rosal_feb.jpg
Image 1 of 3

Politic/Administrativ

Maghiarii clujeni acuză Primăria că a șters în photoshop numele maghiare din pozele istorice - FOTO

  



 

Grupul de inițiativă Musai-Muszáj, cunoscut pentru vehementa luptă pentru montarea plăcuțelor maghiare la Cluj, protestează împotriva poster-ului discriminatoriu și falsificator al istoriei, amplasat de Primăria Cluj-Napoca.

 

În acest an Primăria Cluj-Napoca a amplasat pe latura vestică a pieții Unirii un poster gigant înfățișând reproducerea unei fotografii datate de la începutul secolului XX, reprezentând Palatele Status din municipiu.

 

Regretabil, posterul falsifică istoria. Față de fotografia originală, de pe posterul Primăriei au fost înlăturate toate inscripțiile maghiare (numai acestea) negând astfel identitate istorică multiculturală a orașului.

 

Practica Primăriei clujene este deopotrivă jignitoare pentru comunitățile române și maghiare: instituția consideră indezirabilă limba, cultura și prezența istorică a comunității maghiare și presupune intoleranță din partea comunității române.

 

Este obligația morală și legală a organizatorilor evenimentului să se asigure ca toate comunitățile orașului să perceapă Zilele Clujului ca fiind ale lor. În ciuda apelurilor din trecut făcute de Musai-Muszáj, comunicarea privind Zilelor Clujului (afișe, caiet de program, pliante, pagină web, brand, inscripții) este în continuare monolingvă. Este profund regretabil că, prin practica falisficării istoriei, Primăria Cluj-Napoca pășește pe o treaptă "superioară" a maghiarofobiei, tocmai în centenarul Marii Uniri.

 

Solicităm Primăriei Cluj-Napoca să înlăture posterul discriminatoriu și falsificator al istoriei din Piața Unirii până vineri 18 mai, ora 15. În caz contrar grupul Musai-Muszáj va denunța Primăria Cluj-Napoca la Consiliul Național Pentru Combaterea Discriminării”, spun cei de la Musai-Musaj.

 

17-5-2018, 13:14
7724 vizualizări
93 comentarii
Eu20-5-2018, 10:27
Is priceputi baietzii la photoshop. Ce sa-i faci? La ceva trebuie sa pricepe si ei...
normal !20-5-2018, 0:39
Intr-un oras plin cu drogati orice a devenit posibil.
LARRY ELLISON18-5-2018, 19:55
Ai nevoie de un împrumut autentic?
Vrei să-ți plătești facturile?
Aveți nevoie de împrumut personal?
Aveți nevoie de vreun fel de împrumut?
Aveți nevoie de împrumut de afaceri?

Vrei să fii stabil din punct de vedere financiar? email: Larryellisonfinance@gmail.com

Completați formularul de cerere.
1) Numele complet:
2) Țara:
3) Suma necesară:
4) Durata împrumutului:
5) Număr de telefon:

Email: Larryellisonfinance@gmail.com
1 Dec18-5-2018, 17:50
Frumos intampinam Centenarul Unirii Celei Mari, cu minciuni si strambe de doi lei legatura. Daca unguri au creat un organism , pendinte de Min. lor de Externe care sa se ocupe exact de asemena falsuri, dealtfel foarte usor de demonstrat si pentru analfabetii care se holba in fotografii, de ce nu apare un comunicat de presa in care se cere scuze si sa reapara de urgenta fotografiile originale?Sa fiti sigur , ungurii is uniti si in diaspora, o sa apara acesta mizerie in presa din toata lumea, dam prilej de batjocora ca parca n-am creat destule la Cluj. Boc, cata minte trebuie sa ai ?
dan18-5-2018, 14:37
Cum adică nu vedeți?
Aveti ochi uldurosi, pisați, cei care nu vad. Se vede perfect, aparatul ușor depășit dar copia se vede perfect. Suntechi chiori?
dan18-5-2018, 14:40
Sunteti chiori si rau intenționați.
antoldeanu18-5-2018, 19:23
Au ochii untoldosi, de la viciile ce incep acum si tine pana in august, cand va incepe un nou sir de paranghelii, gen zilele cucruzului ciobit si al patalgelei bulion. Asta dupa lesbioteca Untold, care este minunia minunilor diavolului pe pamant. Stai in casa si inchide geamurile si murmuura injurii, nu cumva sa mergi la sedinta CL sau sa depui petitie la organe. Ce bine ca suntem batjocoriti. Iar in 2020 sa votati Boc si gasca la locale si Dracnea sau Ludovic la parlamentare. Ca bine va fi.
Untoldeanu19-5-2018, 9:25
Sau muta-te dincolo de Hoia, si nu te mai batjocorește nimeni, nu-i destul ticut-o ca a mărit-o pe mica-ta?
bla-bla18-5-2018, 11:00
Baba arde si tara se piaptana!! Cui ii pasa de cateva inscriptii in maghiara?? Mereti ma, faceti voluntariat pe undeva, incercati sa faceti lumea asta mai buna daca aveti timp!! Asa tampiti sunteti?
mumu18-5-2018, 10:29
DACA TREABA ACEASTA AR FI FACUT O PERSOANA FIZICA E ALTCEVA .

CAND O PRIMARIE SE OCUPA DE ASTFEL DE CHESTII IARASI E ALTCEVA !!

SARBATORIM CENTENARUL SUB STATUIA LUI " MATYAS KIRALY " .

Burdujel18-5-2018, 14:08
Matei Corvin, asa scrie acolo.
Primul rege roman al Ungariei.
Ro18-5-2018, 14:29
Si fiul lui Iancu de HUNEDOARA care era băiatul unui roman adevarat ce lucra si era omul de baza la curtea palatului ducelui de Luxemburg , drept rasplata serviciilor acestuia, a primit ca recompensa castelul de la HUNEDOARA.
mumu18-5-2018, 23:28
ATUNCI INCERCATI SA VA RIDICATI LA NIVELUL UNUI POPOR CU REGE CA MATEI CORVIN!

NU MAI MINTITI !

NU MAI FURATI !

NU MAI SMECHERITI !

CA IAR NU BATE CEVA !

SUNTETI DESCENDENTI AL LUI MATEI CORVIN DAR CUMVA EUROPA SI LUMEA INTREAGA ALTCEVA SPUNE DESPRE VOI !!!
Eu18-5-2018, 9:01
Poporul care nu recunoaste trecutul, nu are viitor, sa tineti minte asta.
adfr18-5-2018, 8:47
F bine au facut ...
adeneul18-5-2018, 0:52
Au sarit cu propaganda toti drogatii piticului. Au mintile plecate, sunt necredibili. Ungurii sunt cu mintea nealterata.
...18-5-2018, 6:20
bai daca zici tu, asa o fi :))
gogu18-5-2018, 0:39
"Maghiarii clujeni acuză Primăria că a șters în photoshop numele maghiare din pozele istorice"
no si?!
Adevar18-5-2018, 7:11
MINCIUNA VINE DIN GENE LA ROMÂNI înseamnă !!!!
Alex18-5-2018, 9:30
Hai fii sincer, cunoști un popor mai intolerant ca ungurii?
Viorica D18-5-2018, 0:04
Astai de la musaj nu-si pot gasi ceva util de facut?
Chiar si laba e mai buna ca scandalul.
xy18-5-2018, 8:18
Voi romani doar la asta va pricepeti... la laba, minciuni si furturi.
Stupineanu18-5-2018, 8:21
Ioi Ishtenem!
al eu17-5-2018, 23:16
Ne convine sau nu, aici era imperiul Austro-ungar acu 100 de ani.
Daca fotografiile de epoca cu Clujul de atunci, le produc disonanta cognitiva celor de la primarie, atunci sa posteze fotografii de dupa 1918 si nu sa le falsifice in stil stalinist, e penibil.
Realitatea e urmatoarea:
1. Ungurii si romanii invata versiuni diferite ale istoriei Transilvaniei, ceea ce le produce resentimente reciproce cauzate de ce si-au facut inaintasii ambelor etnii unii altora.
2. Ungurii si romanii din ziua de azi s-au nascut si au crescut aici. Transilvania e casa noastra si nu o sa plecam nici unii nici altii de aici. Ce vreti atunci? sa fie ca in Iugoslavia anilor '90?
al tau17-5-2018, 23:22
Proasta pregătire istorică are cea care te-a învățat acestea?
Nu cred ca este domeniul dumneaei!
al pulii18-5-2018, 0:20
ha?!
Sile20-5-2018, 20:09
Suplimentar:
-romanii si ungurii nu cred unii in istoria celorlalti.
-ungurii isi transmit cultura inclusiv istoria pe canale mult mai eficiente (acasa, scoli si facultati excusive, religie, comunitati de interese) asa incat negarea unor realitati istorice romanesti va continua. Practic, au o lume paralela cu restul Romaniei care evolueaza in unele directii mai bine ca statul de drept.
-fara sa-i jignesc cu aceasta comparatie, dimpotriva as vrea sa o aiba si romanii, ungurii sunt asemanatori tiganilor in privinta eficientei transmiterii propriei culturi, depasind ingradirile statului si legile lui, continuand dupa obiceiurile lor.
-ungurii vor continua sa fie nostalgici dupa puterea pierduta in Ardeal si vor lupta pentru recastigarea ei, deoarece se considera mai civilizati decat romanii, lucru adevarat datorita faptului ca au fost dresati mai multe secole de catre austrieci. Cu aceasta bruma de civilizatie in plus, ei se considera natiune civilizatoare in Ardeal, omitand intentionat si in favoarea lor rolul Habsburgilor in educatia popoarelor asuprite de acestia.
-religia este iarasi o granita care ne tine separati
-ar exista sansa ipotetica a reconcilierii reale intre nationalitatile din Ardeal, daca nivelul de trai de aici l-ar depasi pe cel din Ungaria.
-sa nu trageti concluzii gresite din precedenta despre autonomia teritoriala .
-in cazul unei ioptetice autonomii, actualul stat maghiar ar interveni prin structurile deja formate in Ardeal si ar maghiariza in timp o mare parte din regiune.
-politica de maghiarizare a statului maghiar este foarte eficienta si se vad rezultatele in Ungaria. Daca pe romani i-a maghiarizat usor stiidu-ne foarte superficiali in mentinerea traditiilor, au reusit sa-i maghiarizeze pana si pe svabi ceea ce e intradevar o performanta
ADEVAR17-5-2018, 23:08
NOAPTE BUNA POPOR DĀNCILÃ !!!!!

gogu17-5-2018, 23:05
Eu17-5-2018, 23:03
intre timp au demontat posterul, deci este adevarat....
Feisbook17-5-2018, 22:56
Kun Sanyi, Soför és hordár ( şofer si hamal) at MINI CENTER


se vede ca esti om cu LICEU......
.....17-5-2018, 23:01
:)))))))))))))))))
lulu17-5-2018, 22:54
https://jinfotraining.files.wordpress.com/2014/12/sarmizegetusa.jpg

si eu vad numai niste pietre .
@lulu17-5-2018, 23:00
Nu meriți numele maestrului decedat, macar de te-ai fi ridicat la nivelul bietului Lulu adevarata emblema a Clujului, mult mai normal decat mulți alții.
lulu17-5-2018, 23:05
Tu vezi altceva decat pietre ?
lulu17-5-2018, 23:13
ASA AM IN GRADINA !
@lulu femeia unguroaica17-5-2018, 23:25
Similar, ceva identic, nu cred ca aveti cu ce compara!
SANYI17-5-2018, 22:27
Pietrisul de pe malul Somesului !
Antoldeanu17-5-2018, 22:36
Numai sa nu crapi de ciuda, nici piatra nu aveti?
#Antoldeanu17-5-2018, 22:45
Parcurge te rog ce a scis #IANCU
#Antoldeanu17-5-2018, 22:47
Te asteptam si pe tine dimineata in trafic ? Din ce sat esti ?
Antoldeanu17-5-2018, 22:51
Am inteles, inseamna ca-i adevarat ca nici piatra n-au, noi o avem ca bolovanul.
alin17-5-2018, 22:52
sigur vine din gilau sau de mai departe
Eu17-5-2018, 22:52
Ne vedem in centrul vechi, doar nu-ti iei cafeaua pe traseu?
Ro17-5-2018, 22:21
SARMMISEGETUZA, ceva asemanator sa putem compara, exista?
kurios17-5-2018, 21:50
Nu vad de ce ungurii au pretentii de la niste drogati. Este o catastrofa tot ce se intampla acum in orasul cu Boc primar. Niste tarani rudimentari ce se cred oraseni au devenit occidentali in sensul rau al cuvantului. Multi se lauda ca au o diploma dar sunt total inculti.
Ben17-5-2018, 22:09
Ba tu chiar esti destept. Ai fost vreodata in vest sau doar la strans de capsuni?
vasile17-5-2018, 21:21
Eu ma gindesc ca ar trebui reclamata si aceasta publicatie la CNCD pt. ca tolereaza comentariile sovine, xenofobe si fara nici un suport in realitate. Puteti sa ii uriti pe unguri, treaba voastra, retineti doar ca nu toti cititorii sintem veniti cu pluta din fundul Moldovei si ca e jignitor pentru toti clujenii, chiar si pentrru romani, ca asemenea jeguri de comentarii sa fie publicate. Nu toti avem 4 clase! Sau daca asta e nivelul, daca numai atita puteti, fiti curajosi pina la capat si asumati-va, ca ziar, modul acesta de gindire si de exprimare. Sa va fie rusine!
Ben17-5-2018, 22:17
Asta ii un ungur care o invatat sa scrie in lb. romana. Ba dute in ungaria dar nici acolo nu sunteti primiti, faceti gura mare in romania si va credeti superiori . Suntem in secolul 21 Transilvania ii a Romaniei, nu va convine sunteti liberi sa plecati. Sau chiar nu mai puteti dormi noaptea ca stiti ca romanii o castigat Transilvania?
@Vasile17-5-2018, 22:42
Dupa cum scrii de incorect, nu cred ca ai mai mult de 4 clase.
Horea17-5-2018, 22:45
Dupa stil pari sa fi sile --dobitocul si panarama siteului si orasului
mda17-5-2018, 22:47
la reclamatiile impotriva Untold ti-o venit raspuns ? ?
@Horea17-5-2018, 22:56
STI prea bine ca locul 1 e al tau, de când te numai Dan Manastur.
@Ben18-5-2018, 3:01
Ai invatat cumva sa scrii "dupa" net? "Dute" se scrie "du-te"...
SANYI17-5-2018, 19:55
Ce vrei de la un popor care nu stie nici acum cine a tras in oameni acum 29 de ani ?

Crezi ca cunosc ei istoria de acum 100 de ani ?
U CLUJ17-5-2018, 19:57
Si era prezentat si la televizor !
Furdui17-5-2018, 21:21
Vai saracii dusmanii.cum si-o pierdut ciucurii,Codrule codrule drag...
Cainii latra ursu trece asa traba si astia tratati.
U CLUJ17-5-2018, 22:16
LIVE LA TELEVIZOR !
Iancu17-5-2018, 22:24
NE VEDEM DIMINEATA IN TRAFIC IN FLORESTI !

BACIU E CU NOI ?

2 ZONE DEZVOLTATE RECENT SI FUNCTIONEAZA AL NAIBII DE PROST !

CRED CA SI ROMANII SI DACII SI ROMII SI UNGURII SI NEMTI OBSERVA !

TREBUIE SA FII TAMPIT SA NU RECUNOSTI !

UNDE NAIBA SUNT EXPERIENTELE SUTELOR DE ANI DE EVOLUTIE ???????
#Iancu17-5-2018, 22:26
adevarat maestre !
Corvin17-5-2018, 22:45
Ce putere v-au dat târnăcopul, roaba si lopata mai dezvoltatori țepari!
U.E.17-5-2018, 19:23
Cititi despre Masacrul din Treznea (Trăznea), majoritatea habar nu aveti.
magyar18-5-2018, 6:27
La fel cum nu au habar nici de masacrul comis de Garda lui Maniu la Aita Seaca...
@magyar18-5-2018, 9:22
eu chiar am căutat si am citit
păi ești prost
ce zici tu se intimplă 4 ani mai tirziu și ca răspuns la cruzimea neprovocată a maghiarilor , așa s-au format de fapt și Gărzile lui Maniu (gărzi de voluntari !!!)
Eu17-5-2018, 19:18
Daca intentionat s-a facut, este mare pacat... Rusine!!!
poov17-5-2018, 19:03
Se ascunde intr-adevar istoria ca sa nu ne mai amintim de cat de chinuiti am fost, pentru a evita conflicte.

Daca "maghiarii" astia se simt ofensati, atunci sa mearga la Budapesta, acolo pot vedea in realitate semne in maghiara.
Adolf17-5-2018, 18:04
Ma pis pe mormintele voastre dacopatilor
Vio17-5-2018, 17:34
Asa cum nu accept prostiile ungurilor referitoare la Ardeal si povestile lor despre intaietate si "regatul" lor care intre mijlocul secolului 16 si 19 nu a existat, iar mai apoi pana la primul razboi mondial erau subordonati politic imperiului Austriac, tot asa nu suport nici prostiile romanilor printre care si aceasta. Cui foloseste?
Istoria nu o putem falsifica, asa a fost atunci, altfel este acum, trecutul nu-l intoarcem, viitorul il construim impreuna.
Trebuie sa ne toleram reciproc sa ne respectam si sa nu ne provocam unii pe altii cu prostii ca si cele de mai sus.
George17-5-2018, 18:14
Geresesti. Istoria se poate falsificat. Istoria paana azi a fost si este falsificata. Istoria totdeauna a fost scrisa de invingator, deci e foarte subiectiva. Referitor la toleranta reciproca sunt de acord, doar ca nu pot tolera o minoritate care de cand exista face tot posibilul sa nu respecte legile tarii si poporul roman.
@George17-5-2018, 21:16
O falsifica, dar nu trebuue sa punem botul la orice. Nici aici nici in alt loc.
Mir Sarang17-5-2018, 17:31
Ii felicit oricum pe cei care au editat numele :)) Vreți maghiară, duceți-va la mama voastră patrie dacă sunteți așa naționaliști. Aveți și prea multe drepturi, auzi sa te naști in Romania și la 24 de ani sa te stâlcești când vorbești în română, că rigu-te ai făcut grădinița, școala, liceul s facultatea in maghiară...
Adolf17-5-2018, 18:02
O f** pe mata fustrat o
...17-5-2018, 20:13
nici in ungaria nu ii suporta nimeni. sunt vazut ca bozgori, la fel ca aici.
Alin17-5-2018, 16:28
Pai sa mearga ungurii sa reclame la Bruxelles. Ca si asa Ungaria este foarte bine vazuta in Uniunea Europeana:)
GTFO17-5-2018, 16:19
Cand au ocupat Clujul ,criminalii au schimbat rapid toate numele magazinelor si au inceput sa maghiarizeze strazile. sa taca din gura. daca nu le convine sa plece in ungaria, aici suntem in Romania
Mir Sarang17-5-2018, 17:25
Bine zis! Oricum deja aproape orice oraș are traducere in maghiară...de parcă foarte greu le vine sa pronunte Satu-Mare sau Baia Mare...nu, trebuie să scrie un carnat de cuvinte dedesubtul fiecărei placute
clujean vero17-5-2018, 15:46
He he he, asta inseamna ca inca nu s-a uitat reversul medaliei, implementat de maghiari in 1940...
...17-5-2018, 15:21
si-asa nu ii ia nimeni in seama pe limbricii astia de la musai :))
Dodo17-5-2018, 15:13
Ba , zilierilor veniti cu pluta pe Somes, va place nu va place, Clujul a fost odata Kolozsvar . Daca va place sa locuiti in constructiile din oras facute inainte de 1918 sau sa va laudati cu ele, respectati maghiarii clujeni ! Tot centrul e construit de maghiari. Daca nu erau ei ,acum v-ati fi laudat doar cu catedrala ,statuia lui Avram Iancu si cu cartierele comuniste. Asa ca ciocul mic !
UUU17-5-2018, 16:00
Pardon , mare parte din centru e construit de austrieci , maghiarii in vremurile alea erau un fel de Teleorman , adica saraci , saraci nu gluma.
@Dodo17-5-2018, 18:26
Mai Dodo esti un prost!
dan17-5-2018, 15:10
Atunci era sub ocupatie austro-ungara transilvania. Lucru jugnitor pt romanii transilvaneni. Si atunci si acum. Cum sa lasam inscriptiile asupritieilor?
Ben17-5-2018, 14:09
Dar daca nu va convine ducetiva inapoi in ungaria. A stai ca nici aia nu va vor :))). Vedeti-va de treaba sunteti in Romanaia nu in Ungaria . Daca m-as duce in ungaria cu steagul romaniei as fii omorat. Bucurativa ca sunteti intr-o tara in care e mult mai toleranta decat Ungaria , care sunt noste nationalisti
Istvan Imre17-5-2018, 14:26
da ce vreti la tine sa spunem ? l un ungur s-a frecat de buca lui mama ta te!
Ben17-5-2018, 14:33
Ba ungure macar incearca sa scrii sa inteleg ceva. Ca asa nu pot sa iti dau replica inapoi:)))
second hand17-5-2018, 21:53
Clujenii romani raman de rang inferior in fata clujenilor maghiari. Este o realitate ce dureaza nealterata de peste o mie de ani.
Eu17-5-2018, 23:00
Alea 1000 de ani au trecut neica, acum urmează alte 1000 de ani în care voi sunteți rangul inferior.
@ben18-5-2018, 13:14
BEN sa intelegi asta cand te iei de ungur: proasta mataranga a fost la curu ma-tii!
serios!?17-5-2018, 13:59
intr-adevar e patetic si jalnic ce au facut, dar nici sa comemoram trianonul cu inscrise maghiare nu se putea. Trebuia alta poza.
kkk17-5-2018, 13:48
"Musai-Muszáj", nu va doare ficatul de atata rautate? Va ofticati si cautati scandal din orice.....niste provocatori!
George17-5-2018, 13:22
Si care e problema?? Voi in afara sa va ofticati pt. tot felul de nimicuri, nu veniti cu idei sa imbunatatim orasul. Pe voi va intereseaza numai sa vedeti scris in ungureste peste tot. Sunteti niste paraziti si nu meritati drepturile pe care le aveti astazi.
Doc17-5-2018, 13:48
Corect...clujenii sunt saturati de radicali care numai contesta.
cfr17-5-2018, 23:02
PROSTIME !

PROBLEMA E CA MINTITI SI FURATI !

SI PROSTUL OBSERVA !

PUNETI POZE CU REALIZARILE VOASTRE ADICA COZILE DE LA FLORESTI,BACIU,...

PUNETI POZE CU BLOCURILE PRINTRE CASE ...



Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

146 vizualizări
25-5-2018, 11:34
Ponta a spus când va intra Dragnea la pușcărie» Vezi tot
105 vizualizări
25-5-2018, 11:52
C.T. Popescu crede că ”ideea de anticorupție în România” se clatină serios» Vezi tot
76 vizualizări
2-10-2017, 17:10
Noi acuzații la adresa lui Victor Ponta: A fost ofițer acoperit» Vezi tot
59 vizualizări
10-3-2013, 15:14
Emil Boc explică de ce nu vor mai fi cumpărate tramvaie moderne MOV» Vezi tot
54 vizualizări
10-4-2018, 18:47
UDMR cere iarăși Autonomia Ţinutului Secuiesc» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?