rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Latura vestică din Piața Unirii se închide DEFINITIV traficului rutier, de săptămâna următoare. Cum va arăta după modernizări

  






Primăria municipiului Cluj-Napoca anunță că, începând de săptămâna următoare, latura vestică din Piața Unirii se va închide total circulației rutiere, deoarece încep lucrările pentru tranformarea acesteia în zonă pietonală.

Lucrările de modernizare a Pieței Unirii vor continua de luni, 20 februarie 2017, pe latura vestică. De la această dată, circulația rutieră va fi închisă total, deoarece zona va deveni pietonală”, informează Primăria Cluj-Napoca.

Conform municipalității, lucrările se vor finaliza la sfârșitul lunii mai 2017 și vor consta în reamenajarea trotuarului și carosabilului, în vederea redării acestuia circulației pietonilor.

Amenajarea Pieței Unirii face parte unui proiect mai larg si complex în cadrul amenăjarii zonei pietonale în centrul municipiului Cluj-Napoca, care a fost gândit și proiectat unitar, dar a fost executat până acum doar parțial: Faza 1 - Bulevardul Eroilor, Faza 2 / Etapa 1 -"insula" mijlocie a Pieței Unirii. Proiectul pentru amenajarea zonei pietonale a fost selectat printr-un concurs de soluții în doua faze, organizat de către Primăria Municipiului Cluj-Napoca, cu sprijinul OART, în anul 2006.

De asemenea, Primăria Cluj-Napoca face un apel conducătorilor auto să dea dovadă de înțelegere și să respecte noile reglementări de circulație din această zonă.

 

17-2-2017, 15:52
62 vizualizări
27 comentarii
Alex Ghe19-2-2017, 17:28
da cine va pune sa stati toata ziua ca fraierii in masina? plin de corporatisti si fitzosi care nu au picioare sau cunostiinta despre existenta mijloacelor alternative, in primul rand la pas, 2 cu ratucu, 3 bicicleta, hai mai lasati-ma cu nevoia asta excesiva de a te sui in masina pana la usa birtului
cj19-2-2017, 16:44
Sa inchida cat mai multe strazi din centru, asa ii in orice oras civilizat din Europa, doar la noi se oftica cocalarul besinos si pitzipoanca redusa mintal ca nu sa mai poata parca masina a 1 m de localurile, terasele din centru.
lulu cluj19-2-2017, 15:30
buna idee ,,,ceva iarba ??? alcoooale !!! La primarie NU pune-ti o bomba ????
Rotonic18-2-2017, 12:27
Oriune in lume propunerile vin de la cetateni sau in cel mai rau caz sunt consultati daca ideea apartine Primariei.
Noi in Cluj suntem pusi in fata faptului implinit ca si cu Ordonanta....
Consultare18-2-2017, 13:11
Cetatenii au fost consultati prin vot, cetatenii au votat Boc, iar Boc hotaraste ptr. cetateni.
Data viitoare votati altceva daca nu va convine.
Dan Manastur18-2-2017, 8:06
Alta gainarie marca piticul atomic.Dupa ce mina lui dreapta(penalul Apostu,supranumit fifty-fifty) a distrus tot ce a insemnat verde in Piata Libertatii acum largesc INUTIL trotuarele.Oare cui a folosit ?Eu cred ca numai firmelor de casa care abia asteapta ceva lucrari.Asta e,traiasca betoanele.
cj19-2-2017, 16:40
Capu tau ii INUTIL
daniel18-2-2017, 6:50
felicitari pt decizie. oeicum acolo semaforul tine 5 minute rosu si verde 5 secunde de abia trec 3 masini. eu oricum evitam sa intorcvpe acolo ma bine mergeam la stanga pe straduta dinainte de semafor si ieseam in napoca
Andrei18-2-2017, 10:29
Sa vezi desteptule cand vor merge toti pe acolo cum va fi. Ignorantupe
Paul17-2-2017, 22:53
Ok si unde intorci daca vi dinspre Sora si vrei sa mergi spre marasti????? Pentru niste terase deschise 5 luni pe an vom sta mai mult in trafic. timp pierdut, bani pierduti in combustibil si mult mai multi nervi ceea ce.i de nepretuit.
Miki18-2-2017, 2:32
Hai lasa-ne, nu doar tu ai masina. Faci dreapta si mergi spre Central. Nu doar tu ai masina. Eu am trei masini. Si sunt de acord sa inchida tot centrul.
IO PISTA18-2-2017, 6:14
din fata de la sora faci stanga iesi in iuliu maniu stanga si ajungi la catedrala faci dreapta apoi iara stanga si o tii drept pe dorobantilor pana n marasti
soferu18-2-2017, 6:22
Iata doi imbecili, unul asa zis Miki, are 3 masini, hmm, ce bunoc e el, e mare sofer dar prostalau ca el mai rar. Al doilea babuin te trimite pe niste strazi sa iesi la catedrala dar nu stie ca de acolo sa te incadrezi pe Dorobantilor e o adevarata jale, cumva ajungi in Cipariu unde e alta sarada. Mai astia doi, daca nu cunosteti traficul , daca sunteti boi macar taceti naibii si jucati Ned speed, realitatea e mai crunta, bai loazelor.
simplu18-2-2017, 6:46
pai cand iau taxi de la sora face direct stanga din stand peste 3 benzi pe iuliu maniu piata avram iancu si apoi pe dorobantilor sau poti pe langa central si iesi in strada cuza voda
soferu18-2-2017, 6:53
mare sofer esti mai soferu daca din iuliu maniu nu te poti incadra spre dorobantilor. vai de tine. parca te vad cumvstai incordat la volan si transpiri:))))
Paul18-2-2017, 10:24
Miki si IO PISTA, Sunteti prosti rau. Iuliu Maniu ti se pre ca.i o strada capabila sa preia traficul care o sa rezulte? Ai 3 masini da toate-s parcate si le scoti de Craciun si de Pasti ca sltfel nu ai gandi asa prost. Faci dreapta si mergi spre Central daca vrei sa mergi la gara sa iei trenul spre Mociu, de unde ai venit tu. Asta este cu asa specimene ne meritam soara. O sa ne distram mult in trafic.
soferu 118-2-2017, 11:08
Mai asta care te ascunzi printre coment-uri, cunosc fiecare pietricica din Cluj, tu imi dai mie sfaturi, tu spui ce inseamna sa iesi din Maniu spre Dorobantilor? Tu crezi ca masina e trotineta cu care te plimbi tu pe trecerile de pietoni? Idiotule, te gandesti ce va fi acolo daca toate loazele si idiotii vor intra acolo? Tu realizezi asta, cretinatatea pamantului? Dar pe S, Micu sau pe Sincai care si asa sunt supra aglomerate. La fel si M. Viteazu.
Felicitari!17-2-2017, 20:40
Sincere felicitari! Jubilez la gandul ca idiotii care v-au votat se vor perpeli in trafic, vor intarzia la job, vor primi amenzi, Clujul se va polua mai tare din cauza blocajelor, oamenii vor deveni mai irascibili, etc. Asta au dorit votantii, asta au primit. Acum e prea tarziu sa se mai faca ceva. Sincere felicitari!
ionut17-2-2017, 19:52
Foarte bine. Like. Lasati naibi masina acasa (asta o spune unul cu masina, nu ieftina si nu luata second).
Gigi ultra plus17-2-2017, 19:26
Inchide ba tot centru. Sa circule fraierii pe centura metropolitana sau cu metroul. Iar daca vor sa vina din Grigorescu in Centru sa vina cu vaporasul pe Somesul navigabil.
gicu17-2-2017, 22:09
zi si de monorail
securistu18-2-2017, 1:58
Nu uitati pasajul si linia de metrou pana la aeroport.:))
Evanghelic17-2-2017, 18:34
Daca ti-ai pierdut speranta si simti ca nu mai ai niciun rost, daca o boala sau o suparare te apasa si nu stii ce sa mai faci, nu dispera, prieten drag! Exista o speranta! E Domnul Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu. Cauta-L pe El... http://www.caleamantuirii.blogspot.ro
anti conserve17-2-2017, 16:35
respecte domnule Boc. e plin de tigai in cluj. acum cu eliminarea taxei conservele unvadeaza orasul. nu mai exista trotuare in acest oras. sunt ocupate de tigai. cu deciziw asta cel putin in poata unirii putem respira.
Sandu17-2-2017, 20:00
Bai anticonserve si tigaii, inainte sa dai cu postatul ai face bine sa te documentezi. Timbrul ala ilegal asa zis de mediu, bloca tocmai aducerea masinilor BUNE care meritau cumparate, ca sa te faca statul mana in mana cu importatorii gen Tariceanu sa-ti iei Logan, Golf, C3 sau Octavia noi.
Troacele de peste 15 ani gen Golf 2-3, Opel Vectra, daca chiar le vroia careva, se aduceau oricum la fel de bine si inainte ca aveau un timbru de mediu de 100-150 de euro, in timp ce un Audi A6 2.5-3.0 automat de 5 ani avea un timbru de 2-3000 de euro.
Te intreb, un A6 rulat si ingrijit 5 ani in Germania ti se pare tigaie sau conserva?
Daca il pun langa un Logan sau o Octavia luate de noi dar frecate 1-2 ani prin Romania de unul care ori o baga pe gaz ori daca-i diesel ii da motorina din sursa "cea mai ieftina", tu ce ai alege?
Asa ca lasa-te cu tigaile, ca iti arat mii de masini luate de noi din tara care sunt din punct de vedere tehnic mai praf decat orice masina cu dublul varstei dar adusa din Germania!
tutu17-2-2017, 20:57
Ar trebui blocate toate comentariile cu privire la taxa pul.i.CINE NU ISI PERMITE O MASINA NOUA INSEAMNA CA E FRAIER? Statul roman nici macar nu incearca sa incurajeze cumpararea de masini autohtone. Preturile sunt exagerate pentru pu.imea care cumpara numai "tigai".Eu am platit pe "tigaie" 914 EUR taxa in 2010. Asa ca eu consider ca statul roman a platit din banii mei vreun asistat social 1 an. Vreau banii inapoi si toti odata pentru ca eu asa i-am dat. Voi vorbiti numa din plictiseala.
gigi17-2-2017, 15:57
Foarte bine.

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

6 vizualizări
15-9-2017, 15:42
Președintele de onoare al PNL a murit! Împlinise 100 de ani» Vezi tot
4 vizualizări
22-10-2017, 15:37
Boc susține că focul de la Pata Rât a fost pus intenţionat. În 2 octombrie spunea altceva - VIDEO» Vezi tot
3 vizualizări
21-10-2017, 19:05
PSD Cluj cere înregistrarile camerelor de supraveghere de la Pata Rât» Vezi tot
3 vizualizări
10-4-2014, 17:16
Dosar penal pentru foștii consilieri ai lui Emil Boc angajați la ROMATSA. Darius Pintilie încasa 10.000 de lei » Vezi tot
2 vizualizări
16-12-2016, 16:45
Quatro Eco Salub: Vom curăța tot Floreștiul de gunoaie, în acest weekend» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?