rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Pentru noile construcții din centrul Clujului nu mai este nevoie de parcări! Care este zona - FOTO

  



 

În centrul Clujului nu mai este nevoie de asigurarea de locuri de parcare pentru noile construcții. 

 

Conform modificărilor aduse la regulamentul Planului Urbanistic General, în zona ultra centrală, denumită ZCP_C1 (Zonă construită protejată Zona Centrală suprapusă peste Incinta Fortificată), asigurarea locurilor de parcare nu mai este obligatorie pentru noile construcții.

 

ZCP C1 este parte a zonei ultra centrale a municipiului, suprapusă peste orașul istoric, delimitată de traseul fortificațiilor celei de a doua incinte medievale. Având în vedere strategia de dezvoltare a municipiului, precum și conceptele internaționale privind calitatea vieții, calitatea spațiului urban și încurajarea mijloacelor de transport în comun și a celor alternative, asigurarea locurilor de parcare în această zonă nu este obligatorie”, a explicat viceprimarul Dan Tarcea.

 

Spre exemplu, în această situație hotelul Continental, deținut de penalul Ioan Bene, ar putea să fie deschis pentru că nu mai are nevoie de locuri de parcare

 

17-7-2018, 12:08
81 vizualizări
22 comentarii
Calin18-7-2018, 7:48
BRAVO POPOR DANCILA !
Sanyi18-7-2018, 7:50
Sau CIORDACHE ?
nelu17-7-2018, 17:59
INCA O HOTARARE CU DEDICATIE !!!

SA VA TRAIASCA SISTEMU SECURIST !
bbk17-7-2018, 17:16
strategie aberant de gresita

primaria ar trebui sa inceapa din cartiere si sa construiasca parkinguri etajate, pe unde se poate, pe care sa le vanda, partial, celor din zona. asta ca sa nu isi blocheze banii in chestiile alea.

apoi, pe masura ce se apropie de zonele "fierbinti", sa construiasca parkinguri cu taxare orara.
cand sunt parkinguri suficiente, politia locala sa patruleze intens pe strazi si sa amendeze parcarile neregulamentare.

oare cine urmeaza acum sa faca niste "proiecte imobiliare" cu multe birouri, si doreste sa "maximizeze profitul", si sa renunte la aceste parcari? poate se fac unele birouri si la subsol, fara geamuri, ca doar or fi doritori sa inchirieze si acolo
Mircea17-7-2018, 15:50
Asta e primarul de rahat,Clujul oricum e sufocat,si se tot construieste.Un oras de tot rahatul a devenit Clujul,e tot mai nesigur,tot mai periculos sa umbli pe strada.Plin de drogati.
Mo can17-7-2018, 16:33
Ai grije ca o sa-ti sara deja pe tine in curand nuttellistii din subsolul grasios si purecos de acolo, de pe Motilor, angajatii Bocului, dar platiti din banii nostrii!
@Mircea17-7-2018, 19:49
O ziceti toti de parca mai e loc sa se faca chestii prin centrul Clujului. Ba nebunilor, voi ati vazut zona incercuita? Ala e centrul, care deja e plin de masini. Ia da tu o tura prin alte orase din tara asta gen Brasov sau prin orase din afara si vezi cu ochii aia ai tai cum in centrul oraselor alea nu e urma de masina. Tare bine ar fi ca si in Cluj toata zona aia sa fie blocata pentru masini, cu exceptia celor pentru urgente cum ar fi ambulanta. Si asa toti fomistii de clujeni au cazane si hulubarii pe roti care polueaza si strica totul in jur.

Si Sile ne s*** ca de obicei.
ilse17-7-2018, 21:14
OO, ca nici nu ma astepatam sa nu apara nutellistii din pivnita insalubra cu conducte aducatoare se seva, din closetul Cabinetului 1.Baa tugulane, hranestete sa pedalezi maaaa, mult Nutella, ca-i buna si calda, culdusule!
Eu17-7-2018, 21:56
Bai prostane de Moc an”deja...in curând”
"nostrii”

Bai prostane de ILSE "hranestete”
"astepatam”
Sunteți unul și același prostac anti BOC.
ilse18-7-2018, 6:31
Probabil, dar voi sunteti multi nehaliti, bietul fund al Primarului, cate guri hraneste, saracul....
razvan18-7-2018, 7:53
Zici de Brasov, orasul cu centura de aur? Sau orasul in care poti ocoli centrul istoric?!? Crezi ca acum, se potriveste si la Cluj?!?!?
madriano17-7-2018, 15:13
Masina se poate lasa in parking-urile cu plata, nu trebuie parcata in usa birtului.
Stiai ca?17-7-2018, 16:49
Stiai ca ptr a deschide o policlinica e obligatoriu sa ai parcare? Stiai ca pe viitor nu va mai fi obligatoriu? Stiai ca la policlinici private vin tot felul de oameni cu bani? Stiai ca vor parca in fata policlinicii si politia locala nu va ridica masinile? Stiai ca tu si astia ca tine sunteti niste cretini ordinari pe care nu ii duce capul?
Stiai ca?17-7-2018, 16:52
Stiai ca daca acum iti construiesti un hotel esti obligat sa ai locuri de parcare? Stiai ca pe viitor nu va mai fi obligatoriu sa ai locuri de parcare? Stiai ca multi turisti vin cu masina? Stiai ca ei nu cunosc orasul si le va fi greu sa gaseasca o parcare? Stiai ca atunci cand vor gasi o parcare, vor ocupa multe locuri si nu vor mai fi de ajuns ptr cetatenii de rand? Serios, stiai ca esti un cretin din ala caruia ii curge scuipat din gura de prost ce e?
madriano17-7-2018, 22:39
STIAI CA esti un frustrat?
Stiai ca?18-7-2018, 9:09
Da, stiam ca sunt frustrat. Stiai ca frustrarea e un sentiment normal in cazul de fata cand se vede incompetenta primariei in orice? Asta e tot ce ai putut posta? Nimic despre coruptii din primarie si interesele lor?
CJ Rezist17-7-2018, 14:15
Iata un motiv simplu de a iesi in strada si a bloca pe Primar cu gasca si trepadusii din CL acolo, pana le vine mintiuca la cap. Apoi luati cu totii si ingramaditi intr-un autobuz din ala de 30 de ani Renault si plimbati prin oras sa vada meretle realizari, apoi prin cartiere sa vada cum sunt ocupate trotuarlele si strazile de masini. Apoi dusi pe zonele de garaje ruginite si bagati cu botul acolo, sa vada mizeria .
Razvan18-7-2018, 9:20
Da, si eu ma gandesc mai degraba la impactul negativ. Una este sa nu ceri parcari la constructiile existente (in cazul in care o restaurezi fara a modifica configuratia cladirii), si alta sa nu ceri la constructii noi (demolezi vechea cladire si construiesti ceva nou).

Grecii au facut modificari la legislatia rutiera, pana si pentru parcare neregulamentara iti salta talonul si placutele.
Cred ca ar fi trebuit inceput cu asta. Apoi umblat la restrictiile de parcari. Daca sanctionezi duri parcatul ilegal, atunci poti scoate obligatia crearii locurilor, oamenii vor face de bunavoie, ca altfel nu inchiriaza nimeni spatii in cladirile lor.
Parcea17-7-2018, 13:26
S-avem pardon, o saritura din lac in put*a*, poate in civilizatie de "afara", dar la noi? De fragul spagii o sa se construiasca in draci si se vor bloca strazile centrale de masini, "doar pt. 5 minute". Asa a promis si pe A. Iancu , ca dupa borduriada de pomina nu vor mai parca masini, si nu e minut sa nu fie o masina parcata , blocand banda 1. Baieti idioti, de ce nu lasati persoane competente sa descurce mahgariile pe care le-ati facut de 15 ani? AAa, va este frica ca se vor descoperii manarii si veti infunda temnita? Poate va scapa Dragnea, luzerilor.
nu conteaza17-7-2018, 13:18
Bun, se face un bloc si eu ma mut acolo. Sa zicem ca nu mai circul deloc cu masina ci doar cu autobusul, dar poate am nevoie de masina sa merg undeva inafara orasului, ce fac? Ma obligati sa imi vand masina si sa circul toata viata doar cu trenul si avionul? Cum ati putut debita o asemenea aberatie? Oamenii o sa aiba in continuare masini, unde vreti sa le tina? Oricum nu sunt locuri destule in orasul asta, si acum o sa se aglomereze parcarile din centru si mai tare de masinile celor ce nu au loc la bloc.
...17-7-2018, 13:00
sa-l vedem pe tarcea-parcea cu autobuzu!
poov17-7-2018, 12:13
Sa cad pe jos aici de ras!

Pai si cum o sa obligati voi propietarul sa circule cu autobuzul?

Tarcea asta crede pe toata lumea proasta, dar ma rog, e si plin de prosti in Cluj.

Având în vedere strategia de dezvoltare a municipiului, precum și conceptele internaționale privind calitatea vieții, calitatea spațiului urban și încurajarea mijloacelor de transport în comun și a celor alternative, asigurarea locurilor de parcare în această zonă nu este obligatorie

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

1704 vizualizări
14-11-2018, 23:22
Clujul cumpără WC -uri publice cu 50.000 de euro bucata» Vezi tot
812 vizualizări
14-11-2018, 23:06
Întâlnirea dintre Klaus Iohannis și premierul Marii Britanii a fost anulată» Vezi tot
662 vizualizări
15-11-2018, 10:48
Primăria anunță achiziția a altor 60 de autobuze Mercedes pentru transportul public din Cluj-Napoca. Când se livrează FOTO» Vezi tot
241 vizualizări
8-11-2018, 17:56
Dragnea, atac la adresa lui Iohannis: Avem un președinte fake» Vezi tot
207 vizualizări
14-11-2018, 17:11
Explicația HALUCINANTĂ a lui Florin Iordache, după ce a făcut semne obsene în Parlament: Vi se pare» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?