rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Declarația cu care Emil Boc îi va enerva pe clujenii din Bună Ziua și Câmpului: Zgârcenia a dus la situația aceasta

  
  



 

Primarul Emil Boc susține că, pe hârtie, drumurile din Bună Ziua și Câmpului erau prevăzute la 3,5 metri lățime pe fiecare bandă.

 

Planurile inițiale ar fi gândit pentru ambele zone drumuri de 7 metri lățime, cu trotuare de câte un metru, pe fiecare parte. 

 

S-au gândit, dar nu au fost respectate. Acum s-a schimbat și legislația și ai instrumente prin care să poți să verifici, pentru că și pe Bună Ziua și pe Câmpului pe hârtie lucrurile arată bine, dar în realitate zgârcenia oamenilor și modul de a fi avar a dus la situația de acum. Și-au pus gardul în drum, adică în loc să îți pui gardul pe limita de proprietate, l-ai pus cu un metru în drum și în loc să ai un drum de 9 metri sau de 8 metri, ca să ai două benzi de 3,5 metri, plus un metru trotuare, ai drum de 6 metri. De aceea avem aceste situații pe care nu le tolerăm. Evident că este o muncă sisifică, dacă nu aproape imposibilă să începi acum toate exproprierile ca să îi obligi să mute gardul. Până la urmă vom fi nevoiți să facem și asta în zonele critice ale orașului. Acolo nu planul a fost de vină, ci oamenii care și-au făcut gardul în drum”, a explicat primarul Emil Boc, la Realitatea FM. 

 

Edilul a precizat că în Soporului ”sunt prevăzute lărgiri de 18 metri pentru a se face drum cu 4 benzi. nu se permite să se construiască la un alt regim”.

24-1-2017, 12:50
49 vizualizări
18 comentarii
rus ioan28-1-2017, 21:09
Dle Primar
Dv va credeti tot la Rachitele nu ati evoluat de loc V-ati inconjurat de o gasca de incompetenti si de aplaudaci Dv nu stiti ce se intampla in acest oras Ati dat pe mana unor incompetenti proiectarea PUG-uluiCum ati aprobat un puz pe Buna Ziua in care s-a plecat de la niste pemize gresite Buna Ziua cu patru benzi siun studiu de trafic masluit Vreti prin aceste AC sa blocati tot Clujul si sa realizat un mare Floresti si dinacest cartier Apreciez deosebita dv competenta BRAVO
Protonic26-1-2017, 9:10
De obicei la oameni le ia din pamant si nu invers.
Corect ar fi fost ca atat cel din stanga cat si cel din dreapta drumului sa lase cate un m si atunci drumul era ok dar pentru asta ar fi trebuit sa existe un Plan al Primariei.
Acum trebuie discutat transparent si se pot gasi solutii prin negocieri dar va fi un pic mai scump.
Vio25-1-2017, 2:15
Asta este politicianism josnic. Cauta sa dea vina pe proprietari.
Pai bine ma omule, tu esti primar din 2004.
Ce plan ai avut de atunci incoace in privinta dezvoltarii drumurilor? Si cum ti-ai trimis oamenii in control sa vada daca sunt aplicate daca acum te plangi ca oamenii nu au respectat legea? Tot tu esti de vina, degeaba o scalzi!
Mocila24-1-2017, 18:45
Cat te mai rabda pamantul asta sa minti de ingheata si spirtul sanitar, mai omule, mai minciunila, oare te mai crede careva? Cum poti spune asa ceva, cum s-au aprobat proiectele de refacere a stazii daca nu aveau Cf, PUZ, POG? Si daca si-a pus gardul ilegal il demolezi, il ataci in instanta, e delict penal. Pe cine mai fraieresti mai neomule|? Pe cand si blocurile ivite pe str. Constanta, Ploiesti si alte zone centrale au fost construite ilegal? Cine le-a aprobat, blocuri care stau infipte in trotuare pe stradute cu 2 benzi amarate de sub 1,1/2 metri. Ai promis in campanie ca largesti cele doua strazi si nu mai poti si dai vina pe avaritie, pe munca de sisif care urmeaza, ca poate or fi gata la alegerile din 2028. Mare om, mare caracter!
Sfantul pitic24-1-2017, 17:30
Presupunand ca piticul e un sfant si ca ce spune el e adevarat, ne spune cati functionari ai primariei a dat afara? De ce? Pai daca cetatenii au pus gardurile fara autorizatie, nu trebuiau amendati si pusi sa darame gardurile? Piticule, pune cetatenilor la dispozitie o lista cu functionarii dati afara ptr. ca nu au luat masuri. Ah, nu e nimeni pe lista? Inseamna ca ii acoperi, esti ca si ei.
Pamfilut24-1-2017, 17:22
In zonele asa numite noi si moderne din Cluj nu exista scoli, piete agroalimentare, dispensare, nici un fel de institutie. Trotuare de ce ar fi? Folosesc la ceva? Poate la parcatul masinilor celor care nu au avut bani si de un loc de parcare. Ca zonele respective parca sunt parasite, la orice ora mergi acolo, tot pustiu e. Nu vezi decat 2-3 rataciti. Cand s-au mutat acolo, nu au vazut unde se muta? Nu au luat in considerare decat ca isi cumpara locuinta in zona linistita si retrasa. Dar tot asa au facut si altii si s-a aglomerat cu constructii la limita legalitatii si acum nu mai au loc pe unde sa circule. Si asteapta acum primaria sa rezolve situatia. Mai scria unul aici ca el nu cedeaza o parte din terenul lui ca sa se poata face drumul. Pai cui ii trebuie drum in Buna Ziua? Celor care stau acolo. Dar nici nu vor sa faca nici un sacrificiu ca sa se rezolve. Pai atunci stati in noroi si acceptati situatia care e. Sunt lucruri mai importante in Cluj decat sa se faca trotuar si sa se asfalteze Mircea Zaciu.
desteptu'23-2-2017, 15:01
Pamfilut,
1. pe strada aia pe care stai tu, cine a pus asfalt? tu cu vecinii sau primaria? Sau poate crezi ca strada aia era data de la Dumneazeu asfaltata, de la facerea lumii?
Stefan24-1-2017, 16:16
La ce buget are municipiul Cluj-Napoca, oraşul putea arăta mai bine.
Napoca LATINA24-1-2017, 15:13
Boc piticanie tu esti primarul orasului, tu esti ala care ar trebui sa pui lucrurile la punct ! Tot tu esti ala care a lasat Florestiul sa devina un GHETTO-U in loc sa il faci cartier al Clujului bine organizat si aranjat !
dan24-1-2017, 15:32
Floresti cartier al Clujui?pff.never; daca era cartier si preturile la locuinte si chirii era ca in Cluj si atunci moldovenii si taranii din judet unde s-ar fi dus?in Apahida,Baciu si naveta nene:)
IO PISTA24-1-2017, 15:33
nu i destul ca i avem pe aia de la pata rat si calea dezmirului vrei sa i aduci n cluj si pe aia din floresti ?
razvan24-1-2017, 14:56
E tare...o fi lacomia oamenilor, dar si a unora din primarie. Daca nu respecti legea, nu construiesti. Construiesti, demolezi apoi...Au inchis ochi si acu comenteaza. Era asa greu sa repescte planu...vrei sa contruiesti casa, trebuie sa lasi atata distanta pt drum...daca nu, nu...
geo24-1-2017, 16:31
Si ti se pare corect ca din 1200mp sa 'cedez' gratis primariei 500mp ca sa-si faca drum de 23m? Pai ma baiete, pe mine m-a costat 100.000 terenu, cum sa dau acuma 40.000-50.000 E statului? Vreti drumuri? DESPAGUBIREA!!!
Vfjj24-1-2017, 16:51
Pai ideea e ca voi, care stati acolo, vreti drumuri. Nu primaria si nu altii care locuiesc in cealalta parte a orasului. Are dreptate Boc. Dar e si o apucatura caracteristica parvenitilor si anume sa dai vina pe altii si sa astepti sa iti faca altii servicii tie. Din punctul de vedere al altora, nu e o problema ca voi stati in noroi si ca nu aveti trotuare si drumuri.
razvan24-1-2017, 17:03
@geo. Intaleg situatia...la nimeni nu i-ar place sa dea din banii lui degeaba...Probabil o desbagubire nu ar strica dar nu cred ca ei pot/vor plati la pretu pietei. Din alt punct de vedere, problema e de la "inceputuri", pre-2007, de cand a inceput sa fie Boc primar (2004). Ce PUZ era pe atunci, drumuri etc? Orice parcelare incepe cu drumu si restu vine. Si nu cred ca pretu' la teren pre 2007 era cat e acum...Eu personal consider ca vina e a primariei care nu a avut viziune si a lasat totul sa mearga spre un punct mort, si acum, e cum e...
bula24-1-2017, 14:20
cat tupeu pe acest agarici.
p***24-1-2017, 14:36
iesi acasa ba, tupeu ai tu ca dai din gura ca un bufon
Buna treaba24-1-2017, 13:40
Domnule primar atat de sisifica a fost munca ca de mai bine de 10 ani nu a-ti turnat 1 mp de asfalt dand vina pe proprietari ca nu va cedeaza strada (oau!!!) si acum ca intre timp si-au facut garduri (dar buldozere pentru demolarea lor are firma de constructii ce castiga licitatia sau doar 3 lopeti si 2 tarnacoape?``

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

77 vizualizări
26-7-2017, 16:56
Dezbatere la Cluj-Napoca. Totul despre banda unică de transport Mărăști - Centru» Vezi tot
19 vizualizări
26-7-2017, 16:56
Guvernul plătește în câteva luni prima tranșă pentru rachetele de 4 miliarde de euro de la americani» Vezi tot
14 vizualizări
25-7-2017, 15:22
Emil Boc a mai inaugurat un obiectiv: Scările de la Expo Transilvania - FOTO» Vezi tot
8 vizualizări
25-7-2017, 15:51
Remus Lăpușan, fost președinte al PSD Cluj: Niciodată un Guvern nu a alocat atât de multe fonduri Clujului» Vezi tot
6 vizualizări
21-7-2017, 17:04
Noaptea MINȚII! Compania de Drumuri renunță la ”insulele” de pe DN 1 și alte drumuri naționale - VIDEO» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Ce preferați, Untold sau Electric Castle?