rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Intrarea în Cluj-Napoca dinspre Florești, mai aglomerată decât oricare din București - STUDIU de TRAFIC

  



 

Primarul Emil Boc a prezentat un studiu de trafic care sublinează necesitatea investițiilor realizate de Guvern, pentru a decongestiona traficul care intră în oraș dinspre Florești.

 

Zilnic dinspre Florești în Cluj-Napoca intră 58.660 de autoturime, mai mult decât în cea mai aglomerată intrare din București, unde sunt 54.135 de autoturisme”, a spus Emil Boc, citând un studiu prezentat în cadrul dezbaterii la care a participat și președintele Comisiei de Transportui din cadrul Parlamentului European.

 

 

 

Vezi AICI tot studiul prezentat de Emil Boc.

 

Principala soluție a Planului de Mobilitate Urbana Durabila Cluj-Napoca este realizarea centurii de la Gilău - Florești - Făget - Apahida, așa zisa Centură Metropolitană. 

 

In acest context, am primit confirmarea Ministerului Transportului - prin Secretarul de stat, Dl. Marcel Bolos - ca eforturile municipalitatii din ultima perioada privind includerea in Master-Planul General de Transport al Romaniei a Centurii metropolitane a Clujului s-au concretizat.

 

Astfel, in acest moment centura este inclusa in masterplan si va fi finantata din fondul de coeziune, in prima etapa de finantare. Estimam ca pentru acest proiect vom atrage 153 de milioane de euro. Sunt peste 60.000 de masini care intra zilnic in Cluj-Napoca dinspre Floresti. Aceasta centura este vitala pentru decongestionarea traficului unui oras in plina dezvoltare cum este Cluj-Napoca si va rezolva problema accesibilitatii la Autostrada Transilvania (A3).

 

Punctul de plecare al centurii este nodul A3 de la Gilau, continua paralel cu DN1 prin Floresti si iese la sensul giratoriu de la Cora, traverseaza DN1 printr-un pod urmand traseul Bucium - Faget - Selgros; intersecteaza astfel drumul spre Turda si ajunge la nodul de la Dezmir al centurii Valcele-Apahida. Primaria Cluj-Napoca va realiza bretelele de legatura ale acestei centuri metropolitane cu orasul prin Manastur, Zorilor si Gheorgheni”, a mai spus Emil Boc.

31-3-2016, 16:38
85 vizualizări
15 comentarii
Primaru'1-4-2016, 23:40
Trafic naspa? Stati sa vedeti cand dau drumul la Cooperativa Platinia+o sa ploua+ceva sarbatoare
Ne luam elicopter toti :)

Multumim Boc.
Bine ca au demolat comunistii si au construit. Acuma se construieste pe spatiile verzi dintre blocurile comuniste. Disperati dupa bani mai sunteti astia din primarie.
Dati autorizatii de constructie ca va dau aia apartamente...da noi restu' ce facem cu traficul?
Ca drumurile nu le puteti largi si nici nu faceti altele din timp.
Tampitilor voi faceti studii de trafic DUPA ce F*UTETI MECIU!
Alex1-4-2016, 16:14
Votez cu Emil Boc. Multa sanatate si inca trei mandate!!! :)
radu cluj 31-3-2016, 21:26
POATE prin FLOCESTi gaseti carare !!!la cate VINITURI si chiriasi !!! >>>>multumi-ti TZEPARILOR >>> vine vara >>>> Ce parfum ave-ti ???
Doru1-4-2016, 9:35
Prietene, tu unde plm ai fost cand ar fi trebuit sa fii la scoala? Analfabetule care locuiesti intr-un "oras universitar"!
g bush31-3-2016, 17:30
Boc astea sunt propuse de pe vremea lui Funar dar toate jegurile de politiieni clujeni ca tine , ca sa-si aroge meritele pe spatele contribuabililor nu au facut nimic . Sa crapati in chinuri penalilor.
Cineva31-3-2016, 18:45
Ai stricat tot! Nu trebuia sa le amintesti clujenilor ca toate astea sunt promise de zeci de ani. Nu incerca sa le deschizi ochii clujenilor, lasa-i sa mai voteze o data Boc, lasa-i sa fie in continuare idioti.
sa mori tu31-3-2016, 17:04
Acum sa trezit?
Astea trebuiau facute pe cand era premier!
Si cine e de vina?31-3-2016, 16:59
Si cine e de vina?
Cine e primar de 10 ani si nu a facut investitiile necesare in infrastructura?
foarte bine31-3-2016, 17:02
Asta cam asa e!
Ar fii cazul sa lase pe altul la carma!
Poate o sa aiba mai mult chef de munca!
dexter1-4-2016, 9:09
poate,poate.experimente s-au mai facut si in alte orase si aia au ajuns la parnaie.
Labis3-4-2016, 13:45
Nu-i nevoie, la cat esti de prost ,mai bine stai acasa si comenteaza de-apixu.
Happydevil31-3-2016, 17:58
Asta e bbbalbait !!!!
Corect colegu' cred ca e Alex si vrea sa castige alegerile.
Romy31-3-2016, 18:43
si io cred cai alexu ala care nu da ajutore la pata rat num Boc cai bun si da la purdi nosti si o zis ca duce pe noi la cluj si da casen centru sa fim aprope de munca si culdusenie sa traieste boc si votam pe el
---------1-4-2016, 0:05
S-au adunat toate viniturile din tara in Cluj si Floresti cum sa mai putem circula.Ma da mai lasati-ne in pace si ramaneti la voi acasa.
cjn2-4-2016, 15:35
@cluju, ce ai tu cu Centrul Universitar? Tu pe la clasa a.2-a, pe acolo ai treaba, ca te-a trecut invatatorea clasa cu branza pe care o dat-o tata-to, bai loaza anal- fabeta.

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

146 vizualizări
25-5-2018, 11:34
Ponta a spus când va intra Dragnea la pușcărie» Vezi tot
105 vizualizări
25-5-2018, 11:52
C.T. Popescu crede că ”ideea de anticorupție în România” se clatină serios» Vezi tot
76 vizualizări
2-10-2017, 17:10
Noi acuzații la adresa lui Victor Ponta: A fost ofițer acoperit» Vezi tot
59 vizualizări
10-3-2013, 15:14
Emil Boc explică de ce nu vor mai fi cumpărate tramvaie moderne MOV» Vezi tot
54 vizualizări
10-4-2018, 18:47
UDMR cere iarăși Autonomia Ţinutului Secuiesc» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?