 11:14
Dragnea prevede câteva remanieri în Guvern, după ce a câștigat bătălia internă din PSD» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?